Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів

330 0 Новини високих технологій

Сьогодні комп'ютерні музиканти з усього світу для написання власних композицій або створення музичних творів будь-якої складності використовують спеціальні інструменти, звані секвенсорами, які можуть бути представлені у вигляді апаратних і програмних засобів. Але що таке секвенсор? У початківців користувачів уявлення про цьому досить розпливчасте. Спробуємо розібратися з основною термінологією, кажучи про таких визначеннях, так би мовити, «людською» мовою, щоб матеріал був зрозумілий будь-якій людині, навіть дуже далеким від створення музики.

Поняття секвенції (Sequence) і секвенсора (Sequencer): переклад

Насамперед, давайте визначимося з терміном «секвенція». В подальшому це допоможе розібратися в тому, що таке секвенсор, а також зрозуміти принципи роботи інструментів такого типу.


Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів
Секвенція, за визначенням, застосовуваному в музиці, являє собою якусь певну музичну фразу або послідовність, яка постійно повторюється або у своєму початковому вигляді, або з підвищенням або пониженням тону, зі зміною тональності (мажор/мінор), гучності і т. д. Таким чином, кажучи про те, що таке секвенсор, неважко зробити висновок, що це апаратний компонент або встановлена на комп'ютері програма, що дозволяє вибудовувати музичну композицію на основі таких шматочків, які дуже часто називають патернами.

Що таке музична система MIDI?

Запис партії може здійснюватися кількома методами. З одного боку, можна записати мелодію за допомогою підключеного інструменту або MIDI-клавіатури, для чого використовується відповідний інтерфейс (MIDI – Musical Instrument Digital Interface), через який передаються і приймаються MIDI-події стандартного типу, пов'язані з вибором інструменту з основного або додаткового набору, установки висоти його звучання, регулювання гучності або сили натискання на клавішу, встановлення діапазону зміщення по відношенню до основного тону (Pitch Shift або Transpose), зміна панорами, додавання ефектів і т. д.


Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів
З іншого боку, у сучасних музичних програмах застосовувати MIDI-команди або запис з відповідних пристроїв абсолютно необов'язково. У багатьох додатках такого напряму передбачено наявність так званого покрокового секвенсора (Step Sequencer), в якому є можливість створення окремих патернів шляхом введення потрібної партії у редакторі з віртуальною клавіатурою (Piano Roll Editor) з повним контролем всіх супутніх параметрів, згаданих вище.
Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів
Примітка: незважаючи на те, що стандартний набір звуків, що використовується для редагування MIDI-подій, включає в себе 128 звуків General MIDI – GM або GS), іноді є можливість застосовувати розширені набори кшталт XG (Extended General), що представляють собою стандарт, розроблений компанією Yamaha. Крім того, будь-яка сучасна програма підтримує роботу з віртуальними хостами на основі VST (Virtual Synth Technology) від компанії Steinberg, DX (DirectX), RTAS і т. д., що істотно розширює можливості редакторів і відкриває небачені горизонти для реалізації творчих фантазій.
Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів
В апаратному плані це можуть бути не тільки сучасні саундкарты, що підтримують стандарти MIDI і працюючі на основі відповідних MIDI-драйверів, але і багато педи, скажімо, для діджеїв або інші зовнішні контролери, які підключаються до комп'ютерів або електронних інструментів.

Найбільш популярні додатки

Що ж стосується музичного софта, на сьогоднішній день прийнято розрізняти кілька типів секвенсоров. По-перше, існують програми МІДІ-секвенсори, у яких можна використовувати виключно запис з підключеного інструменту і стандартні звукові набори.
Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів
По-друге, однією з різновидів є дещо застарілі програми-трекери, в яких MIDI-події або введення партії редагуються за допомогою математичних складових.
Що таке секвенсор: загальне уявлення та ази для початківців музикантів
По-третє, найбільш поширеними і популярними можна назвати цілі віртуальні студії начебто FL Studio, Cubase, Ableton Live, Studio One, Logic Pro, Reason, Cakewalk Sonar і багато інших (їх зазвичай називають цифровими робочими станціями DAW – Digital Audio Workstation). Правда, серед таких програм дуже часто можна зустріти і секвенсори, засновані на використанні встановлених (вже записаних) патернів для об'єднання їх під час створення власного проекту в будь-якій послідовності. Найяскравіший представник – MAGIX Music Maker. Але такі додатки більше підходять новачкам, які тільки опановують ази роботи з програмними комплексами для написання музики, оскільки власну фантазію реалізувати в них не вийде.

Короткі підсумки

Це коротенько і все стосовно того, що таке секвенсор. В принципі, розбиратися з тонкощами функціонування і пробувати всі можливості таких програмних продуктів доведеться вже безпосередньо в обраному додатку, однак у більшості програм цього напряму принципи створення і запису музичних партій, обробка ефектами, застосування віртуальних синтезаторів і т. д. дуже схожі. Винятком можна назвати хіба що трекери і досить складну студію Reason, з якими без деяких необхідних навичок починаючому музиканту розібратися буде дещо проблематично.

Популярі новини
Загрузка...