Новини високих технологій
» » В'язкість моторних масел: опис, класифікація, таблиця і особливості

В'язкість моторних масел: опис, класифікація, таблиця і особливості

11-02-2017, 20:35
3 102
В'язкість моторних масел є важливим параметром, що впливає на нормальну роботу двигуна і всього автомобіля в цілому. При виборі масла для двигуна важливо звертати увагу на цю характеристику.

Функції моторного масла

Основною функцією є зменшення тертя між деталями у двигуні шляхом їх змащування.
Іншою не менш важливою функцією є участь в охолоджувальному процесі. При терті деталей один про одного утворюється сміття у вигляді стружки і пилу. Масло ж за рахунок циркуляції і захоплення мікрочастинок очищає двигун, продовжуючи термін роботи автомобіля.


Що потрібно враховувати при виборі масла для автомобіля?

Перед тим як залити змазує рідина в автомобіль, потрібно врахувати всі деталі: вантажопідйомність, рекомендації в сервісній книзі, робоче паливо. В кліматі, в якому істотно змінюється температура протягом сезону, важливо враховувати індекс в'язкості. Кінематична в'язкість моторного масла з перепадами температури змінює своє значення, що призводить до зміни характеристик мастила. Для різних кліматичних умов і температурного режиму необхідно використовувати різні олії. Кінематична в'язкість характеризує певні властивості масла при заданих температурах.
Існує три типи масел: мінеральні, напівсинтетичні і синтетичні. Відрізняються вони складом. Наприклад, мінеральне складається з натуральних нафтопродуктів, а синтетичну та напівсинтетичні засноване на хімічних синтезованих сполуках. Крім кінематичного, також враховується динамічна в'язкість моторного масла. Її називає абсолютною. Вона показує силу опору, яка утворюється при русі двох шарів рідини, віддалених на 1 см один від одного. Динамічна в'язкість жодним чином не є залежною від щільності самої речовини, а визначає тільки опір. Багато автолюбителів роблять помилку при покупці масла, що призводить до погіршення роботи двигуна.


В'язкість моторного масла: таблиця

Для того щоб не допускати таких помилок, можна скористатися спеціалізованими таблицями.

Індекс в'язкостіДіапазон температур, придатних до використання (масла низькотемпературні), °С0Wвід -35 до -305Wвід -30 до -2510Wвід -25 до -2015Wвід -20 до -1520Wвід -15 до -10Діапазон температур, придатних до використання (масла високотемпературні), °С30від +20 до +2540від +35 до +4050від +45 до +5060від +50 і вище

Дана таблиця розроблена американськими фахівцями. Вона встановлює наступне відповідність: в'язкість моторних масел та їх кінематичні і динамічні в'язкості. Ця таблиця допоможе підібрати продукт, враховуючи температурний діапазон.
Це важливо враховувати, так як при роботі двигуна на олії з завищеною або заниженою в'язкістю може бути завдано шкоди двигуну, а також його робочим ресурсів.

Класифікація моторних масел

Як і для будь-якого продукту, тут теж існує поділ за деякими параметрами. Класифікація моторних масел по в'язкості включає в себе наступні пункти: зимові види (мають малу в'язкість), літні (мають високий рівень в'язкості) і, нарешті, всесезонні (мають таку в'язкість, яка підлаштовується під різні температури). Завдяки своїм характеристикам зимові види масел дозволяють нормалізувати роботу двигуна при температурах нижче робітників, але при високих не можуть забезпечити достатню змащування деталей мотора.


Літні види з-за своєї структури забезпечують стабільну роботу двигуна при високих температурах, але не при низьких. Всесезонні ж в умовах високої температури ведуть себе, як літні, а в умовах низької – як зимові. Наприклад, в'язкість моторного масла 5w40 дорівнює 90 але при нагріванні від 40 і до 100 градусів падає до 14 мм 2 /с. Змінюється цей показник щодо поступової кривої. В'язкість При 40 градусах буде високою, а при 100 – низькою. Основними перевагами моторної оливи 5w40 є: легкий запуск і робота двигуна при температурах, що знаходяться нижче робітників, висока стабільність окислення, більш тривале використання, відмінні миючі здібності, стабільна масляниста плівка.

Яке масло вибрати для свого автомобіля?

Більшість автолюбителів задаються питанням про те, який в'язкості лити моторне масло. Відповідь на поставлене питання для кожного водія буде свій, так як велику роль відіграє марка автомобіля та її характеристики. Щоб не помилитися у виборі, в першу чергу необхідно виконувати всі правила і вимоги до продукту, враховувати оптимальну в'язкість моторних масел, прописану в експлуатаційному керівництві. Найпопулярнішими маслами російського виробництва є 10w40 і 5w40. Перший варіант підходить для температур від -30 до +40 градусів, при цьому забезпечується легка і безпечна робота двигуна.
Другий варіант підходить для суворих умов, коли температура виявляється нижче 30 градусів. Вибір масла обумовлений конструкторським рішенням будови двигуна. Так, масляні трубки бувають різних розмірів, тому для більш вузьких не підійде густа субстанція, інакше автомобіль буде працювати з недоліком мастильної рідини, що призведе до швидкого зносу ресурсів. Якщо в експлуатаційному керівництві не позначені рекомендовані марки, то без праці можна дізнатися в'язкість моторного масла. Таблиця відповідності доступна на багатьох тематичних ресурсах.

Наслідки помилкового вибору моторного масла

Якщо моторне масло застосовують, порушуючи експлуатаційні рекомендації автомобіля, то для двигуна це може обернутися деякими наслідками. Серед них виділяють два основних: При експлуатації неправильного масла в зимових умовах двигун перший час після запуску буде працювати насухо, тобто тертя між деталями буде високою, що може призвести до швидкого зносу і перегріву.
Влітку може бути викликано масляне голодування, якщо продукт буде дуже рідким і не зможе покривати плівкою взаємодіючі деталі. Але в'язкість синтетичного моторного масла стоїть на такому рівні, що надає йому хорошу текучість. Це дозволяє працювати при низьких і в той же час при високих температурах. В даний час вибір моторних масел просто величезний. Сьогодні легко заплутатися при виборі відповідного складу, так як існує дуже багато видів з різними присадками і промивки. Нерідко виробник автомобілів і комплектуючих сам рекомендує моторне масло. Але частіше укладається контракт з виробником, тому не варто повністю довіряти такій рекламі. Ми рекомендуємо користуватися іншими методами визначення кращої марки з необхідною в'язкістю моторного масла для вашого автомобіля.

Стандарт SAE: як по ньому визначити в'язкість?

Даний стандарт не встановлює параметри моторного масла. Але за цифро-буквеної маркуванні можна легко визначити експлуатаційну температуру і сезонність. Наприклад, що означає 0w-20? Розшифрувати за стандартом в'язкість моторного масла досить легко.
Наприклад, число 20 є температурної в'язкістю масляного складу, W означає, що цей продукт можна використовувати взимку, 0 – мінімальна можлива температура, при якій можна заводити двигун.

Краще значення в'язкості для автомобіля

Існує думка, що при робочих температурах краще, якщо в'язкість буде висока. Необхідне машині масло зазначено в посібнику, прикладена до автомобіля. При недотриманні цього може впасти потужність двигуна і довговічність дотичних деталей. Забезпечення максимальної потужності автомобіля – одна з головних завдань конструктора. Тому дуже важливі зазори між дотичними деталями в поршні, а також в'язкість масла, що використовується при цьому. Але при зміні температури можуть помінятися параметри мастила.

Що ще потрібно знати?

При робочої температурі в'язкість моторних масел змінюється з відомої кривої в допустимих межах згідно з особливістю двигуна. При заміні мастила постійно необхідно враховувати діапазон між зимовими і літніми показниками середньої температури. Чим він більше, тим менше повинен бути інтервал заміни моторної рідини. В'язкість масел впливає на експлуатаційний термін двигуна і, як підсумок, всього транспортного засобу. Для збільшення терміну необхідно підбирати оптимальну за всіма параметрами змазує рідина.
Параметри наступні: високотемпературні і низькотемпературні. До перших належать кінематична і динамічна в'язкість. До других – прокачиваемость і проворачиваемость. Також варто пам'ятати про те, що при використанні моторного масла деяка його частина (зазвичай 5-10%) залишається в двигуні. Тому важливо використовувати тільки одну марку. Так як невідомо, яким чином два різних склади поведуть себе при з'єднанні, і які хімічні реакції можуть відбутися. Але якщо необхідно використовувати іншу мастильну рідину, то важливо провести повну промивку двигуна тим продуктом, який ви збираєтеся використовувати.
Цікаво по темі
Синтетичне моторне масло "Лікві Молі 5W30": огляд, виробник, відгуки
Синтетичне моторне масло "Лікві Молі 5W30": огляд, виробник, відгуки
У лінійці автомасел преміум-класу продукція концерну "Лікві Молі" займає провідні позиції. З німецькою ...
Маслозємні кільця: ознаки зносу
Маслозємні кільця: ознаки зносу
Маслозємні кільця є одними з найважливіших елементів двигуна. Що ж це за деталі, куди їх встановлюють ...
Яке масло заливати в гідропідсилювач керма: поради та відгуки
Яке масло заливати в гідропідсилювач керма: поради та відгуки
Системою гидроусиления керма зараз нікого не здивуєш. Дуже зручно, керуючи солідним позашляховиком або вантажним автомобілем, крутити кермо без