Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій

703 0 Новини високих технологій

Те, що Windows 10 як і її попередниці, «злітає» в самий невідповідний момент, знають всі. По ідеї, вбудоване засіб відкат системи до останнього працездатного стану повинно працювати. Але проблема в тому, що воно спрацьовує не завжди. І щоб не перевстановлювати систему, доводиться використовувати відновлення системи через командний рядок (Windows 10 використовується або інша версія, неважливо). Далі буде представлено покроковий опис всього процесу із застосуванням декількох базових методів.


Проблеми автоматичного і ручного відновлення Windows

Отже, для початку розглянемо, чому не спрацьовує автоматичний інструмент відкату при критичних збоях (про запуск відновлення з працюючої системи зараз мова не йде).
Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
Найголовніша проблема того, що після спроби автоматичного відкату Windows до попереднього стану, яке було записано в одній з контрольних точок, полягає в тому, що пошкодження завантажувача системи в таких точках не фіксуються. Саме тому та ж Windows 10 по завершенні процесу видає повідомлення про те, що відкат зробити не вдалося і вимагає негайну перезавантаження, що, загалом-то, ефекту не дає і призводить до того ж результату. Те ж саме стосується і установки останніх апдейтів, які у Microsoft вийшли настільки недопрацьованими, що «вбили» безліч комп'ютерів по всьому світу, а на деяких почала спостерігатися мимовільна перезавантаження. Таким чином, відновлення системи Windows 10 через командний рядок – чи не саме останнє і єдине рішення, яке дозволить реанімувати систему. Багато користувачів про застосовуваних діях знають лише з чуток, а деякі і взагалі бояться використовувати командну консоль. Наступна інструкція допоможе заповнити даний пробіл.


Відновлення системи «Віндовс» через командний рядок: що для цього потрібно?

Але давайте подивимося, які інструменти знадобляться для відкату. Оскільки в стаціонарному режимі Windows не завантажується, для доступу до командної консолі необхідно зробити старт хоч якось. Але як? Для цього використовуються знімні носії з записаними на них відновними чи установочними дистрибутивами (оптичні диски, флешки тощо). Таким чином, потрібно мати такий носій в запасі. Якщо його немає, створити завантажувальну флешку або диск можна зовсім просто на іншому комп'ютерному терміналі, використовуючи для цього розділ «Центру відновлення» у стандартній Панелі управління» або сторонній програмний пакет.

Попередні дії

Тепер для відновлення через командний рядок Windows - 7 або іншої модифікації - потрібно увійти в командну консоль.
Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
Для цього в налаштуваннях BIOS знімний пристрій виставляється першим в пріоритеті завантаження, а після появи меню завантаження, щоб довго не шукати пункт старту командного рядка, використовується комбінація клавіш Shift + F10.
Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
Тепер насамперед необхідно переглянути, який саме розділ є системним. Справа в тому, що при старті зі знімного носія літери дисків і розділів може не відображатися, а замість цього використовуються цифри. У командному рядку послідовно вводите рядка diskpart і list volume. Після виконання другого рядка слід запам'ятати системний розділ, а для виходу прописати команду exit.

Як запустити відновлення системи через командний рядок?

Тепер можна приступати до виконання процедури відкату. Як правило, на терміналах встановлена тільки одна операційна система, тому для активації процесу досить ввести команду bcdboot c:windows. Якщо на комп'ютері інстальовано дві системи в різних розділах, можна виконати команду двічі, але при цьому не забути вказати те, в якому встановлена кожна з систем. Примітка: дана команда застосовується для WindowsXP і може не працювати в деяких збірках Windows 7.

Альтернативний метод відновлення

Відновлення системи Windows 10 через командний рядок можна зробити і іншим, не менш дієвим способом, який, щоправда, займе більше часу, зате працює практично завжди.
Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
Знову вписуєте команди визначення системного розділу і знаходите в списку прихований розділ FAT32 (для первинних систем UEFI розділів GPT його обсяг буде становити до 300 Мб, для MBR в поєднанні з BIOS – близько 500 Мб). Як і раніше, запам'ятовуєте літеру чи номер розділу. Тепер для запуску відновлення системи через командний рядок необхідно ввести наступні команди в строго певній послідовності (припускаємо, що у нас розділ позначений літерою N):
 • select volume N (вибираємо розділ);
 • format fs=ntfs (форматуємо розділ потрібну файлову систему);
 • assign letter=Z (встановлюємо нову літеру для прихованого розділу – її можна вказати за бажанням);
 • exit;
 • bcdboot C:Windows /s Z: /f ALL (встановлюємо завантаження з системного розділу з урахуванням прихованого);
 • diskpart;
 • list volume;
 • select volume N (вибираємо раніше перейменований розділ);
 • remove letter=Z (видаляємо те, щоб він не відображався в системі після рестарту);
 • exit (виходимо з консолі).
 • Після цього можна витягти знімний пристрій і провести повне перезавантаження. По ідеї, рестарт повинен пройти без проблем.

  Відновлення завантажувача: перевірка системних файлів

  Однак і такий підхід при пошкодженні завантажувача, завантажувальних записів і секторів може не спрацювати. Відновлення Windows 10 через командний рядок у такій ситуації доведеться почати трохи інакше. В даному випадку процес передбачає перевірку системних файлів і відновлення завантажувальних записів, а при неможливості – повну їх перезапис.
  Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
  У командному рядку після завантаження зі знімного носія, як було описано вище, вводиться команда sfc /scannow.

  Дії з завантажувальними записами і секторами

  Після її повного виконання слід провести перевірку старту системи в звичайному режимі. Якщо результат нульовий, слід використовувати інструмент bootrec.exe, для якого через пробіл і правий слеш спочатку вводяться команди fixmbr і fixboot.
  Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
  Знову ж таки, після їх виконання слід перевірити завантаження в звичайному режимі. У разі нульового результату, для цього інструменту прописується рядок rebuildbcd. Як правило, після введення рядка завантаження операційної системи відновлюється. До речі сказати, це універсальний метод, і відновлення через командний рядок системи XP теж може проводитися з використанням цього інструментарію.

  Відновлення через модуль DISM

  Нарешті, є ще один спосіб перевірки і відкату, при якому використовується відновлення з образу. В даному випадку мова йде про інструменті DISM (CheckHealth або RestoreHealth).
  Відновлення системи через командний рядок Windows 10: порядок дій
  Його можна використовувати двояко: можна просто запустити перевірку, після якої буде відкат, а можна задати відновлення відразу. Точно так само можна скористатися двома командами послідовно, якщо, наприклад, перша результату не дала. Однак тут варто врахувати, що цей процес перевірки і відновлення системних файлів слід застосовувати тільки в тому випадку, якщо інструмент SFC не спрацював. У разі зупинки процесу приблизно на 20% можна просто перезавантажити систему і використовувати SFC заново, що дозволить замінити пошкоджені системні файли на нові. А взагалі, цей інструментарій прийнято вважати крайнім засобом, коли взагалі нічого не допомагає, хоча при дуже сильному пошкодженні Windows і він може не дати належного ефекту.

  Кілька слів наостанок

  Залишається невирішеним лише питання того, який саме метод використовувати для відновлення системи Windows 10 через командний рядок. В принципі, особливої різниці між ними немає, але запускати перевірку або відновлення системних файлів слід тільки при неможливості застосування перших двох описаних варіантів. Але буває і так, що при критичних зміни зробити відкат буває неможливо. В такій ситуації нічого, крім повної переустановки ОС, не залишається.

  Популярі новини
  Загрузка...