Домашній NAS: вибір, установка і настройка

171 0 Новини високих технологій

Мережеве запам'ятовуючий пристрій, або NAS — це невеликий постійно включений комп'ютер. Зазвичай його використовують для резервного копіювання і передачі файлів на пристрої в локальній мережі. Він може об'єднувати багато сервіси і зберігати тривалий час дані. Домашній NAS включає один, два (або більше) відсіки для жорстких дисків, операційну систему на основі Linux, оптимізовану для мережевого зберігання, процесор і оперативну пам'ять, щоб зробити все, що потрібно при використанні набагато меншої кількості енергії, ніж потрібно для виконання цих операцій на комп'ютері. На відміну від USB-накопичувача або зовнішнього жорсткого диска, блок з двома або більше накопичувачами може забезпечити надмірність даних, автоматично копіюючи вміст одного диска на інший.

Визначення сховища

Домашній NAS може бути резервним сховищем, місцем зберігання музичних або фотобиблиотек і спільного використання їх у локальній мережі, пристроєм для підключення до камери безпеки або для автоматичного завантаження файлів з BitTorrent. Пристрій також замінює сервер для зберігання і передачі інформації.


Домашній NAS: вибір, установка і настройка
Деякі виробники домашніх NAS також мають додатки для iOS, які дозволяють передавати потокову музику та відео, які зберігаються на iPhone або iPad. І багато з них працюють в якості сервера для адаптерів DLNA, підключених до телевізора або системі Hi-Fi.

Яке обладнання придбати

Більшість домашніх NAS потрібно під'єднати до маршрутизатора через кабель Ethernet. Хоча доступні підключені до Wi-Fi блоки, вони зустрічаються набагато рідше, ніж провідні, і не без причини. Сьогодні більшість широкосмугових модемів, що поставляються з маршрутизаторами, а підключення NAS за допомогою кабелю Ethernet забезпечує більш швидке і стабільне з'єднання.
Домашній NAS: вибір, установка і настройка
Якщо необхідно додати більше пам'яті, слід шукати NAS з портом USB. Якщо потрібно копіювати файли безпосередньо з SD-карти, тоді слід купувати блок з гніздом для SD-карти.

Скільки відсіків для дисків необхідно

Інше важливе рішення при створенні домашнього NAS-сервер своїми руками — скільки відсіків для дисків може знадобитися. Базові моделі поставляються з одним гніздом. Для використання вдома або в невеликому офісі вони відмінно підійдуть.


Накопичувачі з двома відсіками вибираються по одній з двох причин:
 • Можна транслювати і дублювати всі дані з одного диска на іншій конфігурації RAID 1.
 • Можна оптимізувати продуктивність накопичувачів, розділяючи їх в конфігурації RAID.
 • Якщо ні дублювання, ні швидкий доступ не важливі, можна вибрати один відсік і вставити у нього найбільший накопичувач.

  З диском або без

  Останнє рішення при складанні домашнього NAS-сервер своїми руками полягає в тому, чи варто купувати блок та диски окремо або купувати пристрій з вже встановленими накопичувачами. Обидва підходи мають свої переваги. Перший дозволяє вибирати жорсткий диск і, ймовірно, буде дешевше, а другий - простіше, тому що користувачеві не потрібно встановлювати диски самостійно.
  Домашній NAS: вибір, установка і настройка
  Однак слід зазначити, що блоки спроектовані так, щоб забезпечити легкий доступ до відсіків для дисків, тому їх самостійна установка дуже проста.

  Як налаштувати сховище

  Коли ви перетворюєте домашній роутер в NAS, першим кроком є установка дисків, якщо вони ще не встановлені. Зробивши це, можна підключити накопичувач до маршрутизатора і включити. Маршрутизатор призначить йому IP-адресу, щоб його можна було знайти в мережі.
  Додатково, коли перетворюєте домашній роутер в NAS, необхідно провести наладку мережі і доступу. Як тільки він включиться і завершить цикл діагностичних перевірок, користувачі повинні побачити його на спливаючому повідомленні на бічній панелі у вікні Finder, розділі «Загальний доступ».

  Системні налаштування

  Своїми руками домашній NAS зібрати буде не складно. Однак саме налаштування створеного сховища можуть викликати труднощі у власників. Потрібно буде отримати доступ до панелі управління і налаштувати хоча б одного користувача з правами адміністратора, щоб учасники мережі могли бачити його. Більшість блоків NAS працюють під власною операційною системою. Наприклад, в Synology є ОС, яка називається DSM. Щоб отримати доступ до неї, потрібно або відкрити веб-браузер і ввести адресу, зазначений в документації NAS, або встановити програмне забезпечення на ПК. ПО буде надано на диску, або, що більш імовірно, доступне для завантаження з сайту виробника.
  Домашній NAS: вибір, установка і настройка
  Веб-додаток або програма, як правило, автоматично виявляють блок NAS і дозволяють налаштувати його. Якщо це не так, варто переконатися, що домашній NAS своїми руками після складання підключений до маршрутизатора, включений і не відображає ніяких попереджувальних сигналів.

  Установка мережі

  Для цього необхідно перейти на веб-сторінку адміністратора маршрутизатора — набравши його IP-адресу в браузері або використовуючи базову утиліту. У відповідь на запит з'явиться список підключених пристроїв. Якщо є можливість визначити домашню мережу NAS, необхідно записати IP-адресу і ввести його в браузер. Першим кроком в налагодженні блоку є редагування користувачів і спільних точок (загальних папок). Більшість коробок NAS поставляються з папками, вже створеними для музики і відео, і можна вказати, які користувачі можуть отримати до них доступ з панелі управління. Деякі також поставляються з папкою для резервного копіювання.
  Домашній NAS: вибір, установка і настройка
  Наприклад, у блоках My Cloud NAS від Western Digital є папка TimeMachineBackup, призначена для використання з Time Machine OS X (операційна система від Apple). На інших домашніх NAS-сховищах необхідно створити папку і вказати її в якості місця призначення для резервного копіювання програмного забезпечення резервного копіювання ПК власника.

  Введення конфігурацій

  На веб-сторінці конфігурації або в головному розділі операційної системи необхідно знайти пункт «Панель управління» або аналогічний. Всередині нього буде опція, яка додає нових користувачів і надає привілеї. Слід створити хоча б один обліковий запис адміністратора, що дозволяє отримати доступ до всього і змінювати вміст сховища. При виборі домашнього NAS буде потрібно провести подібні зміни.

  Після налаштування користувачів, яких необхідно додати, можна створювати спільні папки, в тому числі і з панелі управління. Однак важливо відзначити, що якщо потрібно, щоб блок правильно ідентифікував і індексував фотографії, музику і відео і зробив їх доступними для потокової передачі, то вони повинні зберігатися в папках, вже створених для кожного типу мультимедіа. ОС для домашнього NAS в основному використовується на безкоштовній версії Linux.
  Домашній NAS: вибір, установка і настройка
  Після налаштування користувачів, загальних папок і привілеїв можна додавати інші функції, такі як завантаження по FTP, менеджер завантажень, і навіть встановити CMS, наприклад, Wordpress або Drupal, щоб розмістити блозі на сховище. Зазвичай це робиться шляхом завантаження пакетів або додатків на накопичувач і їх налаштування.

  Переваги використання сховища

  Домашнє хмара NAS відмінно підходить, якщо є велика медіатека, тому що можна зберігати свої файли в одному місці і передавати їх локально на комп'ютери, телефони, планшети, динаміки або медіацентри по всьому будинку (або навіть за його межами). Те ж саме стосується фотографів, що зберігають фотографії, музичних продюсерів, архівуються музичні файли, дизайнерів, зберігають величезні файли Photoshop, і всіх, кому необхідний доступ до великих обсягів даних з декількох комп'ютерів. Більшості людей не потрібно зберігати тисячі необроблених файлів фотографій, терабайти необробленого відео, гігабайти цифрової музики без втрат або резервні копії їх колекції Blu-ray, але NAS - медіасервер для домашньої мережі - є корисним інструментом для користувачів, які роблять це.
  Варто купувати блок, якщо вдома більше одного комп'ютера, так як можна зберегти всі дані на NAS, а не підключати зовнішній резервний диск до кожного ПК. При правильному підборі компонентів домашнього NAS він також буде корисний, якщо у вас занадто багато даних для зберігання в Dropbox або на Google-Диск, або він не довіряє свої дані постачальникам хмарних сховищ. При підключенні до мережі в будь-який час клієнт отримає доступ до необхідних файлів.
  Домашній NAS: вибір, установка і настройка
  Більшість домашніх NAS на Windows також можуть виступати в якості серверів електронної пошти, баз даних і серверів віртуальної приватної мережі (VPN). Можна використовувати їх для BitTorrent, розміщення CMS, CRM та програмного забезпечення електронної комерції або в якості відеореєстраторів для мережевих камер безпеки. NAS — це комп'ютер, тому він може робити практично все. Кожне сховище має свою версію Linux від конкретного виробника. Якщо необхідно обмінюватися даними і зберігати їх у власній мережі, користувачеві може знадобитися NAS. Багато роутерів мають USB-порт для підключення зовнішнього диска, але з-за того, що у маршрутизаторів більш повільні процесори, ніж у комплексних сховищ, і оскільки їх програмне забезпечення призначене для загального доступу до файлів, ця настройка буде повільною. Конфігурація роутерів підходить тільки для найпростіших файлів резервних копій. Домашній NAS-сервер на Windows також буде позбавлений надмірності даних, оскільки створюються резервні копії тільки на одному диску. Всі ОС також мають вбудовані функції обміну файлами, які спрощують використання комп'ютера в якості файлового сервера. Але цей підхід займає дисковий простір на комп'ютері. Його складніше використовувати для безпечного керування, і ПК повинен бути постійно включений. Техніка в працюючому стані споживає більше енергії, ніж накопичувач, і може зробити дані недоступними, коли комп'ютер переходить в сплячий режим.

  Як підібрати готове сховище

  При покупці краще розглядати варіанти з двома відсіками від відомих виробників. Домашній NAS-сервер Banana - один із затребуваних варіантів. Однак з кожним роком у цій серії з'являється безліч гідних конкурентів. Довіряти маловідомих брендів з заниженою ціною не варто, так як пристрій після нетривалої експлуатації може вийти з ладу. Найбільш затребуваними вважаються сховища від наступних виробників:
 • Asustor.
 • Drobo.
 • Netgear.
 • Noontec.
 • QNAP.
 • Seagate.
 • Synology.
 • Thecus.
 • WD.
 • Zyxel.
 • Приймаючи рішення про те, які моделі краще розглядати, слід звернути увагу на ряд ключових функцій, які потрібні більшості домашніх користувачів:
 • Два відсіки для накопичувачів. Доступні сотні пристроїв NAS, можна знайти моделі з одним, двома, чотирма, вісьма або більше відсіками для накопичувачів. Для більшості домашніх користувачів NAS з двома дисками — це як раз те, що потрібно для захисту даних шляхом дзеркального відображення вмісту одного диска на інший (конфігурація, відома як RAID 1 або дзеркальний масив). Ця установка дає половину фактичного обсягу сховища файлів. Наприклад, NAS з двома дисками ємністю 8 ТБ в RAID 1 як і раніше, має 8 ТБ загального доступного простору (що еквівалентно приблизно 300 Blu-ray), а не 16 ТБ. В результаті дані залишаються безпечними та доступними навіть у разі відмови диска. Пристрої NAS з одним диском не забезпечують такий захист даних, а блоки NAS з великою кількістю відсіків представляють більш складні конфігурації RAID, такі як RAID 5 RAID 6.
 • Ціна. Домашнім користувачам доведеться заплатити від 10 до 20 тисяч рублів за NAS з двома відсіками (не включаючи вартість жорстких дисків). Для бізнесу і вирішення професійних завдань вартість накопичувача може зрости до 50 тисяч рублів.
 • Процесор і оперативна пам'ять. Слід вибирати досить потужний двоядерний процесор Intel Celeron, але не варто виключати конфігурації на основі ARM, якщо швидкість їх обробки однакова. Більшість пристроїв NAS, випущених протягом минулого року, мають як мінімум 2 ГБ ОЗП, тому слід дотримуватися цього мінімуму.
 • Апаратне прискорення шифрування. Шифрування файлів корисно використовувати, навіть якщо користувач звертається до свого NAS виключно всередині своєї домашньої мережі, оскільки сховище захищає дані. Обладнання також може захистити конфіденційні дані на диску, що знаходиться в більш великій мережі. Деякі блоки NAS також можуть шифрувати дані перед їх резервним копіюванням в службу. Це забезпечує додатковий рівень захисту у випадку, якщо хмарний сервіс буде зламаний. Блок, який включає апаратне прискорення шифрування, має більш високу швидкість читання і запису, ніж у моделі, заснованої виключно на програмне шифрування.
 • Просте у використанні програмне забезпечення. У кожного виробника сховищ є своя операційна система. Програмне забезпечення NAS, як правило, використовує підхід загального системного доступу, що часто призводить до плутанини у використанні, але деякі операційні системи, такі як QNAP і Synology, краще за інших.
 • Широка підтримка резервного копіювання. Блок повинен підтримувати комп'ютерне резервне копіювання за допомогою історії файлів або для створення системних образів в Windows, Time Machine для Mac і rsync для Linux. Це також повинно дозволити легко виконувати резервне копіювання в хмарний сервіс зберігання, такий як Amazon Glacier або Backblaze. Блок повинен пропонувати Dropbox-подібний сервіс синхронізації файлів, щоб користувачі могли синхронізувати файли між комп'ютерами.
 • Можливість потокової передачі мультимедіа. Більшість NAS - медіа серверів для домашньої мережі можуть передавати відео і музику на різні пристрої в будинку. Можна зробити це за допомогою програмного забезпечення від виробника або сторонніх програм, таких як Plex. Потокова передача музики повинна працювати через DLNA і iTunes без складного процесу установки.
 • Повідомлення про збій диска. NAS повинен принаймні повідомляти користувача звуковими сигналами та індикаторами стану в разі збою диска. Краще, якщо пристрій також може відправити електронний лист або текстове повідомлення.
 • Принаймні два USB-порту. Між резервними копіями, ключами та іншими аксесуарами бажано мати як мінімум два USB-порту на NAS. У клієнта має бути дві копії кожній резервної інформації. Якщо планується робити це самостійно, а не з допомогою " хмарної служби, знадобиться USB-порт на блоці, щоб можна було зберігати всі дані на зовнішній диск. Непогано мати USB-порт на передній панелі NAS з функцією швидкого копіювання, щоб клієнти могли копіювати вміст USB-накопичувача з NAS, не страждаючи з програмним забезпеченням.
 • Підтримка сторонніх додатків. Якщо необхідно додати функції або служби на сховище, потрібно зробити це з допомогою стороннього програмного забезпечення, тому підтримка цього є ключовим фактором. Сюди входять програми медіацентру, веб-сервера, аналітика і багато іншого.
 • Відсіки для дисків з можливістю гарячої заміни. Відсіки дозволять не вимикати NAS для заміни вийшов з ладу накопичувача або збільшення ємності.
 • Гарантія та підтримка. Відсутність підтримки клієнтів є однією з найпоширеніших скарг на пристрої NAS. Більшість моделей мають дворічну гарантію. Деякі виробники також пропонують деяку форму технічної підтримки, в основному через онлайнові бази знань і форуми. Додатково є підтримка по електронній пошті і телефоном, а частина постачальників також надають докладні, доступні підручники і відео на своїх сайтах.
 • Варто також врахувати наступні функції, які збільшать продуктивність системи і розширять функціональність накопичувача:
 • Підтримка Wi-Fi. Слід підключити NAS до маршрутизатора за допомогою кабелю Ethernet, якщо необхідно отримати кращу швидкість. У разі, якщо це неможливо, знадобиться встановити USB-адаптер Wi-Fi або карту розширення PCIe.
 • Підтримка цифрового відеореєстратора з IP-камерою. Якщо є домашня система відеоспостереження, потрібно десь зберігати всі записані відео. NAS зручний для цієї мети, але для звичайної людини налаштування і управління можуть бути досить складними, не кажучи вже про заплутаних схемах ліцензування (таких як Synology), які визначають кількість камер, підтримуваних NAS. Сховище не буде працювати з популярними камерами домашньої безпеки, такими як Nest Cam Outdoor або Netgear Arlo, оскільки ці моделі зберігають відзнятий матеріал в хмарному сервісі.
 • Підтримка безперебійного електроживлення (ДБЖ) через USB. Це необхідно, щоб не втратити всі дані, якщо відключиться харчування. Підтримка UPS повідомить NAS про необхідність належного відключення до втрати живлення, що має допомогти захистити зберігається інформацію.
 • VPN-сервіси. Повинна бути легка настройка VPN-сервісів, щоб користувачі могли отримати безпечний доступ до домашньої мережі з загальнодоступної мережі Wi-Fi.
 • Описані параметри та рекомендації допоможуть підібрати відповідний тип обладнання та необхідну конфігурацію. Слід мати на увазі, що сховища використовуються для тривалого збору і обробки інформації. Якщо потрібно зберігати дані розміром менше 1 ТБ, тоді варто подумати про вибір SSD або зовнішньому USB-накопичувачі. Це дозволить отримати швидкий доступ до інформації при невеликих витратах.

  Популярі новини
  Загрузка...