Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити

154 0 Новини високих технологій

Все більше сучасних програм і ігор пред'являють підвищені вимоги до комп'ютерного «заліза», зокрема, до графічних адаптерів. Брак пам'яті відеокарти призводить до того, що багато програм не тільки зависають, але і взагалі не запускаються. І тут гостро постає питання про те, як збільшити обсяг відеопам'яті, і чи можливо це зробити. Далі буде розглянуто кілька варіантів, які дозволяють, якщо не збільшити її, то принаймні, використовувати найбільш оптимально.

Яка роль відеопам'яті в системі

Напевно, немає потреби говорити про те, що пам'ять графічного адаптера в чомусь дуже сильно нагадує основну оперативну пам'ять комп'ютерної системи.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
На неї покладено практично ті ж функції завантаження основних програмних компонентів програм і додатків з передачею обчислень графічному процесору. Зрозуміло, що при малому обсязі, як не намагайся, завантажити туди більше того, на що вона розрахована, не вийде. Тому багато гри не то, що функціонують зі збоями, так іноді ще й не працюють взагалі. Але проблема того, як збільшити відеопам'ять відеокарти, як виявляється, вирішується досить просто. Правда, назвати це саме збільшенням не можна, оскільки фізично розмір відеопам'яті не змінюється.


Визначаємо тип графічного адаптера

Перш ніж займатися пошуком вирішення проблеми і відповіді на питання про те, як збільшити відеопам'ять, потрібно визначитися з типом встановленого в системі графічного адаптера.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Вони бувають двох типів: інтегровані (вбудовані в материнську плату) і дискретні (вставляються в спеціальні слоти). Візуально інтегрований адаптер можна визначити по наявності поруч знаходяться роз'ємів HDMI, USB, LAN і т. д.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Отримати більш детальну інформацію можна в «Диспетчері пристроїв», викликавши його або з «Панелі управління», або з консолі «Виконати» (Win +R) командою devmgmt.msc.


Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Однак найбільш повні дані містяться в діалоговому вікні DirectX, що викликається з меню «Виконати» рядком dxdiag. На вкладці «Екран» і буде представлена вся інформація. До речі сказати, дізнатися основні характеристики інтегрованих відеоадаптерів можна тільки таким способом.

Як збільшити відеопам'ять дискретних карт за рахунок підвищення продуктивності

Для початку розглянемо питання того, як збільшити відеопам'ять дискретної відеокарти. В ідеалі, звичайно, найпростіше купити нову, однак сучасні адаптери стоять вельми недешево, тому краще зайнятися налаштуванням наявного в наявності.
Виходячи з того, що сьогодні на ринку пропонуються в основному чіпи NVIDIA і AMD/ATI, варто використовувати супутнє програмне забезпечення, яке поставляється в представленому вигляді при покупці ПК або ноутбука.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Також для Windows-систем в плані поліпшення продуктивності чудово підійдуть утиліти начебто ATITool або MSI Afterburner, які дають змогу поступово збільшувати тактову частоту графічного процесора, залишаючи показник пам'яті без змін.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Крім того, можна використовувати і програми зразок Catalyst, PhysX або Riva Tuner, здатні оптимізувати пам'ять відеочіпа для використання в певних іграх або інших додатках, вивільняючи ресурси.


Налаштування буфера кадру

Тепер подивимося, як збільшити відеопам'ять на ноутбуці. Здебільшого сучасні бюджетні моделі обладнані інтегрованими чіпами. Переглянути параметри виділеної пам'яті можна через «Диспетчер пристроїв», де з меню правого кліка потрібно вибрати властивості і перейти на вкладку "Драйвер". Тут є рядок параметрів кадрового буфера UMA, де і знаходиться потрібне значення. Але такого пункту може і не бути, тому питання про те, як збільшити відеопам'ять, має вирішуватися іншим методом. Яким? Налаштуваннями BIOS, які передбачають зміну розподіляється динамічної пам'яті.

Як збільшити відеопам'ять за рахунок оперативної (розподіляється) через BIOS

В первинній системі вводу/виводу, яка викликається натисканням певних клавіш, з поєднань або спеціальних кнопок, потрібно знайти розділ зразок Video RAM або Shared Memory.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Як збільшити відеопам'ять із застосуванням таких налаштувань? Для поліпшення продуктивності змінюється параметр апертури, позначений як AGP OverVoltage. При цьому потрібно пам'ятати, що приріст розраховується за певною формулою. Для прикладу візьмемо 16 Мб пам'яті інтегрованого адаптера і 256 Мб в основної оперативної пам'яті. Результат складе 256 Мб/(16 Мб/2)=32 Мб. А ось і цікавий парадокс. Для ОЗУ 256 Мб пам'яті адаптера 64 Мб збільшення буде 256 Мб/(64 Мб/2)=8 Мб.
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
У налаштуваннях VGA Shared Memory (він же буфер UMA) потрібно встановити потрібний параметр, однак виставляти максимальне значення не рекомендується. Оптимальним варіантом вважається встановлення значення, яке тільки вдвічі перевищує встановлене за замовчуванням.

Чи варто цим займатися

Наостанок слід додати, що питання про те, як збільшити відеопам'ять програмними засобами, не змінюючи її фізичним способом, є досить умовним, адже в остаточному підсумку мова йде тільки про максимально ефективному її використанні. По суті, у чомусь це нагадує розгін графічного адаптера. Але, якщо вже ви цим зайнялися, потрібно бути дуже обережним, а то такі дії можуть призвести тільки до того, що карта вийде з ладу. Принаймні, не слід встановлювати максимально можливі пікові значення будь-якого параметра, хоча графічні адаптери, так само як і будь-які інші пристрої, так би мовити, мають певний запас міцності.