Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості

543 0 Новини високих технологій

Поняття «електронні гроші» з'явилося в ужитку землян в 90-х роках минулого століття. На початку нинішнього століття держателями електронних гаманців вже були громадяни тридцяти семи країн. Основні плюси і мінуси електронних грошей:

 • можливість здійснювати покупки, не виходячи з дому, але відсутність офіційного статусу в багатьох країнах;
 • високий рівень безпеки платежів, але не менш велика ймовірність, того, що кошти (а заодно і особисті дані власника електронного гаманця) опиняться в розпорядженні шахраїв.
 • Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості

  Перша в світі транзакція

  Відомо, що перший електронний платіж був проведений в Америці в 1972 році. Ініціатива належала Федеральному резервному банку. Замислюватися про плюси і мінуси електронних грошей тоді ще нікому не приходило в голову. Всесвітній мережі, звичної для сучасних користувачів, тоді ще не існувало, а розвиток електронних технологій тільки-тільки починалося.


  Одна з перших «платіжок»

  Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості
  Однією з перших і найбільш відомих платіжних систем стала компанія WebMoney. Послуги цієї «платіжки» надаються допомогою спеціалізованої програми WM Keeper Classic або електронного програми WM Keeper Light, відкритого в браузері. Переваги та недоліки електронних грошей (не тільки WM) можна озвучити наступним чином: унікальні можливості (наприклад, здійснення моментального переведення у будь-яку точку земної кулі) і залежність від «капризів» спеціалізованих приладів. Кошти, що зберігаються на «Вебмані», перші користувачі цієї системи могли з блискавичною швидкістю перевести за кордон (за допомогою Western Union). Але тільки за умови, що їх електронний пристрій підключено до Світової мережі.


  Розвиток електронних грошей: трохи історії

  Офіційно WebMoney розпочала свою діяльність 24 листопада 1998 року, хоча перша транзакція була проведена кількома днями раніше. Рекламна кампанія цієї платіжної системи добре запам'яталася користувачам, що ввійшли в першу тисячу зареєстрованих клієнтів. На рахунки цих людей було перекладено 30 WM. Відомо також, що власникам перших електронних магазинів, які підключилися до «платіжці», було подаровано 100 WM. У квітні 2000-го титул WM був перейменований в WMZ (еквівалент долара). У тому ж році з'явився еквівалент рубля (WMR), а WebMoney Transfer була визнана однією з найбільш популярних «платіжок», що використовуються для онлайн-шопінгу. У 2001-му WebMoney запустила біржу кредитів (тоді ж у системі з'явився ще одне найменування віртуальних грошей – еквівалент євро (WME)). Цей період, визнають експерти, став справжнім проривом WebMoney на загальноєвропейський ринок. Тепер послугами цієї платіжної системи змогли скористатися представники багатьох держав.

  Плюси і мінуси електронних грошей (на прикладі WebMoney)

  Спочатку клієнтська база системи WebMoney не була численною. Користувачам доводилося вишукувати можливості: куди і на що витратити вміст своїх віртуальних гаманців. Здійснення поштових і телеграфних переказів WM стало можливим тільки в самому кінці минулого століття – 1999 році. Тоді ж була введена система атестатів.
  Атестат користувача WebMoney - це свого роду показник його авторитету. Чим вище рівень атестата, тим більшою довірою користується власник віртуального гаманця.
  Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості
  Основні переваги електронних грошей порівняно з паперовими – можливість миттєво конвертувати заощадження і простота використання. Власники віртуальних гаманців відзначали, що легкість, з якою вони експлуатували систему, створювала ефект відсутності третіх осіб (робота WebMoney організована за принципом person to person). А представники WebMoney завбачливо залишили за собою право відключати атестати недобросовісних клієнтів, що значно полегшило боротьбу з недобросовісними особами. Держателю електронного гаманця надається досить великий перелік можливостей. Ось деякі з них:
 • розраховуватися за товари і послуги, перебуваючи у будь-якому куточку земної кулі;
 • проводити розрахунки, не відлучаючись з робочого місця;
 • заробляти гроші, не виходячи з дому;
 • економити свого часу;
 • налагодити автоматичне здійснення масових платежів, що складаються з невеликих сум. Не варто забувати про блискавичності, з якої відбувається сама процедура, а також про відсутність необхідності чекати своєї черги і відраховувати здачу.
 • До мінусів можна віднести той факт, що електронні монети не обов'язкові до прийому. Продавець має право відмовитися приймати онлайн-платіж. Крім цього, при необхідність перевести кошти з однієї «платіжки» в іншу тримач електронних гаманців несе досить відчутні втрати.
  Не варто забувати і про те, що в разі пошкодження або знищення комп'ютера, смартфона і інших необхідних засобів електронного гаманця власник втрачає контроль над своїми заощадженнями.

  Про деякі види електронних платіжних систем

  Власники «Вебмані» ніколи не забороняли своїм користувачам обмінювати WM на валюту, якою оперують інші віртуальні системи електронних грошей. Однією з перших таких «платіжок» стала E-Gold (у 1999 році вона вже фігурувала на світовому ринку). 2002 року цей список поповнився системою платежів від «Яндекса». У «Яндекс.Грошей» і WebMoney є багато спільного: можливість здійснення миттєвих платежів, управління гаманцем через браузер, швидкість взаєморозрахунків і високий рівень захисту транзакцій. Основні відмінності «Яндекс.Грошей» і WebMoney в тому, що перша була створена для підприємців, які працюють в сфері електронної комерції, а друга – для приватних осіб. E-Gold є інтернаціональною «платіжкою». У власників гаманців є одна унікальна можливість – вкладати кошти, що зберігаються у системі, в дорогоцінні метали. Але це далеко не всі переваги. Електронні гроші E-Gold можна отримати, конвертуючи кошти в залежності від змін вартості золота. Незручність цієї «платіжки» в тому, що крім утримання відсотків за твір обміну валют система стягує з клієнтів щомісячну плату за збереження коштів.

  Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості
  Однією з найбільших дебетових електронних платіжних систем вважається PayPal, яка в 2002-му стала частиною всесвітньо відомої компанії eBay. Власники рахунків PayPal мають можливість працювати з вісімнадцятьма видами валют. У цьому основна перевага даної «платіжки». Незручність PayPal – необхідність перерахування невеликої суми під час реєстрації. Система також стягує зі своїх користувачів комісійні за проведення транзакцій, правда, тільки з одержувачів платежів. Розмір комісійних залежить від фізичного місця розташування одержувача та його статусу всередині системи.

  Переваги

  У кожного затребуваного продукту є особливі переваги, завдяки яким його можна віднести до елементів престижу. Ось які переваги електронних грошей:
 • скористатися електронною валютою може будь-яка людина, яка вміє працювати з комп'ютером, смартфоном або іншим пристроєм, підключеним до Мережі;
 • електронними засобами можна розраховуватися в магазинах, які не приймають кредитні картки;
 • конвертувати одну валюту в іншу (або в дорогоцінний метал) може будь-яка людина, незалежно від освіти.
 • Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості

  Недоліки електронних грошей

  Багато користувачів Всесвітньої мережі, які володіють електронними гаманцями, поступово забувають значення фрази «чіпко тримати гроші». У підсумку дбайливе ставлення до грошей змінюється зневагою, що призводить до непотрібних витрат.
  Розмір комісійного збору, що справляється з відправників і одержувачів електронних платежів, не регулюється на законодавчому рівні. Багато магазини (включаючи електронні) не приймають електронні гроші. Тримач електронного гаманця не може здійснювати платежі за відсутності з'єднання з Мережею.

  У чому різниця між фиатными і електронними грошима

  Фіатной валютою називаються платіжні засоби, визнані законними на території тих країн, де їх використовують. Фіатні гроші, якщо вірити фахівцям, не обов'язково повинні бути забезпечені золотом, сріблом або іншими фізичними товарами і резервами. Головна умова їхнього існування – довіра держави. Електронна валюта існує лише в Інтернеті. При бажанні будь-яку фиатную валюту можна конвертувати в нефиатную. Для цього необхідно скористатися або відповідною опцією усередині платіжної системи або послугами віртуального сайту-обмінника. Плюси і мінуси електронних грошей, що належать до цієї категорії:
 • можливість обміняти нефиатную валюту на будь-яку іншу пов'язана з необхідністю платити за обмін, а отже – втрачати гроші;
 • Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості
 • віддалений співробітник звільняється від необхідності приїжджати за зарплатою. Однак обміняти електронні гроші на фіатні (щоб отримати заробіток) він може лише за умови, що усередині платіжної системи є необхідна кількість фіатних грошей.
 • Причини винаходу електронних валют

  Електронні гроші: плюси і мінуси, види, історія створення, розвиток і надані можливості
  На думку деяких експертів, причина виникнення електронних валют – низька ступінь захищеності платіжних карт. Щоб спустошити чийсь рахунок, правопорушнику було досить дізнатися номер банківської картки. Крім того, обслуговування банківських карт було настільки дорого, що рядові клієнти не могли дозволити собі це задоволення.

  Популярі новини
  Загрузка...