Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців

185 0 Новини високих технологій

Досить часто багато користувачів сучасних комп'ютерів зіштовхуються з поняттям образу системи. Однак деякі з них не мають абсолютно чіткого уявлення про те, що це таке і для чого потрібно. Спробуємо розглянути, що таке образ системи Windows 10 і уточнимо деякі важливі питання, що стосуються його створення або подальшого використання. Але почати варто з описи деяких типових помилок, які побутують серед звичайних користувачів.

Поняття образу системи Windows 10: типові помилки рядових користувачів

Отже, найголовніша біда початківців користувачів полягає в тому, що практично всі вони уявляють собі образ системи виключно у вигляді файлу, найчастіше має розширення ISO, абсолютно забуваючи про деяких інших важливих аспектах, належать, наприклад, до змісту самого файлу, який у певному сенсі можна назвати якимсь контейнером за типом тих же упакованих архівів.


Так, дійсно, з одного боку образ системи Windows 10 і є той самий файл, призначений для збереження його на жорсткому диску і подальшого запису на знімний носій, який може бути використаний для установки операційної системи на будь-який комп'ютерний пристрій. Але багато хто забуває про те, що в певному сенсі образ вже інстальованої працездатної системи, створений її ж власними коштами або за допомогою сторонніх програм, можна описати і як зліпок або знімок стану на певний момент часу. З такої резервної копії відновити функціональність ОС, якщо вона була пошкоджена, можна досить швидко, причому навіть не вдаючись до повної її перевстановлення. При цьому якщо спочатку створюється повна резервна копія, що містить інформацію і про користувацьких файлах, і про встановлені програми, після відновлення все це залишиться в незайманому вигляді. Таким чином, далі будемо розглядати дії з образами, виходячи саме з таких міркувань.


Створення образу системи Windows 10 для установки

Отже, почнемо з самого простого і подивимося на створення інсталяційного дистрибутива, який може бути використаний для первинної установки системи на комп'ютер або для запуску середовища відновлення системи в разі її пошкодження. Найпростішим методом, що дозволяє швидко створити образ системи Windows 10 для інсталяції на ПК або ноутбук, є використання спеціальної утиліти, розробленої компанією Microsoft, завантажити яку можна прямо на офіційному сайті корпорації. Мова йде про програму МСТ. Зручність її використання полягає в тому, що користувачу чином як таким справу мати не доведеться. Досить запустити програму на комп'ютері і вибрати створення завантажувального дистрибутива.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
На вибір пропонується два варіанти: або відразу створити завантажувальний носій, або зберегти файл ISO на жорсткому диску. Якщо вам потрібна завантажувальна флешка, можна відразу вибрати саме цей пункт. У процесі підготовки файли установника будуть завантажені з інтернету і записані на обраний носій. У другому випадку, як вже зрозуміло, на жорсткому диску буде збережений саме файл ISO, з якого згодом можна буде розгорнути образ системи Windows 10 на флешку або оптичний диск.

Додаткові відомості про розгортання образу

Якщо виходити з того, що особа зберігає файл для подальшого розгортання, слід чітко розуміти, що для створення завантажувального носія недостатньо просто скопіювати його на вибраний знімний носій, оскільки це не дасть рівним рахунком нічого. Справа в тому, що при розгортанні образу системи Windows 10 шляхом перенесення його вмісту на знімний пристрій відбувається вилучення файлів з основного контейнера на кшталт того, як це робиться при разархивировании (не дивно, що файли образів будь-якого формату можна запросто відкрити за допомогою наявного в системі архіватора начебто WinRAR, WinZIP, 7-Zip тощо). Для спрощення запису можна використовувати стандартний інструментарій Windows, однак більш простий методикою можна назвати застосування спеціалізованих програм зразок Rufus, WinSetupFromUSB, WinNTSetup, UltraISO і т. д.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
Правда, якщо перші три програми та їм подібні створюють завантажувальні носії автоматично, то в програмах для роботи з образами створення пристрою з самозавантаженням доведеться вибирати вручну.

Яка роль точок відновлення?

Але це все стосувалося виключно тих ситуацій, коли користувачеві необхідно створити саме інсталяційний диск. Тепер подивимося, як зробити образ системи Windows 10 маючи на увазі створення резервної копії для швидкого відновлення ОС в разі порушення її працездатності. Тут теж можна виділити кілька основних методів, однак найпростішим є швидке створення точки відновлення, яка зберігається в спеціальному розділі, зарезервованому системою на жорсткому диску.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
Для виконання таких операцій необхідно скористатися властивостями комп'ютера, перейти до розділу захисту системи, а потім на відповідній вкладці, яка буде відкрита за замовчуванням, вибрати потрібний розділ, натиснути кнопку створення точки відновлення, ввести довільну назву і підтвердити старт процесу. Створена точка відновлення може бути використана для швидкого відкату, наприклад, коли робота комп'ютера була завершена некоректно, а відновлення запуститься автоматично або при ручному виборі знімка з розділу відновлення, якщо це необхідно.

Створення образу вбудованими інструментами системи

Також іноді має сенс створити резервну копію системи з усіма встановленими в ній програмами. Само собою зрозуміло, такий знімок місця займе набагато більше, ніж у попередньому випадку, зате можна бути твердо впевненим в тому, що при відновленні з такої копії усі присутні програми залишаться повністю працездатними, не кажучи вже й про збереження всіх користувальницьких файлів і налаштувань. В цьому випадку створити образ відновлення системи Windows 10 можна через стандартну «Панель управління», перейшовши в розділ відновлення і клікнувши по гіперпосиланню історії файлів.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
Після того, як буде видано вікно з повідомленням про те, що диск не знайдений (це нормально), необхідно клікнути на посиланні резервної копії, після чого активувати безпосередньо створення образу. Далі система виконає аналіз усіх дисків, пропонуючи для збереження образу віртуальний розділ, оптичні носії або мережеву папку. Незручність полягає в тому, що в віртуальному розділі може бути недостатньо місця, оскільки його може знадобитися навіть більше, ніж в даний момент зайнято в системному розділі. З DVD-дисками і так, здається, все зрозуміло (уявляєте собі, скільки болванок потрібно для копіювання вмісту системного розділу?). А при збереженні образу в мережевому каталозі на іншому терміналі, якщо він буде вимкнений, отримати доступ до такої копії при необхідності не вийде. Виходом, як рекомендує і сама система, стане приєднання зовнішнього вінчестера з достатнім об'ємом вільного дискового простору. Попутно можна створити диск відновлення, на якому будуть міститися виключно файли операційної системи, призначені для запуску інструментарію швидкого усунення можливих неполадок.

Використання інструментарію DISM

За великим рахунком, вище були описані тільки самі прості і примітивні методи створення резервних копій, однак професіонали часто вважають за краще використовувати більш просунуті методи. Одним з таких можна назвати застосування командного рядка з інструментарієм DISM. В консолі, яка повинна стартувати виключно з правами адміністратора, спочатку слід викликати інструмент DISKPART, після введення команди list volume визначитися з літерою обраного розділу, запам'ятати його і здійснити вихід (exit).
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
Після цього в тому ж вікні прописується рядок, представлена на зображенні вище (у прикладі, для збереження вказаний віртуальний диск «D»). На відміну від стандартного образу, по завершенні створення копії буде збережений файл у форматі WIM, який і далі можна буде використовувати для відновлення працездатності і самої системи, і всіх встановлений у ній додатків.

Сторонні програми для швидкого створення образів

Аналогічні процедури можна виконати за допомогою безлічі сторонніх додатків. Зокрема, непоганими інструментами можна назвати деякі програмні продукти від Acronis і AOMEI. Принципи їх дії від стандартних інструментів Windows особливо не відрізняються, проте їх використання виглядає більш простим, так і можливостей у таких утилітах дещо більше.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
Так, наприклад, утиліта Partition Assistant від AOMEI дозволяє копіювати окремі диски або розділи і перетворювати їх в завантажувальні. До речі сказати, функція Windows To Go, що дозволяє швидко переносити робочу ОС на знімні накопичувачі, тут працює набагато ефективніше, ніж однойменний інструмент в самій Windows 10.

Відновлення системи

Що ж стосується відновлення ОС із створеної копії, в робочій системі можна скористатися відповідним розділом в «Панелі управління», але це стосується тільки точок відкату. Для отримання доступу до вибору резервної копії всієї системи в цілому краще звернутися до особливих варіантів завантаження, використовуючи для цього пункт відновлення в меню параметрів. Також можна просто виконати перезавантаження з затиснутою клавішею Shift або зробити старт зі знімного носія з дистрибутивом, вибравши відповідно відновлення, діагностику та усунення несправностей.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
В останньому меню і буде представлений пункт вибору копії, яка при підключеному знімному носії зазвичай буде визначено автоматично. Якщо виникне проблема, вказати місце розташування файлу WIM можна вручну.

Нюанси використання копій на деяких ноутбуках

На багатьох моделях сучасних лептопів виробники вже спочатку «вшивають» в програмну середу додаткові утиліти для швидкого відновлення, зазвичай звані Recovery.
Образ системи Windows 10: призначення, створення, відновлення, покрокова інструкція та поради фахівців
Найчастіше з їх допомогою користувачі чомусь виробляють лише скидання налаштувань до заводських, хоча створити копію працездатною ОС в них теж можна. Такий підхід дозволяє виконати відновлення Windows 10 з образу системи ще на стадії завантаження ноутбука тільки з викликом інструментарію без старту встановленою ОС. Примітка: такі дії стосовно будь-якої версії системи можуть проводитися тільки в тому випадку, якщо вона є встановленою, і ніякі дії по її заміні на іншу модифікацію або форматування жорсткого диска не проводилися.

Популярі новини
Загрузка...