Як обнулити БІОС: кілька найпоширеніших методів

701 0 Новини високих технологій

Не секрет, що в деяких випадках для відновлення працездатності комп'ютерної системи може знадобитися скинути БІОС. Така методика дозволяє вирішити безліч проблем з обладнанням, засобами та інструментами Windows не вирішуються. Далі пропонується кілька основних способів, що дозволяють зробити це без особливих проблем. Розглянемо і програмні, і фізичні методи проведення скидання параметрів первинної системи.

Для чого може знадобитися скинути БІОС?

Досить часто можна зустріти ситуацію, коли любителі покопатися в налаштуваннях системи встановлюють такі параметри, що потім не те що встановлене обладнання не працює або працює некоректно, але і операційна система не завантажується. Нерідко можна зустріти і ситуації, коли через первинну систему встановлюється пароль на вхід, який до налаштувань операційної системи не має ніякого відношення взагалі. Іноді буває необхідно скинути налаштування до заводських ще і в тому разі, якщо користувач помічає, що вся комп'ютерна система працює вкрай нестабільно (постійно вилітає, проводиться самопроизвольна перезавантаження і т. д.). У деяких випадках такий підхід дозволяє навіть відновити завантаження ОС, якщо проблеми при старті спостерігалися саме з вини "заліза".


Як обнулити БІОС: стандартна методика

За великим рахунком нічого особливо складного в скидання до заводських немає. Як скинути налаштування Біоса? Немає нічого простіше.
Як обнулити БІОС: кілька найпоширеніших методів
При включенні комп'ютерного пристрою необхідно увійти в саму первинну систему, використовуючи для цього клавіші, які будуть вказані на стартовому екрані, а потім перейти до пункту скидання на стартовій сторінці. Називатися він може по-різному, але найчастіше це параметр Load Setup Defaults або щось на зразок цього. Після його активації система видасть попередження на підтвердження скидання, з яким потрібно погодитися шляхом натискання клавіші «Y» (Yes).
Як обнулити БІОС: кілька найпоширеніших методів
В деяких версіях первинної системи такий пункт може бути присутнім в меню виходу (Exit).

Використання перемички на материнській платі

Питання того, як обнулити БІОС, може бути вирішене і за рахунок фізичного втручання в начинку стаціонарного комп'ютера (на ноутбуках пропоновані дії зазвичай не застосовуються).

Як обнулити БІОС: кілька найпоширеніших методів
Тут біля батареї живлення можна знайти спеціальну перемичку або так званий джампер, який зазвичай позначений як CLRTC, Clear CMOS або має подібну назву. Положення, в якому він встановлений, відповідає за зміну режимів роботи материнської плати і скидання налаштувань самої первинної системи вводу/виводу. Як скинути налаштування Біоса до стандартних? Якщо на платі три контакту, необхідно встановити джампер в друге положення, якщо всього два – використовувати додаткову перемичку з іншого місця материнської плати, щоб їх замкнути. Природно, всі дії необхідно проводити при вимкненому комп'ютерному терміналі. Після цього питання того, як обнулити БІОС, передбачає довге натискання на кнопку включення живлення (приблизно секунд на десять). Комп'ютер, ясна річ, не включиться, зате скидання налаштувань системи первинної вам гарантований. Потім слід встановити перемичку в початкове положення (а також прибрати додатковий джампер, якщо він був встановлений) і провести включення терміналу.

Скидання шляхом вилучення батарейки CMOS

Ще одна методика, що дозволяє досить просто вирішити проблему того, як обнулити БІОС, полягає в тому, щоб на час витягти із гнізда материнської плати батарейку CMOS.
Як обнулити БІОС: кілька найпоширеніших методів
Пауза між її вилученням і повторної вставкою становить близько десяти - п'ятнадцяти хвилин. Але тут треба бути дуже обережним, оскільки на деяких моделях материнських плат батарея є незнімної.

Використання утиліти Debug

Нарешті, проблема того, як обнулити БІОС на комп'ютері з Windows на борту, може бути вирішена шляхом використання невеликої утиліти під назвою Debug, яка є вбудованим інструментом самої операційної системи. Для її запуску необхідно використовувати виклик меню «Виконати», де вводиться однойменна з інструментом команда. Після старту з'явиться чорне вікно, з вигляду нічим не відрізняється від командної консолі. Тут вводяться параметри будуть залежати винятково від того, яка саме версія і якого виробника встановлена в комп'ютерній системі. Наприклад, для первинних систем Phoenix послідовно вводяться значення O 70 FF, O 71 FF та Q, для систем AMI або Award вписуються параметри Про 7017 Про 7317 і Q. Але для правильності введених команд скидання попередньо необхідно ознайомитися з технічною документацією BIOS, використовуючи для цього, наприклад, інтернет-ресурс розробника (виробника). Якщо ввести некоректні значення, це може або не дати взагалі ніякого ефекту, або привести всю систему в абсолютно непрацездатний стан.

Додаткові заходи

У деяких випадках, коли це тільки вкрай необхідно, скинути можна за рахунок встановлення оновленої прошивки, яка налаштування попередньої версії не наслідує.
Як обнулити БІОС: кілька найпоширеніших методів
Правда, займатися подібними речами без знання тонкощів перепрошивки рядовим користувачам категорично не рекомендується, а то потім доведеться міняти навіть сам чіп з первинною системою, а може бути, навіть і всю материнську плату. Так що будьте уважні.

Підсумки

Якщо зробити певні висновки з усього сказаного, здійснювати скидання налаштувань і параметрів BIOS рекомендується через опції самої первинної системи. Для стаціонарних терміналів можна використовувати обнулення шляхом тимчасового вилучення батарейки живлення. З перемичками теж без знання суті питання слід бути обережним, а то замкнете не ті контакти, і материнська плата, що називається, «полетить».

Популярі новини
Загрузка...