Як підключити шлейф IDE

347 0 Новини високих технологій

Незважаючи на те що IDE як паралельний інтерфейс підключення жорстких дисків і оптичних приводів, вже давно замінено більш сучасним послідовним SATA, він досі залишається затребуваним як серед користувачів, так і серед виробників аксесуарів. Накопичувачі цього стандарту встановлено у мільйонах комп'ютерів по всьому світу, а в багатьох країнах до цих пір залишаються у продажу. І тому трапляються ситуації, при яких виникає необхідність підключення такого диска через IDE-шлейф до комп'ютера.

Як підключити шлейф IDE

Види шлейфів

По кількості пристроїв шлейфи діляться на однокомпонентні та двокомпонентні, а за стандартом UDMA на 40-жильні і 80-жильні. Всі роз'єми на пристрої та платі універсальними як для тих, так і для інших, розходження в распиновке зводяться до швидкості обміну даними HDD або оптичного приводу з материнською платою.


Підключення до материнських плат старого зразка

Такі системні плати найчастіше оснащені двома роз'ємами IDE. Зазвичай до одного підключається жорсткий диск, а інший віддається приводу, але при використанні двокомпонентного IDE шлейфа кількість можна збільшити, підключивши до одного роз'єму на платі два пристрої, хоча і жертвуючи при цьому швидкісними характеристиками. Зустрічаються і плати всього лише з одним гніздом IDE, що просто не залишає користувачам іншого виходу. Так доводилося робити власникам комп'ютерів з бюджетними материнськими платами, саме тому багатьом доводиться робити і зараз. Підключення IDE шлейфа до плати старого зразка і до жорсткого диска або приводу здійснюється в кілька етапів:
 • Знеструмити системний блок.
 • Визначити роль жорсткого диска в системі. В залежності від того, яким вінчестер в комп'ютері буде за рахунком, планується робити його системним і т. д., виставляються його налаштування за допомогою перемичок-джемперів, які замикають контакти на спеціальному майданчику. Позначення того, як і що замикати, є на кожному жорсткому диску, тому помилитися буде досить важко.
 • Вставити штекер IDE шлейфа у відповідний роз'єм на жорсткому диску. При цьому неправильно підключити шлейф не дасть спеціальний обмежувач, а також напрямна, розташована по центру.
 • Аналогічно попередньому пункту зробити установку коннектора шлейфа в роз'єм на материнській платі. Щоб підключити IDE-шлейф, як правило, потрібно докласти невелике зусилля, однак надмірно тиснути не варто: мікротріщини на материнській платі ні до чого доброго не приведуть.
 • Під'єднати чотирижильний конектор живлення від БП до роз'єму живлення жорсткого диска. Переплутати полярність тут теж можна не побоюватися: конектор, як і роз'єм на HDD, виконані з заокругленням з одного боку, що виключає ймовірність помилки. Така "зайва" живильна лінія повинна бути в системному блоці як мінімум одна, проте за відсутності вільних коннекторів необхідно скористатися перехідником, благо в кожному комп'ютерному магазині подібних аксесуарів вистачає.
 • Встановити жорсткий диск в спеціальний відсік системного блоку, якщо планується його постійне використання. Якщо під'єднання тимчасове - забезпечити відсутність вібрації і поштовхів.
 • Запустити комп'ютер, при необхідності налаштувати необхідні параметри BIOS.
 • Як підключити шлейф IDE

  Особливості використання 80-жильних шлейфів

  При використанні двокомпонентного 80-пинового IDE шлейфа (а доцільніше вибирати саме його) незайвим, хоч і не обов'язковим, буде дотримання наступних рекомендацій:


 • Якщо підключено один пристрій, вільним залишати середній коннектор.
 • Уникати, по можливості, "сусідства" жорсткого диска і оптичного приводу на одному шлейфі.
 • Синій коннектор підключати до материнської плати.
 • Якщо ці рекомендації проігнорувати, нічого страшного не станеться: комп'ютер запрацює без проблем. Проте їх дотримання здатне дати відчутний приріст швидкості обміну даними, а також полегшити подальше визначення пристроїв в Біосі.
  Як підключити шлейф IDE

  Підключення до материнських плат нового зразка

  Такі системні плати відрізняються наявністю SATA-контролера, що дозволяє підключати жорсткі диски цього стандарту. SATA - цілком логічна технологічна еволюція стандарту IDE, що пропонує власникам ПК збільшену швидкість обміну даними з диском при більш компактних розмірах кабелю (7 проти 40 pin IDE шлейфа), відсутність необхідності механічного регулювання замиканням контактів, а також більш низьку ціну накопичувачів.
  Перехід до нової технології виробники здійснювали поступово: системні плати нового зразка спочатку оснащувалися гніздом PATA, щоб не позбавляти користувачів можливості безпроблемного підключення старих HDD, а до того часу, як виробництво цих плат припинилося, проблема сумісності вже вирішувалася за допомогою аксесуарів. Саме такі пристрої і допоможуть підключити диск інтерфейсу IDE до системної плати, портів таких не має. Існує два їх різновиди: перехідники і контролери.

  Використання перехідника

  Являє собою невелику плату з IDE-коннектор на кінці і максимум двома портами SATA із зворотного боку. Підключається безпосередньо до IDE-диска, завдяки чому не займає особливого місця всередині системного блоку. Не знадобляться і шлейфи IDE: SATA-кабель підключається прямо до перехідника. З недоліків - низька швидкість передачі даних, необхідність перемикання джемперів як на диску, так і на перехіднику, що досить часто ускладнює налаштування, а також необхідність зовнішнього живлення (двох або трьохпіновий роз'єм 12V, підключається кабелем кулера системи охолодження у відповідне гніздо на системній платі).
  Як підключити шлейф IDE

  Використання PCI-контролера

  Виконує ті ж функції, але не вимагає зовнішнього живлення, отримуючи все необхідне через PCI-підключення. IDE-шлейфом з'єднується зі старим жорстким диском SATA-кабель підключається до системної плати. Проблемою може стати масивна відеокарта, неабияк з'їдає вільний простір системного блоку: для контролера може просто не залишитися місця. І той, і інший адаптер є двосторонніми, дозволяючи підключати як жорсткі диски старого зразка до сучасних материнських плат, так і навпаки. Слід мати на увазі, що підключення завантажувальних дисків на постійній основі відчутно знизить швидкість роботи системи. Тому адаптери слід використовувати або для допоміжних дисків (в якості сховища даних, наприклад), або як тимчасовий захід.
  Як підключити шлейф IDE

  Використання спеціальних боксів

  Такий бокс, по суті, є тим же самим адаптером, оформленим у вигляді контейнера або док-станції з вбудованими коннекторами харчування і даних SATA або IDE. Для підключення до ПК може використовуватися як один з цих стандартів, так і універсальні USB 2.0 або 3.0.

  Популярі новини
  Загрузка...