Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради

208 0 Новини високих технологій

Кожен користувач ПК рано чи пізно стикається з проблемами, коли необхідно виправляти помилки, які відбуваються з системою. І добре, якщо вони не торкнулися особисті дані. Гірше, якщо доведеться займатися відновленням SSD-диска. Що ж потрібно для цього?

Пристрій

Перш ніж розібратися з тим, як відновлювати дані з твердотільного накопичувача, варто розуміти, що ж це таке. SSD - накопичувач, який встановлюють в систему комп'ютера. Часто його порівнюють з жорстким диском, оскільки обидва пристрої мають однакові завдання. Але існує суттєва різниця. Твердотільний накопичувач є дуже швидким диском, який справляється з роботою в кілька разів спритніше жорсткого диска. Це викликане різницею в конструкції.
Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради
Жорсткий диск побудований на магнітних дисках і зчитує голівці, твердотільний накопичувач працює як флешка і заснований на мікрочип. У даний момент SSD лише набирають популярність. Їх часто купують в пару до вінчестерам і ставлять на них операційну систему для швидкого завантаження. Оскільки твердотільний накопичувач є надто дорогим, жорсткий диск не можна повністю замінити SSD. Хоча в серверних станціях і геймерських системах можуть встановлювати по декілька твердотільних накопичувачів.


Проблеми з накопичувачем

Як вже згадувалося, SSD популярний завдяки своїй високій швидкості. Але, крім цього, його ще вважають надійним пристроєм. Це викликано тим, що конструкція накопичувача не має рухомих деталей, тому він не страждає від невеликих ушкоджень, що може не перенести вінчестер. Але SSD однозначно може бути атакований вірусами і помилками користувача. Все це впливає на цілісність особистих даних. Якщо будуть видалені певні файли, буде непросто їх відновити. Складніше - з даними після форматування. Але відновлення SSD-диска можливо.
Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради

Які шанси?

Варто відразу сказати, що відновлення даних з SSD-диска дещо відрізняється від того процесу, який необхідний у випадку з вінчестером. На жаль, є ситуації, які не дозволяють відновити втрачені документи.


Але в більшості випадків повернути файли можливо. Користувачеві доведеться підібрати відповідну програму і слідувати інструкції.

Спеціальна команди

Питання про те, чи відбудеться відновлення SSD-диска, хвилює багатьох. Відповісти однозначно непросто, оскільки є пара нюансів, які можуть вплинути на результат. Відмінною рисою накопичувача є наявність певної команди, яка є у SSD. TRIM відповідає за те, щоб всі дані, які були вилучені з диска, дійсно знищувалися. Твердотільний накопичувач повністю стирає файли з блоків даних. Працює ця команда дуже просто. Коли користувач видаляє документи, інтерфейс ATA подає сигнал про те, щоб файли знищені, а не відкладалися у спеціальні блоки.
Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради
Але тут є один момент: звичайно ж, відразу документи не будуть видалені. Пристрій повідомить користувача про те, що файли, видалені, але очищення блоку відбудеться трохи пізніше. Тому є шанс швидко повернути дані.
Всі популярні виробники твердотільних накопичувачів намагаються створити універсальні пристрої, які б відрізнялися один від одного лише обсягом архіву. Швидкість у всіх накопичувачів однакова, тому команда TRIM буде виконана на 100 %.

Що робити?

Якщо існує така команда, можливо відновлення SSD-диска? На ділі вийде небагато. Наприклад, деякі накопичувачі не підтримують команду повного видалення файлів, тому будь-яка програма впорається з відновленням. Також TRIM може не працювати в певній операційній системі. Можуть бути труднощі з інтерфейсом або материнською платою. USB і FireWire протоколи не підтримують команду.

Відформатовані диски

У цьому випадку відновлення файлів SSD-диска ще більш важко. Як відомо, існує повне і швидке форматування дисків. Завдяки цій функції можна повністю очистити дані з накопичувача.
Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради
Повне форматування повністю знищує дані, у той час як швидке працює з таблицями розділу інформації. Тому будь-яка популярна програма для відновлення впоралася б з другим типом видалення. Але пізніше технологія роботи твердотільного накопичувача змінилася. Зараз буде непросто справитися з швидким форматуванням, не кажучи вже про повну. Таке становище знову-таки пов'язано з командою TRIM. Коли користувач вибирає форматування, він автоматично запускає повне видалення даних. А затримки між активацією TRIM і знищенням документів з диску практично не існує.

Збій дисків

Для чого потрібно відновлення SSD? Жорсткий диск може бути зіпсований системою або пошкоджений. Можливо, пристрій перестав читатися, а ОС його не може виявити. У цьому разі повернути особисті дані буде дуже просто. Досить підібрати потрібний софт і відновити файли. Це пов'язано з тим, що накопичувач не може активувати TRIM. Із-за того що команда не запущена, файли з блоків не будуть видалені. Відповідно, їх буде легко відновити.

Інструкція з відновлення

Для початку доведеться підшукати хорошу програму. Відновлення SSD-диска - справа непроста. Як і у випадку з флешкою, користувачеві доведеться спробувати відразу кілька програм. Тому потрібно спочатку встановити пару варіантів утиліт. Після цього доведеться підключити SSD. Багато користувачів радять для цього використовувати інтерфейс SATA, а USB. Це пов'язано з тим, що «рідний» порт може активувати команду TRIM, а відповідно, файли будуть видалені безповоротно. Якщо ж підключити накопичувач через USB, видалення не буде активовано, а значить, документи залишаться в цілості.
Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради
Після підключення пристрою можна буде запускати програму. Якою б не була утиліта, всі вони мають схожий інтерфейс. Потрібно лише вибрати накопичувач, який необхідно відновити. Після цього користувач повинен запустити діагностику, а після і сам процес відновлення.

Результати

Коли програма збере всю інформацію, з'явиться таблиця, в якій будуть вказані всі втрачені дані. Деякі програми використовують певну маркування. Якщо файл можна відновити і зберегти на ПК, навпаки буде зелена галочка. Якщо він пошкоджений, а його відновлення під питанням, навпаки буде жовта галочка. Червоний колір сигналізує про те, що файли були сильно «зруйновані» і є лише їх залишки. Відповідно, подібні дані неможливо буде «реінкарнації».

Програми

Програм для відновлення даних з твердотільного накопичувача велика кількість. Наприклад, можна використовувати Magic Partition Recovery. Утиліта може впоратися з віддаленими розділами і зіпсованими секторами. Програма працює з багатьма форматами файлів. Вона може за короткий час просканувати накопичувач, а після скласти звіт. Також є глибокий аналіз SSD. У цьому випадку утиліта працює з вмістом файлів, не використовуючи файлову таблицю. Magic Uneraser - ще одна програма для відновлення документів. Вона відрізняється лише інтерфейсом від попереднього варіанту. Працює з усіма існуючими форматами графічних файлів. Швидко сканує накопичувач, а також збирає звіт про відновлених даних. Утиліта сумісна з жорсткими дисками, твердотільними накопичувачами, картами пам'яті і флешками.
Відновлення SSD-диска: покрокова інструкція, поради

Ремонт

Говорячи про відновлення контролера SSD-диска, варто сказати і про фізичних ушкодженнях пристрою. Є з якихось причин накопичувач поламався, не варто його відразу викидати. Багато фахівців говорять про те, що його цілком реально полагодити. Тут питання в іншому: чи є необхідні інструменти і навички у користувача? У цьому випадку необхідно знати діапазон читання, типи пам'яті, стандартні помилки. Фахівці уважно оглядають пристрій, від'єднують чіпи, вибирають кріплення і сканують плату. Звичайно, подібні операції звичайний користувач зробити не зможе. Для цього потрібно розбиратися в пристрої накопичувача, а також мати відповідні програми для перевірки та інструменти для ремонту.

Популярі новини
Загрузка...