64-бітна система: особливості, характеристики і опис

387 0 Новини високих технологій

По всій видимості, не потрібно говорити, що більшість сучасних користувачів знають про те, що на сьогоднішній день найбільш поширеними є операційні системи, в яких використовується архітектура 32 або 64 біта. Правда, далеко не всі уявляють собі різницю між 32 - і 64-бітними системами Windows. Саме тому пропонується зробити короткий екскурс в історію та з'ясувати, які ж основні відмінності таких ОС і які з них найбільш переважні в установці на комп'ютер і використання для вирішення повсякденних завдань.

64-бітна система Windows: запитання архітектури

Для початку слід розглянути деякі питання, пов'язані з теоретичними поняттями архітектури. Власне, що таке архітектура або, як її ще називають, бітність або розрядність? Це здатність операційної системи (або обладнання) одночасно обробляти певну кількість бітів інформації. Відповідно, чим вона вище, тим більшу точність обчислень і швидкодію ми отримуємо в кінцевому підсумку, незважаючи навіть на те, що всі операції на комп'ютерах представлені виключно у вигляді двійкового коду, коли параметри можуть приймати значення нуля або одиниці.


Сьогодні і випускається обладнання та програмне забезпечення скорочено позначаються як х86 і х64. А тут відразу виникають питання. З 64-бітної системою все зрозуміло. Але чому ж тоді розрядність 32 біта позначається у вигляді скорочення х86? Для розуміння цього потрібно трохи зануритися в історію.

Трохи історії

На зорі створення персональних комп'ютерів і обладнання, програмне забезпечення, яке здійснювало управління ним, спочатку передбачало використання архітектури 8 біт. Якщо хто пам'ятає старі 8-бітні ігрові приставки, це як раз з тієї серії. Потім комп'ютерні системи стали 16-бітними.
64-бітна система: особливості, характеристики і опис
І тільки з появою IBM-сумісних комп'ютерів Intel 80386 якраз на базі процесорів i386 стала використовуватися технологія 32 біта, яка до нинішніх досі позначається двома останніми цифрами тогочасної моделі процесора.
64-бітна система: особливості, характеристики і опис
Поява 64-бітних систем, як не дивно це звучить, пов'язано не з Windows, а з устаткуванням, коли в 2003 році світ побачив перший 64-бітний процесор Athlon виробництва корпорації AMD. До речі сказати, це було вже восьме покоління процесорів (К8). На жаль, на той час таким чином компанія-виробник намагалася виграти процесорну гонку у Intel, а ось операційних систем, які б підтримували роботу з такими пристроями, ще не існувало.
64-бітна система: особливості, характеристики і опис
Все змінилося тільки з виходом ОС Windows XP х64 Edition, розробленої корпорацією Microsoft.

Переваги архітектури х64

Якщо з обладнанням все більш чи менш зрозуміло (підвищення продуктивності в обчисленнях завжди була і є пріоритетом), то для чого знадобилося випускати 64-бітні системи Windows та інші подібні ОС? Підтримка процесорів? Так, безсумнівно! Однак суть навіть не в цьому, оскільки абсолютно всі сучасні процесори мають підтримку так званих 64-бітних інструкцій.

Головна особливість такої архітектури пов'язана з обсягами оперативної пам'яті. Якщо ви уважно подивитеся на відомості про встановленою операційною системою х86 наприклад, при наявності ОЗП на рівні 4 Гб, можна буде помітити, що доступної оперативної пам'яті виявляється всього десь в районі 275-35 Гб. Якщо ж планок пам'яті більше, вони взагалі не будуть визначені. Таким чином, стає очевидно, що системи архітектурою 32 біта оперативну пам'ять 4 Гб не підтримують, а для роботи з такими обсягами і вище якраз і потрібні 64-бітні системи. Вважається, що обмеження по підтримуваної пам'яті становить 16 Гб.

Недоліки 64-бітових технологій

Однак не все так безхмарно (поки що). Незважаючи на те, що 32-бітні програми в середовищі 64-бітних систем можуть працювати, для деяких типів обладнання потрібні драйвери як раз з новою архітектурою. А вони застаріле програмне забезпечення підтримують не завжди. Та й самі виробники до недавнього часу не поспішали переводити свої програмні продукти на нові рейки. Пов'язано це було, якщо можна так сказати, з зворотним ефектом. Справа в тому, що 32-бітні додатки 64-бітних ОС можуть працювати, а навпаки – ні.

Як дізнатися, 32 - або 64-бітна система встановлена на комп'ютері

Що ж стосується того, як відразу визначити, яка перед вами система, тут не все так просто. За зовнішнім виглядом графічного інтерфейсу зробити це неможливо. У разі купівлі офіційного інсталяційного дистрибутива, звичайно, розрядність буде зазначено на упаковці. Але як дізнатися 64-бітну систему, якщо Windows вже присутній на комп'ютері?
64-бітна система: особливості, характеристики і опис
Для цього можна скористатися розділом властивостей комп'ютера, командами msinfo32 або dxdiag, що вводяться в консолі «Виконати» і т. д.
64-бітна система: особливості, характеристики і опис
Варіантів досить багато.

Яку систему вибрати при установці?

Нарешті, яка модифікація Windows (32 - або 64-бітна система) в ідеалі підійде для установки на домашній ПК або ноутбук? Само собою зрозуміло, основним критерієм тут виступає раніше згаданий обсяг оперативної пам'яті. Якщо у вас є 4 Гб і більше, тут і думати нічого. Встановлювати потрібно тільки систему х64 інакше обсягами понад цього ліміту ви скористатися просто не зможете. Крім того, 64-бітна система, як показують результати численних тестів, і працює значно спритніше. Якщо ж у вас є сумніви з приводу працездатності якогось специфічного програмного забезпечення застарілого типу (до певної міри), і тут проблем бути не повинно.

Зв'язок оперативної і віртуальної пам'яті

Наостанок варто окремо сказати про використання коштів віртуальної пам'яті, які є в будь-якій операційній системі Windows незалежно від її архітектури. За неї відповідає спеціальний компонент, званий файлом підкачки, які резервує вільний дисковий простір для вивантаження в нього компонентів програм, якщо оперативної пам'яті для цього стає недостатньо. Очевидно, що швидкість звертання до жорсткого диска набагато нижче, ніж до планок ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті, тому в деяких випадках задіяння віртуальної пам'яті є абсолютно невиправданим.
64-бітна система: особливості, характеристики і опис
Натомість у системах з обсягами ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті на рівні 8 Гб і вище файл підкачки можна абсолютно елементарно відключити, що жодним чином не позначиться на загальній продуктивності апаратної частини комп'ютера. Як вже зрозуміло, без системи з архітектурою х64 тут не обійтися.

Післямова

Що ж стосується перспектив розвитку 64-бітових технологій практично всі розробники обладнання та програмного забезпечення, так чи інакше, все одно приходять до їх використання. І хто знає, цілком можливо, що і це ще не межа, а з часом (як прогнозується) в недалекому майбутньому ми побачимо і 128-бітні системи або навіть з архітектурами вище. А це вже не за горами. До речі сказати, дуже сильно розвиток таких технологій помітно по ігровій індустрії. Адже не секрет, що в свій час дуже часто випускалися ігри такого рівня, що для них не було навіть підтримки з боку апаратних ресурсів.

Популярі новини
Загрузка...