Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска

772 0 Новини високих технологій

Покупка нового комплектуючого для ПК змусить вас гарненько подумати про те, які кабелі вам потрібні, що доведеться купувати додатково і т. д. Тому, щоб не виникало подібних проблем, варто відразу переконатися, що для вас самостійний збір комп'ютера не викличе труднощів. І якщо ви розбираєтеся в тому, що таке USB, кабель SATA змусить вас злякатися.

Що це?

Вивчаючи моделі персональних комп'ютерів, ви неодноразово зустрічалися з цим інтерфейсом. Для чого він потрібен і чому він важливий, знають не всі. Навіть незрозумілі визначення в інтернеті не завжди дають точне поняття терміна. Адже навряд чи кожен розуміє, що таке послідовний інтерфейс, і не всі навіть розбираються в накопичувачах інформації.


Щоб було простіше, варто відразу сказати, що SATA «виріс» з іншого формату - ATA, і своєю назвою завдячує саме йому. Цей інтерфейс, або, простіше кажучи, роз'єм, має систему послідовної передачі інформації. Це означає, що дані передаються по 1 біту за певний проміжок часу. При цьому блоки інформації йдуть один за одним по одному каналу.
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска
Кабель SATA працює в парі з накопичувачем інформації. Зазвичай під ним розуміють жорсткий диск. Ви купили ЖД і бажаєте його встановити в систему. Для цього потрібно обзавестися кабелем цього формату і підключити накопичувач до материнської плати.

Попередник

Перш ніж ми далі будемо розбиратися з нашим інтерфейсом, дізнаємося, чому ж була особлива попередня його версія. ATA виконувала ту ж функцію, що і SATA, але мала інший спосіб. На відміну від попереднього інтерфейсу, вона працювала з паралельною передачею інформації. В результаті передача і прийом даних здійснювалися одночасно.


Але він все так же функціонував в парі з накопичувачами інформації, серед яких були жорсткий диск або оптичний дисковод. Після того як з ATA виріс SATA, перший інтерфейс вирішили перейменувати в PATA (Parallel ATA).

Особливості

Кабель SATA для жорсткого диска має свої особливості. Він представлений 7-контактним роз'ємом. В відміну від попереднього, він став в рази менше. У ATA використовувалося аж 40 отворів. Перевагою новинки стала і його невелика площа. При підключенні він займає небагато місця, а тому не перекриває собою потоки повітря для охолодження інших комплектуючих. Розводка проводів стала спрощеною.
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска
Форма нового інтерфейсу надає можливість багаторазового підключення кабелю. Міцніше став і живить шнур. Харчування відбувається за трьома каналами: +33 В, +5 В і +12 Ст. Серед сучасних пристроїв, які підтримують цей формат, є такі, що працюють безпосередньо з роз'ємом SATA, а є й такі, що підтримують Molex. Ще однією відмінністю від попереднього формату стало полегшене підключення. Тепер на один шлейф коннектітся один пристрій, а не два, як раніше. Тепер кілька девайсів може працювати одночасно без затримок і перебоїв. Зникла і проблема з великою кількість шлейфів і проводів.

Контакти

Кабель SATA для пристроїв повинен мати як 7-контактне з'єднання, так і 15-контактне для харчування. Є варіант замість 15-контактного використовувати роз'єм на 4 від контакту Molex. Але варто пам'ятати, що якщо підключити обидва кабелі до харчування, то, швидше за все, жорсткий диск згорить. Інтерфейс працює за двоканальної передачі. Технологія низьковольтної диференціальної передачі сигналів дозволяє передавати дані на високій частоті, але використовувати дешеві з'єднання.
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска
Є роз'єм на 13 контактів. Його використовують у серверах або на невеликих пристроях, де застосовуються тонкі накопичувачі. Він суміщений і складається з двох частин: семиконтактного для шини даних і шестиконтактного для харчування.

Перший

З моменту появи кабелів SATA з'явилося багато різновидів і варіацій. Перша ревізія з'явилася в 2003 році. Функціонувала на частоті 15 ГГц і пропускної здатності в 12 Гбіт/с. Від попереднього інтерфейсу ATA новинка майже не відрізнялася за параметрами пропускної здатності. Послідовний обмін хоча і дещо повільніше, ніж паралельний, але за рахунок підняття високих частот параметри порівнюються. А за рахунок завадостійкості і непотрібності синхронізувати канали SATA виграє.

Другий

Кабель SATA 2 збільшив швидкість передачі даних до 3 Гбіт/с. вперше з'явився в контролері чіпсета nForce 4. Вважається, що з попередньою ревізією друга повинна працювати легко, оскільки є узгодження швидкостей. Але на ділі виявилося, що деякі пристрої та контролери вимагали особливий режим.

Третій

Третя ревізія стала найбільш повної і різноманітної. Кабель SATA 3 представлений в 2008 році. Пропускна здатність збільшилася знову в два рази. 6 Гбіт/с були доповнені і підготовлених управлінням харчування. Розробники залишили сумісність з попередніми ревізіями не тільки щодо підключення роз'ємів і кабелів, але і при роботі з протоколами обміну. Після основної версії були ще оновлення. Так, трохи пізніше з'явився SATA Revision 3.1. Він ознаменував впровадження кабелів для компактних пристроїв. Стали відомі mSATA для твердотільних накопичувачів формату 25 дюйма. Серед нововведень були і особливі технології, які відповідали за енергоспоживання, продуктивність і інші можливості.
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска
Кабель SATA 3 другої версії отримав окремо назва Express. Зі своїм «батьком» він був сумісний на програмному рівні, але несучим став інтерфейсом PCI Express. Змінилася і конструкція в цій ревізії. Тепер це два порти SATA, розміщених поряд у довжину. Швидкість збільшилася до 8 Гбіт/с, якщо використовувати тільки першу частину роз'єму, якщо задіяти обидві, 16 Гбіт/с.

Гаряча заміна

Паралельно з SATA був сформований і eSATA. Він став відомим у 2004 році. Працював з підключенням зовнішніх пристроїв і режимом «гарячої заміни». Цей режим – можливість відключати або підключати девайс під час роботи системи без необхідності вимикати харчування. Роз'єми стали більш опрацьовані, менш крихкі і стійкі до багаторазового відключення або підключення. З звичайним SATA модифікація несумісна фізично, але синхронізується сигнально, хоча і з різними рівнями сигналів. Для коннектинга необхідна шина даних та кабель живлення. Варіант став довшим на метр – 2 м. Щоб при цьому рівень сигналу залишався таким же, збільшили рівень передачі.
Кабелі та перехідники. Кабель SATA для жорсткого диска

Доробка

Щоб eSATA працював, потрібно не тільки передавати дані, але і підключати кабель до харчування. Для останнього процесу необхідно було використовувати окремий провід. Щоб якось об'єднати ці дві функції, потрібно було синхронізувати External SATA з USB-кабелем. MicroStar розробили якийсь підвид eSATAp. Їм вдалося об'єднати eSATA USB. Останній відповідав за харчування.

Інші види

Взагалі з моменту виходу SATA з'явилося так багато її модифікацій, що деякі навіть не стали затребуваними. Були і такі інтерфейси, які широко увійшли в побут. Багато стало перехідників і адаптерів для цього формату. З модифікацією накопичувачів інформації модифікувався і сам кабель. Так, є mSATA, SAS, Thunderbolt та ін.

Популярі новини
Загрузка...