Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

494 0 Новини високих технологій

В останні роки зі сфери кіновиробництва в аматорське відео перейшли системи стабілізації-Steadicam, які стали користуватися неабиякою популярністю. Стабілізатори, що використовуються у аматорському кіно, не оснащуються жилетами, оскільки працюють з камерами вагою до трьох кілограмів, завдяки чому відеографи можуть використовувати спрощені і полегшені конструкції або вдаватися до створення стедикама для камери своїми руками. Системи типу Glidecam не тільки одержали найбільше поширення, але і найчастіше використовуються в якості зразка для створення саморобних стедикамов.

Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

Для чого потрібен стедікам

Плавне пересування камери в різних площинах забезпечується системами стабілізації камери – тими самими стедикамами. Таке обладнання часто застосовується при відео - та кінозйомках. Особливо при зйомках серіалів, оскільки даний спосіб дозволяє без зайвих витрат одержати високоякісне зображення без трясіння. Стедикамы, на відміну від операторських рейок, характеризуються більшою мобільністю. Використання такої системи дозволяє значно заощадити транспортні витрати і виплати асистентам і робітникам, скоротивши при цьому час підготовки до зйомок і сам знімальний процес.


Конструкція стедикама

Створення стедикама своїми руками багато в чому можливо за рахунок простої конструкції обладнання: професійні моделі систем складаються з надеваемого на оператора жилета, вертикальної стійки і пантографа. Нерідко система оснащується додатковим обладнанням: акумуляторними батареями, просмотровим монітором, кріпленнями для вертольота і автомобіля, що входять в комплект стабілізатора.
Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

Принцип роботи системи стабілізації камери

Стедікам функціонує на основі фізичного закону про збереження енергії. Під час руху оператора важелю повідомляються різкі короткі поштовхи, які повністю гасяться спеціальними пружинами-амортизаторами. Одночасно відбувається повна компенсація вібрацій, що передаються від тіла оператора до системи. Виходить, що так звана рука стабілізатора з'єднує дві рухомі маси і коливається між ними. За аналогією можна розглянути автомобіль, що рухається по нерівній трасі на високій швидкості: завдяки силі інерції, кузов залишається нерухомим, незважаючи на те, що колеса ходять вгору і вниз. Амортизатори машини в даному прикладі виконують ту ж роль, що і пружини руки стедикама.

Система стабілізації камери з'єднана з пружиною руки, причому дане з'єднання оптимізується за допомогою трехосевого гимбл-шарніра, який дозволяє обертати стедікам навколо двох осей і перевернути його догори ногами. Такі конструктивні можливості дозволяють здійснювати рух панорамування зйомки. Простіше кажучи, при використанні навіть зробленого своїми руками стедикама камера може одночасно обертатися, нахилятися і виконувати панорамування. Додатковий спосіб балансування грунтується на тому ж принципі, згідно з яким еквілібристи утримують рівновагу. Якщо на поставлене суворо вертикально жердину закріпити камеру і противага в нижній його частині, то утворюється конструкція з двома силами і розташованим посередині між противагою і камерою центром ваги.
Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки
Практично в центрі несучої стійки стедикама знаходяться три осі гимбл-шарніра. Сили ваги противаги (монітора, електронної частини і акумуляторної батареї) і камери врівноважують один одного в точці кріплення камери.
При створенні електронного стедикама своїми руками гимбл, як і в заводських моделях систем стабілізації, бажано розміщувати декілька вище нейтральної точки між противагою і камери для обважнення заснування в порівнянні з її майданчиком. Це дозволяє системі зберігати рівновагу по осі вертикалі. Ефект амортизації та стабілізації камери створюється не тільки пружиною руки, але і самим механізмом. При зрушення центру ваги камери на стедікам можна додати практично ідентичний за вагою противагу, оскільки під його дією починає працювати закон моменту інерції маси. При цьому не вимагається, щоб противагу і камера володіли аналогічним вагою. Більший вага камери компенсується за принципом важеля гимбл-шарніром, який може рухатися по несучої стійки вгору і вниз. При створенні креслень стедикама своїм руками і складання всієї конструкції необхідно мати чітке уявлення про фізичні основи та принципи роботи обладнання, щоб уникнути помилок при його налаштуванні.
Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

Комплектуючі для складання стедикама

 • Сантехнічні труби діаметром 20 мм у кількості трьох штук, причому одна повинна бути довше двох інших.
 • Фітінг з діаметром отвору 20 мм, виконаний у формі букви Т.
 • Дві гайки.
 • Гвинт.
 • Заглушки для труб аналогічного діаметру – 20 мм.
 • Фланець з отворами діаметром б20 мм.
 • Для фланця саморізи по деревині.
 • Скотч.
 • ПВХ-труба довжиною 15 см і діаметром 25 мм
 • Лакофарбовий матеріал чорного кольору.
 • Створити своїми руками стедікам для смартфона і тим більше камери без спеціального обладнання не вийде. Можна орендувати необхідну техніку або звернутися до знайомих, котрі володіють необхідним інструментарієм.

  Необхідні інструменти та прилади

 • Стрічкова пила.
 • Торцювальна пила.
 • Верстат для шліфування.
 • Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

  Як зробити стедікам своїми руками: крок перший

  Основа системи стабілізації збирається з трьох труб, прикручують до фитилю. На розташовану перпендикулярно іншим трубу встановлюється заглушка, після чого до основи стабілізатора кріпиться фланець.

  Створення роз'єм для штатива: крок другий

  У решти заглушки для труб висвердлюється отвір діаметром 20 мм, яке в подальшому буде закручений гвинт капелюшком всередину. Із зворотного боку гвинт кріпиться двома гайками, одна з яких фіксує сам гвинт, а друга залишається незакрепленной, оскільки буде фіксувати камеру. Заглушка закріплюється на трубі.

  Тримач стабілізатора: крок третій

  Від ПВХ-труби відрізають шматок завдовжки 10-15 см, на якому стрічковою пилкою виконується поздовжній розріз посередині. З рештою обрізками труби повторюється аналогічний процес. У підсумку на руках залишаться чотири злегка загнуті пластини, три з яких знадобляться для подальшого створення стедикама своїми руками. ПВХ-пластини обкатуються на шліфувальному верстаті для позбавлення від задирок і сточування кутів.
  Обрізки ПВХ-труб розміщуються на полотні зі скотчу. Краї скотча акуратно обрізаються з трьох сторін, в той час як четверта смуга нагоді для кріплення тримача до корпусу стабілізатора.
  Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

  Четвертий крок

  Виконаному своїми руками стедикаму з сантехнічних труб необхідно надати привабливий зовнішній вигляд. З цією метою саморобну систему стабілізації покривають лакофарбовими матеріалами, наприклад, чорною фарбою. Перед фарбуванням обов'язково знімаються гвинт для штатива і тримати стедикама. Фланець прикручується до дерев'яного бруса, що дозволяє закріпити у підстави стабілізатора вантаж.

  Підготовка до зйомки: п'ятий крок

  Саморобний стедікам дозволяє компенсувати перепади висоти в горизонтальній площині, однак абсолютно безсилий при направленні камери вгору-вниз. Для усунення такого нюансу до дерев'яної основи кріпиться вантаж з метою балансування ваги.
  Стедікам своїми рукам: покроковий опис, особливості та відгуки

  Особливості стедикама

  Оператор при використанні системи стабілізації практично не торкається до камери, оскільки вона знаходиться на великій відстані від центру ваги. Стедікам дозволяє скоротити пересування відеограф в просторі. Рука виконаного своїми руками стедикама для телефону згинається і ідеально повторює рухи руки оператора. Небажані коливання з боку відеограф повністю гасяться шарнірами. Механічне з'єднання з рукою здійснюється за допомогою жилета оператора, крім цього, вага консолі рівномірно розподіляється і спрямовується на ноги. Коректна балансування всіх осей – подовжньої і поперечної – забезпечує надійну та якісну роботу зі стедікамом. Фахівці з багаторічним досвідом зйомок рекомендують для прискорення процесу балансування розміщувати одну руку на сайті, а саму систему тримати строго вертикально. Розподіл ваги між низом і верхи стедикама не грає особливої ролі: відеографи і оператори, як правило, пробують відразу кілька налаштувань для визначення найбільш відповідного параметра. Найчастіше налаштування розподілу ваги на систему стабілізації доводиться міняти під час зйомок для отримання якісних кадрів. Система стабілізації камери (стедікам) – незамінний для відеограф і оператора обладнання, що дозволяє знімати якісне відео без трясіння кадру.

  Популярі новини
  Загрузка...