Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації

254 0 Новини високих технологій

Хто з користувачів Windows-систем не стикався з ситуацією, коли «операційка» дає збої і її потрібно відновлювати? Переважна більшість непосвячених юзерів покладається на автоматизовані інструменти Windows, однак такі дії часто призводять тільки до того, що при появі критичних помилок і збоїв система просто повідомляє, що відновити комп'ютер не вдалося. Саме тому відновлення комп'ютера з образу, створеного засобами ОС або за допомогою сторонніх програм, виглядає більш кращим, оскільки дозволяє привести систему в працездатний стан в короткий проміжок часу і зі стовідсотковою гарантією (якщо тільки зовнішній знімний носій, на якому образ був попередньо записаний, не пошкоджено). І знімні диски або USB-накопичувачі використовувати потрібно не завжди.


У деяких випадках зберегти резервну копію можна безпосередньо в логічному розділі іншого диска, що входить в RAID-масив (якщо його відновлення в подальшому не передбачається), або, якщо є така можливість, в мережній папці з відкритим загальним доступом на іншому комп'ютері.

Для чого потрібно створення образу системи?

Перш ніж приступати до розгляду відновлення комп'ютера з образу Windows, коротко зупинимося на тому, для чого взагалі потрібно створювати такі копії і як це все працює. При створенні файлу образу, що має розширення VHD (як у файлів віртуальних дисків), наприклад, для розділу з встановленою операційною системою в нього копіюються абсолютно всі системні об'єкти і самої операційної системи, і інстальовані програми і призначені для користувача дані. При використанні стандартної процедури із залученням інструментарію Windows файл в обов'язковому порядку копіювання на знімний носій або зовнішній жорсткий диск, оскільки логічний розділ може знаходитися на тому ж диску, що і архивируемый (потім його можна скопіювати в інше місце).


Коли запускається відновлення комп'ютера з образу, в розділі, для якого виконується така процедура, проводиться повна перезапис всього вмісту з форматуванням, внаслідок чого абсолютно всі файли і каталоги (навіть пошкоджені) замінюються на ті, які були збережені в образі. Неважко здогадатися, що в результаті користувач отримує працездатну систему в тому вигляді, в якому вона була до появи збоїв або неминучих помилок.

Як зробити образ одного або декількох розділів?

Тепер кілька слів про те, як підготуватися до відновлення комп'ютера з образу. Само собою зрозуміло, що цей образ заздалегідь потрібно створити, вибрати розділ, для якого може знадобитися виконання таких операцій. У всіх модифікаціях для Windows це в «Панелі управління» є спеціальний розділ архівації (резервного копіювання) і відновлення, в якому вибирається створення образу.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Після ініціації процедури вказується місце збереження образу, архивируемый розділ і запускається основна процедура. Зверніть увагу, що при виборі в якості носія DVD-дисків їх може знадобитися надзвичайно багато. Тому краще всього зберігати образ або на зовнішньому HDD, або в Мережі.
Примітка: іноді можна скористатися пунктом параметри архівування, після чого вказати системі, на якому диску будуть зберігатися створювані копії.

Відновлення комп'ютера з образу Windows 7: стандартний варіант запуску процесу

Отже, припускаємо, що образ створений. Тепер можна переходити безпосередньо до процедури відновлення комп'ютера з образу, якщо це потрібно. У працюючій системі для цього в Windows 7 і нижче використовується вищезазначений розділ, де почергово обираються пункти відновлення системних параметрів і додаткових методів відновлення.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Після цього вказується використання раніше створеного образу, а пункт архівування пропускається. На останньому етапі підтверджується перезапуск комп'ютера. Нарешті, після цього вибирається мовна розкладка, користувач, і вводиться пароль доступу, якщо він встановлений. При появі вікна з параметрами відновлення в ньому зазначається пункт відновлення образу, а потім здійснюється пошук останнього доступного способу.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Після виконання всіх попередніх дій залишається тільки підтвердити операцію (налаштування додаткових параметрів у вигляді виключення дисків, повторного розбиття на розділи або установку драйверів можна пропустити).

Відновлення комп'ютера з образу системи при неможливості завантаження Windows

Тепер варто розглянути ситуацію, коли в системі виникли якісь незворотні збої, але образ був попередньо створений і збережений на знімному носії.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
В цьому випадку спочатку потрібно увійти в спеціальне стартове меню, яке викликається в Windows 7 і нижче клавішею F8 вибрати пункт усунення неполадок і пройти цю процедуру. Можна вчинити ще простіше, попередньо виставивши в налаштуваннях BIOS/UEFI аварійний носій з чином в якості першого пристрою для старту. Такі дії більше необхідні для відновлення комп'ютера з образу Windows 8 і вище. В процесі точно так само вибирається розкладка і файл образу, після чого підтверджується виконання відновлення. У разі якщо потрібний файл зберігається в логічному розділі, але засіб відновлення його самостійно не знаходить, необхідно вказати його місце розташування. Зазвичай це каталог WindowsImageBackup.

Windows 10: процедура відновлення

Відновлення комп'ютера з образу Windows 10 може проводитися шляхом виконання описаних дій.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Але у випадку самостійної активації процесу в працюючій системі доведеться використовувати пункт особливих варіантів завантаження (щоб дістатися до стартового меню, яке клавішею F8 при завантаженні не викликається), а тільки потім використовувати створений раніше образ.

Запуск автоматичного відновлення з вибором способу

Нерідко можна зустріти ситуацію, коли користувач спочатку покладається на використання автоматизованого відкоту до попереднього стану, але після виконання всіх дій на екрані з'являється повідомлення про те, що комп'ютер запущений некоректно, а відновити систему не вдалося. Запуск автовідновлення зазвичай здійснюється триразовим примусовим виключенням комп'ютера або ноутбука з повторним включенням і перериванням завантаження. На четвертий раз стартує відкат.

Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Але при появі зазначеного повідомлення багато хто не звертають уваги на те, що в вікні є кнопка додаткових параметрів. Її потрібно натиснути, а потім, як і у всіх попередніх випадках, вибрати відповідний пункт з використанням раніше створеного образу.

Як використовувати файл образу, розташований в мережевому оточенні?

Нарешті, відновлення комп'ютера з образу в мережевому оточенні можна виконати точно так само просто. Спочатку сам файл як раз і можна зберегти на жорсткому диску іншого терміналу, але для самої папки з чином (образами) потрібно буде виставити загальний доступ, а також дозволити виявлення самого комп'ютерного терміналу в Мережі (наприклад, при бездротовому з'єднанні). У цьому випадку відновлення комп'ютера з образу в мережній папці часу може зайняти кілька більше, що пов'язане з деякими обмеженнями швидкості самого мережного підключення, що позначається на копіювання даних. Але виконувані дії практично нічим не відрізняються від того, що було наведено вище. Примітка: якщо у каталозі є кілька образів, при виборі вихідного файлу будьте особливо уважні, оскільки замість своєї системи можна отримати чужу з встановленими в ній непотрібними програмами та користувацькими файлами.

Часткове відновлення файлів

Але використання образів тільки наведеними дії не обмежується, адже операційну систему іноді відновлювати може і не знадобитися, а повернути необхідно тільки втрачені або пошкоджені файли. У такій ситуації файл образу можна використовувати в якості звичайного віртуального жорсткого диска. Для цього достатньо викликати управління комп'ютером через ПКМ на значку комп'ютера (Windows 10 він знаходиться безпосередньо в Провіднику, а не на «Робочому столі», після чого скористатися засобом роботи з жорсткими дисками. Найпростіше викликати його з консолі «Виконати» командою diskmgmt.msc.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Далі в меню «Дія» слід вибрати підключення віртуального жорсткого диска і вказати шлях до файлу з розширенням VHD (до того самого раніше створеному образу). Після цього потрібно всього лише вибрати потрібний файл і натиснути кнопку відкриття. Диск з'явиться в «Провіднику», і з нього можна буде скопіювати потрібну інформацію, як зі звичайного логічного розділу.

Недоліки стандартної методики

На жаль, стандартна методика багатьом користувачам, м'яко кажучи, довіри не викликає, оскільки має ряд істотних недоліків. Основний полягає в тому, що архівацію з використанням автоматичного режиму в повній мірі налаштувати не представляється можливим (для цього можуть знадобитися додаткові утиліти). І при такому підході, в залежності від обсягу самого системного або логічного розділу, резервна копія може займати досить багато місця. Наприклад, при розмірі системного розділу з «десяткою» 235 Гб і зайнятим простором на рівні 80 Гб для створення образу необхідно 164 Гб. Тут залишається тільки використовувати зовнішній носій у вигляді USB-HDD, оскільки ні на яку флешку такий обсяг даних не поміститься. А про оптичних носіях, не йдеться взагалі. Ви уявляєте собі, скільки дисків (хай навіть двошарових) знадобиться, не кажучи вже про витрачений на копіювання файлів часу?

Сторонні програмні продукти

Що ж стосується спеціалізованих програм сторонніх розробників, найбільш актуальною виглядає утиліта True Image від Acronis. В ній і створити образ, і відновити систему набагато простіше, ніж з використанням штатного інструментарію Windows.
Відновлення комп'ютера з образу: покрокова інструкція, налаштування, поради та рекомендації
Вважається однією із самих головних «фішок» програми є можливість прямого збереження образу в хмарному сервісі Acronis, хоча багато хто відзначає, що даний сервіс є платним і фактично просто нав'язується користувачам. До того ж збереження образу на віддаленому сервері – не найкраще і безпечне рішення, особливо якщо файл образу буде присутня важлива конфіденційна інформація. Природно, в програмі можна налаштувати і автоматичну архівацію і заздалегідь створити завантажувальний диск для відновлення. А ось це вже явний плюс.

Післямова

Це коротко і все, що стосується відновлення працездатності комп'ютера з використанням раніше створеного образу. Основний упор був зроблений виключно на кошти та інструменти Windows-систем, оскільки у багатьох користувачів спеціальних додатків сторонніх розробників під рукою може просто не виявитися. А в такій ситуації виконати відкат можна з досить високою часткою ймовірності успішного відновлення системи.

Популярі новини
Загрузка...