Файл NTUSER.DAT: що це за компонент, і чи можна його видалити?

149 0 Новини високих технологій

Багато починаючі користувачі, які намагаються розібратися в тому, як працюють операційні системи Windows, при перегляді системних файлів зустрічають безліч незрозумілих об'єктів. Одним з таких можна назвати файл NTUSER.DAT. Що це таке, рядові юзери навряд чи здогадуються. Зате будь-системник запросто пояснить, що це за компонент, і які налаштування в ньому містяться.

Файл NTUSER.DAT: що це за компонент операційної системи?

Так-так, це дійсно компонент, що містить налаштування (а не вірус, як вважають деякі користувачі). Щоб зрозуміти, що за файл NTUSER.DAT, досить просто вдуматися в англійське скорочення.


Файл NTUSER.DAT: що це за компонент, і чи можна його видалити?
NT зазвичай трактується як «мережа», USER – «користувач», а розширення DAT означає файл даних (DATA). Таким чином, неважко зробити висновок про призначення компонента файлового NTUSER.DAT. Що це таке в загальному випадку? Це є файл даних і налаштувань мережевого користувача, зареєстрованого в системі. Але, оскільки, мова йде про одному терміналі, до мережі це може не мати ніякого відношення (тільки до юзерам одного окремо взятого терміналу).

Пов'язана з реєстром інформація

Файл даних NTUSER.DAT, сам по собі призначений для зберігання призначених для користувача налаштувань, які спочатку змінюються в системному реєстрі (гілка HKCU).
Файл NTUSER.DAT: що це за компонент, і чи можна його видалити?
Сам файл розташовується в користувальницької директорії на жорсткому диску в каталозі Users. Але що ж зберігається в самому файлі NTUSER.DAT? Що це за параметри? В основному це стосується входу в систему, застосовуваної теми оформлення графічного інтерфейсу, налаштування програм і багато іншого. Іншими словами, якщо на одному терміналі зареєстровано два користувача персональної директорії кожного з них можна буде знайти файли NTUSER.DAT, однакові за назвою, але різні за змістом.


Файл NTUSER.DAT: що це за компонент, і чи можна його видалити?
Крім того, якщо в тому ж «Провіднику» включити відображення системних файлів, можна буде побачити величезна кількість схожих компонентів. Вони можуть з'являтися внаслідок змін, внесених користувачем у власні налаштування, або при включеному ведення журналу подій (за це відповідають LOG-файли NTUSER).

Як видалити NTUSER.DAT, і чи можна це зробити?

Деякі користувачі намагаються позбутися цього системного компонента. Ні, звичайно, при наявності відповідних прав доступу видалити такий файл (так само, як і всі супутні компоненти) можна. От тільки наслідки можуть бути найсумнішими. По-перше, «злетять» абсолютно всі призначені для користувача настройки, і навіть вхід в систему може виявитися неможливим. По-друге, Windows для входу створить тимчасовий профіль, який по завершенні роботи з системою або при зміні користувача буде автоматично видалений. Так що, самі розумієте, займатися такими речами не варто ні за яких обставин (тим більше, що всі файли в сукупності, включаючи приховані, займають не більше півтора десятків мегабайт).

Питання відновлення

Але, припустимо, з якихось причин цей файл конфігурації був видалений (випадково, чи навмисно, внаслідок вірусного впливу – неважливо). Як відновити NTUSER.DAT зі всіма витікаючими звідси наслідками у плані використання раніше збережених налаштувань?
Файл NTUSER.DAT: що це за компонент, і чи можна його видалити?
Основною методикою вважається відкат системи до тієї контрольної точки, яка передувала видалення. Правда, якщо користувач заздалегідь подбав про збереження параметрів системи і створив резервну копію реєстру шляхом їх експорту в REG-файл з редактора, питання відпадає сам собою. В останніх версіях Windows навіть після відновлення досить запустити збережений файл реєстру від імені адміністратора і підтвердити злиття. Після перезавантаження отримаєте саме те, що було раніше (в сенсі персоніфікованих налаштувань конкретного користувача). Навіть якщо такий файл не був збережений, відновлення відбудеться з резервної копії, в якій він є. Взагалі, саме реєстр використовується для твору відкатів, а не копії дисків або образів Windows.

Висновок

Як вже можна зрозуміти, файл NTUSER.DAT без потреби краще не чіпати, так само як і пов'язані з ним операції в реєстрі. Рядовим користувачам рекомендується проводити зміни лише на рівні графічного інтерфейсу системи. Це і простіше, і безпечніше (все одно всі зміни будуть записані і у вигляді ключів реєстру, і у вигляді вмісту файлу NTUSER.DAT). Зате системники можуть використовувати редагування шуканого елемента і реєстру для внесення більш тонких змін у налаштуваннях, які в тому ж графічному режимі виявляються недоступними взагалі. І таких дуже багато (вже повірте). Але не завжди доцільно змінювати системні файли без крайньої на те необхідності, оскільки це може призвести навіть до повного фарбую системи в самий невідповідний момент. Після цього навіть відкат може не спрацювати, а саму операційну систему доведеться встановлювати заново. Якщо хтось думає, що в Windows 10 повернення комп'ютера в початковий стан дасть очікуваний ефект, він глибоко помиляється. Це рівносильно тієї ж перевстановлення системи з нуля з видаленням всіх користувальницьких файлів, програм і налаштувань.