Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?

203 0 Новини високих технологій

Якщо на зорі розвитку комп'ютерної та мобільної техніки об'єднання в локальні мережі проводилося за рахунок проводового підключення, то сьогодні найбільшою популярністю користуються бездротові технології. До того ж, і в термінології, що описує можливі типи підключення, з'явилося дуже багато нових понять. І користувачі деякі базові терміни плутають дуже часто. Так, наприклад, рядові юзери толком і не скажуть, у чому різниця між точкою доступу і маршрутизатор, вважаючи, що це одне і те ж. Дійсно, ці поняття споріднені і дуже близькі між собою, однак кардинальні відмінності між ними колосальні.

Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу: базові знання

Для початку поки не будемо особливо вникати в докладний технічний опис кожного терміна, а постараємося описати їх найпростішим мовою. Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу? Основна відмінність полягає в тому, що точка доступу (АР) являє собою якийсь розгалужувач або, якщо хочете, репітер (повторювач, ретранслятор) бездротового сигналу, що надходить від основного обладнання. У свою чергу, основним обладнанням як раз і є маршрутизатор (роутер або модем, що працює в бездротовому режимі).


Кардинальна різниця

Проте все вищесказане можна віднести до загальних теоретичних відомостей. Тепер кілька слів про самому обладнанні. Насамперед розглянемо використовуване обладнання.
Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
Якщо уважно подивитися на роутер і точку доступу, неважко помітити, що маршрутизатор обладнаний кількома входами для підключення, а точка доступу у вигляді відповідного приладу, незважаючи на зовнішню схожість з роутером, має лише один вхід для підключення мережевого кабелю, який, як вже зрозуміло, йде саме від роутера. Але говорячи про те, що таке маршрутизатор і пункт доступу, в чому різниця між цими двома пристроями, особливо варто відзначити, що точка тільки транслює трафік (іноді приймає), однак не виконує з ним абсолютно ніяких операцій.


Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
У цьому сенсі маршрутизатор є більш «розумним» пристроєм, оскільки здатний перерозподіляти трафік між мережами і підмережами, призначати IP-адреси підключається комп'ютерних і мобільних пристроїв, обмежувати швидкість передачі даних, встановлювати власні ліміти на підключення, забезпечувати захист підключень на основі вбудованого брандмауера і т. д. Грубо кажучи, точку доступу можна представити у вигляді якоїсь антени, що передає або підсилює сигнал, а маршрутизатор – у вигляді повноцінного комп'ютерного пристрою, що виконує безліч додаткових функцій.

Основні порівняльні характеристики

Але і це ще не все. Якщо розглядати, чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу, найпростіше подивитися на наведене нижче зображення, де показані основні позитивні і негативні сторони кожного пристрою.
Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
З цього можна зробити висновок про те, що використання саме точки доступу пов'язано з проблемами налаштування пристроїв і неможливістю використання всього потенціалу, який є у маршрутизатора. Наприклад, як видно з прикладу, точка АР не дозволяє організувати домашню бездротову мережу, в якій вона могла б виконувати роль DHCP-сервера.
А взагалі, більшість фахівців схиляється до думки, що плутанина в поняттях виникла тільки після того, як стандартні маршрутизатори стали оснащуватися бездротовими модулями Wi-Fi. У своєму первозданному вигляді такі пристрої могли використовувати тільки дротове підключення. Однак, незважаючи на це, іноді той же роутер або ADSL-модем доцільно використовувати саме як точку доступу, а не як маршрутизатор. Навіщо це потрібно, і як виконати відповідні налаштування, розглянемо окремо.

Чи можна з точки доступу зробити повноцінний маршрутизатор?

Дійсно, багато користувачі дуже часто задаються такими питаннями, вважаючи, що купівля пристрою у вигляді точки АР по грошах обійдеться дешевше. На жаль, ціни на такі девайси приблизно однакові у своєму класі, а додати додаткові функції пристрій-транслятор не вийде, як би ви цього не хотіли. Чому? Та тільки тому, що спочатку саме по собі для цього не призначений. У будь-якому випадку вам потрібно буде звідкись отримати розподілений сигнал (це не проблема), а ось провести встановлення потрібних параметрів, захистити з'єднання або налаштувати опції під якесь конкретне програмне забезпечення, наприклад, якщо потрібно кидок портів, не вийде.

Типи точок доступу

З «залізним» обладнанням трохи розібралися. Тепер давайте подивимося ще на один аспект, що стосується саме точок доступу. Крім спеціалізованих девайсів, роль точки доступу можуть виконувати і інші пристрої. Так, наприклад, точкою доступу маршрутизатор (роутер) теж може бути.
Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
Також, ймовірно, багато хто знає, що крапку роздачі Інтернету можна зробити навіть із звичайного комп'ютера, ноутбука, мобільного телефону або планшета. При цьому суть організації такої структури полягає в тому, що використовувати якесь стороннє програмне забезпечення для виконання таких дій зовсім необов'язково. Іноді достатньо буде і вбудованих засобів операційних систем Windows, при роботі з якими настройка займає всього пару хвилин. Крім того, потрібно розрізняти побутові та промислові репитеры. Перші призначені лише для збільшення кількості підключаються пристроїв одночасно і зони покриття, а ось другі забезпечують потужну трансляцію на досить пристойні відстані. Правда, при підключенні великої кількості комп'ютерів і мобільних девайсів це може позначитися на швидкості доступу до інтернету, але і свої плюси в цьому є.

Маршрутизатор або точка доступу: що віддати перевагу для дому та офісу?

У питаннях вибору пристрою для дому та офісу теж слід відштовхуватися від того, що ви хочете отримати в кінцевому результаті. Для будинку, природно, вистачить звичайного роутера, оскільки малоймовірно, що квартира або будинок мають такі площі, що сигнал маршрутизатора до якоїсь віддаленої точки не дійде (середній радіус дії в прямій видимості, навіть у простенького побутового роутера, становить близько ста метрів).

Для офісів і промислових об'єктів роутера буде мало. У цьому випадку, звичайно ж, знадобиться потужний репітер. Крім усього іншого, купувати або організовувати точку доступу доцільно в тих випадках, коли на підприємстві є необхідність створення «безшовної» Wi-Fi мережі або Hot Spot з досить великою кількістю підключених робочих терміналів. Нарешті, без точки доступу не можна обійтись і у тому випадку, коли у вас має тільки роутер з проводовим підключенням, в якому роздача сигналу в бездротовому режимі не передбачена взагалі.

Деякі важливі настройки

Нарешті, кілька слів про деяких важливих налаштуваннях. Для початку подивимося, як налаштувати маршрутизатор, як точку доступу. Найпростішим випадком можна назвати ситуацію налаштування пристроїв, в яких передбачено використання двох режимів роботи: звичайний (маршрутизатор) і АР (точка доступу). У веб-інтерфейсі маршрутизатора досить просто переключитися з одного режиму на інший і зберегти налаштування. Також можна об'єднати два роутера, коли зв'язок між ними буде здійснена з використанням бездротових технологій. У цьому випадку один пристрій так і залишиться маршрутизатором, що контролюють основні параметри підключення, а друге буде виконувати суто роль ретранслятора. В деяких моделях можна застосовувати і ще більш простий метод.
Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
Мова йде про те, що режим точки АР не включати, а деактивувати DHCP-сервер і, якщо задіяна, функцію UPnP. У цьому випадку отримаєте звичайний свіч з чотирма портами, але без можливості використання WAN.
Примітка: якщо ви перетворили маршрутизатор в точку доступу Wi-Fi, використовуючи для цього два роутера, їх власні адреси іноді потрібно буде змінити вручну (вони повинні належати до різних подсетям). Наприклад, якщо один девайс має адресу 1921681.1 другого потрібно привласнити або 1921682.1 або 1921680.1. Без цього комбінація у вигляді зв'язки пристроїв працювати не буде.

Як створити точку АР у Windows-системах

Що краще – маршрутизатор або точка доступу до Інтернету, думається, багато хто вже розібралися. Тепер спробуємо налаштувати звичайний комп'ютер таким чином, щоб він виконував роль репітера.
Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
Для цього в розділі управління мережами і загальним доступом необхідно створити нове підключення, а зі списку можливих варіантів вибрати бездротове підключення «комп'ютер-комп'ютер», вказати назву мережі, тип шифрування й пароль. На всяк випадок, щоб з'єднання не обрывалось, в управлінні доступом можна відзначити пункти дозволу на використання підключення і управління ним для інших користувачів. Також можна скористатися командним рядком або стороннім ПЗ, але описаний варіант виглядає найбільш простим.
Чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу WiFi?
Примітка: якщо потрібно створити приватну мережу, можна встановити підключення до робочого місця з використанням VPN. У цьому випадку ПК або ноутбук будуть виконувати роль VPN-сервера, що працює на основі тунелювання, забезпечуючи повну анонімність користувачів.

Підсумок

Отже, чим відрізняється маршрутизатор від точки доступу, хочеться сподіватися, багатьом стало зрозуміло. Якщо підводити підсумок, можна сказати, що точка доступу являє собою звичайний ретранслятор, а маршрутизатор поєднує в собі і роутер (модем), і точку доступу. Що ж стосується практичного використання таких девайсів або програмних налаштувань, домашньому користувачеві точка АР, в общем-то, і не потрібна. Але на великих підприємствах з їх розгалуженою мережевої комп'ютерної організацією створення точки доступу може стати оптимальним варіантом об'єднання великого числа терміналів з наданням кожному з них виходу в Інтернет і зв'язку з іншими пристроями в мережі.

Популярі новини
Загрузка...