Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад

248 0 Новини високих технологій

Аналіз юзабіліті навряд чи знадобиться блогеру – власнику тематичного контенту, далекого від електронної комерції. Але цією послугою напевно захоче скористатися веб-майстер, який просуває комерційну онлайн-платформу. Після проведення перевірки йому стане ясно, що треба виправити або змінити, а від чого позбутися. До перевірки юзабіліті може вдатися і власник непосещаемого інтернет-магазину, який намагається зрозуміти, чому він втрачає покупців, тоді як його конкуренти, які просувають аналогічний товар, процвітають. Експерти рекомендують власникам незатребуваних майданчиків, призначених для онлайн-шопінгу:

 • максимально спростити структуру електронного каталогу;
 • скоротити кількість кліків, відокремлюють покупця від обраного товару;
 • розміщувати каталог так, щоб його можна було відкрити на будь-якій сторінці сайту, включаючи головну.
 • Що таке аналіз юзабіліті сайту? Чому він такий важливий?

  Якщо зміст сайту викладений зрозумілою мовою, а інтерфейс інтуїтивний і зручний у використанні, на такому проекті завжди багато відвідувачів. Сукупність тільки що перерахованих властивостей називається юзабіліті (usability).
  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Аналіз юзабіліті (зручності сайту) допомагає підприємцям, які працюють у Мережі, зрозуміти, наскільки близький їхній проект до еталону. Сайт можна назвати зручним, якщо:
 • новий користувач швидко освоюється і легко знаходить всі необхідні опції (особистий кабінет, кошик, контактні дані і так далі);
 • відвідувачі сайту задоволені якістю інформації, швидкістю обслуговування і роботою служби доставки;
 • після першого ж взаємодії з сайтом більшість користувачів може відновити пройдений шлях по пам'яті;
 • під час перебування на сайті клієнт не боїться допустити помилку (натиснути не на ту кнопку, потрапити не на ту сторінку і так далі).
 • Справа кількох секунд

  Яка мета людини, який відвідав онлайн-магазин? Навряд чи він прийшов, щоб вивчити рекламу партнерів сайту або підписатися на чийсь тренінг Наміри клієнта, прийшов на торговельну платформу, легко передбачити: після отримання інформації, що стосується його цікавить товару, відвідувач, можливо, зробить покупку.
  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Експерти-статистики встановили, що якщо проблема потенційного клієнта не вирішується протягом трьох-п'яти секунд, він втрачає інтерес до неоправдавшему його очікувань проектом і відправляється на пошуки нового. Завдання власника комерційного сайту – зацікавити користувача, випадково потрапив на його торгову площадку з пошукової видачі, і зробити так, щоб наступного разу випадковий гість зайшов на цю платформу цілеспрямовано. Потенційний покупець обов'язково повернеться на сайт, на якому він:
 • легко і швидко знайшов потрібний йому товар;
 • ознайомився з інформацією, що його цікавить;
 • не зазнав труднощів при оформленні та отриманні замовлення.
 • Клієнт хоче слухати про переваги

  Експерти радять власникам збиткових сайтів-магазинів: на найвидніших ділянках проекту повинна бути розміщена інформація про вигідні комерційні пропозиції та переваги магазину. Підприємці, вважають, що в першу чергу відвідувач повинен побачити рекламний блок, тільки втрачають клієнтів. Сучасний покупець може дозволити собі вибирати між кількома торговими майданчиками, тому основне завдання продавця - утримати його.


  Крім того, випадковому гостю сайту необхідно пояснити, чому він повинен здійснювати покупки саме тут. Однією з причин може бути, наприклад, безперебійна робота служби доставки, можливість проконсультуватися з продавцем або оглянути товар при отриманні і так далі.

  Чим можна відлякати/залучити клієнта

  Найбільшим страхом покупця, на думку фахівців, є необхідність заповнити реєстраційну форму. Підприємець може сам у цьому переконатися, переглянувши статистику відвідувань, не закінчилися оформленням угоди (зрозуміло, що всі необхідні відомості він отримає після проведення аналізу юзабіліті сайту). Аудит деяких інтернет-магазинів показав, що в більшості випадків клієнт, який зіткнувся з неминучістю проходження реєстрації, йде на пошуки іншого магазину, туди, де ця процедура необов'язкова.

  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Сучасний покупець любить авторизовуватись на сайти через соціальні мережі. Це дійсно дуже зручно використовувати тільки один пароль, що і для спілкування, і для здійснення покупок. Власники процвітаючих інтернет-магазинів прекрасно знають про це і не упускають можливості надати клієнтам відповідний шанс. До речі, експерти радять не забувати і про те, що якась частина користувачів, можливо, захоче купувати інкогніто. Не варто також мати на увазі відповідність рекламної кампанії проекту загальноприйнятим нормам ділової етики. Маються на увазі оголошення про неіснуючих акціях, знижках і «помилки, допущені при описі товарів і оформлення фрагмента. Аналіз юзабіліті, навіть якщо він проведений професійними аудиторами, не дасть результатів, якщо потенційні клієнти, які побачили в пошуковій видачі шуканий фрагмент, в результаті потраплять на порожню (або не відповідає запиту) сторінку.

  Найпоширеніші помилки, які допускають продавці онлайн

 • Процес оформлення покупки затягнуть або занадто складний. Від кількості кліків, відокремлюють покупця від вподобаного йому товару, залежить, чи захоче цей клієнт навідатися сюди ще раз.
 • На сайті відсутня сторінка «Контакти». Часто відсутність адреси та контактних телефонів змушує потенційних покупців залишати онлайн-магазин, навіть якщо тут можна придбати найкращі товари.
 • Каталог продукції не кидається в очі. Перелік наявного товару - найважливіша частина торговельної площадки. Він повинен бути на виду, незалежно від того, на якій сторінці сайту знаходиться покупець.
 • Аналіз юзабіліті сайту: як зробити його правильно?

  Головна перевага юзабіліті-перевірки в тому, що кожен може провести її самостійно за умови, що за плечима незалежного аудитора вже є відповідний досвід і знання. Втім, продавець-початківець, не має ні досвіду, ні грошей, теж може здійснити перевірку самостійно, відвідавши свою торгову площадку в статус покупця. Його мета - переконатися, що його магазин зручний для ознайомлення з товаром, а процедура укладення угоди не нервує клієнтів і не забирає в них багато часу.

  Найкращих результатів добиваються онлайн-підприємці, яким вдалося залучити в юзабіліті-тестування потенційних або реальних покупців.

  Стадії тестування

  Будь продавець (і досвідчений, і новачок) ставить перед собою одне завдання - не втратити постійних покупців і залучити нових. А якщо в плани підприємця крім перерахованих цілей входить збільшення доходу і зростання обсягу роботи, тоді, на думку професіоналів, процедура аналізу юзабіліті повинна розвиватися за наступною схемою:
 • діагностування зручності веб-сайту. В процесі перевірки власник комерційної платформи зрозуміє, наскільки клікабельні окремі елементи і частини веб-сторінок (включаючи ті, до яких не прикріплені гіперпосилання);
 • виявлення проблем. Вивчивши статистику помилок, допущених такими покупцями, власник сайту зрозуміє, які зміни необхідно внести і від яких опцій йому слід відмовитися;
 • усунення помилок. Дослідження юзабіліті перетвориться на марне заняття, якщо отримані негативні результати не стануть приводом для внесення змін і проведення повторної діагностики;
 • повторне тестування юзабіліті сайту;
 • продовження роботи щодо вдосконалення проекту.
 • Варіанти та відмінні особливості діагностики юзабіліті

  Власник торгової майданчики може самостійно провести її тестування за умови, що він хоч трохи розбирається в різновидах і відмінності аналізу юзабіліті. Вивчаючи відгуки користувачів, що відвідали сайт магазину, і відстежуючи активність постійних клієнтів, підприємець проведе своєрідну роботу над помилками, а потім знайде способи їх виправлення. Основні критерії аналізу юзабіліті, приніс позитивні плоди, - збільшення частоти та кількості відвідувань онлайн-магазину постійними клієнтами і приплив нових відвідувачів за певний проміжок часу. Підтвердженням того, що діагностика не була ефективною, є раптовий відхід з проекту відвідувача, так і не став покупцем.
  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Отримати всі необхідні відомості про трафік і конверсії продавцю допоможуть інструменти "Яндекса" ("Метрика", "Вебвізор"), Google Analytics і інших сервісів (наприклад, Clicktale.com).

  Плюси і мінуси поширених способів тестування

  Скориставшись найбільш відомими сервісами, призначеними для тестування юзабіліті (Yandex і Google), власник проекту отримає об'єктивну оцінку конверсії трафіку і зрозуміє причини втрат, не заплативши за це ні копійки. Звичайно, безкоштовне тестування завжди передбачає ймовірність отримання неточних відомостей. Ще одна складність полягає в тому, що самостійно здійснити перевірку юзабіліті зможуть тільки досвідчені юзери. Ймовірно, тому початківці власники торгового онлайн-бізнесу нерідко вдаються до допомоги професіоналів продавців. Якщо за справу візьмуться профі, аналіз юзабіліті буде проведено з використанням специфічного інструментарію та з урахуванням напрацьованого досвіду.

  Платні способи тестування

  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Послуги професійних експертів – задоволення дороге. Його може дозволити собі далеко не кожен. Однак підприємці, які звернулися до професіоналів, відзначають, що результати, отримані після платній експертизи, варті того, щоб за них заплатити. Продовжуючи тему про різновиди та відмінності аналізу юзабіліті, не можна обійти увагою ефективність ще одного платного способу – роботу з фокус-групами.

  Поліпшення юзабіліті допомогою фокус-групи

  В якості учасників фокус-групи можуть бути залучені:
 • представники цільової аудиторії, які ніколи раніше не користувалися послугами перевіряється проекту. Сьогодні вони тут вперше;
 • користувачі, давно зареєстровані на досліджуваному сайті.
 • Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Експерти рекомендують проводити подібні дослідження паралельно з іншими методами. В ході тестування важливо не забувати про те, що перевірці підлягає лише юзабіліті (зручність користування сайтом), а не винахідливість, кмітливість та інші якості, якими володіють учасники фокус-групи.

  Приклад ефективності фокус-груп

  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Цей приклад аналізу юзабіліті показує, як за допомогою учасників фокус-груп – представників різних соціальних, професійних, професійних та інших кіл - власник збитковою торгової площадки може з боку побачити мінуси свого проекту і зрозуміти, чому він втрачає клієнтів там, де його колеги отримують прибуток. Наприклад, учасник групи знайшов на сайті Інтернет-магазину товар, що цікавить його і вирішив довідатися, скільки часу потрібно на його доставку. Відсутність необхідної інформації змусило його піти з сайту, щоб продовжити пошуки аналогічного товару в інших магазинах. Можна припустити, що те ж саме зроблять інші потенційні покупці, що не знайшли що їх цікавлять дані. Не виявивши на сторінці товару відгуків, залишених користувачами, які вже купили цей предмет, інтернет-магазин покинула ще якась частина потенційних покупців.
  Аналіз юзабіліті сайту: особливості проведення та приклад
  Продовживши аудит usability, учасники фокус-групи зазначили, що під час переходів по сторінках сайту товари, додані в корзину, автоматично зникають з неї. В результаті сайт інтернет-магазину залишили користувачі, яким ліньки було знову шукати товар і додавати його в корзину. Власник ресурсу, замовив перевірку, звичайно ж, отримає точні відомості про кількість відвідувачів, які покинули проект на різних етапах. Також в його розпорядженні виявиться інформація про користувачів, які здійснили покупку і оплатили замовлення, незважаючи на незручності.

  Популярі новини
  Загрузка...