Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт

3223 0 Новини високих технологій

Автомобілі оснащені величезною кількістю різних датчиків, що контролюють основні параметри роботи двигуна та інших систем. Приклад такого корисного пристрою – елемент, що показує температуру володіє рідини. Нерідко ці деталі можуть давати неправильні показники. І в сьогоднішній статті ми розглянемо ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини.

Завдання ДТОЖ

ДТОЖ – це спеціальний пристрій, що дозволяє підтримати стабільну роботу ДВЗ. За рахунок цього елемента автомобіль швидше прогрівається, працює досить ефективно і не перегрівається. Розміри датчика невеликі.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
Проте функції, які він виконує, вельми значущі. ДТОЖ може впливати не тільки на роботу силового агрегату, але і на загальний стан автомобіля. Якщо елемент видає некоректні свідчення, це може спричинити за собою не тільки неправильну роботу двигуна, але і більш серйозні наслідки.

Де встановлений ДТОЖ

Сучасні автолюбителі не знають, де знаходиться датчик температури охолоджуючої рідини. Його можна знайти у випускний магістралі головки блоку циліндрів. На корпусі датчика є різьблення, і він просто вкручується у відповідний отвір.


Залежно від особливостей конструкції автомобіля, року випуску, ДТОЖ також може знаходитися близько корпусу термостата або прямо в ньому. Цей елемент встановлюється таким чином, щоб він був у прямому контакті з антифризом, тосолом і іншими варіантами ОЖ.

Пристрій і принцип дії елемента

Предком сучасних датчиків температури ОЖ вважаються термореле, якими оснащували деякі види ДВЗ автомобілів. Так, термореле було встановлено у системах упорскування типу К-джетроник. Коли контакти термореле знаходяться у відкритому положенні, мотор прогрівається. Коли замкнеться контакт, це означає, що двигун вже прогрілося до своїх оптимальних робочих температур.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
Зараз в основі ДТОЖ лежить спеціальний елемент – це термістор. Що це таке? Деталь являє собою резистор, опір якого може змінюватися в залежності від температур. Датчик контролює температуру ОЖ постійно. В якості матеріалів для виробництва термісторів застосовують оксид кобальту, а також нікелю. Особливість цих речовин в тому, що при зростанні температури зростає кількість вільних електронів. А за рахунок цього падає опір. Найчастіше термістори, що знаходяться в ДТОЖ, відрізняються негативним температурним коефіцієнтом. Максимальні показники опору термістор має тоді, коли двигун холодний. На ДТОЖ подають напругу близько 5 Ст. Потім, у міру прогріву силового агрегату, опір падає. ЕБУ постійно отримує сигнал датчика температури охолоджуючої рідини і стежить за змінами напруги. За цим коливанням розраховує температуру ОЖ.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
На двигунах «Рено» інженери можуть встановлювати датчик температури охолоджуючої рідини, що має позитивний коефіцієнт. Він має таке ж пристрій, але опір на ньому не знижується, а, навпаки, підвищується.

На що впливає ДТОЖ

За рахунок сигналів, які посилає цей невеликий елемент, ЕБУ формує керуючі команди на величезну кількість виконавчих пристроїв. Так, якщо на блок приходить інформація про те, що температура ОЖ холодна, то система перераховує час упорскування палива в циліндри в бік збільшення. За рахунок цього підвищується стабільність роботи двигуна в режимі холостого ходу. Але в процесі прогріву температура двигуна підвищується, а отже, ЕБУ почне збіднювати паливну суміш. Якщо ж спостерігаються ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини, то ЕБУ може отримувати помилкову інформацію та суміш буде надмірно багатої. Крім того, що з-за цього суттєво підвищується витрата палива, також посилено забруднюється атмосфера. Свічки швидко покриваються сухим чорним нагаром і можуть вийти з ладу.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
Двигун може зупинитися, якщо кількість обертів в момент його запуску буде недостатнім. Позбутися від цього допоможе уплывающая команда від ЕБУ на підвищення оборотів, щоб двигун не заглох. Для підтримки керованості в процесі запуску клапан рециркуляції повинен бути в закритому стані. І так до тих пір, поки система не вийде в режим робочих температур. Якщо є ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини, то в результаті двигун буде працювати нестабільно, обороти будуть плавати. Є ризик зупинки мотора. Від того, що нормально функціонує ДТОЖ, залежить і кут запалювання. Система регулює даний параметр за визначеними регламентами. Це дозволить зменшити шкідливі викиди до того, як мотор нагріється до робочих температур. Від запалювання також залежить рівень споживання палива, потужність і тяга двигуна.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
Вугільний фільтр, який вловлює пари палива, буде продуватися лише після повного прогріву силового агрегату. Муфта гідротрансформатора в автоматичній коробці передач не блокується до тих пір, поки двигун не буде повністю прогрітий. Це зроблено, щоб зберегти оптимальну керованість. Датчик також забезпечує запуск вентилятора охолоджуючої системи автомобіля. За рахунок додаткового охолодження вентилятором рідина охолоне значно швидше. В окремих автомобілях для того, щоб запустити примусове охолодження, використовується окремий датчик. Але там, де його немає, його завдання виконує ДТОЖ.

Як зрозуміти, що ДТОЖ несправний?

Давайте розглянемо ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини. В більшості своїй це надійні пристрої, які виходять з ладу вкрай рідко. Конструкція елемента гранично проста, але іноді елемент починає давати збої. Найчастіше несправності датчика пов'язані з порушенням його показань. Перший ознака – це вентилятор, який не включається. Але вентилятор – не основний симптом. Про вихід з ладу ДТОЖ скаже збільшений витрата палива, підвищені оберти на холостому ходу, детонаційні звуки при роботі двигуна, поганий запуск на гарячу і перегрів.
З перегрівом варто бути уважним – він може призвести до сумних наслідків. У старих моделях автомобілів є стрілочний контролер. Коли стрілка зайшла за небезпечну зону, машину потрібно зупинити і шукати причину перегріву. Це може бути несправність датчика температури охолоджуючої рідини інжектора. У більш сучасних автомобілях про перегрів повідомить бортовий комп'ютер. З'явиться відповідне діагностичне повідомлення.

Причини виходу з ладу

За рахунок простої конструкції поломки ДТОЖ – це велика рідкість. Причин несправності датчика температури охолоджуючої рідини багато. Поганий антифриз або тосол ведуть до руйнування поверхні датчика, також нерідко чутливий елемент може покритися осад у вигляді кристалів. Змінюється температурний вплив і показники.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
Також одна з причин – неякісний датчик. На сучасному ринку автозапчастин пропонується багато контрафактної продукції. Ці елементи навіть будучи новими не відповідають заявленим параметрам. Навіть найменші пошкодження призведуть до виходу пристрою з ладу. Ознаки несправності датчика температури охолоджуючої рідини можуть виникнути із-за витоку антифризу, з-за яких змінюються я показники. Рідина витікає через різьблення – зносилася прокладка. Існує фактор порушень в електропроводці автомобіля. Тут причин може бути кілька – це і скачки напруги, і корозія контактів.

Про заміну датчика

Не кожен власник автомобіля знає, як поміняти датчик температури охолоджуючої рідини. А адже насправді це проста операція. Необхідно дістатися до датчика, потім демонтувати його, попередньо злив охолоджуючу рідину з двигуна. Елемент просто вкручений в отвір з різьбленням. Заміна виконується у зворотному порядку.

Самостійна діагностика

Якщо є хоча б один із симптомів, варто перевірити ДТОЖ на справність. Давайте подивимося, як це можна зробити. Але перш ніж зняти датчик, краще ще раз переконатися, що причина саме в ньому. Перевірити ДТОЖ можна в домашніх умовах. Існує кілька ефективних способів.

Опускаємо датчик у воду

Ось як перевірити справність датчика температури охолоджуючої рідини шляхом приміщення елемента у воду. Спочатку потрібно приготувати точний термометр і опустити його в ємність, заповнену холодною рідиною. Добре для цих цілей підійде звичайний чайник. Термометр краще всього для цих цілей електронний.
Датчик температури охолоджуючої рідини: ознаки несправності, перевірка та ремонт
Далі до датчика підключають мультиметр, налаштований на вимірювання опору. Після цього ДТОЖ опускають у чайник і проводять виміри. Цифри краще зафіксувати на аркуші паперу або яким-небудь іншим чином. Далі чайник нагрівають на плиті до температур у 15,20,25 градусів. Обов'язково потрібно фіксувати на папері в цей момент показання мультиметра. Далі результати порівнюють з еталонними. При невідповідності параметрів можна констатувати несправність елемента.

Перевірка без термометра

Це ще один спосіб, як визначити несправність ДТОЖ. Особливість в тому, що при кипінні води температура дорівнює 100 градусів. За основу беруть цю температуру і в ній вимірюють опір. Коли вода почне кипіти, опір має становити близько 1767 Ом. Якщо додати похибки, мультиметр може показувати близько 190-210 Ом. Якщо показання не відповідають цим, то треба з'ясувати, де знаходиться датчик температури охолоджуючої рідини на конкретному автомобілі. Його потрібно просто замінити його новим.

Висновок

Отже, ми з'ясували, як визначити несправність датчика температури охолоджуючої рідини. Цей елемент відіграє важливу роль в роботі двигуна автомобіля. При його несправності можливі різні неполадки, аж до перегріву ДВС.

Популярі новини
Загрузка...