Новини високих технологій
» » Як збільшити ОЗУ? Як збільшити ОЗУ на комп'ютері за допомогою флешки

Як збільшити ОЗУ? Як збільшити ОЗУ на комп'ютері за допомогою флешки

6-02-2017, 22:18
2 006
Нестача оперативної пам'яті користувачам доставляє безліч незручностей, оскільки при її малому обсязі стає неможливо працювати з деякими ресурсоємними програмами, грати в сучасні комп'ютерні ігри, вельми вимогливі до системних ресурсів, дивитися відео високої роздільної здатності і т. д. Ось тут і виникає проблема того, як ОЗП збільшити до такого розміру, щоб не було гальмування або зависання системи. Для цього є кілька основних методів, включаючи використання знімних накопичувачів у вигляді звичайних флешок або карт пам'яті, що застосовуються в смартфонах і планшетах.

ОЗП: що це таке і як працює?

Перш ніж займатися питаннями збільшення обсягу оперативної пам'яті, слід зрозуміти, що вона собою являє, як функціонує і які завдання покладені на неї.
Оперативне запам'ятовуючий пристрій (ОЗП, RAM, оперативна пам'ять, «оперативка») призначений для зберігання даних усіх активних в певний момент часу процесів (системних і призначених для користувача). Воно є сполучною ланкою між встановленим програмним забезпеченням та центральним процесором, але не безпосередньо, а через системну шину та кешування.

Якщо не ритися в нетрях комп'ютерної термінології, найбільш просто пам'ять ОЗП можна описати наступним чином: в момент старту процесу або програми в оперативну пам'ять відбувається завантаження основних компонентів, які зберігаються там до завершення програми. Тільки після завантаження здійснюється переадресація команд на центральний процесор, який і проводить їх обробку. Таким чином, пам'ять ОЗП – це якийсь проміжний буфер обміну даними, без якого не зможе функціонувати жодна система. Чим більший об'єм ПАМ'ЯТІ, тим більша кількість компонентів можна завантажити і передати на обробку.

Як ОЗП збільшити нарощуванням кількістю планок

Питання про збільшення пам'яті за рахунок використання знімних пристроїв поки залишимо в стороні, а розглянемо стандартні методи, що дозволяють підвищити швидкодію системи, що в деяких випадках може бути вельми корисним.

У стаціонарних ПК питання збільшення RAM вирішується звичайною заміною або додаванням планок пам'яті шляхом їх вставки у відповідні слоти на материнській платі. Але при цьому бажано використовувати планки одного типу і покоління (SDRAM, DDR і т. д.) і враховувати ще безліч додаткових чинників.

Зміна розміру файлу підкачки

Ще одне рішення питання того, як ОЗП збільшити за рахунок використання додаткових засобів без зміни фізичного обсягу, полягає в тому, щоб встановити більший розмір віртуальної пам'яті, за яку відповідає так званий файл підкачки (pagefile.sys), що представляє собою зарезервоване на жорсткому диску простір, куди записуються кешовані дані при перевищенні ліміту оперативної пам'яті. Звичайно, швидкість звертання до жорсткого диска буде набагато менше, ніж безпосередньо до ОЗП, але як варіант підійде.
Як збільшити ОЗУ? Як збільшити ОЗУ на комп'ютері за допомогою флешки
Для цього у властивостях комп'ютера використовується розділ додаткових налаштувань, де вибирається вкладка додаткових параметрів, і через кнопку у розділі швидкодії здійснюється перехід до поточних налаштувань. На вкладці «Додатково» і можна змінити розмір віртуальної пам'яті, встановивши власне значення, що перевищує рекомендовану налаштування за замовчуванням. Однак захоплюватися не варто. При завищеному розмірі система почне в першу чергу звертатися саме до файлу pagefile.sys, а не до оперативної пам'яті, що призведе тільки до зворотного ефекту.

Зміна таймінгу в налаштуваннях BIOS

Якщо подивитися на проблему того, як збільшити ОЗУ на ноутбуці, де немає можливості встановити додаткові планки пам'яті, можна скористатися налаштуваннями BIOS (правда, це в більшій мірі стосується збільшення об'єму відеопам'яті).
У розділі додаткових налаштувань потрібно знайти рядок Shared Memory і змінити параметр DRAM Read Timing (чим менше значення встановлено, тим вище швидкодія системи).

Збільшення оперативної пам'яті за рахунок флешки: обов'язкові умови

Нарешті, подивимося, як збільшити ОЗУ на комп'ютері за допомогою флешки. Робиться це досить просто, проте потрібно дотримати кілька початкових умов.
Для цих процедур буде потрібно знімний накопичувач (флешка або карта пам'яті) обсягом не менш 1 Гб і 32 Гб із швидкістю запису 175 Мб/сек (з блоками по 512 Кб) і читання 25 Мб/сек (з тим же розміром блоку). Вільного місця повинно бути не менш 256 Мб, хоча цим параметром можна знехтувати, оскільки в будь-якому випадку на підготовчому етапі буде здійснюватися форматування носія (рекомендується). Загальний розмір пам'яті одночасно підключених пристроїв не може перевищувати 256 Гб. І бажано використовувати пристрої, що підтримують стандарт USB 3.0 оскільки в цьому випадку швидкість передачі даних буде набагато вище, ніж через порти з інтерфейсом USB 2.0.

З чого почати?

Тепер безпосередньо про вирішення проблеми того, як збільшити ОЗУ на комп'ютері. Windows 7 візьмемо в якості прикладу, хоча у всіх інших модифікаціях дії відрізнятися не будуть.
Напевно, багато хто помічав, що після вставки пристрою у відповідний порт при включеному режимі автовизначення накопичувача на екрані з'являється вікно з вибором дії. Але мало хто звертає увагу на те, що в самому низу вікна є рядок прискорення роботи системи. Це як раз те, що потрібно. Клікаємо по ній і поки питання того, як збільшити ОЗУ на ноутбуці або стаціонарному терміналі, залишаємо осторонь, оскільки потрібно виконати кілька попередніх дій.

Технологія ReadyBoost

Для збільшення оперативної пам'яті використовуватися технологія ReadyBoost, яка полягає в тому, що фізична флеш-пам'ять може бути використана в якості віртуальної. Іншими словами, на знімному пристрої просто додатково створюється ще один файл підкачки.
Для операційних систем на базі x64 розмір використовуваного фізичного простору не може перевищувати 32 Гб, для систем x86 (32 біта) – 4 Гб. Крім того, згідно з рекомендаціями фахівців корпорації Microsoft, співвідношення пам'яті накопичувача і стаціонарної оперативної пам'яті може коливатися в діапазоні від 1:1 до 25:1. При цьому максимальний приріст продуктивності спостерігається при читанні менших блоків з розміром на рівні 4 Кб (порівняно із зверненням до жорстких дисків збільшення продуктивності приблизно в 10 разів), але при читанні великих блоків ефект практично непомітний.

Форматування носія

Отже, як ОЗП збільшити до потрібного користувачеві розміру? Спочатку форматуємо носій, вибравши з меню правого кліка на пристрої відповідний розділ.
Бажано проводити повне форматування з вибором файлової системи NTFS без зміни встановленого за замовчуванням розміру кластера (зазвичай це ті самі 512 Кб). Підтверджуємо видалення всієї інформації і чекаємо закінчення процесу.

Задіяння носія і вказівка розміру виділеної пам'яті

Тепер виробляємо правий клік на відформатованому носії в звичайному Провіднику і вибираємо розділ властивостей.
У новому вікні переходимо на вкладку ReadyBoost і активуємо рядок дозволу на використання даного пристрою для вказаної технології (розмір буде встановлено автоматично, задіявши максимально можливий простір). Якщо потрібен менший обсяг, активується рядок використання трохи нижче, а розмір вказується вручну. Але взагалі, рекомендується використовувати максимум. Після цього в тому ж «Провіднику» можна буде побачити, що пристрій майже повністю заповнений, а вільними залишаються лише 100 Мб простору. Так і повинно бути. Заповнене місце та буде використано для кешування файлів. Погодьтеся, істотний приріст.

Збільшення пам'яті Android-системах

Тепер кілька слів про те, як збільшити ОЗУ на «Андроїд». Фізично нічого робити не потрібно. В найпростішому випадку можна просто зупинити невикористані в даний момент програми, що працюють у фоновому режимі. Однак ефекту це не дасть, оскільки вони запрацюють знову. У цьому випадку краще звернутися до програм-оптимізаторам, які дозволяють не тільки вивантажувати непотрібні процеси оперативної пам'яті, але і керують автозапуском. При цьому бажано мати root-права з можливістю видалення вбудованих аплетів самої системи.
Але цей метод, скоріше, виглядає як самообман. Тому проблема того, як збільшити ОЗУ на «Андроїд», вирішується за допомогою утиліт начебто RAM Manager (для старих девайсів з системами версії 2.1), SWAPit RAM EXPANDER, Swapper 2 і т. д. Дві останні програми здатні створювати власні файли підкачки за аналогією з Windows-системами і зберігати кешированние дані або у внутрішній пам'яті пристрою або на SD-картах (вказати місце розташування swap-файлу можна вручну). Крім того, у них є ще досить багато додаткових інструментів, аж до ручного управління швидкодією всієї системи.

Короткі висновки

Якщо робити висновки з усього вищесказаного, варто відзначити, що найбільш дієвим методом збільшення оперативної пам'яті є все-таки заміна або додавання планок. Однак якщо така можливість просто фізично відсутній (наприклад, на ноутбуках або нетбуках), варіант з використанням знімних накопичувачів виглядає найбільш кращим. При цьому можна навіть не задіяти системну віртуальну пам'ять, файл якій зберігається на HDD, оскільки звернення до вінчестера має більш низький показник швидкості. Але, як вже зрозуміло, треба враховувати і деякі вимоги, що пред'являються до флешок і знімних карт пам'яті. Без цього на ефект збільшення RAM можна навіть не розраховувати. І звичайно, не забувайте вставляти флешку або карту у відповідний порт або кардрідер перед включенням комп'ютера або ноутбука, оскільки в працюючій системі вставка носія не спрацює.
Цікаво по темі
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Як збільшити відеопам'ять і чи можна це зробити
Все більше сучасних програм і ігор пред'являють підвищені вимоги до комп'ютерного «заліза», зокрема...
Як з флешки зробити оперативну пам'ять, і для чого це потрібно?
Як з флешки зробити оперативну пам'ять, і для чого це потрібно?
У статті описуються способи використання флешки як віртуальної планки оперативної пам'яті у випадку жорсткої нестачі фізичної оперативної пам'яті
Як на «Андроїд» збільшити швидкість Інтернету: три простих методи
Як на «Андроїд» збільшити швидкість Інтернету: три простих методи
Хоча "Андроїд-системи", що встановлюються на смартфонах і планшетах, і вважаються досить стабільними і в деякому роді навіть «просунутими», на них