Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками

583 0 Новини високих технологій

ГАЗ-53 – це середньотоннажний вантажівка, який випускався в СРСР на Горьківському автомобільному заводі. Перші машини зійшли з конвеєра в 1961 році. Незважаючи на свій вік, ці машини експлуатуються досі – причина надзвичайної живучості вузлів і агрегатів цих автомобілів. Інженери заклали хороший ресурс деталі двигуна. Але навіть таким автомобілям потрібно обслуговування. Звичайна процедура для цих моторів – регулювання клапана ГАЗ-53. Можна відрегулювати теплові зазори своїми руками. Процедура не дуже складна.

Двигун

Виробник оснащував цей вантажівка різними двигунами в різні роки. Так, дебютні версії, які випускалися заводом до 1967 року, укомплектовувалися шестициліндровими агрегатами ГАЗ-11. Даний двигун видавав 82 кінських сили і був здатний розігнати вантажівку до максимальних 74 кілометрів на годину. Потім після першого рестайлінгу або модернізації, як тоді говорили, радянський вантажівка отримав знову шестициліндровий двигун ЗМЗ-53. Його паспортна потужність становила аж 115 кінських сил. Це дозволило значно збільшити максимальну швидкість, а також вантажопідйомність. В моторі використовувалося по два клапани на циліндр. Далі в 1983-1992 рр. автомобіль ГАЗ-53 стали оснащуватися восьмициліндровим силовим агрегатом ГАЗ-53-12. Його потужність становила 120 кінських сил.
Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками
Поряд з цими моторами деякі екземпляри і модифікації оснащували та іншими двигунами. Так, можна виділити двигун V8 обсягом 425 літра з потужністю в 125 сил. На багатьох автомобілях, що дожили до сьогоднішнього дня, встановлений дизельний V8 ЗМЗ-53. Агрегат відрізняється алюмінієвою головкою і блоком циліндрів. Мотор відомий своїми слабкими елементами – часто виходив з ладу розподільник системи запалювання, а також котушка. Але в цілому, мотор міг експлуатуватися досить довго – до капітального ремонту пробіг, в середньому, становив 200 тисяч кілометрів. Також агрегат відрізнявся і своєю ненажерливістю – витрата був серйозний. Також водіям періодично доводилося займатися обслуговуванням. Хвороба цього мотора – клапана ГАЗ-53. Регулювання їх була звичайною завданням при проведенні планового ТО.


Трансмісія

Двигуни працювали в парі з чотириступінчастою механічною КПП. Вона мала чотири передачі для руху вперед, а також одну задню передачу. Дані коробки теж дожили до наших днів, хоча місцями їх експлуатували у досить непростих умовах.
Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками
Що стосується інших елементів в системі трансмісії даного авто, то вона побудована на базі стандартної схеми. Привід автомобіля задній, а зчеплення – саме класичне. Інженери передбачили можливість встановлення роздавальної коробки, яка могла б забезпечувати відбір потужності від двигуна.

Карбюратор

Тепер трохи про систему харчування. Карбюратор на ГАЗ-53 – двокамерний, емульсійний. Його особливість в одночасному відкритті обох заслінок при цьому поплавкова камера досить збалансована. Даний карбюратор має індекс К-135. Він, якщо порівняти його з іншими моделями, відрізняється наявністю деяких регулювань. Якщо невірно налаштувати або не налаштувати зовсім, то на двигунах, оснащених стандартними ГБЦ, експлуатувати його не вдасться. Карбюратор ГАЗ-53 працює наступним чином– перша камера відповідає за подачу паливної суміші в 567 8 циліндри. А друга – в 123 4.

Навіщо регулювати клапана?

Щоб ДВС міг нормально функціонувати, в кожному циліндрі двигуна є впускний і випускний клапан. В процесі нагрівання двигуна усі його елементи розжарюються. Це стосується і клапанів. З курсу фізики відомо, що при нагріванні деталі з будь-яких матеріалів розширюються. Якщо клапан не буде мати достатнього теплового зазору, то мотор буде працювати нестабільно. Якщо експлуатувати двигун з ненастроенным зазором клапанів, то він не буде розвивати своєї повної потужності. При цьому значно зросте витрата пального. Також будуть чутні характерні удари в карбюратор і вихлопну трубу.
Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками
Великі зазори створюють певні труднощі в момент запуску двигуна. Коли вдасться все-таки запустити агрегат, можна почути характерні стукіт клапанів і їх штовхачів. Коли чути ці стуки, необхідна термінова регулювання клапана ГАЗ-53. Але не слід орієнтуватися тільки на шум. Краще всього своєчасно виконувати настройку теплового зазору. Це дозволить двигуну працювати максимально справно. Як регулюються клапана на ГАЗ-53? Налаштування можна здійснювати двома способами. Розглянемо обидва. Весь процес дуже простий для тих, хто трохи розбирається в автомобілях. Налаштовувати клапана потрібно тільки на холодному моторі – коли двигун добре прогрітий, теплові зазори в ньому можуть бути зовсім відсутніми. Це потрібно враховувати.

Спосіб №1

Для початку регулювання клапана на ГАЗ-53 поршень першого циліндра виставити у верхнє положення – це положення верхньої мертвої точки. При цьому відповідна мітка на шківі повинна збігатися з аналогічною на кожусі. В цьому положенні і впускний і випускний клапан буде закритий.
Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками
Зазори під заводським даними між стрижнем і кільцем на коромислі повинні становити 025-03 міліметра. Це паспортні дані. І якщо автомобіль експлуатується тривалий час, ці норми будуть неефективними. У такому разі майстра визначають зазор на око. Більшість власників даних вантажівок сходяться на думці, що для впускного і випускного клапана найбільш оптимальний зазор – 04 міліметра. Далі за допомогою викрутки потрібно притримувати гвинт для регулювання клапана і послабити контргайку. Потім щуп вкладають в зазор. Регулювальний гвинт обертають до того стану, коли зазор буде в нормі. При цьому не варто поспішати при обертанні гвинта. Крутити його слід повільно. Щуп не витягують, а гвинт загортають. Потім щуп можна витягнути. Весь перелік дій проводять і для другого циліндра.
Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками
Існує певний порядок регулювання клапанів на ГАЗ-53. Провертають колінчастий вал на 90 градусів і налаштовують зазор на п'ятому циліндрі двигуна, ще через 90 градусів – на четвертому циліндрі. Далі порядок змінюється– 263 7 8.

Другий спосіб

Процес регулювання клапанів на ГАЗ-53 аналогічний тому, який використовується в першому способі. Але коли поршень встановлюється в ВМТ, налаштовують впускні клапани на 137 8 циліндрах. А випускні - на 124 5. Всі інші клапани регулюють лише після повного обороту колінчатого валу двигуна на 360 градусів.

Особливості клапанів

Клапана для двигунів ГАЗ-53 - пустотілі, виготовлені з сталі. Всередині є металевий натрій, який потрібен для кращого охолодження. Нерідко клапана виготовляють з різних шлюбом. Часто у виробі недостатня кількість натрію.
Регулювання клапана ГАЗ-53 своїми руками
В результаті – підвищений знос елемента. Вгадати момент, коли клапан зноситься, неможливо. Однак регулярний огляд і ремонт ГАЗ-53 дозволить запобігти проблему. Проводити такі огляди рекомендується через кожні 3-5 тисяч кілометрів шляху в залежності від особливостей експлуатації.

На закінчення

Отже, ми з'ясували, як і навіщо регулювати клапана на 53-му Газоні. При регулярному обслуговуванні і профілактичних ремонтів ці автомобілі ще послужить дуже довго. Ресурс, закладений виробником, однозначно не виробився. Головне – робити все по інструкції. Тоді все обов'язково вийде. Також необхідні спеціальні інструменти (ключі, щуп) і схема регулювання клапанів ГАЗ-53. Порядок налаштування даних механізмів ми вказали вище.