Новини високих технологій
» » Програми для створення музики на комп'ютері: огляд та відгуки фахівців

Програми для створення музики на комп'ютері: огляд та відгуки фахівців

6-02-2017, 21:39
6 285
Сьогодні і початківці, і професійні музиканти так чи інакше використовують можливості сучасних студій та комп'ютерних систем для створення і запису музичних треків. Програми для створення музики на комп'ютері представлені безліччю продуктів, які володіють повним спектром можливостей професійних студій. При цьому записати трек без «живого» інструмента або з ним, заспівати, накласти ефекти і зробити повне зведення музичного матеріалу можна навіть вдома, не відриваючись від комп'ютера. Правда, тут все залежить не тільки від творчого підходу самого композитора, але і від базових знань основних правил накладення ефектів, розподілу інструментів по каналах, зведення (мікшування), процесів продакшн і пост-продакшн і т. д. Далі будуть розглянуті кращі програми для створення музики на комп'ютері, які в повній мірі створюють справжні студії будинку. Обмовимося відразу: описати все не вийде, тому всі програмні продукти будуть порушені дуже коротко.


Програми для написання музики: загальне уявлення і основні типи

Програмні продукти для створення музичних треків будь-якої складності потрібно розглядати з точки зору їх призначення і основні можливості. І якщо мова йде саме про комп'ютерної музики, наявність «живого» інструменту не завжди є обов'язковим, хоча і його використання не виключено. Головне – підібрати потрібний додаток і відповідне обладнання (потужний комп'ютер з хорошою звуковою картою, студійні монітори тощо).


Особливо потрібно звернути увагу і на те, що в різних програмах звук при використанні одних і тих же семплів може відрізнятися досить сильно. Це пов'язано виключно з особливостями самих додатків. Що ж стосується класифікації, всі сучасні і кращі програми для написання музики можна розділити на кілька основних типів: секвенсори з супутніми або додатково встановлюються синтезаторами, ефектами і наборами семплів; аудиоредактори; семплери; повноцінні віртуальні студії; віртуальні інструменти і ефекти; кошти фінальної обробки; програми для діджеїв.

Трохи історії

Ідея розробки комп'ютерних програм, дозволяють створювати повноцінні музичні треки на комп'ютері, серед програмістів і музикантів виникла досить давно. Основне питання полягало лише в тому, як відтворити всі тонкощі звучання цього інструменту і записати вокал. З синтезаторами проблем не було, оскільки спочатку вони були орієнтовані на створення звуків, не існуючих в природі. Одним з виходів стало застосування стандарту General MIDI на основі таблично-хвильового синтезу (Wavetable), пізніше доповненого розширенням XG (Extended General) від корпорації Yamaha. У свій час найбільш популярними були програми для написання музики, які представляли собою стандартні MIDI-редактори. Найпотужнішою тоді вважалася продукція компанії Cakewalk.
Одночасно розвивалися і додатки іншого напряму, що отримали назву трекерів, в яких партію потрібно було вводити вручну за допомогою завдання висоти тону і тривалості звучання нот. Однак через такого незручності використання особливо широкого поширення вони не отримали. В той же час з'явилися програми для написання музики зразок Fruity Loops, які позиціонувалися як засоби створення петель (loops) на основі поодиноких семплів (one shot) або готових фрагментів. З часом вони трансформувалися в повноцінні віртуальні студії.


Кращі програми для написання музики

Що ж стосується сучасного музичного ЗА різного рівня складності (як для початківців, так і для професійних музикантів), серед всього різноманіття можна виділити наступні пакети: Magix Music Maker. Band-in-a-Box. MuLab. Orion. FL Studio. Програмні продукти Steinberg (Cubase, Nuendo тощо). Додатки від Cakewalk (Pro Audio, Sonar, Music Creator). Ableton Live. Presonus Studio One Pro. Reason. Cockos Reaper. Acoustica Mixcraft. Logic Pro X. Harrison Mixbus. Avid Pro Tools. Deckadance. Аудиореадктори (Sound Forge, ACID Pro, Adobe Audition) та ін Взагалі, самі програми для створення музики за своїми можливостями і призначенню настільки різноманітні, що навести повний список просто не представляється можливим. Зупинимося на найбільш популярних пакетах.

Що віддати перевагу починаючому музиканту?

Щоб вникнути в суть процесу створення окремої музичної партії або повноцінного треку, відразу братися за напівпрофесійні і професійні програми не варто.
На перший час підійде пакет Magix Music Maker – програма для написання музики для початківців. Принцип створення треку полягає в тому, щоб в спеціальні поля просто перетягувати готові фрагменти, встановлюючи власну послідовність звучання. Назвати це творчим процесом не можна, зате зрозуміти, як поєднуються між собою різні інструменти за звучанням або рівнем гучності, можна.
Дещо складнішим є програма для написання музики російською мовою під назвою Band-in-a-Box, яка по своїй структурі нагадує «залізні» синтезатори з вбудованим автоакомпанементом. Тут досить просто вибрати потрібний стиль і записати свою мелодію (акомпанемент буде автоматично підлаштовуватися під вибрані акорди або гармонію).

Музичні секвенсори

З секвенсорами знайомство краще почати з програми MuLab, яка є однією з найбільш простих в освоєнні. В ній є невеликий набір власних звуків і підтримка плагінів формату VST.
Принцип створення треку полягає в тому, що на обраній доріжці в спеціальній сітці слід встановити потрібні ноти та їх тривалість виходячи з їх відповідності віртуальної рояльної клавіатурі Piano Roll (така можливість є у більшості програм цього напряму), створивши одиничний блок, званий паттерном, а потім об'єднавши їх в заданій послідовності в плейлисті.
Дещо складнішими є пакети Orion і FL Studio. Orion позиціонується як програма для написання електронної музики, FL Studio, незважаючи на скептичне ставлення з боку деяких музикантів, - як цілісна студія, в якій запросто можна створювати навіть треки напрямки Heavy Metal, причому з таким реалістичним звучанням, що з першого разу на слух ніхто не відрізнить звучання семплірованних інструментів від справжніх (на стадії розвитку в якості семплів спочатку використовувалися звуки у форматі WAV, SF2 (Sound Fonts), AKAI і т. д.).
Принцип тут той же, але на додаток до всього є можливість підключення додаткових синтезаторів і ефектів стандартів VST, DX і AAX, а для зведення використовується самий натуральний мікшерний пульт.
Більш складними можна назвати програми для написання музики, представлені компаніями Cakewalk, Steinberg, Ableton і Presonus. Серед цих продуктів особливою популярністю користуються такі пакети, як Sonar, Cubase, Ableton Live Studio One Pro всіх версій. З ними працювати без знання деяких технічних аспектів обробки звуку буде вкрай складно. Зате, і це визнано абсолютною більшістю музикантів і музичних продюсерів, саме ці програми дозволяють створити по-справжньому професійно звучить композицію.
Самим складним програмним продуктом, судячи з коментарів користувачів, є Propellerhead Reason – популярна програма для написання музики. Російською мовою, щоправда, вона не випускається, але в інтернеті, завдяки зусиллям окремих ентузіастів, можна знайти русифікатор. Інтерфейс програми виконаний у вигляді рековой стійки, до якої підключаються синтезатори і ефекти.
Всі послідовності зв'язків здійснюються за допомогою віртуальних кабелів, як у справжній студії з «залізними» компонентами, так що без знання основних принципів з'єднання пристроїв між собою про розумінні цього додатка можна навіть не мріяти. Крім того, треба ще знати принципи роботи з плагінами начебто Roland TB-303808 або 909 оскільки саме вони є основою всієї студії.

Віртуальні синтезатори

Що прості програми для написання музики, що професійні пакети, практично завжди підтримують підключення додаткових модулів через спеціальні інтерфейси, найпопулярнішим з яких залишається VST (Virtual Synth Technology), розроблений свого часу компанією Steinberg. Якщо його використання не передбачено, можна використовувати стандарт DX у вигляді підключення через міст DirectX.
Сьогодні таких модулів існують десятки тисяч. І багато з них здатні відтворювати звук «живих» інструментів з усіма відтінками звучання і з будь-якою технікою гри так, що часом неможливо відрізнити синтезований звук від цього. Особливо варто відзначити унікальний у своєму роді плеєр Kontakt, який сам по собі звуків не містить, зате може використовувати спеціально призначені для нього бібліотеки форматів NKC і NKX. Крім вищезгаданих форматів, є ще безліч інших. Наприклад, Reason використовує виключно бібліотеки, звані «ре-филлами» (re-fill), які підходять тільки до цієї програми, хоча при наявності спеціальних засобів їх можна переконвертувати в формат Kontakt.

Віртуальні ефекти

Ефекти, як і синтезатори, випускаються в тих форматах. Більшість з них працює в режимі реального часу, однак для їх використання потрібні хоча б первинні знання з приводу того, для чого призначений кожен з них.
Тут вам і ревербератори, і хоруси, і фленджери, і дилеи, і октавери, і дисторшн, і овердрайв, і де-ессери, і еквалайзери, компресори і т. п. Продовжувати можна нескінченно довго.

Аудиоредактори

Багато починаючі музиканти не знають, що записати музичний трек в секвенсорі – це ще далеко не все, що потрібно для того, щоб композиція зазвучала професійно. В зокрема, вокал краще записувати в спеціальних додатках, званих аудиоредакторами.
Всі програми цього типу базуються на представленні звуку в хвильової формі, незалежно від формату, в якому він зберігається. І з самими звуками в них можна виробляти дивні дії. Особливо восхощиают користувачів можливості таких відомих програмних продуктів, як Sony Sound Forge, ACID Pro або Adobe Audition. Такі програми дозволяють проводити запис і редагування не тільки одиничного треку, але і всієї композиції за допомогою безлічі найпотужніших інструментів.

Автоматизовані засоби фінальної обробки

Для того щоб отримати професійне і, так сказати, комерційне звучання, трек потрібно піддати обробці. Зробити це можна ще на стадії відомості (виравнивние гучності кожної доріжки, стикування ефектів між собою, розподіл інструментів по панорамі тощо). Але після цього потрібно фіналізація. Природно, зробити це можна в студії, однак таке задоволення коштує грошей, причому немалих. «Домашніх» композитори зазвичай хвалять автоматизовані програми. Однією з найбільш популярних можна назвати пакет AAMS (Auto Audio Mastering System). Суть обробки полягає в тому, що додаток спочатку аналізує заданий трек, а після цього застосовує до нього власні налаштування обробки з шаблону. Але є й інша можливість. Припустимо, для створення танцювального треку використовувалася якась програма для написання електронної музики (російською або англійською мовою – неважливо), але автор хоче, щоб композиція звучала схоже на Armin Van Buren. Немає нічого простіше. Спочатку берете сподобався трек цього виконавця, аналізуєте в програмі і створюєте шаблон, після чого він буде використаний для обробки вашої композиції.

Студійні програми

Відгуки кажуть, що студійні програми, які передбачають запис «живих» інструментів або вокалу, не кажучи про використання віртуальних синтезаторів і ефектів, досить складні, і пересічний користувач з ними навряд чи розбереться, оскільки вони розраховані виключно на професійних звукорежисерів.
Безумовними лідерами тут є такі потужні програмні пакети, як Avid Pro Tools і Harrison Mixbus, надають звукоінженерам воістину необмежені можливості запису, обробки та мікшеруванні.
Сюди ж можна віднести і деякі гібридні програми на кшталт Logic Pro X або Cockos Reaper, які, поряд зі студійними можливостями, мають ще і вбудовані секвенсори, а також інструменти обробки аудіо.

Додатки для мобільних пристроїв

Для мобільних пристроїв теж є безліч програм і синтезаторів. Найбільша їх кількість розроблено для Apple-девайсів. Але і Android-розробники не відстають. Найпопулярніше додаток – FL Studio Mobile, програма для написання музики на «Андроїд». Хоча вона і не дотягує до десктопної версії і має досить серйозні обмеження по своїм можливостям, тим не менш може використовуватися для швидкого написання треку в плані попередньої фіксації музичної ідеї подальшим експортом в стаціонарну модифікацію з метою подальшої обробки. Зате найпростіших синтезаторів, різного роду піаніно, віртуальних гітар і ударних для будь-якої мобільної системи можна знайти в надлишку.

Діджеїнг

Стаціонарні стійки і «вертушки» для вінілових пластинок відходять у минуле, а на зміну їм йде сучасне програмне забезпечення, не тільки не уступає такому обладнанню, а часом навіть перевершує його за своїми можливостями.
Серед усього того, що сьогодні пропонується на ранці музичного комп'ютерного ПЗ, найпопулярнішими, судячи з відгуків, залишаються такі програми, як Deckadance від компанії Image-Line (розробника пакету FL Studio), Virtual DJ, Traktor Pro і багато інших.

Кілька слів наостанок

Залишається додати, що російські програми для написання музики (в сенсі розробки) представлені не так широко, як хотілося б. Найбільш, мабуть, значущою розробкою можна назвати звуковий редактор «АудиоМАСТЕР». Якщо дати деякі поради щодо використання музичних програм, пам'ятайте, що починати знайомство слід з найпростіших програм, принаймні хоча б для того, щоб зрозуміти ази роботи зі звуком. Попутно можна почитати публікації у вигляді комп'ютерних музичних журналів, подивитися пости на форумах або просто вивчити документацію самих програм. І пам'ятайте: сучасне музичне ЗА вельми вимоглива до «заліза», тому для нормальної роботи з будь-яким додатком знадобиться досить потужна комп'ютерна конфігурація.
Цікаво по темі
Нарізка і з'єднання музики в популярних аудиоредакторах
Нарізка і з'єднання музики в популярних аудиоредакторах
Щоб обрізати аудіофайл і з'єднати частини музичних треків, необхідно використовувати спеціальні додатки. У статті наведена інструкція з монтажу
Програма для створення музики для Android: огляд декількох продуктів
Програма для створення музики для Android: огляд декількох продуктів
У даній статті представлено огляд кількох програм, що дозволяють створювати музику на мобільному пристрої під управлінням Android. Ці продукти
Зміна тональності музичного треку: основні інструменти та принципи їх використання
Зміна тональності музичного треку: основні інструменти та принципи їх використання
Багато хто з нас люблять співати, вважаючи за краще виконувати улюблені пісні під фонограму з вирізаною вокальною партією, звану в народі мінусом.
Програма для зведення треків: огляд кращих інструментів
Програма для зведення треків: огляд кращих інструментів
Музика - один з найдавніших видів мистецтва. Життя людини ніколи не обходилася без нього. Ще зовсім недавно створити шедевр міг тільки талановитий
Програма для обробки музики: перелік кращих. Звукові редактори
Програма для обробки музики: перелік кращих. Звукові редактори
Сучасні аудиоредактори воістину вражають, адже обробити звук не легше, ніж реставрувати картину. Але хоч завдання і складна, для її вирішення