Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу

142 0 Новини високих технологій

Поняття оверклокінгу з'явилося в ужитку користувачів ще з тих пір, як виникли перші комп'ютери. Незважаючи на давність походження цього терміна, далеко не всі сучасні користувачі чітко розуміють всі аспекти і нюанси оверклокінгу. Що це таке в нинішньому трактуванні, далі і спробуємо розібратися. Після прочитання цього матеріалу багато з тих, хто хоче зайнятися такими діями, зможе їх виконати без особливого збитку для комп'ютерної системи. Однак для цього спочатку необхідно з'ясувати, які самі виконувані дії і ризики, з ними пов'язані.

Що значить оверклокінг в загальній трактуванні?

Сам термін походить від англійського слова overclocking і означає розгін якогось обладнання у вигляді встановлених «залізних» компонентів з метою підвищення швидкодії всієї системи в цілому. При цьому в режимі оверклокінгу обладнання починає працювати не з використанням штатних параметрів, а з їх перевищенням. За рахунок чого це досягається? Якщо хто не знає, будь-який компонент системи як би має запас міцності, тобто дозволяє встановити для його роботи підвищені значення тієї ж частоти і напруги, за рахунок чого, власне, і досягається забезпечення більш високої продуктивності.


Цілі, завдання та основні методи оверклокінгу

Але це була лише загальна інформація про оверклокінгу. Що це в сенсі виконуваних завдань, трохи зрозуміло. Оскільки основною метою є саме прискорення роботи певного компонента або декількох для використання встановленого обладнання при роботі з деякими програмами або сучасними комп'ютерними іграми, де потрібна максимальна продуктивність, особливу увагу слід звернути і на деякі ризики. Основною для всього відомого обладнання, що встановлюється на материнській платі, вважається надмірне підвищення температури, з якою штатна система охолодження може не справлятися.
Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
Таким чином, потрібно або міняти кулери на більш потужні, або зменшувати температуру за рахунок нанесення, наприклад, на процесор додаткової кількості термопасти або застосовувати більш просунуті, хоча і не завжди доступні методи (наприклад, використовувати спеціальні охолоджувальні суміші на основі азоту).


У випадку з ноутбуками можна вчинити дещо простіше, придбавши додаткову охолоджуючу підставку. Але в будь-якому випадку при розгоні обладнання вам знадобиться два типи програмного забезпечення. Одні програми виступають безпосередньо у вигляді інструменту розгону, другі призначені для здійснення контролю найбільш важливих параметрів.

Застарілі методи розгону обладнання

Трохи відволікаючись від розгляду сучасних методів розгону обладнання, варто сказати кілька слів про те, як такі дії проводилися в той час, коли програмного забезпечення, здатного виконати розгін, ще не існувало в природі. У більшості випадків під описується терміном розумілося оверклокінг процесора (центрального), оскільки тоді ще не були створені графічні чіпи зі своїми процесорними системами або модулі оперативної пам'яті, з якими можна було б проводити подібні операції.
Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
На зорі розвитку комп'ютерів ентузіастам доводилося не тільки посилювати систему охолодження ЦП за рахунок нанесення термопасти, але і навіть змінювати положення процесора в слоті на материнській платі або підвищувати частоту системної шини, використовуючи для цього спеціальні DIP-перемикачі. Але такі методи на сьогоднішній день застаріли і зазвичай не застосовуються, оскільки є досить небезпечними.

Оверклокінг: що це таке стосовно до сучасних технологій?

Щоб максимально убезпечити обладнання від виходу з ладу, в сучасному комп'ютерному світі використовуються зовсім інші методи розгону (програмні), які не потребують фізичного втручання в установку деяких компонентів і в його роботу. Тому варто звернути погляд на сучасне поняття оверклокінгу. Що це за методи з точки зору програмного зміни робочих параметрів обладнання, нескладно зрозуміти, якщо взяти до уваги найбільш простий і підходить всім без винятку початківцям оверклокерам спосіб, що складається в підвищенні частоти процесора або оперативної пам'яті за рахунок зміни відповідних налаштувань у первинних системах (BIOS/UEFI). У деяких випадках збільшити швидкодія можна навіть без цього. Достатньо буде виконати установку оновленої версії самої первинної системи (прошивки програмної частини). Однак найбільш дієвим і максимально безпечним методом є використання спеціально призначеного для цього програмного забезпечення з постійним контролем тієї ж температури при встановленні підвищених робочих характеристик, ніж тих, які передбачені штатним режимом. Розглянемо ці методи більш детально.

Розгін компонентів комп'ютера в первинній системі вводу/виводу

Першим ділом при включенні комп'ютера або ноутбука увійдіть в первинну систему, використовуючи для цього на стаціонарних ПК натискання клавіші Del, а на лептопах передбачені виробником комбінації або спеціальні кнопки прямо на клавіатурної панелі. Тепер знайдіть у налаштуваннях розділ налаштувань основного обладнання та меню з назвою на кшталт Frequency/Voltage Control або навіть Overcloking (назви меню, розділів і пунктів у різних версіях BIOS можуть відрізнятися).
Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
Загальна методика розгону процесора (оверклокінгу в Біосі) у порядку виконуваних дій виглядає приблизно наступним чином:
 • знизьте швидкість шини пам'яті для запобігання появи помилок і збоїв (Memory Ratio, DDR Memory Frequency, Memory Multiplier);
 • збільште частоту процесора на 10% (CPU/PCIe Base Clock);
 • збережіть параметри, виконайте перезавантаження і зробіть стрес-тест в програмі LinX або аналогічної;
 • підвищуйте частоту процесора вищевказаними способом до тих пір, поки система не почне працювати нестабільно;
 • при першій появі ознак збоїв поверніть останнє встановлене значення.
 • Також можна застосувати й інший метод, який полягає в тому, щоб спочатку знизити базову частоту, а потім збільшити значення помножувача (CPU Ratio) з кроком 05.

  Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
  У деяких модифікаціях BIOS при роботі з процесорами Intel може бути представлений пункт апаратного розгону Intel Turbo Boost Technology, задіяння якого позбавить вас від установки необхідних параметрів вручну (наприклад, на ноутбуках ASUS оверклокінг може здійснюватися саме таким способом). Також можна підвищити і напруга (VCore Voltage), але крок збільшення не повинен перевищувати значення у 0025.

  Що потрібно врахувати при розгоні процесора програмним способом?

  Нарешті, коли всі необхідні налаштування виконані, а значення зазначених вище параметрів не перевищують допустимі, скористайтеся програмою Prime95 і запустіть в ній тривалий стрес-тест, розрахований на проведення перевірки протягом 12 годин.
  Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
  Викликати його можна через пункт Just Stress Test Settings, вибравши в опціях випробувальний тест (Torture Test), і встановивши для нього активним параметр малого FFT (Small FFT).

  Потрібен розгін оперативної пам'яті?

  Тепер звернемо увагу ще на один важливий компонент, для якого теж можна виконати оверклокінг. Що це за обладнання? Звичайно ж, мова йде про оперативної пам'яті.
  Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
  Взагалі, вважається, що при розгоні процесора по шині прискорення ОЗП виконується автоматично. Саму ж пам'ять вище підтримуваного стандарту (наприклад, DDR1333 або 1866) розганяти не рекомендується взагалі, оскільки для комп'ютерної системи такі дії можуть виявитися фатальними. Якщо хочете, можете тільки активувати двоканальний режим роботи, але для цього планки ОЗУ доведеться встановлювати в слоти через один (перший/другий або третій/четвертий, що більш переважно).
  Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
  А ось власникам материнських плат MSI пощастило в тому сенсі, що прямо в BIOS/UEFI можна знайти спеціальний інструмент розгону під назвою Extreme Memory Profile, заснований на технології Intel XMP і дозволяє налаштувати оптимальний режим роботи пам'яті буквально в пару кліків за рахунок підвищення таймінгу. Само собою зрозуміло, що після виставлення необхідних опцій функціонування модуля пам'яті потрібно буде перевірити. Оптимальною програмою вважається AIDA64 в якій задіяно пункт тесту кеша і ПАМ'ЯТІ (Cache & Memory Benchmark).

  Розгін графічного процесора

  Якщо ж мова йде про оверклокінгу відеокарти, тут все набагато простіше, оскільки саме для графічних процесорів відповідного програмного забезпечення розроблено найбільше.
  Оверклокінг: що це? Режим оверклокінгу
  Оптимальними інструментами вважаються програми на зразок ATITools, Riva Tuner, GeForceTweaker, TNTEdit, PowerStrip, TNTClk, NVIDIA Inspector та їх аналоги. В якості контролюючого ЗА краще всього задіяти утиліти начебто 3DMark або GPU-Z. При такому підході можна доїтися істотного підвищення FPS в комп'ютерних іграх.

  Інше обладнання

  Втім, як свідчать відгуки фахівців, виконати розгін можна не тільки по відношенню до описаного обладнання. Вважається, що також можна розігнати навіть роутери або обладнання, встановлене на мобільних пристроях. На смартфонах і планшетах спочатку доведеться отримати root-права, а потім інсталювати спеціальну прошивку, підключити пристрій до ПК з активацією налагодження USB і виконати розгін, використовуючи для цього програми на кшталт SetCPU або IncrediControl. Природно, перед виконанням будь-яких дій слід зберегти резервну копію даних з ROM (внутрішнього накопичувача) і повністю зарядити гаджет.

  Популярі новини
  Загрузка...