Новини високих технологій
» » Електронний засіб платежу - це що таке?

Електронний засіб платежу - це що таке?

24-02-2019, 20:42
10 357
Електронний засіб платежу - це сучасна технологія, яка дозволяє оплачувати товари та послуги без використання готівки. Електронні гаманці й банківські картки - найпоширеніші види ЕСП. Що являють собою електронні кошти платежу і що до них відноситься, розповімо нижче.

Банківські картки

Виділяють три основних види банківських карт - кредитні, дебетові і передоплачені. Доступ до банківського рахунку, на якому зберігаються особисті гроші або гроші, видані банком у кредит, надається або дебетовим, або кредитними картами. Передплачена картка є, по суті, електронним гаманцем. Використовувати її можна без відкриття банківського рахунку. Передплачені картки випускаються кредитними організаціями, чим і відрізняються від бонусних і подарункових карт, випускаються АЗС або магазинами. Частка платежів із використанням електронних засобів платежу зростає з року в рік: на 2009 рік з 100 платежів тільки 21 був здійснений з допомогою банківських карт, на 2017 рік - вже 71 платіж.

Електронні гаманці

Наданням електронних гаманців і проведенням платежів займається тільки кредитна організація - оператор електронних грошових коштів.

Електронні гроші не розміщуються у внеску, на їх залишок не нараховуються відсотки, вони не підлягають страхуванню відповідно до положень закону про страхування вкладів. Крім того, кредитна організація не має права надавати своїм клієнтам електронні гроші в кредит. Електронні гаманці дозволяють не тільки зберігати грошові кошти, але і здійснювати платежі, розраховуватися за послуги і товари, виводити гроші готівкою або на банківський рахунок. Розрахунки електронними засобами платежу виробляються миттєво; більшість систем здійснюють розрахунки у різних валютах.

Як завести електронний гаманець: вибір ЕРС

Реєстрація електронного гаманця здійснюється в кілька етапів. Перший - вибір оператора електронних грошових коштів. Список діючих операторів ЕРС представлений на сайті Банку Росії. Оператор ЕРС до укладення договору з клієнтом зобов'язаний надати повну інформацію про тарифи, умови використання та переказу грошових коштів. Умови договору публікуються на сайті банківської організації, екранах платіжних терміналів і банкоматів. Варто врахувати, що банк може розцінювати певні дії як згоду на укладення договору. Наприклад, перша операція, виконана з передплаченої картки.

При порушенні правил використання електронного гаманця банк може призупинити або повністю припинити його використання.

Цілі використання гаманця

Обирається валюта для електронного засобу платежу - це можуть бути рублі або іноземна валюта. Анонімний електронний гаманець підходить для дрібних витрат, не вимагають проходження процедури ідентифікації - надання документів, що підтверджують особу. Для реєстрації достатньо вказати на сайті кредитної організації мінімальну кількість даних. Такий гаманець дозволяє зберігати тільки рублі і має обмеження за максимальною сумі виведення в місяць. Неперсоніфіковані гаманці із спрощеної ідентифікацією вимагають надання банкові певної кількості інформації взамін на розширені можливості використання. Максимум можливостей дає персоніфікований гаманець: максимальна сума становить 600 тисяч рублів, відсутні обмеження на переказ у місяць. Для оформлення персоніфікованого гаманця вимагається проходження повної ідентифікації та надання оригіналів або завірених нотаріусом копій документів.

Правила перекладу і виведення грошей

Якщо власник електронного засобу платежу - це фізична особа, то він може здійснювати перекази грошових коштів ІП, юридичній або фізичній особам. Процедура виконується у відповідності з встановленими законом лімітами і після проходження спрощеної ідентифікації. Перекази від юридичних осіб фізичним також можуть здійснюватися згідно з вказаними в законі лімітами, але переказ електронних грошей іншим юридичним особам заборонений.
Висновок фінансів з використанням різних видів електронних засобів платежу також можливий. Фізичні особи можуть переводити валюту на банківський рахунок і отримувати готівку. Юридичним особам доступний висновок тільки на рахунок в банку.

Правила користування ЕСП

Правила використання електронних засобів платежу регламентовані чинним законодавством: ЕСП можуть користуватися фізичні, юридичні особи і індивідуальні підприємці. Доступ до ЕСП відкривається після укладення договору з кредитною організацією. У разі порушення умов публічної оферти або договору кредитна організація має право тимчасово припинити дію гаманця або повністю закрити його. Кредитна організація зобов'язана інформувати клієнта про всі операції, що здійснюються з використанням ЕСП. В договорі вказується, як саме будуть приходити повідомлення. При виникненні проблем з електронним гаманцем необхідно повідомити про них кредитної організації протягом двох днів. Якщо цього не було зроблено, то банк може відмовити в поверненні коштів. Кредитна організація, не среагировавшая на повідомлення клієнта про незаконні платежі, зобов'язана відшкодувати повну суму протягом 30 днів після подачі заяви.

Що таке корпоративне електронний засіб платежу

Електронний гаманець - платіжний засіб, що надається оператором без відкриття рахунку. Найбільш затребуваними вважаються Qiwi, Яндекс.Гроші, Webmoney. З допомогою таких гаманців можна розраховуватися електронними грошима з контрагентами.
При створенні корпоративного гаманця укладається договір з оператором електронних грошей. Оператор видає ключі і код доступу до гаманця. Зарахувати і вивести гроші можна тільки шляхом звернення до банківського рахунку. Про закриття або відкриття корпоративного гаманця повідомляється в податкову службу протягом 7 робочих днів. Якщо власник електронного засобу платежу це не зробив, то йому загрожує штраф.

Призначення ЕСП

Основне призначення електронних засобів платежу - швидка передача платіжних інструкцій. ЕСП значно спрощують обробку інформації за банківськими операціями і знижують вартість процедури. Інші призначення можна по праву назвати перевагами: Зручність. Покупцеві зручніше звертатися з платіжними картами, ніж з великою сумою готівки. Втім, не варто забувати, що офіційного статусу законного платіжного засобу у ЕСП немає. Пластикова картка може виступати віртуальним сховищем грошових коштів. У разі втрати або крадіжки картки власник може зберегти грошові кошти,заблокувавши її.

Як переводити гроші на Яндекс.Гроші

Яндекс.Гроші - одне з популярних електронних засобів платежу. Поповнити заведений в системі гаманець можна кількома способами:

З банківських карт будь-яких кредитних організацій. З балансу прив'язаного до Яндекс-гаманця мобільного телефону. Через пункти поповнення готівковими коштами в населених пунктах. За допомогою інтернет-банкінгу за умови, що користувач є клієнтом банку, що надає послугу. Переказами поштою Росії, Unistream, CONTACT. З банківського рахунку. Через системи Qiwi або WebMoney. Оформлення позик в мікрофінансових організаціях. Ще один варіант поповнення гаманця в системі "Яндекс.Гроші" - прив'язка до банківської карти і зарахування грошей з неї.

Майбутнє ЕСП

Надання послуг, оплачених за допомогою електронних засобів платежу, - вигідне і дуже привабливе для кредитних і фінансових організацій напрям бізнесу. Втім, при їх використанні необхідно враховувати різні нюанси, які допоможуть уникнути юридичних ризиків. Але це аж ніяк не єдина причина, по якій експертами приділяється чимало часу аналізу відстеження та регулювання переказів грошових коштів. Наявні в нормативно-правових актах недоліки не тільки стримують, але і визначають подальший напрямок розвитку окремих платіжних інструментів і систем. Найімовірніше, найближчим часом підвищиться важливість аналізу регулювання грошових переказів. У зв'язку з цим запорукою успішного розвитку як галузі в цілому, так і кожного з її учасників є знання технічних аспектів, особливостей та законодавчої бази, на підставі якої здійснюється використання електронних засобів платежу та переказ грошових коштів. Розуміння всіх нюансів гарантує збереження коштів користувача та коректність перекладу.
Цікаво по темі
Як виводити гроші з 1xBet? Способи та умови
Як виводити гроші з 1xBet? Способи та умови
Після вдалої гри на ставки в букмекерській конторі потрібно перевести гроші на свої рахунки. Зробити це можна по-різному, так як перш за все компанія
Інтернет-гаманець: огляд, види, особливості
Інтернет-гаманець: огляд, види, особливості
Сьогодні, в епоху комп'ютерних технологій та інформаційного буму, досить популярною темою для обговорення є інтернет-гаманці. Ось вже більше 15 років
Гроші не прийшли на "Яндекс.Гроші" - що робити? Як переводити гроші на "Яндекс.Гроші"
Гроші не прийшли на "Яндекс.Гроші" - що робити? Як переводити гроші на "Яндекс.Гроші"
Тисячі людей є активними користувачами системи «Яндекс.Гроші». Гроші не прийшли на вказаний рахунок – ситуація, з якою може зіткнутися кожен.
Як перевести з телефону на «Ківі» грошові кошти?
Як перевести з телефону на «Ківі» грошові кошти?
Багато людей вважають за краще для оплати покупок і послуг в інтернеті використовувати електронні гроші. Існує кілька електронних гаманців, в яких