Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення

683 0 Новини високих технологій

Компактні ліхтарі з потужним світловим потоком на основі діодів високо цінуються рядовими користувачами, а також поширені серед професіоналів. Наприклад, завдяки ергономічній конструкції вони можуть застосовуватися в якості оснастки будівельників і рятувальників. А любителі екстремального туризму використовують світлодіодні ліхтарі з причини їх надійності та стабільності яскравого випромінювання.

Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення

Різновиди за призначенням

Сфера застосування пристрою визначає його експлуатаційні та конструкційні особливості. Найбільш поширений тип – побутова модель. Це звичайний ліхтар на діодах, забезпечує світловий потік середньої яскравості, в який інтегровано від 1 до 10 мініатюрних ламп. Наступний за популярністю категорію представляють туристичні моделі. Вони не завжди відзначаються високими якостями світлового потоку, але в обов'язковому порядку мають підвищену стійкість до зовнішніх впливів. Клас захисту корпусу є базовою характеристикою моделей такого типу. Зокрема, класи IP64-67 вважаються оптимальними для використання пристрою в екстремальних умовах дикої природи. Тут варто відзначити і вузьку спрямованість окремих модифікацій. Наприклад, ліхтар світлодіодний акумуляторний «Космос» у виконанні 3W CREE розрахований на використання дайверами – крім над'яскравого випромінювання він повністю захищений від проникнення води під корпус. Що стосується професійних ліхтарів, то вони розраховуються на використання в будівництві (опціональне додаток електроінструменту), у рятувальних заходах (налобні конструкція і тривалий період автономної роботи) і т. д.


Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення

Різновиди по конструкції

Найпростіші побутові моделі найчастіше мають ручний корпус – тобто він не вимагає спеціальної установки і дає можливість переміщення в руці. Вже згадані налобні моделі зустрічаються в різних категоріях – це може бути і туристичний ліхтар, і побутовий і будівельний. Його особливість полягає в тому, що користувач повністю изваляется від додаткових ручних маніпуляцій в процесі експлуатації. Це теж переносний світлодіодний ліхтар, який може використовуватися в автономному режимі. Але існують і стаціонарні ліхтарі на діодних елементів світлового випромінювання. До таких відносяться прожекторні моделі, що забезпечують декоративну підсвітку, і так звані наметові модифікації. Їх можна назвати мобільними, але не ручними. З таким ліхтарем організують тимчасове освітлення кемпінгової або робочої площадки.


Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення

Різновиди за типом живлення

Більшість сучасних ліхтарів працюють на акумуляторних елементах живлення. Дане рішення зручно тим, що після 30-60 хвилинної зарядки користувач отримує можливість багатогодинний і навіть добової експлуатації пристрою в будь-якому місці незалежно від доступу до мережі 220 В. Причому заряджати такі моделі можна і від автомобільного прикурювача. Зазвичай в якості елемента живлення використовується літій-іонний блок, хоча професійні світлодіодні ліхтарі акумуляторні можуть забезпечуватися і полімерними аналогами, оскільки вони надійніше і стабільніше віддачі струмів. Не залишають виробники і систему батареечного енергопостачання. Застосування елементів АА і ААА вигідно тим, що спочатку вони дають більший період працездатності ліхтарика. Проте в плані економії вони обходяться дорожче, ніж акумуляторні прилади.

Характеристики світлодіодних ліхтарів

Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення
У виборі насамперед оцінюється світловий потік – наскільки він здатний відповідати вимогам яскравості освітлення. Ця величина вимірюється в Люменах (Лм). Так, побутова модель для вечірньої прогулянки може забезпечувати потік яскравістю 20-100 Лм, але професійні потреби часто вимагають стабільного підтримання яскравості на 1000 Лм. Далі слід враховувати і кількість світлодіодів. Як говорилося вище, найпростіші ліхтарики забезпечуються 1-10 діодами. Але по мірі збільшення потужності їх кількість може підвищуватися до 50 шт. Найбільш яскраві світлодіодні ліхтарі мають у складі не просто велика кількість діодів, але і характеризуються високим ступенем яскравості – від 500 до 1000 Лм. Це моделі, близькі за експлуатаційними якостями до стаціонарних прожекторах. До речі, багатофункціональні ліхтарики підтримують можливість регулювання світлового потоку. Цей показник налаштовується за шкалою від 10 до 50 % в середньому. Піддається регулюванню і форма потоку – промінь може концентруватися або розсіюватися.

Виробники

Розробкою і випуском ліхтариків такого типу займаються і виробники будівельного інструменту, і туристичні фірми, і, звичайно, спеціалізовані виробники світлотехнічних елементів. Зокрема, можна відзначити фірми Bosch, Dewalt, Einhell і т. д. В російському сегменті популярністю користуються марки «Яскравий промінь», згадана компанія «Космос» та «Ера». Причому продукція охоплює практично всі категорії від побутових до професійних. Так, світлодіодний ліхтар «Ера» в модифікації FA19M призначений для аматорського використання – на відпочинку або в дорогу. При цьому він забезпечений 19 діодами і забезпечує потужний світловий потік. Що стосується вартості, то вона варіюється від 200 до 500 руб. у випадку з побутовими моделями і від 1000 до 2000 в середньому – в професійному класі.

Плюси і мінуси світлодіодів

Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення
Світлодіодні лампи самі по собі дають чимало переваг, серед яких висока ступінь яскравості, енергозбереження, тривалий експлуатаційний термін і компактність. Більшість експлуатаційних ергономічних переваг лише побічно відносяться до діодам. Виробники розробляють для таких ліхтариків зручні у використанні, функціональні і добре захищені конструкції, намагаючись поєднати кілька ефективних рішень відразу. Тому світлодіодні ліхтарі на даному етапі розвитку світлотехніки виявляються на вершині технологічного прогресу. У той же час зберігаються і слабкі місця світлодіодів. До них можна віднести вузький колірний спектр, обов'язкову інтеграцію в пристрої схем управління (контролерів) і високу вартість.

Висновок

Світлодіодні ліхтарі: види, характеристики, призначення
Застосування світлодіодів швидше виправдовує себе в спеціальних умовах експлуатації. Там, де потрібна висока яскравість світлового потоку, можливість гнучкої настройки, а разом з цим і надійність. Тому в професійних сферах світлодіодні ліхтарі є практично безальтернативним рішенням. Проте в домашніх умовах застосування такої ліхтар цілком може бути замінений аналогом з лампою розжарювання, наприклад. Дане рішення не тільки дешевше обійдеться, але і виграє за деякими експлуатаційним якостям – досить відзначити більш природне щадне для очей світіння. З іншого боку, за витратами на експлуатацію і обслуговування в довгостроковій перспективі опиняються більш вигідними саме світлодіоди.

Популярі новини
Загрузка...