ЯМЗ-238: параметри та модифікації

30 0 Новини високих технологій

На початку 60-х років на зміну двотактним дизельним двигунами Ярославського моторного заводу прийшли досконаліші чотиритактні агрегати. Одним з них став восьмициліндровий V-подібний ЯМЗ-238 який змінив на складальної лінії шестициліндровий ЯМЗ-206. Розробкою двигуна займався колектив конструкторів під керівництвом Р. Д. Чернишова.

Загальна конструкція

Основою двигуна є литий чавунний картер з двома блоками циліндрів. Картер має товсті стінки і велика кількість підсилювальних ребер, що забезпечує високу жорсткість конструкції деталі. У кожному блоці встановлено по чотири гільзи «мокрого» типу. Осі гільз протилежних циліндрів мають зсув на 35 мм, що дозволяє використовувати для них одну шатунних шийку на колінчастому валі. Таке рішення дозволяє створити міцну конструкцію з мінімальними габаритами. Порядок роботи циліндрів 1-5-4-2-6-3-7-8. На фотографії нижче показаний звичайний атмосферний двигун. Добре видно паливний насос в розвалі блоків і повітряний компресор.


ЯМЗ-238: параметри та модифікації
Двигун ЯМЗ-238 оснащується чавунними головками циліндрів, в яких є напрямні для клапанів системи газорозподілу і різьбові отвори для установки форсунок упорскування палива. Для привода клапанів двигун оснащений єдиним розподільним валом, встановленим в картері під паливним насосом. Привід клапанів здійснюється коромислами і штангами. На фотографії - дизель зі знятою клапанної кришкою на одному з блоків. Добре видно привід клапанів і мідний трубопровід масляної магістралі.
ЯМЗ-238: параметри та модифікації
Подача палива здійснюється рядним паливним насосом, розташованим між блоками циліндрів. У конструкції насоса є автоматичний регулятор оборотів. Привід вала насоса здійснюється від блоку шестерень приводу розподільного валу. Параметри початку упорскування палива в циліндри двигуна, і положення фаз газорозподілу виставляються по мітках, наявних на шестернях і картері двигуна. Особливістю двигунів ЯМЗ є камера згоряння, яка виконана в вигляді виїмки в днищі поршня.

Системи двигуна

Для підтримки параметрів роботи двигуна ЯМЗ-238 на ньому є система змащування й охолодження. Мастило найбільш навантажених вузлів, таких як підшипники колінчастого і розподільного валів, приводи клапанів і підшипники турбокомпресора, здійснюється під тиском від шестеренчатого насоса в картері двигуна. Для очищення олії є два фільтра – відцентровий і зі змінним елементом. Для охолодження масла є окремий радіатор, встановлений на лівій стороні картера. На фото нижче - атмосферне ЯМЗ-238.
ЯМЗ-238: параметри та модифікації
Система охолодження має примусову циркуляцію рідини від насоса, що приводиться ремінним приводом від колінчастого вала. В конструкції двигуна встановлений термостат, який дозволяє підтримувати оптимальну температуру.

Сфера застосування

Конструкція двигуна дозволяє вести його експлуатацію при температурі навколишнього повітря від мінус 60 градусів до плюс 50 градусів. Мотор здатний працювати на висоті до 4650 метрів над рівнем моря. Технічні характеристики ЯМЗ-238 дозволили застосовувати його на різній техніці:
 • Вантажних автомобілях заводів МАЗ, КрАЗ, Урал.
 • Тракторах серії «К» («Кіровець»).
 • Автобусах ЛиАЗ.
 • Комбайнах.
 • Маломірних судах.
 • Різної військової техніки.
 • Модифікації

  Перші варіанти двигуна мали подачу повітря з звичайним атмосферним тиском і розвивали потужність до 235 сил при робочому обсязі циліндрів 1486 літра. У міру зростання вимог до токсичності вихлопу постійно підвищувалися всі технічні характеристики ЯМЗ-238. Одним з напрямків вдосконалення двигуна стало підвищення його ресурсу. Останні версії ЯМЗ-238 мали ресурс до першого капітального ремонту до мільйона км. На фотографії нижче варіантне виконання двигуна з турбокомпресором.
  ЯМЗ-238: параметри та модифікації
  Всього випускалося більше 25 різних варіантів двигуна ЯМЗ-238 з потужністю від 235 до 420 сил і з обертовим моментом в межах 8821764 Н/м. найпотужніші варіанти двигуна несли позначення ЯМЗ-6581 і 7513. В ході модернізацій двигуни стали відповідати нормам вихлопу аж до Євро-4. Останні версії двигуна оснащуються турбокомпресором і радіатором для охолодження стисненого повітря. Для виконання екологічних вимог мотори оснащені сучасним насосом, электроуправляемыми форсунками вприскування палива, різними датчиками і електронним блоком управління.

  Обслуговування та ремонт

  Двигун вкрай невибагливий до обслуговування і невимогливий до якості масла. Однак міжсервісний інтервал дизеля порівняно малий і становить 20-25 тис. км. Крім заміни масла потрібно регулювання зазорів в приводі клапанів, промивання або заміна всіх фільтрів, перевірка та очистка форсунок впорскування палива і регулювання параметрів паливного насоса. На фотографії ще один турбований ЯМЗ-238. Добре видно всі допоміжні вузли і агрегати двигуна.
  ЯМЗ-238: параметри та модифікації
  Виробництво двигунів ЯМЗ-238 продовжується і зараз, що говорить про величезний потенціал розвитку конструкції. Також на Ярославському заводі продовжується випуск запасних частин для двигунів ранніх моделей, що дозволяє підтримувати ці мотори в працездатному стані.