Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації

621 0 Новини високих технологій

В процесі руху транспортного засобу, для живлення бортової мережі служить генератор. Однак при зупинці роботи двигуна, вся навантаження переходить на інший пристрій, іменоване як акумулятор (АКБ). І щоб такий джерело електричної енергії прослужив якомога довше, необхідна правильна зарядка акумулятора автомобіля.

Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
В рамках даної статті розберемо такі моменти як: необхідність правильної зарядки акумулятора, які його види існують, а також торкнемося, власне, самі правила зарядки.

Трошки теорії не завадить

Автомобільний акумулятор служить основним джерелом енергії для запуску стартера, який, у свою чергу, «включає» двигун. Також він підтримує працездатність бортової мережі при непрацюючому генераторі.


У літній час запуск силового агрегату можливий і з зарядженим на 50% АКБ. Однак взимку ємність батареї вдвічі нижче в силу того, що загусає мастило, а це призводить до зростання пускових струмів. Тому така акумуляторна батарея навряд чи здатна запустити двигун, хіба що скористатися методом прикурювання від іншого транспортного засобу. З цієї причини зарядка акумулятора автомобіля зарядним пристроєм повинна проводитися до того, як настануть холоди. Але чим, власне, зумовлена необхідність правильної зарядці? Про це й піде далі мова.

У чому необхідність правильної зарядки АКБ?

Акумулятор при справному автомобілі може прослужити 2 або 3 роки, що зазвичай становить від 70 до 100 тис. км пробігу. Підтримуючи АКБ в зарядженому стані, можна підвищити термін його служби. При цьому заряджати батарею рекомендується, коли вона розряджена наполовину або більше.

Варто пам'ятати, що акумуляторна батарея сама по собі не виробляє електричну енергію, а накопичує її і згодом живить бортову мережу автомобіля. Під час руху транспортного засобу заряд відновлюється, а джерелом для підзаряду АКБ служить генератор, що приводиться в обертання колінчастим валом двигуна. Занадто часті цикли розрядки і зарядки акумулятора автомобіля негативним чином позначаються на його технічному стані. Не тільки знижується рівень заряду, але і АКБ поступово розряджається. І з плином часу цієї зарядки вже недостатньо для запуску двигуна. Тоді й виникає необхідність зарядки батареї, завдяки чому працездатність джерела живлення відновлюється. Для цього застосовується зарядний пристрій (ЗУ).
Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
Однак перед тим, як перейти до ознайомлення зі всіма тонкощами, варто вивчити, які види АКБ існують, які головні характеристики вони мають, в чому особливість і робота зарядних пристроїв. Також торкнемося деяких не менш важливих моментів і того, чого робити не рекомендується.

Різновиди АКБ

В даний час випускаються такі акумулятори:
 • Лужні.
 • Кислотні.
 • Гелеві.
 • При цьому кожному з них притаманні свої особливості зарядки акумулятора автомобіля. У лужних пристроїв вона полягає в використання тандему нікель-залізо або нікель-кадмій, що йде на виробництво пластин. Порожнину корпусу АКБ заповнює їдкий калій. Але в силу більш низькою сили струму, такі батареї практично не використовуються, на відміну від інших аналогів. Електроди кислотних акумуляторів виготовляються з свинцю і ряду домішок. Таке рішення має під собою вагомий привід – цей метал може видавати більший струм протягом малого проміжку часу. До того ж, у нього відмінна енергоємність. Електролітом тут виступає розчин кислоти. Як показує практика, такі акумулятори популярні серед великої кількості власників транспортних засобів.
  Гелеві АКБ можна вважати свого роду інновацією. Якщо по суті, то це той же самий кислотний варіант, тільки електроліт тут знаходиться в желеподібному стані. І по суті, зарядка акумулятора автомобіля у домашніх умовах подібного типу практично нічим не відрізняється від процедури з кислотними аналогами.
  Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
  Таке ноу-хау автомобільної промисловості володіє значно більшими перспективами. В той же час його широке застосування обмежене рядом факторів. І головним чином це зумовлено технологічними особливостями. До того ж, не кожному автолюбителю до вподоби їх вартість, яка занадто висока для більшості споживачів.

  Обслуговувані і необслуговувані АКБ

  Крім цього, акумуляторні батареї поділяються ще на два види:
 • Необслуговувані – до них відносяться АКБ закритого типу, а їхні корпуси відрізняються повною герметичністю. В силу цього, доступу до внутрішніх частин немає: що-небудь викрутити або просто подивитися не вийде. У той же час, якщо в ході експлуатації або при зарядці акумулятора автомобіля у домашніх умовах випадково перевернути його, електроліт не витече з нього. Як правило, це гелеві АКБ.
 • Обслуговувані – як можна вже здогадатися, це ті батареї, у яких є доступ до вмісту банок. Для цього у кожної з них є откручивающаяся пробка. У цю категорію входять кислотні акумулятори.
 • З того часу, як з'явився перший АКБ, минуло вже більше століття (близько 140 років), і в нашому сучасному світі неможливо уявити собі, як обійтись без подібних джерел живлення. Адже крім автомобілів, подібного виду батареї живлять найрізноманітніші пристрої: від телефонів і гаджетів до складних систем в самих різних сферах людської діяльності, включаючи і космос.

  Дещо про зарядному пристрої

  Яка зарядка акумулятора автомобіля? Коли перед нами постає необхідність у покупці зарядного пристрою для мобільного телефону, такого питання у нас зазвичай не виникає. Здавалося б, з автомобільними аналогами те ж саме, і проблеми вибору як такого просто не існує. Однак це було актуально 2 десятиліття тому. Тоді зарядники відрізнялися один від одного хіба що брендом і корпусом.

  Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
  Тепер же все інакше, і відмінності сучасних пристроїв більш виражені. І перше, що хочеться відзначити, - це спосіб зарядки автомобільного акумулятора. Згідно з цією ознакою, АКБ можуть бути:
 • З ручним регулюванням.
 • Автоматичні.
 • Незважаючи на той факт, що ручні зарядні пристрої - це вже класика, багато автолюбителів все ж віддають їм перевагу. В цьому випадку завжди є можливість контролювати весь процес і при необхідності втрутитися, коригуючи струм, виходячи зі стану АКБ. Але, крім зарядки акумулятора автомобіля зарядним пристроєм, є можливість виконати відновлення від сульфатації. Про автоматичні зарядні пристрої і так все має бути зрозуміло. Відновлення ємності АКБ відбувається без участі людини. Найпростіші і, відповідно, недорогі зарядники навіть позбавлені вимірювальних приладів, а про закінчення процедури сигналізує світлодіод. Для тих власників автомобілів, які воліють рідко заглядати під капот, це найкраще рішення. Але тут варто розуміти, що працюючи у відповідності із заданим алгоритмом, стан АКБ не враховується. До того ж, вартість таких пристроїв може бути не всім по кишені.
  Також зарядники можуть поділятися залежно від конструкції:
 • Трансформаторні – виготовлені на базі звичного трансформатора напруги з мінімальною кількістю активних елементів. Це дозволило досягти високої надійності і збільшення габаритів.
 • Імпульсні – за рахунок змінного струму зарядки акумулятора автомобіля з високою частотою стало можливо істотно зменшити габарити пристроїв. З одного боку, це безперечне достоїнство, але з іншого – висока вартість і складність всієї конструкції.
 • Найпростіше зарядний пристрій складається з понижающегося трансформатора і діодного моста. Зрозуміти принцип дії не складе праці: первинна обмотка приймає на себе змінну напругу номіналом 220 В, після цього вона знижується (перетворюється) і направляє на діодний міст.
  Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
  На виході отримуємо необхідні 14-16 Вольт, що достатньо для зарядки АКБ.

  Елементарні, але важливі правила

  Щоб зарядка акумулятора автомобіля увінчалася успіхом, необхідно завжди пам'ятати про важливі моменти:
 • З метою визначення рівня зарядного струму можна керуватися ємністю акумулятора. Як правило, вистачає 10% від номінального параметра батареї. Наприклад, якщо ємність АКБ становить 55 А·год, отже, 55 Ампер – зарядка акумулятора автомобіля.
 • На повноцінну зарядку батареї витрачається певна кількість часу. Однак не варто вдаватися до швидких варіантів з використанням струму номіналом 20-30 Ампер. Зрештою, це призводить лише до руйнування АКБ.
 • Для гелевих акумуляторів межа – це 142 Вольта, вкрай не рекомендується його перевищувати.
 • Перед підключенням ЗУ воно повинно бути вимкнено.
 • При підключенні дотримуватись полярності (плюс до плюса, мінус до мінуса), в іншому випадку обидва пристрої (акумулятор і ЗУ) можуть вийти з ладу.
 • Також необхідно стежити за тим, щоб на клемах ЗУ напруга перевищувала номінал АКБ на 10%. Для кращого розуміння наведемо приклад: якщо у висновку батареї напруга становить 128 Вольт, то підтримувати його потрібно в межах 1408 що і становить 10% (128+ 128). Знаючи ці елементарні правила, можна уникнути багатьох помилок в час зарядки акумулятора автомобіля у домашніх умовах. Не варто також забувати про техніку безпеки, адже даний захід являє собою хімічний процес, в ході якого виділяється вибухонебезпечна суміш газів (водень і кисень). У зв'язку з цим потрібно бути обережним.

  Перевірка батареї

  Перш ніж переходити до зарядці акумуляторної батареї, потрібно переконатися в тому, що вона повністю розряджена. Для цього існує декілька способів. У більшості акумуляторів присутній спеціальний індикатор, який, по суті, є ареометром. Він самостійно вимірює щільність електроліту і, залежно від цього, спливає той чи інший кульку. Його-то ми і бачимо, помилково приймаючи за лампочку. І коли все в нормі, видно зелене «світло», у іншому випадку буде червоний.
  Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
  Ще один спосіб перевірити батарею перед зарядкою акумулятора автомобіля – це скористатися мультиметром. У повністю зарядженої батареї напруга на клемах близько 126 Вольт і більше. Інші значення відповідають:
 • 125 – 90%;
 • 1242 – 80%;
 • 1232 – 70%.
 • 122 – 60%;
 • 1206 – 50%.
 • 119 – 40%;
 • 1175 – 30%.
 • 1158 – 20%;
 • 1131 – 10%.
 • 105 – 0%.
 • Але більш надійний метод – це навантажувальна вилка, яка покаже падіння напруги під впливом навантаження. Іншими словами, можна побачити реальний показник рівня заряду АКБ. Прилад цей знайдеться у кожного автоелектрика, або в будь-якому магазині, що торгує акумуляторами. Швидше за все, таку перевірку можуть зробити за спасибі, не більше того.

  Від теорії до практики або підготовка до зарядки акумулятора

  Після того, як була визначена повна розрядка АКБ, варто переходити безпосередньо до практики. Але перед цим потрібен невеликий підготовчий етап. Першим ділом акумулятор коштує зняти з автомобіля, але якщо часу на зарядку акумулятора автомобіля не так багато, тоді слід відключити його від бортової мережі. Заодно можна провести його діагностику, добре оглядаючи його стан, попутно очищаючи його від пилу та інших забруднень. При цьому варто звернути увагу, чи є тріщини і протікання електроліту. Якщо такі є, подальша експлуатація такого АКБ вкрай не рекомендовано. Якщо все в нормі, варто почистити клеми для забезпечення хорошого контакту. Також можна протерти корпус батареї ганчіркою, змоченою в розчині нашатирного спирту (10%) або кальцинованої соди. Після цього потрібно відкрутити пробки або зняти заглушки. Пари електроліту будуть безперешкодно виходити назовні, що дозволить уникнути надлишкового тиску. Далі варто перевірити рівень електроліту і, при необхідності, додати дистильовану воду, щоб вона повністю закрила пластини. Ось тепер можна переходити безпосередньо до зарядки АКБ.

  Правильна зарядка акумулятора автомобіля

  У самій процедурі зарядки акумулятора немає нічого складного, проте не кожен знає, як це робиться правильним чином. Проводити її бажано в приміщенні з хорошою вентиляцією далеко від відкритого вогню.
  Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
  При цьому можна піти двома шляхами:
 • Постійне напруга (14-16 Вольт) з змінним струмом. Спочатку його величина становить 25-30 Ампер, але згодом поступово знижується, по мірі заряду АКБ.
 • Змінюється напруга, а струм залишається незмінним. Тільки такий підхід досить-таки складний, адже тут важлива точність.
 • Перший спосіб дуже легкий у реалізації і все, що потрібно – це виставити необхідне значення струму, що становить 10% від ємності акумулятора. Як правило, цей параметр вказаний в паспорті або в табличці на корпусі. По мірі того, як акумулятор буде заряджатися, струм стане знижуватися. У середньому, час зарядки акумулятора автомобіля в повному обсязі складає від 10 до 13 годин. Другий спосіб вже складніше, і необхідно чітко розуміти, як все робиться. Насамперед задається значення струму (10% від ємності акумулятора). Його варто дотримуватися, поки напруга не досягне 14 Вольт. При досягненні цього, слід зменшити струм удвічі, поки не буде вже 15 Вольт. А як тільки встановиться і це напруга, струм потрібно знизити в три рази. Про повній зарядці акумулятора буде свідчити незмінний рівень напруги на індикаторі. По завершенні процедури бажано перевірити АКБ навантажувальною вилкою. При її відсутності переконатися в працездатності батареї можна, встановивши її на місце і підключивши до бортової мережі. Успіхом буде запуск двигуна.

  Питання обслуговування та догляду

  Щоб акумулятор служив довгий час, його не тільки необхідно правильно заряджати, ще важливий дбайливий догляд за ним. А для цього потрібно регулярне обслуговування. Насамперед варто усвідомити один перевірений факт: в літній час рідина з банок випаровується інтенсивніше. І якщо корпус акумулятора напівпрозорий, то зниження рівня електроліту нижче меж норми буде добре помітно. Звичайно, якщо водій зацікавлений не тільки в тому, яким має бути напруга зарядки акумулятора автомобіля, але і хоч зрідка заглядає під капот. Як правило, на автомобільному акумуляторі є спеціальні мітки: «MIN» і «MAX», які дозволяють контролювати кількість рідини. Однак є батареї, де їх немає, або з яких-небудь причин неможливо визначити візуально рівень електроліту. Тоді варто скористатися простим способом:
 • Вивернути пробки з кожної банки і по черзі в кожну з них опустити скляну трубку. Її довжина повинна складати не менше 10 див.
 • Після того, як трубка упреться в сітку, слід затиснути її кінець пальцем і вийняти назовні.
 • Заміряти вийшло відстань. У нормі вона повинна складати від 10 до 15 мм. Якщо воно менше - значить, потрібно додати дистильовану воду до потрібного рівня.
 • Крім цього, слід заміряти щільність електроліту, для чого використовується ареометр. Прилад цей виглядає як велика піпетка з поділками. Всередині знаходиться поплавець, який може вільно переміщатися. На одному з її кінців закріплена гумова груша.
  Особливості зарядки акумулятора автомобіля. Рекомендації по експлуатації
  Для виміру щільності електроліту потрібно, для початку, стиснути грушу – з неї вийде все повітря. Інший кінець занурюється в банку з рідиною, після чого грушу можна відпускати не поспішаючи. Почне спливати поплавок, і той поділ, на якому він зупиниться, і буде значенням шуканої густини. Крім цього, існують і інші конструкції ареометра. Тепер що стосується безпосередньо значень щільності електроліту. Для кожної кліматичної зони воно своє. У літній час для центральних регіонів оптимальне значення щільності повинно знаходитися в межах 127-119 г/см 3 . Для південних і північних – 125-117 г/см 3 і 12-121 г/см 3 відповідно. Менші значення щільності вказують на необхідність зарядити акумулятор автомобіля зарядкою. Якщо ж вони вище - значить, потрібно додати дистильовану воду.

  Популярі новини
  Загрузка...