Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми

323 0 Новини високих технологій

Первинна система введення/виведення BIOS або її вдосконалена більш нова модифікацій UEFI є невід'ємною частиною будь-якого стаціонарного персонального комп'ютера або ноутбука і дуже часто використовується для встановлення деяких важливих параметрів, які іншими способами змінити неможливо. Крім того, саме цей чіп і «вшита» в нього програмна оболонка відповідають за зберігання даних про все «залізному» обладнання і тестування основних компонентів при включенні комп'ютерного пристрою. Але буває і так, що на ноутбуці БІОС не запускається, а використовувати зміна потрібних користувачеві налаштувань стає неможливо. У чому причина такого явища, як самостійно усунути можливі несправності та збої, далі і спробуємо розібратися.


Чому на ноутбуці не запускається БІОС: основні причини

Ситуацій, при яких проявляється відмова доступу до первинної системі, може бути досить багато. Що ж стосується основних причин такого явища, більшість фахівців виділяють наступні:
 • доступ з використанням некоректного сполучення клавіш;
 • непрацездатний або викликає конфлікти обладнання;
 • фізичне пошкодження чіпа, материнської плати або їх надмірний перегрів;
 • некоректно встановлені налаштування самої первинної системи;
 • застаріла або пошкоджена програмна прошивка.
 • Виходячи з пунктів, представлених у списку вище, спробуємо розібратися в кожній ситуації і спробуємо з'ясувати, якими способами можна усунути проблеми, не звертаючись в сервісний центр.


  Нюанси доступу до БІОС на ноутбуках

  Насамперед давайте розглянемо ситуацію, коли БІОС не запускається на ноутбуці ASUS або лептопі будь-якого іншого виробника. Кожен користувач повинен чітко розуміти, що на відміну від стаціонарних комп'ютерних терміналів, де для входу в первинну систему застосовується одна-єдина клавіша Del (причому на зовнішній клавіатурі), для лептопів самі їх виробники встановлюють зовсім інші комбінації. Найчастіше зустрічається або використання однієї функціональної клавіші або кнопки виклику спеціального стартового меню, винесеною на основну клавіатурну панель, або поєднання з клавіш Fn, Alt і т. д.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  Якщо ви бачите, що з клавіатури БІОС не запускається на ноутбуці HP або лептопі будь-якого іншого виробника (вхід в налаштування первинної системи стандартним поєднанням виявляється неможливим), зверніть увагу на стартове вікно, що з'являється при включенні пристрою, на якому буде представлений пункт, що описує комбінацію входу. Правда, тут слід бути дуже уважним, оскільки воно з'являється на дуже малий проміжок часу, а користувач не завжди встигає помітити потрібну інформацію на екрані. На крайній випадок можна звернутися до офіційного інтернет-ресурсу виробника і знайти потрібні дані або подивитися технічну документацію на лептоп, якщо така є в наявності.

  Можна дістатися до БІОС без клавіатури?

  Частково проблема того, що БІОС не запускається на ноутбуці Acer (або будь-якої іншої моделі) може бути пов'язана з виходом клавіатури з ладу. В цьому разі рекомендується перевірити на працездатність. Мало чи, може, потрібна кнопка просто не функціонує? Те ж саме стосується використання дротових або бездротових клавіатур. Але ситуація може ускладнюватися ще й тим, що не працює USB-порт або бездротової адаптер. Як вже зрозуміло, їх теж доведеться перевірити, для чого буде потрібно, якщо це можливо, повністю завантажити операційну систему і скористатися хоча б «Диспетчері пристроїв» для перевірки стану самого пристрою і його встановленого драйвера.
  Що ж стосується доступу до первинної системі без використання якої б то ні було клавіатури взагалі, як вважається, є кілька способів, але вони настільки складні, що пересічний користувач в них не розбереться. І саме тому вони не розглядаються. У 95 % випадків без клавіатури дістатися не налаштувань BIOS неможливо.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  А ось на нестандартних моделях особливу увагу потрібно звернути на спеціальні кнопки, розташовані на основній панелі і призначені для виклику спеціальних меню, через які досить часто дістатися до параметрів первинної системи можна. Але такі кнопки є не на всіх лептопах.

  Проблеми з підключенням додаткового монітора

  Ще дуже часто можна зустріти ситуацію, коли БІОС не запускається на ноутбуці Lenovo або моделі іншого виробника, де на деякі функціональні клавіші при спільному використанні з Fn покладена функція дублювання екрану або проектування зображення на другий підключається монітор.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  Тут ситуація вирішується досить просто, і якимись особливими знаннями для виконання подальших дій володіти не потрібно. Якщо на ноутбуці БІОС не запускається (чорний екран з'являється саме на ноутбуці), цілком можливо, що проектування все ще активно, а другий монітор в даний момент не підключений. Як вже зрозуміло, виходом стане деактивація даної функції (Fn + F5 Fn + F8 і т. д.). Якщо ж другий монітор користувачеві для роботи все одно потрібен, слід його просто включити і перевірити, чи є зображення на ньому.

  Скидання налаштувань первинної системи до заводських

  Досить часто можна спостерігати, що БІОС на ноутбуці не запускається ні під яким приводом внаслідок некоректно встановлених параметрів самої первинної системі. Ситуація досить серйозна, оскільки деякі «занадто активні користувачі іноді виставляють такі опції, що первинна система просто «злітає». Те ж саме стосується проведення процесу прошивки, коли раптово вимикається електроживлення. Але це здебільшого відноситься до ситуацій, коли робота лептопа від батареї не передбачена взагалі, або він практично повністю розряджений (на прошивці зупинимося окремо). В цьому випадку має сенс виконати повний скидання всіх параметрів до заводських установок.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  Оскільки БІОС на ноутбуці не запускається, лептоп доведеться розібрати і хвилин на 10-15 витягти батарейку CMOS з гнізда на материнській платі. В цьому випадку всі параметри будуть скинуті автоматично і без необхідного доступу користувача до програмної оболонки первинної системи.

  На ноутбуці не запускається БІОС (чорний екран): як оновити прошивку?

  Тепер кілька слів про оновлення прошивки. Як вже було сказано вище, її старіння і може призводити до того, що БІОС на ноутбуці не запускається. На жаль, оновити програмну оболонку первинної системи безпосередньо в середовищі Windows можливо не завжди, хоча з UEFI проблем немає. Проте завантажити оновлення і записати на знімний носій можна. Приміром, якщо БІОС не запускається на ноутбуці ASUS N53 або іншої моделі цієї серійної лінійки, спочатку потрібно завантажити прошивку з офіційного сайту, змінити її розширення на BIN або ROM (в залежності від використовуваного флешера) і скопіювати на знімний носій. Тепер найголовніше! В якості знімного пристрою необхідно застосовувати або звичайні флешки або карти пам'яті SD об'ємом не більше 2 Гб, попередньо відформатовані виключно в FAT16! Якщо цього не зробити, пристрій первинної системою просто не буде розпізнано. Після цього необхідно повністю знеструмити ноутбук, витягти батарею, вставити носій в потрібний порт, натиснути клавіші Ctrl + Home і, утримуючи їх, спочатку включити вилку блоки живлення в розетку, а потім натиснути кнопку живлення безпосередньо на ноутбуці. Після того, як загориться індикатор на флешці, слід відпустити затиснуті клавіші.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  Через пару секунд повинна послідувати перезавантаження з наступним стартом фірмового вбудованого аплету Easy Flash. Тут потрібно просто дочекатися завершення процесу прошивки. Коли лептоп перезавантажиться знову, його слід вимкнути, вставити батарею назад і знову включити.
  Примітка: іноді пристрій може з першого разу не розпізнатися. В цьому випадку шукати відповідний порт доведеться самостійно, а дії на ноутбуках різних виробників можуть відрізнятися досить сильно.

  Визначення конфліктних пристроїв

  Тепер припустимо, що з програмним середовищем все в порядку, але на ноут БІОС не запускається навіть після перепрошивки. Що тут може бути? По всій видимості, в лептопі є якийсь пристрій, яке викликає конфлікти.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  Вимкніть всі зовнішні девайси, а потім від'єднайте жорсткий диск, оптичний привід, безпровідний адаптер, дискретну відеокарту і т. д. (все, що можна прибрати з материнської плати). Після цього знову увімкніть ноутбук. Якщо вхід в первинну систему стане можливим, вимкніть лептоп і по черзі встановлюйте витягнуті пристрою на свої місця. Коли проблемний девайс буде знайдений, його доведеться замінити.

  Неробочі відеокарти

  Нерідко можна зустріти і ситуації, коли БІОС на ноутбуці не запускається через неробочої відеокарти. На жаль, такі неполадки, помічені за графічними чіпами NVIDIA GeForce 8-ї серії і застарілими картами AMD, які встановлюються на лептопах Acer. У цьому випадку простіше всього буде зняти проблемний адаптер відразу і спробувати увійти в BIOS. Якщо прошивка не пошкоджена, карту доведеться поміняти. У разі появи збоїв можна спробувати перепрошити програмне середовище первинної системи. Знову ж таки, потрібно заздалегідь подивитися інструкцію з встановлення оновленого ПЗ.
  Не запускається БІОС на ноутбуці: ознаки, опис, способи усунення проблеми
  Деякі фахівці рекомендують використовувати спеціальні флешеры начебто Flash Utility for DOS, але необхідно використовувати виключно ті версії, які підходять для BIOS певного розробника (Phonix, InsyderH2O тощо). Процес досить складний і може запускатися, як видно з назви, виключно з командної консолі, а попередньо рекомендується створити спеціальний носій Crisis Disk з записаними на ньому флешером і файл прошивки.

  Перегрів чіпів

  Це, мабуть, найпростіша ситуація, але перегрів може ставитися і до графічного адаптера, і до самої BIOS-мікросхемі. В цьому випадку краще всього дати ноутбука якийсь час «відпочити», повністю знеструмивши і прибравши батарею, щоб позбутися від залишкових струмів. Тільки після цього його можна буде включити заново, після чого вжити одне з вищевказаних дій. Зокрема, це допомагає лептопам Acer Aspire лінійок 722075205220 55204220 і 4520 з графічними картами NVIDIA MCP67. Але слід врахувати, що така реанімація є лише тимчасовою.

  Ручне відновлення BIOS

  Нарешті, можна пробувати свої сили в самостійному відновлення первинної системи. Знову ж таки, процес досить складний, а для його проведення необхідно використовувати спеціальний режим Crisis Recovery Mode. У разі пошкодження завантажувального блоку Біоса (BIOS BootBlock) процедура стає ще складніше, так що з такими речами краще не експериментувати. До того ж, при «вмирання» мікросхеми, може знадобитися спеціальний програматор.

  Що робити, якщо нічого не допомогло?

  Нарешті, якщо нічого з вищесказаного не допомогло, або якісь операції самостійно виконати не вдалося, простіше всього звернутися в найближчий сервісний центр або до кваліфікованого майстра, які зможуть здійснити навіть заміну впаянной в материнську плату мікросхеми. Обійдеться це, звичайно, недешево, але все ж краще, ніж купувати нову «материнку», що за ціною порівняно мало не з купівлею нового ноутбука.

  Популярі новини
  Загрузка...