DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows

107 0 Новини високих технологій

Операційні системи MS-DOS, що застосовувалися для роботи на зорі розвитку комп'ютерної техніки, сьогодні безнадійно застаріли. Останні модифікації Windows середу MS-DOS не підтримують, але більш ранні ОС цього сімейства такою підтримкою володіли, і навіть в деякій мірі базувалися саме на них. Принаймні, завантажувач працював саме в DOS-режимі. І, як виявляється, списувати DOS-програми з рахунків поки ще зарано. Тому окремо варто розглянути, для яких цілей їх можна використовувати, і які програми все ще не втрачають своєї актуальності.

Наскільки доцільно використовувати DOS-програми в середовищі Windows останніх версій?

Взагалі, багато людей помилково вважають, що в застосуванні програм і утиліт, розрахованих виключно на використання в середовищі DOS-систем, ніякого сенсу немає. З цим, звичайно, можна посперечатися. Будь-який шанувальник ранніх версій Windows або застарілих ретроигр знайде масу аргументів «за». Крім того, деякі MS-DOS-програми дуже часто виявляються більш дієвими в порівнянні з оновленими середовищами, якщо мова йде про управління застарілим комп'ютерним «залізом», яке новітніми ОС не тільки не підтримується, але і часто навіть не розпізнається, не кажучи вже про забезпечення установки повнофункціонального драйвера або виконання інших дій.


Плутанина з командним рядком

Досить часто користувачі відносять до DOS-програмами так звану командну консоль, використання якої передбачено абсолютно у всіх відомих версій Windows.
DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows
Так, дійсно, в останніх модифікаціях вона працює в DOS-подібному режимі, який тільки з вигляду вікна консолі нагадує середу MS-DOS, але до самої операційної системи має відношення тільки тому, що в ній зазвичай використовуються як раз ті самі команди, які застосовувалися в застарілих системах. Але, якщо спробувати виконати новітні командні аплети в старих ОС, використовуючи для цього командний рядок на основі DOS, нічого не вийде. Система просто видасть помилку, що їх виконання не підтримується. В якості найпростішого прикладу можна навести інструментарій DISKPART, який може використовуватися для створення логічних розділів або виконання інших дій з будь-якими типами носіїв інформації прямо з-під Windows.


Проблеми сумісності

Сьогодні більшість DOS-програм, які в свій час були популярними серед величезної кількості користувачів, ні в одній з останніх систем запустити неможливо. Для цього не передбачено навіть використання режиму сумісності.
DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows
Так, наприклад, шанувальники перших версій Quake, Doom, Duke Nukem 3D і подібних ігор, спочатку працювали на основі MS-DOS згадати молодість і заново пройти весь геймплей не зможуть. І це вже мова не йде про те, щоб застосовувати деякі системні інструменти для застарілого обладнання. Так які ж кошти можна використовувати, щоб запустити потрібні програми? Про це поговоримо трохи пізніше, а поки подивимося, які з додатків і на сьогоднішній день не втрачають своєї актуальності.

Найвідоміші і потрібні програми

Якщо говорити про системні інструментах, а не про розваги, на думку відразу ж приходять всілякі файлові менеджери. Два найбільш популярних – Norton Commander і Volkov Commander.
DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows
Другий аплет є різновидом першого, але не варто забувати, що саме на основі цих двох додатків в свій час були створені такі популярні програми, як FAR Manager, а також Total Commander і Windows Commander, які вже оснащені графічним інтерфейсом за типом середовища Windows і могли працювати без обов'язкового введення команд (наприклад, для швидкого створення текстового файлу раніше застосовувалася команда edit, взывающая вбудований редактор, а для деяких інших дій використовувалися функціональні клавіші і їх поєднання). Крім усього іншого, стало можливим використовувати мишу. Ще однією незамінною утилітою можна назвати програму Partition Magic. Зазвичай при створенні завантажувального диска програми для DOS дуже часто вбудовується безпосередньо в оболонку, що дозволяло керувати розділами або використовувати деякі додаткові можливості, пов'язані з управлінням жорсткими дисками при завантаженні з такого носія. І тільки такими утилітами справа, звичайно ж, не обмежується.

Використання емуляторів DOS-програм в Windows 7

Таким чином, проблема запуску програм DOS стала досить актуальною. В принципі, сьогодні запустити будь-яку з раніше відомих DOS-програм у середовищі новітніх модифікацій Windows можна досить просто. Для цього потрібно всього лише встановити відповідний емулятор. Одним з найвідоміших є додаток DOSBox. Правда, мало тільки встановити його. По завершенні інсталяції необхідно буде виконати. Першим ділом в каталозі Prog, де знаходиться виконуваний файл Prog.exe потрібно створити текстовий файл з таким вмістом.
DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows
Зберегти файл у форматі CONF з назвою Prog, задавши розширення самостійно. Для виконання старту основного додатка необхідно створити BAT-файл наступного змісту.
DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows
Замість, представленого на зображенні, шляху до виконуваного файлу, необхідно прописати той, який відповідає локації встановленої оболонки, а також не забути про розташування конфігураційного файлу.
DOS-програми: чи потрібні вони і як запустити їх у сучасних модифікаціях Windows
Якщо все зроблено правильно, після запуску створеного об'єкта з'явиться вікно емулятора.

Коротко про створення додатків для MS-DOS

Що ж стосується створення DOS-програм, приводити абсолютно всі теоретичні відомості сенсу немає абсолютно ніякого. Принаймні, для створення найпростіших аплетів системного характеру можна застосовувати навіть мінімальні знання по обробці вмісту файлів форматів BAT і CMD. Але для програмування більш складних схем, звичайно ж, потрібно вивчити всі тонкощі системи або навіть простудіювати літературу з деяким мовам програмування. Почати можете з примітивного Basic, який в радянські часи входив в шкільний курс інформатики, а потім перейти до вивчення більш складних мов на кшталт Assembler або Fortran. До речі сказати, багато комп'ютерні віруси досі створюються на Асемблері».

Популярі новини
Загрузка...