Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників

198 0 Новини високих технологій

З часів появи першої лампочки людство прагне створити все більш економічні джерела світла. Спочатку зменшували потужність випромінювачів, однак це призводило до зменшення яскравості. Та й не занадто великою була економія, в порівнянні з сучасними освітлювальними приладами. Потім були створені люмінесцентні лампи КЛЛ. І ось зараз інженери досягли максимальної економії. При цьому ніякої втрати яскравості не сталося. Мова йде про світлодіодних світильниках, пристрій, особливості, переваги і недоліки яких будуть розглянуті в статті.

Світлодіодні світильники: загальна інформація

Подібні прилади відрізняються від попередників меншою витратою електроенергії при тій же яскравості і довговічністю. Область їх застосування досить широка. Вони використовуються в якості вуличного, промислового і побутового освітлення, автомобілебудуванні, медицині і навіть рослинництві. Застосування світлодіодів в ліхтариках дозволило набагато довше їх використовувати без заміни живлячого елемента, а сучасні чіпи підвищеної яскравості залишили далеко позаду лампочки з ниткою розжарювання. Що стосується світильників – сьогодні виробляються вироби різних видів і розмірів, якими без зайвих трудовитрат можна замінити застарілі аналоги.


Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників

Які види подібних приладів існують?

З величезного асортименту світильників, пропонованих виробником на російському ринку, можна виділити 4 основних типи:
 • Вбудовані пристрої, що встановлюються в натяжних і підвісних стелях.
 • Настінний варіант для монтажу на вертикальній поверхні. Такі можна використати і на стелі в якості накладних.
 • Лінійні – до них можна віднести світлодіодну стрічку. Цей вид використовується в якості додаткового.
 • Акумуляторні світлодіодні світильники з зарядним пристроєм або без такого. Вони найчастіше застосовуються для позначення аварійних, пожежних виходів, напрямки евакуації.
 • Кожен з цих видів може застосовуватися в різних цілях – для кімнатного, місцевого, чергового або вуличного освітлення.


  Кімнатне і місцеве освітлення: особливості пристрою

  Необхідно пам'ятати, що по потужності світлодіоди підбираються у співвідношенні до випромінювачів з ниткою розжарювання 1:8. Це означає, що там, де вистачало звичайної лампи 80 Вт, буде цілком достатньо LED-приладу 10 Вт. Світлодіодні випромінювачі мають такі ж цоколі, а значить, все, що потрібно зробити при заміні на них простих – це вивернути старі і ввернути нові.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників
  В якості місцевого освітлення ідеальним варіантом буде застосування світлодіодних стрічок або спотів, які достатньо направити на певну ділянку. Таким чином можна виконати зонування приміщення. Часто місцева підсвічування здійснюється настільними приладами. У такому випадку досить просто ввернути в них LED-лампу з матовим розсіювачем. Він зробить потік м'якше, а значить, не буде засліплювати.

  Світлодіодні світильники стельові: пристрій і принцип роботи

  Подібні пристрої часто використовують для офісних приміщень. Особливо широке поширення отримали світильники, які монтуються на підвісні стелі "Армстронг". Раніше їх місце займали люмінесцентні пристрою, однак LED-прилади виявилися набагато економічніше. Світло від них не так дратує очі, що важливо для людей, які проводять на робочому місці цілий день.
  Світлодіодні світильники стельові 600х600 - LED-пристрої, ідеально підходять до підвісним стелям. Їх монтаж досить простий. Ніякого кріплення тут не потрібно. Все, що потрібно – це провести світильник по діагоналі в квадратний отвір підвісної стелі, а після, поставивши його рівно, опустити на посадкове місце. Підключати подібні пристрої зручніше через спеціальні клемники WAGO (самозажимні або механічні). Монтаж при цьому відбувається дуже швидко.

  Що робити з люмінесцентними світильниками "Армстронг"?

  Заміна старих освітлювальних приладів на нові – це не завжди зайві витрати. Люмінесцентні світильники не варто скидати з рахунків. Так як пристрій стельових світлодіодних світильників можна назвати досить простим, старі прилади можна без праці модернізувати під нові трубки. В цьому випадку вийде дуже істотна економія. Алгоритм дій буде наступним.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників
  Відключивши харчування, необхідно демонтувати люмінесцентний світильник і витягнути лампи – вони більше не знадобляться. Також необхідно видалити ЭПРУ (електронний пускорегулювальний пристрій) і проводу, залишивши лише посадочні місця для цоколів. Зняті проводи використовуються для комутації за новою схемою. За нею має вийти, що фаза подається на одну сторону трубки (контакт значення не має), а нуль на іншу. Так виходить з-за того, що на цоколі світлодіодним трубки пари штирьков всередині замкнуті. А виготовляють трубки з двома контактами тільки для того, щоб вони підходили до посадочних місць і були схожі на люмінесцентні. Виходить, що пристрій світлодіодних світильників "Армстронг" можна назвати навіть не елементарним, а примітивним. Вся основна електроніка знаходиться всередині трубчастих ламп.

  Прилади для підсвічування шаф, поличок і ніш

  Часто буває, що, відкривши шафу, неможливо розгледіти, що знаходиться в глибині полиць. Це досить просто виправити, приклеївши на двосторонній скотч посадочне місце для світлодіодного акумуляторного світильника з зарядним пристроєм. З його допомогою можна без праці знайти потрібні речі, а включається він одним рухом руки. Часта зарядка такій лампі не потрібно – досить підключити її до мережі один раз у 3-6 місяців (в залежно від інтенсивності використання). Дуже зручні такі світильники при установці їх в сервант або навіть над робочою поверхнею в кухні. Це дозволить господарці зайвий раз не напружувати очі, обробляючи м'ясо або прибираючи кістки з риби. Комора, балкон, темний кут передпокою – подібного пристрою скрізь знайдеться місце, де необхідно додаткове освітлення, але при цьому немає бажання тягнути дроти, виконуючи електромонтаж.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників

  Достоїнства і недоліки світлодіодних світильників

  Такі прилади, як і будь-які інші, володіють як позитивними, так і негативними якостями, однак друге значно менше. Серед плюсів можна відзначити:

 • низьке споживання енергії при тривалому терміні експлуатації (до 50000 годин);
 • високий коефіцієнт корисної дії (ККД), який досягається за рахунок малої тепловіддачі;
 • можливість вибору будь-якого кольору, включаючи багатобарвні світлодіодні стрічки;
 • можливість регулювання яскравості, що дозволяє виконати зонування приміщень.
 • Варто відзначити нешкідливість світлодіодів для людського організму. Якщо звернути увагу на люмінесцентні світильники, то вони з часом починають пропускати крізь тріщини у люминофоре ультрафіолет. До того ж їх як утилізація побутових відходів заборонена по причині змісту у колбі парів важких металів, у тому числі ртуті. Пристрій світлодіодних світильників не передбачає використання шкідливих для організму речовин. Що стосується недоліків, то їх зазначається всього два:
 • Та ж світлодіодна стрічка вимагає встановлення додаткового обладнання – адаптера, а іноді і контролера. А ось заховати ці пристрої буває складно.
 • Деградація кристалів. З часом сила світлового потоку знижується. Інтенсивність деградації залежить від якості самого чіпа і блоку живлення, з яким він працює.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників
 • Особливості використання та ремонту подібних приладів

  Пристрій і принцип дії світлодіодних світильників передбачають їх експлуатацію тільки з звичайними вимикачами. Не варто використовувати розмикачі, обладнані неоновими лампочками. Це може призвести до слабкого світіння при вимкненій подачі електроенергії. Саме по собі це не страшно, наприклад, в санвузлі. Однак подібне світіння призводить до швидкої деградації LED-елементів.
  Ремонт стельових пристроїв і світлодіодних світильників інших типів проводиться тільки при повністю знятій напрузі. Не варто сподіватися, що розімкнутого вимикача достатньо. Незважаючи на те, що згідно ПУЕ через нього повинна проходити фаза, деякі недбайливі електрики не обтяжують себе перевірками, розриваючи нульовий провід. До того ж, навіть якщо все зроблено за правилами, ураження електричним струмом цілком можливо. Так відбувається при проходженні фази через лампу розжарювання до нуля. Якщо монтер в цей час заземлений, то ураження електричним струмом йому забезпечено. Трохи інформації про ремонт таких приладів - у відеоролику, наведеному нижче.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників

  Вуличні світлодіодні світильники і чим вони відрізняються

  Застосування подібних пристроїв для ліхтарів досить практично, однак витрата електроенергії при цьому буде вище, ніж у приладів для побутового використання. Пристрій вуличних світлодіодних світильників не відрізняється від тих, які застосовуються в квартирах. Єдиною важливою особливістю можна назвати підвищену потужність. Але незважаючи на це, їх застосування значно вигідніше, ніж встановлення дугових ртутних люмінесцентних (ДРЛ) або дугових натрієвих трубчастих (ДНаТ) ламп.

  Установка і обслуговування світлодіодних світильників

  Кожен виробник дає свої поради з цього приводу. Саме тому не варто ігнорувати інструкцію з експлуатації. Виконання рекомендацій виробника дозволить значно збільшити термін служби виробу. До того ж при підключенні легко допустити помилку, що виключено при дотриманні інструкцій. Всі роботи по монтажу слід виконувати тільки після відключення ввідного автомата. Але навіть при відсутності напруги в мережі необхідно використовувати тільки якісний інструмент з непошкодженою ізоляцією. Будь-яка тріщина на ручці викрутки повинна стати причиною відмови працювати нею.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників
  Пусковий пристрій для світлодіодних світильників не ремонтується (звичайно, якщо домашній майстер не професійний радіотехнік). Мініатюрні SMD-компоненти дуже чутливі до перегрівання. І навіть якщо якимось дивом вдасться перепаяти один з них, більше двох-трьох днів він не пропрацює.

  Де придбати світлодіодні світильники для дому? Поради щодо вибору

  Купувати подібні прилади краще у великих спеціалізованих магазинах, які зарекомендували себе з хорошого боку. Від придбання подібних товарів через мережу інтернет краще утриматися – в цьому випадку відсутня можливість перевірки товару. Хоча на сьогоднішній день є онлайн-ресурси, які працюють від торгових точок з хорошою репутацією, ризикувати не варто. Будь-які електротовари, що продаються в Росії, повинні бути сертифіковані. Тому не варто соромитися попросити продавця-консультанта принести супутню документацію. Якщо він починає викручуватися, і покупець розуміє, що сертифікати на дані вироби відсутні, то від покупки краще утриматися. Не варто вибирати найдешевшу продукцію – така економія може обійтися дорожче. Низька вартість натякає на таку ж якість, а у випадку з електротоварами це неприйнятно. Також потрібно звертати увагу на явний шлюб: нерівна забарвлення, вм'ятини, подряпини – все це повинно стати причиною відмови від придбання. І найголовніше. Після придбання перед установкою необхідно в обов'язковому порядку провести ревізію кожного світильника. Заводська збірка – це не людські руки. Краще перевірити все самому для особистого спокою і впевненості, що в певний момент кого-небудь не засипле іскрами від раптово виниклої короткого замикання.
  Види, принцип роботи і пристрій світлодіодних світильників

  Що потрібно знати, купуючи садовий вуличний світильник?

  Такі прилади не рідкість. Пристрій світлодіодного світильника подібного типу передбачає встановлену в ньому сонячну батарею, яка досить часто виходить з ладу. Крім сертифікації варіантів перевірки не існує, тому, купуючи подібне обладнання, залишається лише сподіватися на удачу.

  Підводячи підсумок вищесказаного

  Пристрій світлодіодного світильника складним не назвеш, проте, як і будь-яке інше електрообладнання, такий прилад вимагає до себе обережного ставлення. І якщо він обраний правильно, підключений згідно інструкції, а в процесі експлуатації дотримуються рекомендації виробника, термін його служби може легко перевищити гарантійний. А це додаткова економія коштів на заміну. Адже саме цього домагається людина, що вирішила встановити світлодіодні світильники.

  Популярі новини
  Загрузка...