Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі

258 0 Новини високих технологій

Так званий безпечний режим або Safe Mode, який використовується для старту системи при наявності критичних неполадок, є в будь-якої версії операційних систем сімейства Windows. Але іноді можна зустріти абсолютно незвичайні ситуації, коли безпечний режим не запускається. Що робити в цьому випадку, багато хто просто не знають, і більшість чомусь починає відразу перевстановлювати операційну систему. Треба сказати, що це далеко не саме правильне і розумне рішення, оскільки усунути неполадки такого типу, якщо тільки порушення в роботі самої ОС або комп'ютерного «заліза» не досягли пікового рівня, при якому допомагає тільки використання самих кардинальних заходів, можна досить просто. І перш ніж займатися з'ясуванням, чому не запускається безпечний режим, давайте визначимося з тим, що він собою являє, для чого потрібен, і з якими факторами може бути пов'язана неможливість його використання.


Що таке безпечний режим, і для чого він потрібен?

Сам режим безпечного старту, як стверджується розробниками Windows, є певним вибірковим типом запуску операційної системи, при якому завантажуються тільки її самі необхідні компоненти, причому тільки ті, які здатні забезпечити працездатність комп'ютера на мінімальному рівні, але при цьому дозволяють використовувати основні інструменти ОС для усунення можливих неполадок. Дійсно, багато хто знає, що при звичайному завантаженні системи разом з її основними компонентами стартує ще величезна кількість додаткових служб та процесів, включаючи і керуючі програми-драйвери, що забезпечують коректне функціонування абсолютно всіх «залізних» та деяких віртуальних пристроїв. Таким чином, якщо в якомусь процесі відбувається збій, який відображається на всій ОС в цілому, усунути його як раз і можна за рахунок завантаження мінімальної конфігурації.


Стандартний виклик безпечного старту Windows сьомий версії і нижче

Досить часто починаючі користувачі скаржаться на те, що в тій же Windows 7 безпечний режим не запускається стандартним методом, хоча вони начебто точно слідують інструкції і спочатку завантаження натискають клавішу F8. Тут проблема в тому, що одноразове натискання спрацьовує не завжди (іноді потрібно натиснути клавішу кілька разів).
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
До того ж дуже багато пропускають той самий момент початку завантаження або намагаються використовувати натискання клавіші занадто рано. Але це найпростіше, що може бути.
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
В принципі, якщо система стартує без проблем у звичайному режимі, можна запустити перезавантаження з безпечним стартом безпосередньо через її налаштування конфігурації (msconfig), де на вкладці завантаження потрібно просто позначити галочкою відповідний пункт зберегти зміни, і виконати рестарт. Зверніть увагу, що при активації цього пункту завантаження постійно буде проводитися саме в режимі Safe Mode, тому, якщо він почнемо працювати нормально, його використання потрібно буде відключити при повторному вході в параметри конфігуратора. Примітка: якщо на комп'ютері встановлено декілька ОС, пункт використання перезавантаження з безпечним стартом потрібно буде відзначати для кожної з них.

Чому не запускається безпечний режим Windows 10?

Вище наведене рішення актуально для всіх систем, включаючи і десяту модифікацію. Але ж багато хто скаржиться на те, що безпечний режим не запускається через F8. Чому так? Та тільки тому, що він таким методом стартувати і не повинен, оскільки виклик меню завантаження з використанням цієї клавіші в «десятці» відключений спочатку. Доступ до такого варіанту старту (невідомо чого) був змінений і став надзвичайно важким для непідготовленого користувача. Для його застосування потрібно використовувати зовсім інші методи завантаження, а часто навіть переходити по безлічі різних меню.

Як завантажити «десятку» в режимі Safe Mode: способи перший

Тепер подивимося, що можна зробити, якщо Windows в безпечному 10 режимі з F8 не запускається. Один з варіантів його активації, передбачений у цій модифікації системи, полягає в тому, щоб використовувати нове меню параметрів, викликається через кнопку пуску, в якому вибирається розділ оновлення та безпеки.
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
Зліва в меню пункт відновлення, а у вікні праворуч – пункт особливих варіантів завантаження. Після підтвердження негайного рестарту на екрані як раз і з'явиться дещо змінену меню, в якому можна вибрати потрібний режим завантаження.

Безпечний старт Windows 10: спосіб другий

Одночасно і простим, і досить складним, можна назвати ще один метод. Припустимо, що вище наведеними способами (хоча це й малоймовірно), безпечний режим Windows не запускається. У цьому випадку дістатися до його розділу його вибору можна буде через переходи по декількох меню.
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
Спочатку слід використовувати пункт перезавантаження з меню пуску при затиснутій клавіші Shift, а потім через меню діагностики і додаткові опції перейти до розділу параметрів завантаження, де і вибирається потрібний пункт, після чого підтверджується повний рестарт. Примітка: точно така ж послідовність може застосовуватися і при старті зі знімного носія, коли не те, що нормальний старт, але і навіть безпечний режим не запускається при спробі завантаження Windows з жорсткого диска.

Як повернути використання клавіші F8 у десятій модифікації системи?

Незважаючи на те, що стандартний вхід в меню завантаження Windows 10 не передбачений, повернути використання клавіші F8 для його виклику можна досить просто. У разі якщо система вантажиться в звичайному режимі без всяких проблем, необхідно запустити командну консоль (обов'язково з правами адміністратора) і виконати у ній команду активації стандартного режиму завантаження шляхом зміни політики виклику відповідного меню (bcdedit /set {current} bootmenupolicy legacy).
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
При рестарті стандартним методом знову можна буде користуватися. До речі, те ж саме стосується і виконання відповідної команди при завантаженні зі знімного носія, але командний рядок у цьому випадку викликається комбінацією Shift + F10 або шляхом переходу до потрібного пункту з численних додаткових розділів.

Чому «Віндовс» не запускається в безпечному режимі?

Нарешті, залишимо в спокої стандартні методи виклику меню завантаження і подивимося, з чим можуть бути пов'язані проблеми, що впливають на неможливість використання безпечного старту як такого. Будемо виходити з того, що безпечний режим Windows 7 не запускається взагалі (незважаючи на те, що застосовувати його начебто і можна). Найчастіше такі проблеми пов'язують зі збоями в апаратної або програмної частини комп'ютерної системи. У плані «заліза» це можуть бути порушення в роботі жорсткого диска, а в сенсі програмних компонентів – пошкодження системних файлів і вплив вірусів.

Усунення проблем з жорсткими дисками

Отже, якщо «Віндовс 7» не запускається в безпечному режимі, насамперед зверніть увагу на стан жорсткого диска. Для початку переконайтеся в тому, що він визначається в параметрах первинної системи вводу/виводу (BIOS або UEFI. Якщо з цим все в порядку, спробуйте завантажити систему в штатному режимі і перевірте вінчестер на наявність помилок. Використовувати стандартний інструмент не рекомендується. Краще застосовувати командний рядок і засоби інструментарію CHKDSK. За великим рахунком, системний розділ перевірити може і не вийти. У цьому випадку буде запропоновано провести перевірку при наступному завантаженні. Але і така методика не гарантує повного усунення можливих збоїв. Оптимальним же, як вважається, варіантом, стане завантаження з usb носія, виклик командної консолі і запуск інструменту перевірки із зазначенням літери для кожного розділу (наприклад, chkdsk c: /x/f/r).

Відновлення системи

Буває і так, що якщо безпечний режим не запускається, усунути раптово виниклі неполадки і несправності можна за рахунок відкату системи до більш раннього стану, при якому все працювало. У випадку з завантаженням у звичайному режимі можна скористатися спеціальним розділом «Панелі управління».
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
Для спрощення дій краще викликати консоль «Виконати» (Win + R) і задати команду відкату в ній (rstrui), а потім вибрати бажану точку відновлення. Аналогічно відновити працездатність ОС можна і зі знімного носія з настановним дистрибутивом. Більш простим (але, як вважається, варварським) дією автоматичного відкату є примусове завершення роботи шляхом довгого натискання кнопки живлення з наступним стартом (ця процедура виконується кілька разів підряд).

Перевірка системних файлів

Якщо ж безпечний режим не запускається і після цього, цілком може бути, що пошкоджені якісь важливі системні файли. Відповідно, необхідно перевірити їх цілісність і по можливості відновити (маються на увазі компоненти завантажувача). Зробити це в непрацюючій системі, як вже зрозуміло, зробити неможливо. Тому знову доведеться скористатися знімним диском або флешкою з інсталяційним дистрибутивом або спеціальним відновлювальним носієм, а потім викликати командний рядок і виконати у ній команду sfc /scannow.
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
Якщо результату не буде, для відновлення завантаження можна задати дві перші команди інструменту Bootrec.exe, представлені на зображенні вище. Якщо такі дії результату не дадуть, потрібно буде провести повну перезапис завантажувача, задавши на виконання ще одну (третю) команду.

Питання вірусного впливу

Нарешті, якщо безпечний режим не запускається внаслідок вірусного впливу, всі попередні методи відновлення працездатності операційної системи можуть просто не мати сенсу, оскільки в більшості випадків навіть при відновленні файлів можуть піддатися зараженню.
Не запускається безпечний режим: причини, опис, порушення в роботі
В цьому випадку доцільно скористатися навіть не портативними сканерами (систему-то адже завантажити неможливо), а спеціальними дисковими програмами, у яких є власні завантажувачі (наприклад, Kaspersky Rescue Disk або аналогічними). А ось після видалення загроз і лікування об'єктів як раз і можна застосувати засоби відновлення системних компонентів.

Спеціальні можливості

Залишається сказати, що якщо жоден з вище запропонованих способів результату не дав, можете скористатися утилітою AVZ. Незважаючи на те, що вона являє собою нібито антивірус, програма має безліч додаткових можливостей, включаючи засоби усунення проблем з запуском і використанням безпечного старту. Якщо ж програму включено в склад якого-небудь диск нібито Записаний, ще краще. Її можна запустити безпосередньо з usb-носія. При бажанні додати програму навіть у дистрибутив системи можна самостійно, використовуючи для цього програми на кшталт Actual Installer або аналогічні утиліти, що дозволяють створювати власні інсталяційні набори з інтегруванням в них будь-яких компонентів. Але для створення саме завантажувального носія найпростіше скористатися невеликою програмою Rufus, яка на сьогоднішній день є найбільш простий, незважаючи навіть на її англомовний інтерфейс.

Що робити, якщо нічого не допомагає?

Нарешті, якщо і після цього ні звичайна завантаження, ні виклик будь-якого з варіантів безпечного старту не працюють, залишається тільки перевстановити операційну систему, причому з повним форматування системного розділу, оскільки нова копія може успадкувати помилки старої ОС, і проблема з запуском проявить себе знову. Зверніть увагу, що деякі специфічні моделі ноутбуків можуть містити вбудовані додаткові меню, через які можна повернути пристрій у вихідний стан, включаючи і попередньо встановлену на ньому операційну систему. У цьому випадку дії користувача спрощуються ще більше. Єдине, на що слід звернути увагу при виконанні скидання, – збереження користувальницьких файлів (їх можна або попередньо скопіювати в інше місце, або зробити відкат з збереженням даних, якщо це передбачено налаштуваннями). Але, по ідеї, до таких кардинальних заходів справа зазвичай не доходить, і хоч один з описаних вище способів, але дасть результат.

Популярі новини
Загрузка...