Новини високих технологій
» » Що таке форматування диска? Методи і способи

Що таке форматування диска? Методи і способи

24-12-2017, 22:39
2 666
Років десять тому форматування вінчестера вважалося звичайною і профілактичною процедурою. Виконувалася вона мало не щомісяця, бо як жорсткі диски не відрізнялися надійністю і частенько сбоили, а подібне «лікування» непогано виручало.
З появою сучасних твердотільних накопичувачів необхідність у таких діях зводилась практично до нуля, принаймні щодо вінчестерів. Що стосується флешок та інших зовнішніх носіїв, де після форматування диска ми починали, що називається, з чистого аркуша, потреба в подібній процедурі все ще залишилася. Сьогодні користувач персонального комп'ютера не обмежений вбудованими інструментами операційної системи і має право вибрати сторонні утиліти, благо їх більш ніж достатньо. Ми ж спробуємо відповісти на питання, що таке форматування диска і яким чином вона працює. Добра половина людей, що сидять перед монітором, не забиває собі голову подібними проблемами, вважаючи, що платформа сама впорається із цим завданням, і що це взагалі не входить до компетенції користувача. Але повністю покладатися на операційну систему все ж не варто, принаймні поки що.


Отже, розберемося, що таке форматування диска, навіщо воно потрібно, як працює і які інструменти необхідні для цієї процедури. Всі нюанси ми будемо розглядати на популярній платформі «Віндовс» версії 7 і 10.

Що таке форматування диска?

За допомогою даної процедури наносяться спеціальні мітки на жорсткий диск або будь-який зовнішній носій інформації. Новенький вінчестер або карта пам'яті тільки що зійшли з конвеєра абсолютно марні без цієї розмітки.
Що таке форматування диска? Методи і способи
Іншими словами, така операція дозволяє операційній системі «бачити» сектора, доріжки, що за диск встановлений приймач, який обсяг має і з яка швидкість читання даних. Далі розберемося, що таке форматування диска для старих девайсів. За багато років експлуатації, особливо активної, вінчестер або будь-який інший накопичувач поступово перетворюються на подобу смітника. Все, що коли-небудь встановлювалося на диск, залишає там свій відбиток. Це можуть бути якісь «коріння» старої операційної системи, неправильні або загублені імена файлів, так і осіли в закутках секторів, тобто просто непотрібний мотлох.

Через це виникає безліч проблем, але основна – це зниження швидкості обробки даних: зависання, пригальмовування і інші лаги, причому чим далі, тим гірше. Після форматування жорсткого диска, система починає працювати помітно швидше, а всі проблеми зникають самі собою. Експерти радять проводити дану процедуру на регулярній основі хоча б раз у рік. Високошвидкісні SSD-носіїв це не стосується, бо у них є технологія TRIM (вшита ОС сама все робить), але рядовим HDD-вінчестера подібні операції необхідні, не кажучи вже про флешках і картах пам'яті.

Особливості процесу

Також слід окремо зауважити, що після форматування відновити диск, а вірніше, раніше розміщену там інформацію, дуже і дуже складно. Тому перед процедурою обов'язково потрібно зберегти свої дані на інші носії, інакше ви ризикуєте втратити їх назавжди.
Обов'язково зверніть увагу на тип носія. Деякі мають декілька ступенів захисту і проробляти подібні операції на них вкрай проблематично. Перед форматуванням захищеного диска потрібно відключити всі обмеження. Подробиці, як правило, можна знайти в інструкції до носія або на офіційному сайті виробника.

Етапи

Весь цей процес можна умовно розділити на три етапи: низькорівневе форматування диска, розмітка розділів і високорівневий прогін. Процедура досить тривала, але в деяких випадках (про них трохи пізніше) її можна значно прискорити.

Низькорівневе форматування

На цьому етапі наноситься розмітка на весь диск – від першого до останнього байта. Дана процедура в більшості випадків лягає на плечі виробника, тобто розділи розмічаються на конвеєрній стрічці. Операція передбачає не тільки визначення секторів і доріжок, але і прошивку службових даних, які допоможуть платформі визначити тип і вид носія, а також класифікувати вінчестер за якимись своїми критеріями.
Вшита в службові сектора інформація залишається в пам'яті назавжди. Щоб позбутися від неї або внести якісь зміни, потрібні фірмові програми для форматування жорсткого диска, які просто так не знайти. Особливо це стосується маститих моделей начебто Seagate або Western Digital. У всіх інших випадках (китайський ширвжиток) змінити заводські дані не складе праці. Також слід зауважити, що після низькорівневого форматування відновити інформацію вже не вийде ні однієї, навіть самої сучасної і потужною програмою.

Розбиття розділів

На цьому етапі диск просто розбивається на частини. Їх може бути дуже багато. Одна частина обов'язково резервується під службову інформацію, а все інше залишається на розсуд користувача. У більшості випадків диск розбивають на дві зони з іменами С і D. На диску зберігаються службові файли і власне сама система, а диск D заповнюється даними користувача: музикою, відео, іграми і іншим. З цим етапом впорається практично будь-яка розумна утиліта, в якій передбачена функція розбивки на розділи.

Високорівневе форматування

Це звичайне форматування, доступний користувачеві в будь-якій операційній системі без будь-яких обмежень. За великим рахунком – це стирання файлів і папок, як якщо б ви в провіднику вибрали видалити.
Після цієї процедури залишається реальна можливість відновлення даних, так що вона не так небезпечна, як може здатися на перший погляд. Для проведення операції можна скористатися як засобами операційної системи, так і сторонніми програмами для форматування диска.

Види форматування

Як згадувалося вище процедуру форматування можна значно прискорити, якщо вибрати відповідний вид операції. Найпоширеніший вид – це швидке форматування. На нього йде дуже мало часу, але якщо ви хочете повністю позбутися наявної інформації на диску, то такий спосіб вам не підійде. Справа в тому, що відновити дані після швидкої процедури зовсім нескладно, тому в особливих випадках краще користуватися звичайною операцією.
Стандартне форматування забирає помітно більше часу, але проводиться більш ретельно і глибоко. Файлова система в цьому випадку підлягає повного знищення, а відновити її можна не завжди і лише частково. При цьому весь диск перевіряється на биті сектора, коректність розмітки та інші помилки з подальшою фіксацією їх. Тобто, виконуючи звичайне/стандартне форматування, ви вбиваєте відразу двох зайців – і вінчестер почистіть і виправите помилки. Звичайно, часу воно забирає набагато більше, ніж швидке, але заради належного ефекту варто почекати зайві десять-п'ятнадцять хвилин.

Способи форматування

Дана процедура не вимагає наявність у користувача якихось спеціальних навичок або знань. Штатні засоби системи підкажуть і розкажуть, як все зробити, і пояснять наслідки. Розглянемо цей варіант на прикладі десятої платформи «Віндовс».
Першим ділом відкриваємо провідник через «Мій комп'ютер» або функціональну панель. Перед вами повинен бути список доступних носіїв. Якщо потрібного диска там не виявилося, то варто перевірити наявність драйверів до нього (повинні йти в комплекті) або спробувати його перепідключити. Далі необхідно викликати контекстне меню правою клавішею миші і вибрати пункт «Форматувати». Майстер запропонує вам на вибір тип системи NTFS, FAT32 або іншу, після чого можна придумати назву тому (необов'язково) і приступити до операції. Якщо ви збираєтеся перевстановити платформу, відформатувавши при цьому жорсткий диск, де вона знаходиться, то «Віндовс» просто відмовить вам. Для реалізації подібних процедур потрібно запускати дистрибьютив поза оболонки, тобто з флешки, відразу після завантаження БІОСА, і там вже виконувати форматування.

Сторонні програми

Подібних утиліт в Мережі дуже багато, новачкові важко зорієнтуватися у всьому цьому різноманітті. Відразу варто попередити, що використання сторонніх програм передбачає наявність спеціальних навичок. Якщо таких немає, то великий ризик безповоротно загубити систему. Штатні засоби мають належний захист від «дурня», а от за допомогою спеціальних утиліт можна наробити непоправних справ. Так що до цього питання варто підходити, що називається, з головою. Серед іншого софта можна виділити кілька продуктів, які відрізняються якісної складової, більш або менш зрозумілим функціоналом, а також своєю ефективністю. До таких можна віднести Paragon Partition Manager, EASEUS Partition Master, Aomei Partition Assistant і HDD Low Level Format Tool. Всі ці утиліти непогано показали себе як у професійному, так і в аматорському середовищі. Серйозних або якихось критичних проблем користувачі з ними не відчували, а високий показник ефективності продуктів був не раз озвучено на спеціалізованих форумах. Також слід зауважити, що програми відрізняються своєю непривередливостью до носіїв. Тобто утиліти відмінно визначають і працюють з широким асортименту жорстких дисків, флешок та карт пам'яті. Обов'язково перед використанням будь-якої програми такого плану погортайте тематичну документацію або подивіться відео. Один невірний крок - і ви ризикуєте залишитися без операційної системи, так що будьте дуже обережні.
Цікаво по темі
Програма для розбивки жорсткого диска: засоби Windows і сторонні утиліти
Програма для розбивки жорсткого диска: засоби Windows і сторонні утиліти
Практично кожен користувач знає або здогадується, що відводити весь простір вінчестера тільки під системний розділ недоцільно, оскільки при наявності
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Одним з найпоширеніших дій з жорсткими дисками будь-якого типу є форматування. Ситуацій, коли логічний розділ або жорсткий диск вимагає форматування,
Яка програма для форматування флешок краще
Яка програма для форматування флешок краще
Процес повного очищення флеш-носія не сильно відрізняється від форматування жорсткого диска. Багато користувачів навіть не замислюються про те, що