Новини високих технологій
» » Що таке Sata? Види роз'ємів і швидкість

Що таке Sata? Види роз'ємів і швидкість

13-02-2018, 22:37
1 113
Збираючи комп'ютер або змінюючи його комплектуючі, користувач часто стикається з величезною кількістю інтерфейсів. Відразу з ними розібратися не просто, так як їх, по-перше, дуже багато, по-друге, вони мають деякі різновиди. Звідси часто виникають питання, що таке SATA або ATA? Разом з цим важливо також розуміти види цього інтерфейсу, відмінності та завдання.

Інтерфейс

Перш ніж розібратися з тим, що таке SATA, треба коротко пояснити, що ж таке інтерфейс. Це елемент взаємодії, який складається з сигнальних ліній, контролера і набору правил. Будь кабель системи комп'ютера взаємодіє з пристроєм і материнської платою. Один кінець інтерфейсу підключається до певного обладнання, а інший – до гнізда на платформі.

Обмін даними

Що таке SATA? Цей інтерфейс має послідовний обмін даними з пристроями, накопичують інформацію. Якщо говорити на прикладі, то в даний момент використовується SATA для підключення жорсткого диска до материнської плати.


Цей інтерфейс з деяких пір став універсальним, оскільки врахував помилки минулих винаходів і виявився найбільш підходящим для підключення вінчестера до системи. SATA має роз'єм на 7 пінів, у той час як його попередник PATA мав 40 пінів. У зв'язку з цим, розмір інтерфейсу значно зменшився, що спричинило зменшення опору повітря. Таким чином, набагато простіше стало організовувати систему охолодження, а повітря, що розгониться її кулерами, став діставати до всіх елементів живлення. Ще однією позитивною рисою SATA-кабелі стала його стійкість до багатократного підключення. Виробники подбали про те, щоб живить шнур мав якісні та міцні матеріали. Ще однією зміною став принцип підключення кабелів. Раніше, коли був популярний PATA-інтерфейс, підключення здійснювалося попарно. Одним шлейфом можна було об'єднати два пристрої. Зараз же кожне комплектуючий підключається одним кабелем. Така зміна вплинуло на технологію спільної роботи обладнання. Крім того, значно зменшилися проблеми при комплектації системи, зникли проблеми при застосуванні нетерминированных шлейфів.

Варіації

З тих пір, як світ дізнався, що таке SATA, цей інтерфейс пережив два покоління. Крім того, у нього з'явилася величезна кількість модифікацій для різних пристроїв. Серед основних типів виділяється 1 2 і 3 ревізії. Також SATA обзавівся безліччю модифікацій і перехідників.

Перша ревізія

Вперше HDD SATA з'явився в 2003 році. Це була перша спроба створити інтерфейс. Шина працювала на швидкості 1500 МГц. При цьому пропускна здатність не перевищувала 150 Мбайт/с. Так багато порівнювали цю ревізію з Ultra ATA, яка мала дещо менші показники швидкості передачі даних. Все ж можна виділити і деякі нововведення. По-перше, послідовна шина змінила паралельну. По-друге, це спричинило за собою і функціонування на більш високих швидкостях. По-третє, відпала проблема синхронізації каналів. Таке винахід стало революційним у комп'ютерної технології.

Друга ревізія

SATA 2 не змусив себе довго чекати і з'явився в оновленому форматі. Він став працювати на частоті 3000 МГц. При цьому пропускна спроможність була дорівнює 300 Мбайт/с нетто. Коли виробники інших механізмів розгледіли в цьому інтерфейсі потенціал, вони почали застосовувати його в свої новинки. У підсумку, першою у виробництві нових девайсів виявилася компанія Nvidia, яка застосувала цей інтерфейсу в чіпсеті. Новинка повинна була працювати з попередньою ревізією SATA. Але багато користувачів зіткнулися з тим, що в деяких пристроях, контролерах необхідно було ручне втручання в режими роботи. Так деякі виробники запровадили спеціальні перемички для перемикання між SATA 1 і SATA 2.

Третя ревізія

SATA 3 також не змусив себе довго чекати і з'явився вже в 2008 році. Це ревізія обзавелася пропускною здатністю 6 Гбіт/с брутто. Крім того, що новий інтерфейс став працювати швидше, з'явилося і поліпшене керування живленням. Враховуючи помилки минулих ревізій, розробники продумали сумісність усіх раніше випущених інтерфейсів цієї серії.
SATA III пізніше була доопрацьована. Так з'явилося ще два типи. SATA Revision 3.1 отримала досить багато суттєвих і не дуже змін. Наприклад, з'явився варіант mSATA для мобільних апаратів. З новою технологією Zero-power інтерфейс перестав вимагати енергію в сплячому режимі. Також покращилася продуктивність твердотільних накопичувачів, знизилася загальна енергія споживання, також з'явилися можливості хост-ідентифікації.

Далі послідувала SATA Revision 3.2. Зазвичай цю версію також називають Express. В цілому, цей інтерфейс взаємодіяв з класичним SATA, але несучим інтерфейсом в цьому випадку став PCI Express, що зрозуміло з назви. Це все спричинило до змін у конструкції порту. Новинка отримала два розташованих в довжину SATA-порти, які дозволили підключати як вінчестери, так і накопичувачі, що працюють з SATA Express. Один з роз'ємів працював при швидкості 8 Гбіт/с, а другий – 16 Гбіт/с. Разом з цією ревізією стала відома модифікація micro SSD. Вона була розроблена спеціально для вбудованих накопичувачів невеликого розміру.

«Гаряча заміна»

Пристрої розвивалися, а разом з ними з'являлися нові варіації інтерфейсів. Трохи пізніше першої ревізії SATA на ринку з'явився варіант eSATA. Цей інтерфейс передбачав підключення обладнання в режимі «гарячої заміни».
Що це за режим? «Гаряча заміна» дозволяє включати або відключати пристрій до системи, яка може при цьому безперервно працювати. В цьому випадку не потрібно відключати комп'ютер, щоб підключити до нього ЖД. Варіант eSATA обзавівся своїми особливостями: Інтерфейс виявився менш крихким, а також міг мати більше число підключень, ніж SATA. Проблема була лише в тому, що обидва інтерфейсу виявилися несумісні. Вимагав підключення двох кабелів. Довжина дроту збільшилася. Це було зроблено для того, щоб компенсувати втрати зміни рівня сигналів. Показники швидкості передачі були вище середніх значень. Щоб використовувати даний роз'єм, в операційній системі Windows, необхідно було включити особливий режим. Для цього потрібно було перейти в BIOS і вибрати Advanced Host Controller Interface.
У цьому випадку багато користувачів зіткнулися з такою проблемою, що операційна система могла перестати завантажуватися. Але це було лише в момент популярності Windows XP, який підключався до контролера з режимами ATA. Зараз це проблема зовсім не актуальна, оскільки дана операційна система практично не використовується, а в нових такої проблеми немає.

Модифікація eSATA

Спочатку пов'язували SATA з жорстким диском. Але багато розробники почали створювати модифіковані версії. Так з'явився Power eSATA. Цей варіант об'єднував eSATA і USB. Інтерфейс дозволяв одночасно використовувати кабель Power Over eSATA і підключати накопичувач без будь-яких перехідників.

Міні-версія

У класичного інтерфейсу SATA також з'явилися свої модифікації. У 2009 році став відомий роз'єм Mini-SATA. Зараз його визначають як форм-фактор для твердотільних накопичувачів, які мають зменшений роз'єм щодо жорстких дисків. Mini-SATA працює в ноутбуках і інших пристроях, які функціонують з невеликими SSD-дисками. Швидше за все, mSATA з'явився від інтерфейсу PCI Express Minin Card. Обидва роз'єми електрично сумісні, але мають різницю в сигналах.

Перехідники SATA

Дивлячись на широке розмаїття варіацій SATA і різних його модифікацій, стає зрозуміло, що для всього цього добра необхідно купувати перехідники. Звичайно, адаптери потрібні не завжди. Але є пристрої, які мають застарілий тип підключення і вимагають відповідного інтерфейсу.
Найпопулярнішим адаптером вважається SATA на IDE і навпаки. Оскільки IDE є застарілою версією, то потреба в перехідниках практично відпала. Раніше це питання було актуальним, оскільки багато пристрою, і материнські плати в тому числі, працювали з ATA. Зараз же все обладнання працює на різних ревізії SATA (переважно на третій), тому не вимагає адаптерів. Питання про перехідники може бути актуальним у випадку більш сучасних інтерфейсів. Так, деякі користувачі шукають адаптер mSATA-M. 2 або USB-SATA. Адаптери знайти просто. Особливо їх багато в популярних китайських інтернет-магазинах. До речі, саме там найчастіше замовляють подібні механізми.

Висновки

SATA-роз'єм має довгу історію. Він розвивається і з кожним роком обзаводиться новими модифікаціями, які виявляються набагато швидше і ефективніше. Як і будь-який інший інтерфейс, передбачається, що незабаром буде замінений на ще одну свою поліпшену версію, яка з'явиться зі збільшеною швидкістю передачі даних.
Цікаво по темі
IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків
IDE-SATA перехідник – друга життя для старих жорстких дисків
У багатьох з часом знаходяться старі диски з IDE інтерфейсом, які лежать з потрібною колись інформацією без діла. Не поспішайте позбавлятися від них,
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
Деякі адаптери для жорстких дисків дають можливість власнику ноутбука збільшити загальний доступний дисковий обсяг за допомогою установки всередину
SATA (інтерфейс): типи та швидкість
SATA (інтерфейс): типи та швидкість
Інтерфейс SATA – це інтерфейс з послідовною схемою, який дозволяє обмінюватися інформацією з накопичувачами. На материнській платі є роз'єм SATA, а в
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска
Кабель SATA працює в парі з накопичувачем інформації. Зазвичай під ним розуміють жорсткий диск. Інтерфейс народився з попередньої версії ATA і працює
AHCI або IDE - що краще і в чому різниця?
AHCI або IDE - що краще і в чому різниця?
Сучасні накопичувачі (жорсткі диски, приводи DVD і Blue-Ray) підключаються до системної плати в основному ...
Перехідник SATA Molex: що це?
Перехідник SATA Molex: що це?
Ця стаття обіцяє бути досить роз'яснювальної та теоретичної. Сьогодні ми детально розглянемо настільки актуальне в наш час технологій предмет -