Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google

721 0 Новини високих технологій

Щодня в інтернеті з'являється величезна кількість нових матеріалів: створюються сайти, оновлюються старі веб-сторінки завантажуються фотографії і відеофайли. Без невидимих пошукових роботів неможливо було б знайти у всесвітній павутині жоден з цих документів. Альтернативи подібним роботизованим програмами на даний момент часу не існує. Що таке пошуковий робот, навіщо він потрібен і як функціонують?

Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google

Що таке пошуковий робот

Пошуковий робот сайтів (пошукових систем) – це автоматична програма, яка здатна відвідувати мільйони веб-сторінок, швидко переміщаючись по інтернету без втручання оператора. Боти постійно сканують простір Всесвітньої павутини, знаходять нові інтернет-сторінки і регулярно відвідують вже проіндексовані. Інші назви пошукових роботів: павуки, краулери, боти.


Навіщо потрібні пошукові роботи

Основна функція, яку виконують пошукові роботи, – індексація веб-сторінок, а також текстів, зображень, аудіо - та відеофайлів, що знаходяться на них. Боти перевіряють посилання, дзеркала сайтів (копії) і оновлення. Роботи також здійснюють контроль HTML-коду на предмет відповідності нормам Світової організації, яка розробляє та впроваджує технологічні стандарти для Всесвітньої павутини.
Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google

Що таке індексація і навіщо вона потрібна

Індексація – це, власне, і є процес відвідування певної веб-сторінки пошуковими роботами. Програма сканує тексти, розміщені на сайті, зображення, відео, вихідні посилання, після чого сторінка з'являється в результатах пошуку. У деяких випадках сайт не може бути автоматично просканувати, тоді він може бути доданий в пошукову систему вручну веб-майстром. Як правило, це відбувається при відсутності зовнішніх посилань на певну (часто тільки нещодавно створену) сторінку.


Як працюють пошукові роботи

Кожна пошукова система має свого власного бота, при цьому пошуковий робот Google може значно відрізнятися за механізмом роботи від аналогічної програми "Яндекса" або інших систем.
Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google
У загальних рисах принцип роботи робота полягає в наступному: програма «приходить» на сайт по зовнішніх посиланнях і, починаючи з головної сторінки, «читає» веб-ресурс (в тому числі переглядаючи ті службові дані, які не бачить користувач). Бот може переміщатися між сторінками одного сайту, так і переходити на інші. Як програма вибирає, який індексувати сайт? Найчастіше «подорож» павука починається з новинних сайтів або великих ресурсів, каталогів і агрегаторів з великою посилальної масою. Пошуковий робот безперервно сканує сторінки одну за одною, на швидкість і послідовність індексації впливають наступні фактори:
 • внутрішні : перелиновка (внутрішні посилання між сторінками одного і того ж ресурсу), розмір сайту, правильність коду, зручність для користувачів і так далі;
 • зовнішні : загальний обсяг посилальної маси, яка веде на сайт.
 • Першим ділом пошуковий робот шукає на будь-якому сайті файл robots.txt. Подальша індексація ресурсу проводиться, грунтуючись на інформації, одержаної саме від цього документа. Файл містить точні інструкції для "павуків", що дозволяє підвищити шанси відвідування сторінки пошуковими роботами, а отже, і домогтися якнайшвидшого попадання сайту в видачі "Яндекса" і Google.
  Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google

  Програми-аналоги пошукових роботів

  Часто поняття «пошуковий робот» плутають з інтелектуальними, користувацькими або автономними агентами, "мурахами" або "хробаками". Значні відмінності є тільки порівняно з агентами, інші визначення позначають схожі види роботів. Так, агенти можуть бути:
 • інтелектуальними : програми, які переміщуються від сайту до сайту, самостійно вирішуючи, як діяти далі; вони мало поширені в інтернеті;
 • автономними : такі агенти допомагають користувачеві у виборі продукту, пошуку або заповненні форм, це так звані фільтри, які мало відносяться до мережевих програм.;
 • користувацькими : програми сприяють взаємодії користувача з Всесвітньою павутиною, це браузери (наприклад, Opera, IE, Google Chrome, Firefox), месенджери (Viber, Telegram) або поштові програми (MS Outlook або Qualcomm).
 • "Мурашки" і "черв'яки" більше схожі з пошуковими "павуками". Перші утворюють між собою мережу і злагоджено взаємодіють подібно до справжньої мурашиної колонії, черв'яки здатні самовідтворюватися, в іншому діють так само, як і стандартний пошуковий робот.

  Різновиди пошукових роботів

  Розрізняють безліч різновидів пошукових роботів. Залежно від призначення вони бувають:
 • «Дзеркальними» - переглядають дублікати сайтів.
 • Мобільними – націлені на мобільні версії інтернет-сторінок.
 • Швидкодіючими – фіксують нову інформацію оперативно, переглядаючи останні оновлення.
 • Ссилочними – індексують посилання, підраховують їх кількість.
 • Индексаторами різних типів вмісту окремих програм для тексту, аудіо та відео, зображень.
 • «Шпигунськими» - шукають сторінки, які ще не відображаються в пошуковій системі.
 • «Дятлами» - періодично відвідують сайти, щоб перевірити їх актуальність і працездатність.
 • Національними – переглядають веб-ресурси, розташовані на доменах однієї країни (наприклад, .ru, .kz або .ua).
 • Глобальними – індексують всі національні сайти.
 • Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google

  Роботи основних пошукових систем

  Існують також окремі роботи пошукових систем. В теорії їх функціональність може значно різнитися, але на практиці програми практично ідентичні. Основні відмінності індексації інтернет-сторінок роботами двох основних пошукових систем полягають у наступному:
 • Строгість перевірки. Вважається, що механізм пошукового робота "Яндекса" дещо суворіше оцінює сайт на відповідність стандартам Всесвітньої павутини.
 • Збереження цілісності сайту. Пошуковий робот Google індексує сайт цілком (в тому числі медіаконтент), "Яндекс" може переглядати сторінки вибірково.
 • Швидкість перевірки нових сторінок. Google додає новий ресурс в пошукову видачу протягом декількох днів, у випадку з "Яндексом" процес може розтягнутися на два тижні і більше.
 • Частота переіндексації. Пошуковий робот "Яндекса" перевіряє наявність оновлень пару раз в тиждень, а Google – один раз в 14 днів.
 • Що таке пошуковий робот? Функції пошукового робота "Яндекса" і Google
  Інтернет, звичайно ж, не обмежується двома пошуковими системами. Інші пошукачі мають своїх роботів, які слідують власним параметрами індексації. Крім того, існує кілька "павуків", які розроблені не великими пошуковими ресурсами, а окремими командами або веб-майстрами.

  Поширені помилки

  Всупереч поширеній думці, "павуки" не обробляють отриману інформацію. Програма сканує тільки і зберігає веб-сторінки, а подальшою обробкою займаються зовсім інші роботи. Також багато користувачів вважають, що пошукові роботи чинять негативний вплив і «шкідливі» інтернету. Дійсно, окремі версії "павуків" можуть значно перевантажувати сервера. Має місце і людський фактор – веб-майстер, який створював програму, може допускати помилки в налаштуваннях робота. Все ж більшість діючих програм добре спроектовані і професійно управляються, а будь-які виникаючі проблеми оперативно усуваються.

  Як керувати індексацією

  Пошукові роботи є автоматичними програмами, але процес індексації може частково контролюватися веб-майстром. У цьому значно допомагає зовнішня і внутрішня оптимізація ресурсу. Крім того, можна вручну додати новий сайт в пошукову систему: великі ресурси мають спеціальні форми реєстрації веб-сторінок.

  Популярі новини
  Загрузка...