IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків

662 0 Новини високих технологій

Виробництво жорстких дисків не стоїть на місці. Технології активно розвиваються: швидкість запису та зчитування росте, збільшується термін експлуатації, з'являються нові стандарти і форм-фактори, через що багато старі пристрої стають несумісні з сучасними комп'ютерами. Використавши IDE-SATA перехідники, можна змусити навіть стару машину працювати з новими накопичувачами.

IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків

Відмінності SATA і IDE

IDE (ATA) – паралельний інтерфейс підключення накопичувачів або оптичних приводів до материнської плати. Старий стандарт 1990-х років. IDE технологія використовує роз'єм 40 пін для підключення до материнської плати і окремо 4 піна харчування. В даний час майже вийшов з ужитку клас. Виняток становить стара техніка, яка все ще експлуатується з незрозумілих причин.


SATA – послідовний інтерфейс обміну інформацією. Зараз застосовується у всіх нових пристроях. Володіє рядом переваг перед старою системою. Основні переваги SATA:
 • висока швидкість зчитування/запису інформації;
 • збільшений об'єм накопичувача безпосередньо;
 • можливість підключення пристроїв без перезапуску системи.
 • Існує також більш свіжа різновид – eSATA. Той же SATA, але гарантує стабільний контакт протягом усього часу роботи. Застосовується для зовнішніх HDD.

  Навіщо потрібен перехідник?

  Є кілька проблем, які здатні викликати бажання придбати перехідник IDE-SATA. Наприклад, вдома лежить старий жорсткий диск з інтерфейсом IDE на 80 ГБ, а вам раптом знадобилося "витягнути" з нього фотографію. Підключити його до нового комп'ютера з роз'ємами SATA не вийде.


 • На комп'ютері різко стало не вистачати обсягу пам'яті, а під рукою виявився IDE жорсткий диск потрібного обсягу, який на перший погляд даремний.
 • Ситуація може бути і зворотною: без апгрейда старого комп'ютера на Інтерфейси IDE хочеться отримати більше додаткової пам'яті або відновити файли.
 • У всіх ситуацій одне рішення – використовувати SATA/IDE або SATA перехідник IDE. Він здатний конвертувати потік даних з однієї системи в іншу, таким чином стираючи межі між різними стандартами. Складність застосування – не більше ніж використання адаптера для microSD карт.
  IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків

  Як вибрати?

  Першим справою варто визначитися, який саме перехідник потрібен. Є цілих п'ять варіантів:
 • IDE/SATA.
 • SATA/IDE.
 • IDE USB.
 • SATA USB.
 • IDE-SATA USB.
 • Перші два пункти підходять для внутрішньої установки. Вони будуть корисні, якщо один або декілька жорстких дисків, або SSD різних стандартів захочеться помістити в корпус комп'ютера. Зазвичай ці перехідники навіть не мають корпусу і ніяк не захищені. Виглядають як звичайна плата, де інтуїтивно зрозуміло, куди і що підключати. Важливим параметром перехідника з IDE на SATA є швидкість зчитування та передачі інформації. У випадку з USB адаптером, це може бути 2.0 або 3.0 версія. Остання дозволяє швидше оперувати інформацією, але залежна від версії портів комп'ютера, а також від можливостей самого вінчестера.

  IDE-SATA з USB виходом

  Крім адаптерів перемикання між стандартами SATA IDE, на прилавках можна зустріти IDE-SATA USB перехідники. Цей девайс дозволяє підключати будь-які жорсткі диски прямо до USB-порту незалежно від стандартів. Так, допускається використовувати звичайні HDD диски як великий флешки. Це корисно більшою мірою для ноутбуків або планшетів.
  IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків
  Зустрічаються як універсальні (SATA перехідник IDE на одній платі, підключення відразу декількох носіїв одного або різного типу), так і роздільні (тільки SATA або IDE) перехідники. Вибір залежить від конкретних потреб і ціни. Важливим параметром при виборі буде наявність вбудованого або додаткового блоку живлення. Без нього адаптер обійдеться трохи дешевше, але виявиться менш функціональним. Є можливість використання центрального блоку живлення комп'ютера, але це не завжди зручно, до того ж доведеться щоразу відкручувати кришку.

  Харчування

  Диски серії IDE живляться від звичайного роз'єму Molex з висновками 12v і 5v. Він є на всіх блоках живлення. SATA диски вимагають для підключення плат 12v, 5v і 3.3 v. Для це можна підшукати звичайний перехідник живлення SATA IDE на 15 пін Molex роз'єму. Проблема в тому, що стандартний Molex не має дроти 3.3 v, а значить, і живити деякий блок плати не в змозі. Ця особливість була врахована виробниками дисків, в деякій мірі вирішена.
  IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків
  Підключений через інтерфейс SATA накопичувач з живленням від перехідника Molex/Sata, буде адекватно працювати на всіх машинах, але не на всіх зможе підтримувати технологію гарячого підключення (витяг або приєднання до системи під час роботи). На більшості сучасних блоків живлення є окремий висновок – SATA роз'єм, який не відноситься до Molex і включає харчування 3.3 v. Так чи інакше, але для роботи сучасні SATA девайси не вимагають напруги 3.3 v.
  IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків

  Перехідник або новий накопичувач?

  На це питання немає однозначної відповіді. Все залежить від ваших переваг і бюджету. В нинішній час ціни на пам'ять сильно знизилися, але все одно не радують в деяких моментах. Можливо, більш раціональним рішенням буде придбання нового накопичувача або док станції, яка дозволить швидко підключати жорсткі диски різних форматів за принципом флешки.
  Варто врахувати, що покупка нового вінчестера може потягнути за собою апгрейд всієї системи, в той час як установка адаптера ні до чого не зобов'язує.

  Зроби сам

  Більшість корисних електронних девайсів можна зібрати всього за кілька доларів своїми руками, без особливих знань електроніки, але адаптер IDE-SATA навряд чи потрапляє під категорію легко відтворюваних пристроїв. У кінцевому рахунку, швидше за все, буде витрачено набагато більше часу і коштів, ніж у разі купівлі готового перехідника, хоча на просторах Інтернету легко знайти безліч робочих схем. А ось «техномонстрам» така задача повинна припасти до душі.

  Популярі новини
  Загрузка...