Новини високих технологій
» » Що таке глобальна мережа? Організація глобальних мереж, засоби і можливості

Що таке глобальна мережа? Організація глобальних мереж, засоби і можливості

17-01-2018, 15:40
2 575
Сьогодні багато користувачів все частіше стикаються з поняттям глобальної комп'ютерної мережі. Правда, далеко не всі в повній мірі віддають собі звіт в тому, що це таке в самому широкому розумінні, і які можливості глобальної мережі, обмежуючись лише інтернетом. Спробуємо розібратися в даному питанні дещо детальніше, а також розглянемо деякі основні характеристики, які притаманні таким комп'ютерним структурам.

Що таке глобальна мережа: загальне поняття

Почнемо з розуміння самого визначення мереж такого типу. Виходячи з того, що пропонується в описі найбільш відомими і шанованими інформаційними джерелами у Всесвітній павутині, під глобальними мережами розуміють організаційні структури, що об'єднують окремі комп'ютери або термінали, що знаходяться в локальній мережі, між собою, незалежно від їх фізичного місцезнаходження. Так що ж це таке?


Дійсно, це є якась структура, яка здатна забезпечувати взаємодію користувальницьких терміналів або навіть мобільних пристроїв, незалежно від того, в якій точці земної кулі вони знаходяться. Що найцікавіше, такі структури відносяться до понять віртуальним, оскільки дротові з'єднання між всіма пристроями по всьому світу встановити неможливо просто фізично.

Локальні і глобальні мережі: в чому різниця?

Деякі користувачі помилково вважають, що між цими двома поняттями різниці немає. Тут варто подивитися на найголовніша відмінність між мережами обох типів.
Локальна мережа сама по собі розрахована на об'єднання лише строго певного числа комп'ютерних пристроїв і не може виробляти взаємодія між ними при перевищенні їх кількості. Крім того, такі мережі забезпечують тільки спільний доступ до деяких програм або документів, а зв'язок здійснюється через центральний сервер або кілька серверів. Організація глобальних мереж в цьому відношенні відрізняється докорінно. У них можуть входити і окремі комп'ютери або мобільні девайси, і цілі локальні мережі. Іншими словами, обмежень по кількості одночасно підключених пристроїв не існує в принципі (хіба що з присвоєння кожному пристрою зовнішнього ідентифікатора, як, наприклад, IP-адресу в інтернеті, або номер мобільного телефону). Протокол IPv4 незабаром вичерпає свої можливості через обмеженість кількості привласнюються адрес, зате у шостої версії, яка йде на зміну четвертої, такі обмеження якщо і є, то досить умовні.

Принципи організації

Розвиток глобальних мереж почалося, як вважається, ще з того моменту, коли зв'язок між комп'ютерними пристроями спробували встановити через ARPANET. Ця мережа принципово є предком сучасного інтернету.
Тільки ще на зорі здійснення такої ідеї зв'язок здійснювалася за допомогою кабелів, але з часом рішення з організації комп'ютерного взаємодії вийшла на новий рівень. Якщо говорити простою мовою, структура така, що з одного боку є маршрутизатор ЛВС для виходу, а з іншого – комутатор для зв'язку з необхідними частинами глобальної мережі.

Типи глобальних мереж

Якщо говорити про те, що таке глобальна мережа, не можна не торкнутися питання, що стосується сучасних типів таких комп'ютерних структур. В основному в класифікації виділяють кілька основних класів, серед яких усім відомі такі як: супутникові мережі; мобільні мережі; інтернет та його різновиди.

Як це працює?

Як вже зрозуміло, доступ в глобальну мережу забезпечується за рахунок ідентифікації пристрою, а зв'язок здійснюється за допомогою використання спеціальних протоколів.
Для різних мереж і різних операційних систем самі протоколи можуть різнитися, проте в міжнародних стандартах зазвичай можна зустріти протоколи начебто TCP/IP, ATM, MPLS, SONET/SDH і ін. Кожен такий протокол являє собою набір певних правил, по яких здійснюється доступ в глобальну мережу, здійснюється передача і прийом інформації або ідентифікація користувача пристроїв і т. д. Зауважте, в даному випадку про ініціалізації персони самого користувача мова не йде. Все це відноситься виключно до комп'ютерів або мобільних девайсів.

Найбільш відомі глобальні мережі

Взагалі, сьогодні найпопулярнішими прийнято вважати мережі типу Internet і FidoNet. Однак мало хто здогадується про те, що мережі мобільних операторів теж є своєрідними глобальними структурами, що використовують для зв'язку між пристроями стандарти технологій GSM.
А як же 3G/4G? Тут потрібно чітко розуміти, що ці стандарти використовуються виключно для виходу в інтернет, а, простіше кажучи, для зв'язку однієї глобальної мережі з іншого. І будь-яка глобальна мережа спочатку орієнтована на високу швидкість передачі даних, що вигідно відрізняє її від локальної структури. Але на сьогоднішній день мережі мобільних операторів в рівній мірі можна віднести і до локальної і глобальної мережі, оскільки в них об'єднані тільки строго певні ідентифіковані за номерами пристрою, а з іншого боку, їх кількість зростає день від дня, що передбачає присвоєння таких ідентифікаторів практично в необмеженій кількості.

Деякі базові можливості і проблеми

Але давайте подивимося, що являє собою глобальна мережа Інтернет. Саме структура, яка називається World Wide Web, стала найбільш популярною, розвиненою і розгалуженою. Якщо раніше вона була орієнтована в основному на здійснення пересилання кореспонденції у вигляді електронної пошти або відвідування веб-сторінок, сьогодні її ресурси такі, що користувачі будь-якої точки світу можуть спілкуватися між собою, скажімо, за допомогою відеочатів в режимі реального часу або в соціальних мережах, завантажувати інформацію будь-якого типу, зберігати власні дані в хмарних сервісах і т. д.

Одним з найцікавіших інструментів можна назвати одночасний доступ до електронних документів, при якому мається на увазі відкриття і редагування файлів кількома користувачами відразу. Само собою зрозуміло, що будь-яка зміна в документі тут же відображається на всіх комп'ютерах підключених на даний момент користувачів. Що таке глобальна мережа в цьому сенсі? Це є інструмент, що забезпечує програмне взаємодія на всіх рівнях і між будь-якими користувачами.
Але поява Всесвітньої павутини у відомому сенсі породило безліч проблем, оскільки саме в інтернеті сьогодні поширюється така величезна кількість вірусів, шкідливих кодів і програм, що й уявити собі важко. Навіть самі просунуті розробники антивірусного програмного забезпечення не встигають стежити за їх появою.
Звичайно ж, це далеко не всі можливості, які можна привести в якості прикладу. Набирає останнім часом біткоін-майнінг теж можна віднести до таких інструментів. Тут технологія така, що за допомогою інтернету можна об'єднати в одну віртуальну мережу машини навіть без згоди їх власників і скористатися багаторазовим збільшенням продуктивності окремо взятого комп'ютера за рахунок використання обчислювальних можливостей інших терміналів. Природно, в певному сенсі такі програми можна назвати вірусами або діями, що потрапляють під юрисдикцію незаконного доступу до чужої інформації, тим не менш саме як засоби глобальних мереж такі можливості скидати з рахунків не можна. Крім того, окремо варто відзначити і мережні операційні системи, які не вимагають установки на жорсткий диск, а можуть завантажуватися на комп'ютерний термінал з віддаленого сервера, забезпечуючи повноцінну роботу будь-якого пристрою. Як вважається, такі технології на сьогоднішній день є найбільш актуальними, оскільки система захисту, що застосовується для їх структур і віддаленого доступу, набагато вище, ніж у стаціонарних системах.

Короткі висновки

В цілому ж, думається, вже трохи зрозуміло, що таке глобальна мережа і в чому полягає її відмінність від локальної мережі. Природно, розглянути абсолютно всі надані інструменти неможливо в принципі. Однак питання цього, власне, і не стояв. Принаймні, з вищевикладеного матеріалу можна зрозуміти, що це за структури, навіщо вони потрібні і якими базовими можливостями володіють.
Цікаво по темі
L2TP-з'єднання - що це таке? Як налаштувати L2TP-з'єднання
L2TP-з'єднання - що це таке? Як налаштувати L2TP-з'єднання
Сьогодні підключення до інтернету по локальній або віртуальної мережі на основі бездротових технологій стали дуже популярними і серед звичайних
Як налаштувати шарінг домашній? Як налаштувати ресивер для шарінга?
Як налаштувати шарінг домашній? Як налаштувати ресивер для шарінга?
Як налаштувати шарінг і що це таке? Шарінг, або загальні мережеві ресурси, відноситься до комп'ютерних даних, інформації або апаратних пристроїв, до
Шлюз Інтернету - надійний супутник в Світову мережу
Шлюз Інтернету - надійний супутник в Світову мережу
Багато людей навіть не замислюються, яким чином здійснюється доступ з їх ПК до мережі Інтернет. Та й взагалі, як кілька комп'ютерів можуть
PLC-адаптер: ціна та відгуки
PLC-адаптер: ціна та відгуки
PLC-адаптери: принцип роботи, види, переваги та недоліки. Нюанси роботи адаптерів і безпека передачі даних у PLC-мережі.