Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв

597 0 Новини високих технологій

Незважаючи на повсюдне поширення дуже зручних у використанні флешок з USB-роз'ємом, старі добрі жорсткі диски не збираються здавати свої позиції, випереджаючи всі інші носії інформації щодо доступного обсягу й вартості. Більш того, якщо в області зберігання інформації не станеться якогось революційного прориву, то ситуація залишиться без змін. Складність в тому, що якщо флешки призначені тільки для шини USB (за виключення карточкоподобных, які ми не розглядаємо), то щодо вінчестерів не все так просто.


Історія проблеми

Перші жорсткі диски підключалися до комп'ютерів за допомогою інтерфейсу IDE (зовсім старі модифікації залишимо без уваги). На пристрої розташовувався прямокутний роз'єм розміром 80х10 мм з гребінкою втоплені всередину контактів-штирьков.
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
За допомогою спеціального шлейфу, що містить 80 провідників, вироблялося пару з материнської платою. Потім стандартом став послідовний інтерфейс SATA, а вінчестери обзавелися більш компактним роз'ємом. З цього моменту власники старих пристроїв почали використовувати адаптери для жорстких дисків, що дозволяло підключати «старичків» до нових обчислювальних систем. Могло здатися, що проблема остаточно не вирішена, але згодом ситуація лише ускладнилася.

«Чарівний» перехідник

Адаптер для жорсткого диска IDE-SATA представляв собою невелику електронну схему, розміщену всередині пластмасового корпусу пристрою. Від нього відходив провід для послідовної шини, що закінчується відповідним штекером, що дозволяє підключатися до комп'ютера. А ось роз'єм паралельної шини IDE («мама») був частиною корпусу самого адаптера. До нього і підключався старий вінчестер.
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
Подача електроживлення на жорсткий диск здійснювалася через невеликий окремий блок живлення. Це не дуже зручне рішення, але за досить високою споживаної потужності вінчестерів альтернативи не було.


В результаті таких маніпуляцій комп'ютер міг працювати з застарілими, але ще функціонуючим накопичувачем так само, як і з новою SATA-різновидом. До того ж це практично ніяк не позначалося на загальній працездатності системи.

Час USB

Після появи універсальної послідовної шини розвиток периферійних пристроїв обчислювальних систем помітно прискорилося. Зручності були очевидні: окреме харчування, як правило, не потрібно, так як стандарт спочатку передбачав подачу 5 В при максимальному струмі 500 (ревізія 2) і 900 мА (нова 3-я версія); сам же роз'єм був винесений на зовнішню частину корпусу (для IDE і SATA потрібно було відкривати системний блок). Більше того, тут же з'явився USB-адаптер для жорсткого диска дозволяв виконувати «гаряче» приєднання без відключення всієї обчислювальної системи.
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
Фізично такий перехідник є повністю аналогічним описаному IDE-SATA з тією лише різницею, що з одного його боку знаходиться роз'єм для USB («тато»), а з іншого – універсальний блок з роз'ємами для вінчестерів паралельного і послідовного інтерфейсів. Незважаючи на те що деякі пристрої вже не потребують окремого живлення, в цілях сумісності з старими рішеннями зазвичай додається своє джерело струму.

Вінчестери для ноутбуків

Останнім часом величезною популярністю користується адаптер для жорсткого диска 25 дюйма. Ці вінчестери встановлюються в портативних комп'ютерах і відрізняються від звичайних не тільки зменшеними габаритами, але і зниженим рівнем споживання. Важливою особливістю є висока надійність, багато в чому яка пояснюється міцністю до ударів і струсів, в десятки разів перевищує ці характеристики в десктопних побратимів. Такі накопичувачі настільки широко застосовуються, що називати подібні рішення «ноутбучними» вже не зовсім коректно. Найчастіше вони розраховані на роботу з інтерфейсом SATA.

Конструктивне виконання

Адаптери для жорстких дисків вищевказаного типу умовно поділяються на кілька видів: - перехідники, призначені для заміни штатного пристрою DVD-RW на другий вінчестер в ноутбуках; - так звані кишені, фактично перетворюють накопичувач величезну портативну флешку; - універсальні, аналогічні першим IDE-SATA, але більш технологічні. Використання того чи іншого адаптера залежить від кола завдань, які передбачається вирішувати з його допомогою. Зупинимося на цьому моменті докладніше.

Модернізація комп'ютера

Деякі адаптери для жорстких дисків дають можливість власнику ноутбука збільшити загальний доступний дисковий обсяг за допомогою установки всередину системного корпусу спеціальної конструкції. Спочатку витягується давно стало непотрібним пристрій для читання компакт-дисків. Згідно з його габаритами підбирається адаптер для жорсткого диска SATA розміром 25 дюйма.
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
Умовно кажучи, це металевий короб, в який поміщається вінчестер, фіксується гвинтами. Там же є невелика хустки, обладнана SATA-роз'ємів, за допомогою якої відбувається обмін даними між системною шиною і пристроєм. Короб з жорстким диском вставляється на місце DVD-RW і закріплюється штатними болтами. З видимої сторони присутня пластмасова накладка, що імітує панель приводу компакт-дисків. Такі адаптери для жорстких дисків, що підтримують новий стандарт SATA-3 хоча навряд чи користувач побачить різницю в продуктивності в порівнянні з попередньою ревізією.

Величезна «флешка»

Дуже часто адаптери для жорстких дисків служать для перетворення вінчестерів переносні самодостатні накопичувачі. Наприклад, для перегляду на телевізорі відео з високою роздільною здатністю швидкості Wi-Fi може виявитися недостатньо.
Адаптери для жорстких дисків - нове життя старих пристроїв
У цьому випадку доводиться або простягати до нього мережевий кабель, що не завжди можливо або попередньо записувати ролик на USB-флешку і підключити її до телевізора. Водночас з зростанням дозволу збільшується і займаний обсяг, тому накопичувач повинен бути відповідного класу, а це позначається на його вартості. У підсумку виходить, що набагато більш вигідно придбати адаптер-кишеня SATA-to-USB, простенький вінчестер 25 дюйма і використовувати це рішення замість флешки. Конструктивно такий перехідник являє собою невелику металеву або пластмасову коробку з платою сполучення. Всередину вставляється жорсткий диск і закривається кришкою. Виходить повністю закінчений виріб з mini USB - роз'ємом, який можна переносити, не боячись пошкодити що-небудь. У нього вставляється відповідний кабель підключається до потрібного пристрою. Іноді кабель розділяється на дві USB-гілки. Подвійне приєднання потрібно в тому випадку, якщо використовується жорсткого диска для роботи недостатньо живлення від одного порту.

Популярі новини
Загрузка...