Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера

218 0 Новини високих технологій

Купуючи персональний комп'ютер, багато хто вважає, що на цьому можна розслабитися і просто кілька років працювати з системою. Але ПК - пристрій, що вимагає турботи і потребує уваги. Комп'ютер потрібно періодично чистити від непотрібних файлів, оптимізувати його роботу, а також робити прибирання в системнику. Звичайно, можна раз на рік возити ПК в сервісний центр, де фахівці будуть робити все за вас. Але проводити дану процедуру не так складно, а ось коштувати вона буде дорого. Тому простіше розібратися самостійно в продуктивності і характеристики комп'ютера.

З чого потрібно почати?

Отже, що б попрацювати з настроювання ПК на максимальну продуктивність, потрібно зробити кілька глобальних процесів, кожен з яких має свої підпроцеси. Для початку потрібно розібратися з характеристиками системи. Знаючи, на базі чого працює комп'ютер і які можливості пропонує користувачеві, можна зрозуміти, де слабкий місця і що краще вдосконалити.


Після того, як користувач визначиться з характеристиками ПК, потрібно буде використовувати програми для моніторингу системи. У доступі їх велика кількість, тому простіше буде вибрати зручну конкретно для вас і застосовувати безпосередньо її на практиці. Моніторинг комп'ютера допоможе прояснити, з якими компонентами є проблеми, що потрібно поліпшити, а що доведеться замінити. Вже після цього можна здійснювати налаштування ПК, підвищуючи його продуктивність. Робити це можна декількома способами. Частина з них підійде для будь-якого випадку, а деякі варіанти є ситуативними.
Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера

Характеристики системи

Для початку варто з'ясувати, які саме у вашого ПК характеристики. Тільки так можна буде правильно провести моніторинг і налаштування продуктивності. Дізнатися про параметри комп'ютера можна з його специфікації. Якщо ви самостійно збирали систему, тоді у вас повинні були залишитися назви моделей компонентів, а також коробки з інструкціями. Виявивши їх, у вас вийде зібрати дані про систему.


Якщо ж нічого подібного не залишилося, доведеться самостійно відшукувати потрібну інформацію.

Збір даних

Зазвичай фахівці визначають такі налаштування ПК: опції мікропроцесора, робота графічного адаптера, кількість та тип пам'яті, а також інші важливі деталі. До характеристик мікропроцесора відносять частоту і розрядність чіпа. Купуючи процесор на материнську плату, важливо правильно визначити сокет, а також вибрати підходящий для своїх потреб варіант. Користувачі зазвичай звертають увагу на покоління чіпа, кількість ядер і їх частоту. Сучасні комп'ютери оснащені потужними відеокартами. Графічні адаптери також вибирають в залежності від потреб. Якщо збирають офісний ПК, то підійде одна з найпростіших відеокарт, якщо ж вибір припав на геймерську систему, тоді доведеться розщедритися, оскільки вона в рази дорожче. Програма моніторингу комп'ютера обов'язково покаже, яка відеокарта встановлена, яке у ній передбачено кількість відеопам'яті і яка частота. Крім графічного прискорювача важливо обзавестися достатньою кількістю оперативної пам'яті. Для сучасних систем бажано мати від 8 Гб ОЗУ. Також потрібно звертати увагу на тип пам'яті DDR4 принаймні до моменту, поки виробники не почнуть працювати з DDR5.
До характеристикам також приписують внутрішню пам'ять, тобто ту, яка знаходиться на жорсткому диску або твердотільний накопичувач. Також до характеристик комп'ютера можна віднести інформацію про операційну систему та параметри монітора.

Пошук характеристик

Перш ніж починати налаштування комп'ютера на максимальну продуктивність, потрібно знайти всі наявні характеристики системи. Якщо у вас все-таки не залишилося ніяких коробок або інструкцій, доведеться самостійно шукати інформацію про вищеописаних параметрів. Для цього можна використовувати програмні методи. В Windows є вбудована утиліта, яку можна викликати командою через опцію «Виконати». Останню можна викликати комбінацією Win + R. В з'явилося віконце необхідно без лапок ввести команду «msinfo32».
Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
У новому вікні буде зібрана вся інформація про систему. Тут можна знайти ім'я і версію операційної системи, виробника і додатковий опис. Нижче знаходиться модель процесора, кількість встановленої оперативної пам'яті. В окремій категорії можна знайти інформацію про вінчестері та кількості внутрішньої пам'яті. Ця команда надає практично всю інформацію про характеристики системи, але не вистачає лише даних про графічному прискорювачі. Для того щоб дізнатися його, потрібно відкрити «Мій комп'ютер», клікнути правою кнопкою миші по вільній області і перейти у властивості системи. В лівій колонці потрібно знайти «Диспетчер пристроїв» і перейти до нього.
У новому діалоговому вікні будуть описані всі підключені до материнці пристрою. У рядку «Відеоадаптер» можна відшукати модель відеокарти. Тут може бути вказана інтегрована і дискретна версія.

Пошук характеристик за допомогою програм

Якщо вам не хочеться шукати всі дані про ПК, які розкидані по всій системі, можна встановити спеціальну програму, яка самостійно проаналізує систему і збере результати. Таких варіантів утиліт багато, тому тут важливо вибрати ту, яка виявиться зручніше і зрозуміліше конкретно для вас. Серед найбільш популярних є Speccy. Завантажити її можна на офіційному сайті. Програма надає загальні дані, а також інформацію про ОС, центральний процесор, ОЗП, системній платі, графічному пристрої і т. п. Не менш популярною вважається утиліта AIDA64 яка прийшла на зміну знаменитому Everest. Обидві програми працюють з аналізом пристрої, роблять звіт і можуть навіть знайти помилки компонентів.
Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера

Моніторинг системи

Знайти програму моніторингу комп'ютера важливо, оскільки перед налаштуванням продуктивності потрібно розуміти слабкі місця системи. Можна не використовувати кілька програм одночасно, а підібрати одну. Адже більшість подібних утиліт також дозволяють зібрати інформацію про характеристики ПК. В цілому такий софт допомагає дізнатися конфігурацію і характеристики, простежити за показниками кожного компонента, а також внести деякі зміни в їх роботу. Утиліти для моніторингу зазвичай поділяються на вузькоспеціалізовані й загальні. Перші дозволяють робити точний аналіз окремих деталей. Другі - збирають загальні дані не тільки про комп'ютер, але і про інших компонентах: моніторі, гарнітури, принтері і т. д.

CheckUDisk

Це непогана програма, яка моніторить працездатність контейнерів даних. Тобто завдяки їй можна дізнатися все про виробника, серійний номер, моделі, об'єм, частоту й інші параметри вінчестера. Жорсткий диск або твердотільний накопичувач - важливе й навіть незамінне пристрій в системі, тому про нього також потрібно дбати періодично перевіряти і проводити аналіз. Іноді вінчестери схильні до перегріву, з-за чого відбуваються різного роду збої, комп'ютер починає шуміти і може навіть перестати працювати.

GPU-Z

Дуже популярна програма, яка збирає інформацію про відеокарту. Утиліта проводить глибокий аналіз працездатності компонента, а також підтримує пристрій будь-якої моделі. У софта відсутні функції адміністрування, а його спеціалізація занадто вузька.
Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
Утиліта допомагає дізнатися продуктивність відеокарти, завантажує відомості про неї, порівнює з паспортними даними. Програма показує частоту ядра і пам'яті, дає інформацію про обороти кулера. Також вона допомагає виявити потенціал пристрою, тим самим вказавши на те, чи варто піднімати продуктивність відеокарти.

CPU-Z

Це більш універсальна програма, ніж попередня. Вона аналізує основні параметри системи. Може діагностувати процесор, материнську плату і модулі пам'яті. Також допомагає обчислити потужність CPU, зібрати дані кеш-пам'яті та ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті.

Інші програми для моніторингу

Щоб провести правильну налаштування ПК на «Віндовс 10», потрібно ретельно проаналізувати систему. Крім вищевказаних програм, до популярним також можна віднести HWiNFO32. Вона не дає багато відомостей про системі, але швидко діагностує основні параметри, а також відкриває окреме вікно для моніторингу. WinAudit Freeware проводить аналіз мережевого устаткування, а також показує дані про автозапуску. Утиліта отримала простий інтерфейс, з яким легко працювати. Вона дозволяє вибрати область сканування і вибирати аналіз параметрів безпеки. Крім збору даних про комп'ютер, можна провести діагностику окремих компонентів і підготувати пристрій до налаштування продуктивності.

Поліпшення продуктивності

Після того, як користувач зібрав характеристики та провів моніторинг системи, можна починати настроювання ПК на максимальну продуктивність. Відразу варто відзначити, що робити це потрібно акуратно, інакше доведеться відновлювати систему або зовсім перевстановлювати ОС.
Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
До загальноприйнятих заходів щодо поліпшення працездатності комп'ютера відносять наступні процеси:
 • Відключення служб.
 • Очищення ПК.
 • Перевірка антивірусної програми.
 • Налаштування автозавантаження.
 • Використання параметрів швидкодії.
 • Налаштування відеокарти.
 • Це найбільш популярні варіанти оптимізації системи, які при цьому не вимагають спеціальних програм.

  Відключити служби

  Багато функцій, які надає система, взагалі не потрібні звичайному користувачеві. Наприклад, більшість не використовують оновлення ОС, хоча вони періодично завантажують процеси.
  Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
  Потрібно зайти в меню «Керування комп'ютером». У вкладці «Служби» можна вибирати непотрібну інформацію і відключати її. Але тут потрібно бути гранично уважним: якщо ви не розбираєтеся в цьому взагалі, краще самостійно не експериментувати. В принципі, можна позбутися від деяких служб без серйозних наслідків. Що це за служби:
 • автономні файли;
 • диспетчер друку, якщо у вас немає принтера;
 • інформація про програму;
 • віддалений реєстр;
 • служба пошуку;
 • служба часу операційної системи і т. п.
 • Очищення пам'яті

  Після відключення служб здійснюється наступний етап. Очищення ПК може відбуватися за допомогою системних програм і сторонніх. Наприклад, можна перейти в «Мій комп'ютер», вибрати будь-який диск і клікнути по ньому ПКМ. Вибравши властивості, ми переходимо до параметрів одного зі сховищ. Тут можна очищати його, перевіряти на помилки у вкладці «Сервіс», а також запускати дефрагментацію.
  Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
  Крім цього можна використовувати сторонні програми. Наприклад, Advanced SystemCare має простий і зрозумілий інтерфейс російською мовою, допомагає очистити комп'ютер від «сміття», прискорити його роботу, зробити тонке налаштування продуктивності. Також вона видаляє крипти і додатки, які небажані для системи, що працює з невразливістю і дефрагментує реєстр. Revo Uninstaller допомагає правильно видаляти програми з комп'ютера, щоб після них не залишалося «сміття». Особливо це допомагає в тому випадку, коли не потрібно видаляти програму з ПК. Найпопулярнішою є утиліта CCleaner. Вона швидко ліквідує зайві файли, тимчасові документи. Також вона дозволяє позбавитися від неудаляемых програм.

  Антивірусні програми

  Якщо на комп'ютері завелися віруси, це однозначно відіб'ється на його продуктивності. Тому, щоб оптимізувати роботу систему, потрібно позбутися від шкідливого ПО. Для цього достатньо встановити антивірусну програму. Якщо ви не хочете купувати її, можна завантажити пробну версію, щоб одноразово просканувати комп'ютер і видалити всіх «хробаків». Багато фахівців пропонують в цьому випадку також використовувати онлайн перевірки, які не займають місця на комп'ютері. Справа в тому, що часом антивіруси такі ж шкідливі, як і віруси. Програми вважаються дуже ресурсномісткими, часто гальмують роботу комп'ютера і «тягнуть ковдру на себе».

  Налаштування автозавантаження

  Дуже багато програм, які користувач встановлює на ПК, за замовчуванням запускаються при включенні системи. Але далеко не всі додатки потрібні відразу після включення ПК. Для цього краще прибрати деякі з них їх автозавантаження. Для цього викликаємо функцію «Виконати» за допомогою комбінації Win + R. У рядок вводимо команду «msconfig» без лапок. Знаходимо вкладку «Автозавантаження» і відключаємо ті програми, які не потрібні вам при початковій роботі. Наприклад, звідси можна прибрати Utorrent, «Скайп», якими ви часто користуєтеся, і інші подібні програми.
  Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
  Мало хто знає, але програми для настроювання ПК на максимальну продуктивність практично не потрібні в цій справі. Все можна зробити вручну самостійно. Наприклад, обов'язково необхідно налаштувати швидкодію. Для цього в «Панелі управління» знаходимо рядок «Система і безпека», далі переходимо до «Системи», а в лівому стовпчику вибираємо рядок «Додаткові параметри системи». У вкладці «Додатково» потрібно знайти рядок «Швидкодія» та почати її налаштування. У параметрах краще не вибирати окремі ефекти, а відразу клікнути на пункт «Забезпечити найкращу швидкодію». Інтерфейс системи стане схожий на той, який був знайомий ще з Windows 98 але це можна виправити в персоналізації, обравши спрощений стиль.

  Налаштування відеокарти

  Для цієї опції необхідно вибрати панель управління відеокартою. Досить клацнути ПКМ на вільному простору на робочому столі. Тут рекомендується вимкнути анізотропну фільтрацію, вертикальну синхронізацію, згладжування, обмеження розширення, потрійну буферизацію. Потрібно включити фільтрацію текстур за всіма параметрами, а для якості поставити параметр «найвища продуктивність».

  Робота з монітором

  У налаштуваннях ПК важливо розібратися з тим, як збільшити яскравість екрану. Зазвичай на моніторах є спеціальна кнопка, яка дозволяє це зробити. Але іноді не вистачає тих можливостей, які надає сам дисплей. Для цього потрібно використовувати стороннє додаток, або системні налаштування.
  Настроювання ПК на максимальну продуктивність. Характеристики ПК. Програма моніторингу комп'ютера
  Наприклад, корисним стане панель управління nVidia. Потрібно вибрати розділ «Дисплей» і відрегулювати налаштування. Як збільшити яскравість екрану ще? Для цього можна використовувати сторонні програми. Наприклад, MyMonic і т. п.

  Відкат системи

  Заводські налаштування ПК після поліпшення продуктивності будуть змінені. Щоб до них повернутися, доведеться зробити відкат системи. Для чого це потрібно? Припустимо, що під час налаштування щось пішло не так, і потрібно повернутися до попередньої конфігурації. Також відкат корисний перед продажем ПК, після втрати продуктивності, при збої системи або некоректної установки драйверів. Скинути налаштування ПК можна зробити за допомогою інтегрованих можливостей. Потрібно запустити перезавантаження системи, в процесі якої натискати F9 або Alt + F10. Все залежить від моделі материнської плати. Таким чином легко викликати відповідне меню, яке допомагає відновити систему. Також можна це зробити через панель управління. Для цього потрібно перейти в це меню і знайти рядок «Системне відновлення». Зазвичай комп'ютер автоматично зберігає точку відкату, також це можна зробити самостійно. Саме до цього стану буде повернення системи. Тому якщо на даний момент з комп'ютером все в порядку, збережіть точку відкату, щоб у разі форс-мажору було що відновлювати.

  Популярі новини
  Загрузка...