Датчик кисню "Калина": характеристики і опис

602 0 Новини високих технологій

З кожним роком екологічні норми для автовиробників посилюються. Це торкнулося і вітчизняного "Автовазу". З середини «нульових» років всі машини йдуть з каталізатором. Він покликаний очистити вихлоп від шкідливих металів і відкладень, які йдуть в атмосферу. Але щоб ця деталь працювала правильно, в конструкції є ще і допоміжні елементи. Один з таких - датчик кисню. «Калина» 1.6 (8 кл.), теж їм оснащується. Що це за елемент, як він влаштований, і яким чином його замінити? Про це і не тільки читайте в нашій сьогоднішній статті.

Характеристика

Встановлюється на автомобіль «Лада Калина» датчик кисню з метою визначити кількість залишкового Про 2 у вихлопі. Інша назва даного датчика – лямбда-зонд. Ця назва походить від грецької літери ?. Саме цим символом позначається надлишок повітря у відпрацьованих газах. Датчик покликаний не тільки вимірювати концентрацію Про 2 , але і підтримувати стабільну роботу двигуна на різних режимах роботи (оскільки тісно пов'язаний з електронним блоком управління).


Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
Оптимальне значення лямбды на всіх автомобілях дорівнює одиниці. В такому випадку електронний блок управління готує суміш в наступному співвідношенні: на 1 кілограм бензину припадає 147 кілограмів повітря. Також відзначимо, що датчик кисню встановлюється тільки на автомобілі з електронним уприскуванням палива. На карбюраторних машинах такий елемент відсутній.

Де знаходиться?

Оскільки датчик кисню «Калини» 1.6 покликаний вимірювати залишковий Про 2 у газах, знаходиться він в системі вихлопу. Деталь розташовується прямо за випускним колектором (так званим «павуком»). Зовні елемент схожий на довгу свічку з проводами. Як виглядає датчик кисню «Калини» 1.6 читач може побачити в нашій статті.

Пристрій

Лямбда-зонд складається з наступних елементів:
 • Керамічного ізолятора.
 • Кільця і манжет (служать для якісного ущільнення).
 • Наконечника з просвердленим отвором.
 • Захисного щитка (теж має отвір для випуску вихлопних газів).
 • Спіралі (вона поміщена в окремий резервуар).
 • Струмопровідного контакту.
 • Проводки.
 • Все це укладена в металевий термостійкий корпус. Датчик кисню «Калини» кріпиться до випускного колектору завдяки резьбовому з'єднанню.
  Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
  Зазначимо, що технічні характеристики лямбда-зонда не дозволяють проводити виміри при температурі нижче 250 градусів Цельсія. Щоб датчик кисню «Калини» показував вірні значення, його керамічний наконечник повинен нагрітися до робочих температур. Такими вважаються значення 300-400 градусів Цельсія. Але як елемент працює при запуску авто «на холодну»? В такому випадку блок керування використовують усереднені значення лямбды, що йдуть від інших датчиків (числа обертів двигуна і температури охолоджуючої рідини). Згорає В циліндрах трохи більше палива, ніж передбачено нормами. Але як тільки температура у випускному колекторі досягне трьохсот градусів, співвідношення палива до кисню повернеться до норми і буде становити 1:14.7.

  Датчик кисню «Калини» 2-го покоління

  Зазначимо, що на останніх версіях «Калини» встановлюється декілька таких елементів. Керуючий датчик раніше знаходиться у випускному колекторі. А другий (діагностичний) розташований вже за каталізатором. Таким чином, датчики вимірюють концентрацію кисню до і після потрапляння газів в нейтралізатор. Обидва лямбда-зонда тісно взаємопов'язані між собою. При виході одного з них на панелі приладів відразу ж загориться датчик, який сигналізує про помилку. Але це не єдиний симптом.

  Ресурс

  Точного регламенту заміни лямбда-зонда виробник не виділяє. У кожного він виходить з ладу на різному пробігу. В середньому ця цифра становить 60-80 тисяч кілометрів. Щоб не гадати з пробігом, потрібно знати характерні симптоми несправностей.

  Ознаки несправностей

  Крім жовтої лампи «Перевірте двигун» на панелі приладів, у разі несправності датчика кисню «Калини» власник зіткнеться з масою інших проблем. Оскільки значення лямбды будуть некоректними, двигун працює не в своєму режимі.
  Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
  Можливі плаваючі обороти на холостому ходу. А оскільки електронний блок починає готувати суміш в неправильному співвідношенні, значно зростає витрата палива. Поряд з цим знижується динаміка розгону. Все це є приводом для детальної діагностики (а можливо, і заміни датчика кисню «Калини».

  Перевірка лямбда-зонда: спосіб № 1

  Найпростіший метод діагностики – візуальна перевірка. Щоб переконатися в несправності датчика кисню «Калини», потрібно оглянути його наконечник. Він не повинен мати слідів сажі. Якщо такі присутні на наконечнику, значить, у циліндри потрапляла збагачена паливом суміш. В результаті частина її не згоряла і виходила прямо в колектор.

  Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
  Ще одна ознака несправності – це блискучий наліт. Це свідчить про високу концентрацію свинцю в паливі. Варто відзначити, що даний метал сильно пошкоджує керамічні частинки датчика і останній не в змозі нормально працювати. Зазвичай наявність свинцю говорить про погану якість палива. Не варто заправлятися на сумнівних АЗС. Також до заміни датчика ведуть відкладення сірого кольору. Це говорить про наявність моторного масла у вихлопі. Таке відбувається через зношених кілець в циліндропоршневої групи. Але також сірий наліт утворюється при використанні сторонніх присадок в паливо.

  Спосіб № 2

  Більш ефективний метод перевірки датчика кисню «Калини» - вимірювання напруги на контактах. Для цього нам знадобиться вольтметр (або мультиметр). Отже, включаємо запалювання і підключаємося до контактів. Нормальне значення – 045 В. Якщо цей параметр становить нижче 042 значить, елемент вийшов з ладу.

  Спосіб № 3

  Цей метод полягає в комп'ютерній діагностиці за допомогою ELM-адаптера. Для «Лади Калини» оптимальним вибором буде ELM-327. Після підключення комп'ютер вважає всі помилки з блоку. Нижче ми наведемо кілька кодів, що свідчать про несправності датчика кисню «Калини»:
 • РО134. Відсутність живлення на датчику.
 • РО136. Датчик замикає на масу.
 • РО140. Говорить про обриві ланцюга.
 • Якщо у вас «Калина» з нагрівачем лямбда-зонда, також можлива поява помилки РО135. В такому випадку елемент теж прирівнюється до несправного.

  Заміна

  Для того щоб замінити кисневий датчик на «Калині», вам знадобиться набір ріжкових ключів і рідина ВД-40. Якщо конструкцією передбачений тільки один лямбда-зонд, не обов'язково проводити роботи на оглядовій ямі. Цей датчик знаходиться на випускному колекторі – щоб до нього дістатися, досить відкрити капот.
  Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
  Зверніть увагу: роботи по зняттю і установці кисневого датчика повинні проводитися на остившем моторі. Попередньо лямбд-зонд потрібно обробити рідиною ВД-40. Для чого це потрібно? За час експлуатації різьблення сильно прикипає до колектора, тому відкрутити такий елемент стає неможливим. Далі знімаємо колодку з контактами. Вона може кріпитися на пластиковому хомуті. Останній доведеться розрізати. Самі контакти підходять на патрубок системи охолодження. На наступному етапі за допомогою ключа «22» викручуємо кисневий датчик назовні. Далі залишається лише встановити новий елемент у зворотній послідовності.
  Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
  Зверніть увагу: дроти від кисневого датчика не повинні стикатися з металевою частиною двигуна. В іншому випадку вони можуть оплавитися.

  Якщо лямбда-зонд «закис»

  Часто трапляється, що одного лише змочування в «ВДшке» не вистачає. Різьба по-як і раніше тримає оборону. Як бути в такому випадку? Є два методи вирішення проблеми:
 • Потрібно запустити двигун і почекати поки він прогріється. Після цього акуратно полити водою датчик. Згідно законам фізики, метал при охолодженні повинен зменшитися. А оскільки «штани» ще розігріті, утворюється невеликий зазор в різьбі. Але відкручувати датчик потрібно в рукавицях, щоб не було опіків.
 • Другий спосіб вимагає наявності молотка і паяльної лампи. За допомогою останньої потрібно нагріти корпус датчика, одночасно постукуючи по ній молотком. Так ми злегка расшатаем елемент і його буде простіше викручувати.
 • Результати заміни

  Після установки нового кисневого датчика на «Калину» власники помічають істотне зниження витрати палива. Різниця становить два-три літри на сто кілометрів. На холостих машина працює стабільно, відмінно розганяється. Також пропадає на панелі приладів та «Чек». Але іноді він може зависати в блоці. Видалити цю помилку можна за допомогою комп'ютера, підключившись через діагностичний роз'єм.

  Можна чистити?

  Новий датчик на «Калину» коштує в районі півтора тисяч рублів. Сума невелика, але все-таки знаходяться люди, які бажають заощадити. Замість заміни датчика вони виробляють його чистку, замачівая у будь-якому розчиннику.
  Датчик кисню "Калина": характеристики і опис
  Але як показує практика, ці роботи безрезультатні. Навіть при відсутності нагару і нальоту, такий лямбда-зонд не буде коректно працювати. Тому в разі несправності кисневий датчик підлягає лише заміні. Це набагато простіше і швидше, ніж чистка.

  На закінчення

  Отже, ми з'ясували, що таке кисневий датчик. Як бачите, від цієї незначної деталі в чому залежить робота мотора автомобіля і його експлуатаційні характеристики. Не варто ігнорувати заміну лямбда-зонда. Це може спричинити за собою низку проблем при експлуатації автомобіля.

  Популярі новини
  Загрузка...