Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я

420 0 Новини високих технологій

Багато батьків вважають, комп'ютерні ігри містять лише негативну інформацію, яка може погано позначатися на розвитку дитини. Однак бувають і дорослі люди, здатні годинами проводить своє дозвілля біля моніторів за шутерами, аркадами і т. д. Так чи насправді згубно вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей і дорослих?

Що являє собою геймплей?

Перш ніж визначити вплив комп'ютерних ігор на психіку підлітків, потрібно зрозуміти, що вони з себе представляють.
Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
Комп'ютерні ігри - це насамперед розвага, яке призначене для проведення дозвілля і пізнання нового. Кожна забава належить певного жанру, за яким можна визначити вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей.


Вони розробляються відомими студіями, які вкладають у них все саме гідне і цікаве. Ігри можуть відрізнятися між собою ще й графічно, представляючи свою індивідуальність та унікальність.

Ігровий жанр "шутер"

В цілому вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей залежить від жанру. Багато батьків впадають в істерику або навіть лють, коли бачать, що їхня дитина грає у "стрілялку", вважаючи геймплей подібного роду агресивними.
Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
Найпоширенішим серед підлітків жанром є шутер. Тобто гравець стріляє у все, що рухається, заробляючи при цьому очки бонусу. Такі забави можуть бути вельми яскравими і багатими спецефектами, тому батьків бентежить такий вибір їх чада. Справа в тому, що всім нормальним людям необхідна розрядка, і якщо дитина не бажає відвідувати секції, то єдиним для нього способом виплеснути негативну енергію вважається гра. Таким чином, його розум буде відпочивати і набиратися сил, а не вчитися чомусь поганому.


Інша справа, якщо підліток замкнутий і переживає шкільні проблеми по-своєму. В такому випадку, якщо вибір ліг на агресивні забави, варто звернутися за допомогою до фахівця, так як в цьому варіанті комп'ютерні ігри дійсно впливають на психіку підлітка.

Жанр РПГ

Як комп'ютерні ігри впливають на психіку, якщо це РПГ? Відповідь - ніяк. Забави цього жанру занурюють гравця в світ, де є можливість самостійно створити свого персонажа, виконувати цікаві завдання і досліджувати ігровий світ, повний можливостей.
Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
Деякі ігри в жанрі РПГ здатні навіть чогось навчити. Наприклад, студія Ubisoft випустила серію під назвою Assassin's Creed, в основу яких лягли історичні особистості і місцевість. Завдяки подібним продуктам можна дізнаватися багато корисного з історії. Можливість створити власного персонажа на свій розсуд - ідеальний спосіб втілити свої фантазії, так як у світі РПГ можна стати магом, ельфом та іншими представниками казкового світу. Те ж саме стосується і здібностей - з магічною силою можна обрушити всю міць на ворогів, а будучи лучником можна використовувати потайливий режим бою. З іншого боку, такі ігри здатні затягнути людину на довгі години, так як часто сюжетна сторона є дуже цікавою і пізнавальною.

Симулятор життя

Дійсно комп'ютерні ігри впливають на психіку дітей, якщо це симулятор життя? Швидше за все, навіть навпаки. Як показує практика, діти здатні втілювати життєві проблеми через геймплей. Одна з таких ситуацій була приведена в приклад психологами.
Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
Дитина, важко переживає розлучення батьків, вирішує створити в симуляторі життя родину, аналогічну своєї, але без розлучення. Тобто сім'я все ще разом і живе щасливо. Такі ситуації можуть як допомогти підлітку, так і спровокувати замкнутий стан. З іншого боку, симулятор життя вчить відповідальності і демонструє реакцію персонажів на дії гравця, а також соціальне життя.

Стратегія

Стратегія, або "пісочниця", показує гравцям, як займатися будівництвом одного будинку або цілого міста. Є стратегії, які тісно пов'язані з перебігом історії - такі як "Цивілізація".
Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
Починається вона в примітивному доісторичному часі, а по ходу справи гравцеві належить самостійно розвивати свою цивілізацію, налагоджуючи відносини між державами і займаючись розвитком. У цьому випадку вплив на психіку дитини абсолютно виключено, оскільки йому надається можливість не руйнувати, а створювати, проявляючи при цьому фантазію. Нерідко і дорослої людини може зацікавити такого жанру гра, тому не варто категорично ставитися до вибору дитини.

Негативні сторони

Зараз практично в кожній сім'ї є хоча б один комп'ютер, тому використання ігор є звичайною справою. Тільки одні батьки ставляться лояльно до захоплень дитини геймплеєм, а інші категорично проти або сильно обмежують перебування за комп'ютером.
Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
Помітити ознаки дитячої залежності комп'ютером можна, якщо звернути увагу на наступні ознаки:
 • Малюк погано висипається.
 • Розбудити дитину стає все важче.
 • З'явилися проблеми із зором (зокрема сухість очей).
 • Підвищена дратівливість на питання про іграх.
 • Небажання йти на контакт з батьками.
 • Наслідки неправильного підходу

  Щоб з'ясувати, як впливають комп'ютерні ігри на психіку дитини, треба зрозуміти, що заборона або обмеження не допоможуть. Дитині, як і будь-якій іншій людині, потрібно знімати напругу, що накопичується за час перебування в школі або секції. Втомлюваність - одна з причин поганої успішності, тому варто шукати підхід до цієї проблеми. Звичайно, комп'ютерні ігри - не єдиний спосіб усунення втоми, так як можна зайнятися спільними настільними або рухомими забавами. Однак не у всіх дорослих є час на спільне дозвілля, тому на допомогу приходить віртуальна реальність. Якщо є підозри на рахунок того, чи впливають комп'ютерні ігри на психіку підлітка, то варто звернути увагу на те, у що він грає. При перших ознаках жорстокості в геймплеї не треба негайно негативно реагувати на цей факт. Можна в спокійному тоні висловити свої підозри і побоювання з приводу обраного жанру і спробувати разом вибрати гру, яка буде повністю влаштовувати як батьків, так і дитини. Не даремно існує приказка, що заборонений плід солодкий, тому табу або обмеження лише додасть інтересу до комп'ютерних ігор.

  Гнучкість свідомості

  В дитячому і підлітковому віці психіка дуже гнучка, і будь-яка інформація, позитивна або негативна, сприймається лояльно. Це відбувається тому, що розум дитини ще недостатньо оформився і моральні цінності не до кінця сформовані.

  Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
  Саме внаслідок впливу комп'ютерних ігор на психіку людини деформується самосвідомість дітей і травмується емоційна сфера. Зловживання сприяє також і перевтоми, а реальні міжособистісні відносини поступово витісняються віртуальними. У підлітковому віці виникає велика ймовірність того, що дитина не зможе нормально адаптуватися в соціальному середовищі. Безконтрольне проведення часу за комп'ютерними іграми може провокувати замкнутість, а в деяких випадках - аутичність. Вплив на психіку проявляється в небажанні отримувати інформацію з інших джерел. Дитина воліє комп'ютерні ігри, прагнучи проводити у віртуальному просторі більше часу. Чим більше підліток буде проводити часу за комп'ютерними іграми, тим вище буде його рівень категоричності і дратівливості. Рівень критичного мислення буде падати, поступаючись місцем байдужості. З кожним днем буде помітно, як у дитини зростає психічне перенапруження, частішають стреси, які, в свою чергу, ведуть до затяжної депресії. Довготривале перебування за комп'ютером геть знищує уяву дитини, поступаючись місцем стереотипами, нав'язаними комп'ютерними іграми. З фізичної сторони можуть початися проблеми з хребтом і зором.

  Висновок

  Безконтрольне проведення часу за комп'ютером також неприпустимо, оскільки це має свої наслідки. 1-2 годин в день цілком достатньо, щоб підліток міг награтися і не нашкодив очам. Також обмеження за часом допоможе уникнути ігрової залежності у підлітковий період і налагодити контакт з дитиною.
  Вплив комп'ютерних ігор на психіку дітей та їх здоров'я
  Ідеальним варіантом буде той, в якому дитина, прийшовши зі школи, зможе відразу зайняти своє місце і пограти. Після цього, коли дитина відпочине, можна вимагати від нього виконання своїх обов'язків. Адже багато дорослих саме так і роблять - після роботи займаються дозвіллям, а потім всім іншим. Якщо правильно налаштувати виховний процес, то і дитина буде задоволений, і батьки налагодять контакт зі своїм чадом, і впливу комп'ютерних ігор на психіку дітей не буде.

  Популярі новини
  Загрузка...