Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска

496 0 Новини високих технологій

Жорсткі диски і знімні носії інформації в достатньо високій мірі схильні до появи різного роду програмних збоїв, помилок і навіть фізичних поломок, що веде до пошкодження збереженої на них інформації. Не дивно, що іноді можна зустріти поява системних повідомлень кшталт «Файл пошкоджений. Запустіть програму CHKDSK». Що це за програма, для чого вона потрібна, як її правильно запускати і використовувати - буде показано на найпростіших прикладах.

Що за програма CHKDSK?

Розгляд даної службової утиліти почнемо з того, що вона присутня у всіх версіях операційних систем Windows, однак в залежності від використовуваної модифікації ОС може вести себе зовсім по-різному. Кожен користувач повинен чітко розуміти, що основне призначення цієї програми (а це саме програма, оскільки їй відповідає виконуваний EXE-файл) полягає в запуску перевірки диска, і це необов'язково може бути саме вінчестер. У даному випадку мається на увазі, що цей аплет можна використовувати і для перевірки будь-яких знімних носіїв, і для логічних розділів.


Файл або каталог пошкоджено. Запустіть програму CHKDSK

Давайте розберемося, чому система видає повідомлення про пошкодження файлів і каталогів? Насправді поява повідомлень при спробі відкриття або запуску якогось файлу (або навіть зовсім без цього), на зразок «Файл пошкоджений. Запустіть програму CHKDSK», саме про проблеми з файловим об'єктом може і не говорити. З самим файлом все може бути в повному порядку, а от з носієм, на який він записаний, можуть бути виявлені проблеми. Зокрема, це стосується того, що система просто не може прочитати сектор або клітинку, в яких зберігається інформація про даному файлі. Однак є й зворотна сторона медалі. Справа в тому, що можливості утиліти перевірки такі, що вона може не тільки виправляти помилки будь-якого інформаційного носія, але ще й відновлювати файлову систему, якщо вона була пошкоджена або перетворена, наприклад, в нечитаний формат RAW. І, щоб відновити початкову файлову структуру, не вдаючись до інструментів низькорівневого форматування, як раз таки можна скористатися утилітою CHKDSK, що дозволяє повністю зберегти і присутню на диску інформацію.

Автоматична перевірка диска

Як запустити CHKDSK у Windows-системах, розглянемо трохи пізніше, а поки зупинимося на моментах, пов'язаних з автоматичним спрацьовуванням перевірки при рестарті системи, що явно спостерігається у версіях Windows 7 і нижче.
Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
Як правило, попередження про запуск програми перевірки диска при включенні комп'ютера або перезавантаження Windows із зворотним відліком з'являється в тому випадку, якщо завершення роботи, як вважає сама система, було зроблено некоректно (наприклад, для завершення роботи використовувався не стандартний режим, а відключення було здійснено за рахунок довгого натискання кнопки живлення на системному блоці або на панелі ноутбука). Якраз у таких ситуаціях система відразу ж дає самій собі вказівку, що на диску могли з'явитися помилки, хоча насправді це може бути і не так. Те ж саме може ставитися і до знімних накопичувачів інформації, коли їх вилучення проводилося некоректно - або в момент копіювання файлів, або навіть в процесі форматування. Тільки в цьому випадку видається пропозиція, а у випадку зі стаціонарними жорсткими дисками перевірка, якщо її не скасувати протягом певного проміжку часу, стартує автоматично і може, до речі сказати, запускатися при кожному старті системи, хоча гіпотетично присутні помилки і збої були виправлені в минулий раз.

Як прибрати перевірку диска при завантаженні системи?

Щоб позбутися від старту перевірки диска при кожному включенні комп'ютера, доведеться трохи покопатися в системному реєстрі (regedit). Спочатку слід задати пошук і звернути увагу на каталоги RunOnce (їх буде знайдено лише два). У них і може бути прописаний відповідний активний ключ.
Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
Але зазвичай для деактивації виконання аплету CHKDSK при старті, як якщо б він знаходився в автозавантаженні системи, потрібно використовувати гілку HKLM, і через розділи контролю в каталозі SYSTEM слід знайти теку Session Manager, а в ній для параметра BootExecute праворуч видалити значення ключа, залишивши поле повністю порожнім. Якщо уважно подивитися, саме це значення і відповідає запуску утиліти перевірки диска. Однак виконувати такі дії слід тільки на свій страх і ризик. Навіть фахівці корпорації Microsoft, рекомендують такі кардинальні методи відключення перевірки, кажуть, що відповідальності за вчинені користувачем дії не несуть.

Як запустити CHKDSK у Windows 7 або будь-якої іншої системи через графічний інтерфейс

Але давайте повернемося до самого інструменту перевірки жорсткого диска або знімного носія. Для початку подивимося, як запустити програму CHKDSK, так сказати, в стандартному варіанті, використовуючи для цього відомі кожному користувачу Windows.

Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
Для старту інструменту перевірки достатньо використовувати звичайний «Провідник», через меню ПКМ вибрати пункт властивості, перейти на вкладку сервісу, а потім натиснути відповідну кнопку. У системах модифікацій сьомий і нижче можна використовувати додаткові параметри перевірки, які полягають у тому, щоб задіяти автоматичне виправлення помилок і усунення проблем зі збійними секторами. У восьмій і десятій модифікаціях такі дії не потрібні.

Чому перевірка не запускається?

Як запустити CHKDSK одним з найпростіших методів, розібралися. Тепер подивимося на ситуацію, коли при старті утиліти або при залученні додаткових параметрів видається повідомлення про помилку, яке говорить, що перевірка вибраного диска з автоматичними параметрами не може бути проведена, оскільки цей диск використовується. Багатьох користувачів таке повідомлення відлякує, але насправді нічого страшного тут немає. Просто операційна система не може автоматично виправляти помилки в системному розділі, де сама і знаходиться. Як запустити CHKDSK в цьому випадку? Варіанти теж є.

Старт перевірки з файлу

Насамперед зверніть увагу на однойменний виконуваний файл утиліти, який розташований у каталозі System32. Незважаючи на те, що зазвичай виконувані компоненти, що знаходяться в цій папці, відкрити через консоль «Виконати», з утилітою перевірки такі дії не проходять.
Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
Якщо хочете, її можна запустити від імені адміністратора безпосередньо через використання файлу, однак у цьому випадку інструмент відкриється в командної консолі, а система повідомить, що параметр F (автоматичне виправлення помилок) не активований.

Старт перевірки диска з командного рядка

Таким чином, найкраще запустити програму CHKDSK як раз з командного рядка. Саму командну консоль бажано викликати з правами адміністратора. Що стосується варіантів старту перевірки, можна просто вписати основну команду і натиснути клавішу вводу.
Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
За замовчуванням в кілька етапів буде проведена перевірка системного розділу. Для старту утиліти стосовно іншим логічним розділам або носіям, в даний момент підключеним до комп'ютера, слід вказувати їх позначення у вигляді відповідної літери з двокрапкою. Так, наприклад, якщо флешка у системі має позначення «Диск F», команда перевірки буде виглядати так: chkdsk F:. Багато хто вже, напевно, звернули увагу, що регістр при введенні літер команди в консолі ролі не грає абсолютно ніякої. Заголовні літери зазвичай вписуються просто для зручності, підкреслення самих команд або їх розмежування з атрибутами.

Переваги командної консолі і часто використовувані атрибути перевірки

Що ж стосується використання самої командного рядка, тут багато цікавого. Саме перша і головна перевага полягає в тому, що можна використовувати додаткові атрибути перевірки, які для службового інструменту з його стандартним викликом виявляються недоступними. Атрибути можна комбінувати між собою в абсолютно різних варіаціях.
Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
Переглянути повну інформацію про всіх доступних інструментах можна через виклик довідки командою chkdsk /?. Другий момент пов'язаний з тим, що в працюючій системі через командну консоль (і тільки через неї) можна відновити файлову систему будь-якого розділу або носія, якщо вона була пошкоджена або змінена на нечитаемую (RAW). Для цього команда використовує зазначений вище атрибут F. Третій позитивний аспект пов'язаний з тим, що командний рядок є в інструментарії будь-якого інсталяційного або відновного диска, тобто використовувати перевірку диска з усіма витікаючими звідси наслідками можна навіть в тому випадку, якщо операційна система не завантажується якраз внаслідок проблем з жорстким диском.

Альтернативні методи перевірки і відновлення диска

Тепер давайте подивимося на появу вимоги «Файл пошкоджений. Запустіть CHKDSK» з іншого боку. В принципі, якщо користувачеві не подобається використання штатних засобів Windows, можна поступити інакше і виконати перевірку іншими методами. Мова йде про застосування спеціалізованих програм, до яких можна зарахувати всілякі оптимізатори начебто CCleaner, Advanced SystemCare і т. д. Тут особливо не потрібно думати, як запустити CHKDSK (мається на увазі перевірка диска).
Як запустити CHKDSK? Відновлення жорсткого диска
Достатньо просто зазначити потрібний модуль в розділі усунення неполадок в один клік або викликати відповідний інструмент окремо, якщо його наявність у такому вигляді передбачено. Звичайно, його функціонал повною мірою аналогом стандартного засобу Windows назвати не можна, оскільки іноді можуть застосовуватися інші методи перевірки та оптимізації. Однак це абсолютно не означає, що такі модулі працюють гірше.

Відновлення диска після критичних збоїв, якщо інструменти Windows ефекту не дають

Нарешті, можна відзначити ще один інструмент, який якщо повним аналогом стандартним засобам операційних систем не є, то, принаймні, дуже близький до них. Мова йде про відновлення жорстких дисків або знімних носіїв з використанням унікальної програми HDD Regenerator. Власне, тут теж не потрібно думати, як запустити CHKDSK в тому вигляді, в якому команда представлена саме в цьому пакеті. Перевірка і відновлення будуть ініційовані автоматично. Правда, саме ця утиліта розрахована більше не на виправлення помилок, а на усунення проблем з працездатністю жорстких дисків за рахунок перемагнічування їх поверхні.

Висновок

Це коротко і все, що стосується стандартної Windows-утиліти CHKDSK, використовуваної для перевірки жорстких дисків і зовнішніх накопичувачів на предмет наявності помилок з можливістю їх автоматичного виправлення. Якщо зробити якийсь висновок про оптимальному застосуванні цього засобу, краще всього виробляти його запуск виключно з командного рядка, хоча багато рядові або початківці користувачі її і недолюблюють. А даремно, адже саме інструментарій командної консолі дозволяє вирішити безліч проблем з операційною системою, в тому числі і з жорсткими дисками, і знімними накопичувачами.

Популярі новини
Загрузка...