Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни

459 0 Новини високих технологій

Це пристрій, яке в народі називають «чаклуном», є одним з важливих елементів в гальмівній системі будь-якого авто. Основна функція регулятора гальмівних зусиль – це перешкоджання догляду автомобіля в занос. У більш сучасних вітчизняних і зарубіжних моделях авто традиційного механічного регулятора вже немає. Його місце зайняли електронні помічники. В зокрема, функції «чаклуна» виконує система EBD. Але в базових комплектаціях виробники на всьому економлять, тому іноді механічні регулятори зустрічаються навіть у нових іномарках. Давайте розглянемо, що являє собою даний елемент, для чого він потрібен в автомобілі, як його налаштовувати.

Функції і призначення

Регулятор гальмівних зусиль використовується, щоб автоматично змінювати тиск рідини в циліндрах задніх гальм автомобіля. При це регулювання здійснюється по мірі навантажень, що діють на машину при зниженні швидкості. Такі регулятори застосовуються в системах з пневматичним або гідравлічним приводом. Змінювати тиск циліндрів потрібно для того, щоб запобігти повну блокування задніх коліс. Якщо вони заблокуються, то машина піде юзом, водій може втратити керування.


Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
У деяких моделях авто, щоб зберегти керованість і стійкість, додатково застосовують подібні механізми-регулятори і на гальмівних приводи передніх коліс. Крім того, регулятор гальмівних зусиль застосовується для підвищення ефективності зупинки порожнього автомобіля. Коли машина не завантажена, то зчеплення її з дорогою буде відрізнятися від зчеплення завантаженої машини. Тому дуже важливо обов'язково змінювати гальмівне зусилля на різних осях. На легкових автомобілях в якості регуляторів застосовують статичні пристрої. У вантажних авто встановлюють автоматичні рішення. В автомобілях, створених для спорту, застосовують ще один різновид "чаклунів". Це гвинтовий регулятор. Що це таке? Він знаходиться в салоні, і за допомогою нього можна настроювати баланс роботи гальмівний системи безпосередньо в процесі гонки. Установки залежать від погоди, стану траси, а також стану гуми.

Як влаштований механізм?

Потрібно зауважити, що регулятор гальмівних зусиль не встановлюють на машини, де є АБС, хоча «чаклун» є предком даної системи. Він також дозволяє захистити колеса від блокування в процесі гальмування. У легкових авто «чаклун» має досить простий пристрій. Він складається з трьох елементів – це корпус, поршні, а також клапани. Корпус пристрою всередині ділиться на дві порожнини. Перша порожнину регулятора з'єднується з головним циліндром (ГТЦ). Друга з'єднана з задніми гальмівними механізмами. Коли необхідно виконати екстрене гальмування, то передня частина машини нахилиться. За допомогою поршнів і клапанів за рахунок цього нахилу доступ робочої рідини до гальмівного циліндру буде перекритий. Так, регулятор гальмівних зусиль ВАЗа в автоматичному режимі здійснює контроль і здійснює розподіл зусиль на колесах задньої осі. Машина не йде в занос у разі екстреного натискання на педаль.

Де знаходиться регулятор

«Чаклун» можна відшукати на легковому автомобілі переважно в задній частині кузова. Він може бути як зліва, так і праворуч на днище.
Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
Регулятор знаходиться у сполученні з заднім мостом або балкою допомогою тяги і спеціального торсіонного важеля. Саме цей важіль і впливає на поршень всередині регулятора. Вхідна частина регулятора гальмівних зусиль з'єднана з ГТЦ, а вихідна підключена до робочих гальмівних циліндрів задніх механізмів.

Принцип дії

Коли водій здійснює різке натиснення на педаль, машина обов'язково «клюне» передньою частиною кузова. В результаті задня частина трохи підніметься. В даний момент і запускається в роботу «чаклун».
Якщо задня пара коліс буде гальмувати разом з передніми, то в цьому разі значно підвищується ймовірність заносу машини. Якщо колеса на задній осі будуть зупинятися пізніше передніх, то в цьому випадку ризики того, що авто піде в занос, мінімальні. Коли здійснюється процес гальмування, то збільшується відстань між днищем і заднім мостом машини. За рахунок цього поршень регулятора гальмівних зусиль ВАЗ-2110 відпускається. В результаті чого магістраль з рідиною всередині перекривається. Колеса не будуть заблоковані, а продовжать обертання.

Як перевірити регулятор?

«Чаклуном» цей пристрій називають не просто так. Хоча багато новачків толком не знають, як він працює. Давайте подивимося, як перевірити роботу регулятора, щоб зрозуміти, чи справний він.

Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
Для тіста знадобиться як мінімум дві людини – один буде керувати автомобілем, а другий буде спостерігати за машиною. Водій в ході перевірки повинен буде розігнати порожнє авто на рівній ділянці до швидкості приблизно в 60 кілометрів на годину. Потім слід виконати різке гальмування. Далі у даний момент спостереження повинен контролювати, як працюють задні колеса. Важливо зауважити, заблоковані вони або обертаються при натисканні на педаль гальма. Якщо відбувається блокування задніх коліс відразу або вони продовжують обертатися і ніяк не реагують на натискання педалі, то регулятор гальмівних зусиль 2110 несправний.

Що буде, якщо їздити без регулятора?

Якщо перевірка показала, що "чаклун" не працює, то у власника автомобіля є два варіанти. Перший і найбільш правильний – це покупка і установка нового регулятора. Другий варіант – видалення "чаклуна" з системи. Давайте подивимося, чим загрожує експлуатація автомобіля без цього пристрою. Деякі власники і зовсім навмисно прибирають регулятор, щоб зменшити гальмівний шлях.
Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
Однак фахівці прибирати механізм не рекомендують – такий шлях помилковий. Без регулятора і передні, і задні гальма будуть спрацьовувати одночасно. Зростає ризик можливого ДТП – водій, що рухається позаду, може не встигнути правильно зреагувати на процес гальмування. Наявність справного регулятора гальмівних зусиль на 2114-м Вазі дуже важливо. Прибирати його з системи заборонено – про це зазначено в ПДР. Якщо механізм працює неправильно, можна спробувати виконати його регулювання.

Як регулювати розподільник ВАЗа?

Щоб робоча навантаження на передній і задній приводи гальм розподілялася максимально коректно, слід періодично виконувати регулювання. Принцип її полягає в наступному. Між торцевою частиною поршня і пластиною є зазор. Він може становити від двох до трьох міліметрів. Однак складність у тому, що розмір зазору неточний. Його визначають дослідним шляхом. Щоб виконати більш точну регулювання регулятора гальмівних зусиль, переміщують регулятор вздовж його кронштейна. Параметри зазору слід підбирати залежно від того, як поведуть себе задні колеса в кожному випадку. Якщо юза при гальмуванні коліс задньої осі не спостерігається, тоді зазор можна зменшити. Якщо задні гальма спрацьовують раніше, ніж передні, тоді зазор слід збільшити.

Обслуговування

Ремонту дана деталь не підлягає. Але для того, щоб вона могла нормально працювати, її потрібно обслуговувати. Зазвичай це робиться перед виконанням регулювань. Вузол встановлений в несприятливому місці – при експлуатації на нього потрапляють вода, сніг, бруд, реагенти з дороги. Все це погіршує роботу. Поступово вода і сніг стають причинами корозії.
Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
Загальні заходи по обслуговуванню – це очищення "чаклуна" від іржі, зняття старого гумового пильовика і встановлення нового, заміна змащення, очищення всіх елементів регулятора від забруднення. Попередньо виконується видалення старого мастила з-під пильовика.

Регулювання "чаклуна" на "Логане"

Знайти регулятор гальмівних зусиль на "Логане" не є проблемою. Він знаходиться на днищі між передньою і задньою осями. Багато запевняють, що правильно налаштувати роботу розподільника на цьому автомобілі під силу тільки професіоналам, але це зовсім не так. Первинну регулювання виконує виробник – використовується спеціальна установка, і гайка простягається зі строго певним моментом. Допускається лише фіксація вільної різьби на гайці. Для самостійного регулювання потрібно очистити "чаклун" та замінити мастило в ньому. Потім роблять половину обороту регулювальною гайкою. Далі можна виїжджати на тест. Якщо задня пара коліс не гальмує, то підтягують гайку ще раз.
Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
Якщо на тестованому автомобілі немає АБС, тоді, навіть якщо протягнути гайку аж до упору, можна не досягти результату. Іноді може допомогти заміна чаклуна, однак і це не завжди рятує ситуацію. Справа в тому, що в 9 з 10 "Логанов" без АБС регулятор не працює в принципі. Причини полягають у слабкій пружині. І у власника знову два варіанти – він може поміняти пружини на більш жорсткі або встановити гумову прокладку для збільшення тиску на механізм "чаклуна".

Заміна регулятора на трійник

Автолюбителі іноді виконують заміну стандартного "чаклуна" на трійник. Серед причин – початкова неправильна робота вузла, закисання і відмова, різні інші проблеми. Трійник дозволяє одночасно блокувати і рівномірно розподіляти гальмівне зусилля між всіма колесами.
Регулятор гальмівних зусиль: огляд, пристрій, регулювання, ціни
Серед мінусів можна виділити небезпечне гальмування (особливо взимку в ожеледь), ризик заносу. Серед переваг – різку й чуйну педаль гальма.

Ціна

Виробники автомобілів не рекомендують виключати "чаклун" з гальмівної системи автомобіля. Тим більше що ціна регулятора гальмівних зусиль для моделей ВАЗ становить від півтора тисяч рублів. Це невисока вартість, враховуючи, що від "чаклуна" залежить безпека.

Висновок

Отже, ми з'ясували, що являє собою даний елемент. Як бачите, його наявність дуже важливо в гальмівній системі будь-якого автомобіля. Завдяки "чаклуна" машина не входить в занос при екстреному гальмуванні. Тому позбавлятися від такого елемента навмисно точно не варто.

Популярі новини
Загрузка...