Новини високих технологій
» » Що таке семпл в музиці. Основні типи і різниця між семплами і лупами.

Що таке семпл в музиці. Основні типи і різниця між семплами і лупами.

23-04-2018, 21:20
526
З поняттям «семпл» стикаються дуже багато. І зовсім необов'язково це користувачі комп'ютерів або музиканти. Але, оскільки мова піде саме про комп'ютерні технології, що застосовуються в музичних програмах, спробуємо розглянути, що таке семпл, саме з цієї точки зору. Втім, кілька забігаючи вперед, варто сказати, що практично всі мають загальне поняття про цей термін. Хіба що, багато ніколи не замислювалися про його застосування щодо музичної творчості.

Семпл: загальне поняття

Отже, що таке семпл? Щоб отримати загальне уявлення про цей термін, потрібно просто перевести відповідне англійське слово. Sample означає 'зразок', 'приклад', 'проба', 'шаблон' і т. д. Значення основного слова може змінюватись в залежності від області вживання. Оскільки мова йде саме про музику, зупинимося виключно на цьому аспекті.


Що таке семпли в музиці?

В музичному вираженні сэмлом зазвичай прийнято називати зразок або приклад звучання якогось інструменту або звукового ефекту, записаного в певному форматі (аудіо, MIDI, SoundFont тощо). Багато програми і віртуальні інструменти, засновані на використанні таких зразків звучання (sample-based), дозволяють набирати з готових семплів цілі інструментальні партії, створюючи і окремі звукові доріжки, і цільні композиції. Для більш чіткого розуміння того, що таке семпл, можна навести віртуальний семплер Kontakt.
У нього завантажуються файли інструментів і ефектів «рідних» форматів NKI, NKC і NKX. Але от як раз вони і побудовані із своєрідних шматочків (семплів) формату WAV. Вони представляють собою щось на кшталт контейнерів з упакованим вмістом.


Що таке семпли і лупи: основні відмінності

Всі семпли умовно можна розділити на два основних типи: одиночні (one shot) і мультисэмплы (multi-samples). Перший тип зазвичай наочно можна продемонструвати на прикладі ударної установки.
Один удар по робочому барабану, тарілці, бас-бочці можна назвати поодиноким семплом. Якщо для одного треку є можливість завантаження цілісної установки, поодинокі семпли якої розподілені по віртуальній клавіатурі, як це робиться, наприклад, в барабанних семплерах, то це вже мультисэмпл. Створена ж партія або якийсь певний шматочок, часто званий паттерном, прийнято вважати лупом (повторюваної петлею) або секвенцией. Взагалі, кажучи про те, що таке семпл, кордон між лупами (повторюваними секвенціями) і поодинокими зразками можна провести досить умовно. Наприклад, один звуковий файл може містити і одиночний удар, і кілька ударів, об'єднаних в коротку партію або звучать одночасно. Другий тип в рівній мірі можна віднести і до одиночного семплом, і до лупу. Взагалі, лупи (loops) – визначення дещо некоректне. Так, і воно застосовувалося раніше в основному саме до барабанних партій, причому тільки до повторюваним. Насправді правильно називати їх секвенціями, оскільки саме цей термін прийнятий в музичних колах.

Практичне використання семплів

У практичному відношенні все дуже просто. Для найкращого розуміння питання в приклад можна навести музичний секвенсор FL Studio (колишній Fruity Loops), який і був орієнтований на створення виключно барабанних петель (лупів) на основі поодиноких семплів, а з часом перетворився на повноцінну віртуальну студію.
Якщо подивитися на створюваний за замовчуванням новий проект, то поодинокі семпли в секвенсорі встановлюються для кожного треку, а створена на основі їх поєднання (чергування в звучанні) партія (патерн) є лупом. А з паттернів, як з цеглинок, в плейлисті можна набрати повну композицію. Але це тільки найпростіший приклад, оскільки можливості по використанню і одиночних звуків, і цілих звукових послідовностей набагато ширше.
Цікаво по темі
Як робити біти в музичних секвенсорах на прикладі FL Studio
Як робити біти в музичних секвенсорах на прикладі FL Studio
По всій видимості, ні початківцям, ні професійним музикантам немає потреби говорити, що при створенні композиції одне з центральних місць в треку
Як користуватися FL Studio: короткий курс на створення власної музичної композиції
Як користуватися FL Studio: короткий курс на створення власної музичної композиції
Ймовірно, багато користувачів хотіли б створити власну музичну композицію, записану з професійним звучанням. Але як це зробити, якщо підходящих
Програма для бітів. Кращі програми для створення бітів для репу
Програма для бітів. Кращі програми для створення бітів для репу
Якщо раніше для занять музикою потрібно було мати талант або хоча б відповідну освіту, сьогодні будь-яка людина, навіть абсолютно далекий від
Програми для створення музики на комп'ютері: огляд та відгуки фахівців
Програми для створення музики на комп'ютері: огляд та відгуки фахівців
Сьогодні і початківці, і професійні музиканти так чи інакше використовують можливості сучасних студій ...
Програма для зведення треків: огляд кращих інструментів
Програма для зведення треків: огляд кращих інструментів
Музика - один з найдавніших видів мистецтва. Життя людини ніколи не обходилася без нього. Ще зовсім недавно створити шедевр міг тільки талановитий