Новини високих технологій
» » Як дізнатися розрядність системи? Яка відмінність між 32 біт і 64 біт?

Як дізнатися розрядність системи? Яка відмінність між 32 біт і 64 біт?

15-09-2017, 12:54
727
Операційна система має певну розрядність. Однак далеко не всі вони встановлюються на будь-які типи комп'ютерів. Тут все трохи заплутано для непідготовленого користувача. Тому варто розібратися в цьому питанні. Як дізнатися розрядність системи? Про це ми і розповімо трохи пізніше в статті. А поки - трохи "лікнепу".

Що таке розрядність?

В ті часи, коли по Землі ходили мамонти, з'явилася ОС типу MS-DOS. Її розрядність становила всього 16 біт. Але і процесори в той час були тільки 16-бітні. Так що така система як не можна краще відповідала існуючим реаліям. Але з часом з'явилися процесори з підтримкою 32-бітної архітектури. Вона також позначається як х86. Природно, MS-DOS безнадійно застаріла. І на сцену вийшла улюблена всіма Windows.


З розвитком технологій з'явилися і 64-бітні процесори. Дітища Білла Гейтса довелося терміново еволюціонувати. Підтримка архітектури х64 була реалізована в легендарній Windows XP. З тих пір кожна версія "Вінди" традиційно підтримує нову архітектуру. І це добре, оскільки 64-бітні процесори мають ряд переваг перед застарілими 32-бітними. Розрядність системи ХР (32 біт) не могла розкрити всього потенціалу нових процесорів.

Різниця між 32 і 64

Все відмінність полягає в тому, що процесори з архітектурою 64 біт працюють набагато швидше своїх застарілих колег. А операційні системи, оптимізовані під цю розрядність, показують просто чудеса продуктивності. Природно, тільки в тому випадку, якщо використовуються програми, оптимізовані під 64 біт. Але справа навіть не в цьому, а в тому, що в наш час багато утиліти і програмні продукти геть відмовляються працювати з 32-бітними системами. Тут навіть режим емуляції не допоможе.


При цьому найпопулярнішими процесорами (і операційними системами) і донині є 32-бітні рішення. Однак років через п'ять 64-бітна архітектура повністю витіснить цих "старичків". І тоді настане катарсис. Так і 32-бітні процесори підтримували лише 35 гб оперативної пам'яті. У той час як 64-бітні системи можуть підтримувати від 4 до 256 гб "оперативки" (і це не межа). Однак давайте подивимося, як дізнатися розрядність системи сімейства Windows.

Використання можливостей Windows

Як визначити розрядність системи за допомогою стандартних інструментів Windows? Дуже просто. Досить клацнути по іконці "Мій комп'ютер" правою кнопкою миші і вибрати пункт меню "Властивості". У вікні буде багато інформації. Потрібна нам рядок знаходиться десь під назвою операційної системи і називається "Тип системи". Так ви зможете дізнатися розрядність системи XP (або іншою версією), так і почерпнути багато корисної інформації про комп'ютер.
Є ще один спосіб: Йдемо в меню "Пуск", вибираємо команду "Виконати" і в адресному рядку пишемо systeminfo. Після цього натискаємо "Enter". З'явиться вікно, в якому буде представлена вичерпна інформація про операційну систему комп'ютера. Такий метод найкраще підходить тим, хто хоче спробувати попрацювати з командним рядком Windows. До того ж цей спосіб надає більш розгорнуту інформацію про операційну систему. Можна дізнатися багато цікавого.

Використання спеціальних програм

Є ще одна відповідь на питання про те, як дізнатися розрядність системи. У цьому допоможуть інформаційні програми типу Everest або AIDA. Вони здатні видати інформацію про все, що є в комп'ютері: процесор, оперативної пам'яті, мостах материнської плати, самій материнській платі, жорстких дисках, операційних системах і в чому іншому. Але є одне "але". Ці програми не безкоштовні. Але навіть пробні версії здатні розповісти багато чого. А якщо заохочувати піратство, то на цей рахунок взагалі можна не заморочуватися.
Everest і AIDA 64 далеко не єдині програми, які можуть надавати інформацію про встановленої операційної системи. Багато додатків, які створені для чищення і оптимізації ОС? теж це вміють. Хоча особливо покладатися на них не варто. Вони можуть іноді помилятися. Тим не менш розрядність операційної системи вони показують досить точно. Потрібно тільки врахувати, що далеко не всі вони є безкоштовними. А за повноцінну версію доведеться заплатити чималі гроші.

Чому варто встановити 64-бітну систему

Якщо у вас процесор, що підтримує архітектуру х64 а ви досі сидите на 32-бітної системі, тобто сенс її терміново замінити. Бо тоді система стане працювати набагато швидше, навіть якщо у вас всього 2 гігабайти оперативної пам'яті. Як дізнатися, яка розрядність системи? Це можна зробити в тій же програмі AIDA 64. І якщо ви бачите, що у вас 64-бітний процесор і 32-бітна система, терміново наводити порядок. До того ж наявність 64-бітної операційної системи відіграє позитивну роль при подальшому "апгрейд" комп'ютера.
Крім чисто технічної сторони проблеми, є і ще одна. Справа в тому, що майбутнє за 64-бітною архітектурою. Тому перехід на ці системи буде здійснюватися масово незабаром. Так чому б не перейти зараз? Тим більше що за це платити не потрібно. Просто скачайте потрібний образ, запишіть його на диск і встановіть операційну систему.

Висновок

Тепер ви знаєте все про те, як дізнатися розрядність системи. Різниця між 64-бітної і 32-бітною архітектурою істотна. Сучасні процесори краще всього працюють саме з 64-бітними операційними системами. Тому потрібно терміново переходити на них. Однак варто врахувати, що 32-бітні операційні системи чудово себе почувають на 64-бітних процесорах. А ось 64-бітні навіть не встановляться на 32-бітні процесори. Так що будьте уважні і обережні. Хоча тут сильно нашкодити все одно не вийде, але не варто розслаблятися.
Цікаво по темі
Помилки crash service.exe - що це таке?
Помилки crash service.exe - що це таке?
Crash service – один з файлів EXE, що знаходиться в реєстрі і відноситься до Third-Party App. Він призначається для нормальної роботи ОС, але може
Як дізнатися сокет процесора на ПК або ноутбуці?
Як дізнатися сокет процесора на ПК або ноутбуці?
Інформаційна стаття про те, як дізнатися сокет процесора на ПК або ноутбуці. Розглянуті різні варіанти отримання даної інформації.
Як перевірити DirectX, версію програми зокрема
Як перевірити DirectX, версію програми зокрема
У цій статті ви дізнаєтеся, як перевірити DirectX. Версію програми перевіряють двома способами, що ...
Які оновлення Windows 7 можна встановлювати? Шкідливі оновлення Windows 7
Які оновлення Windows 7 можна встановлювати? Шкідливі оновлення Windows 7
Не всі користувачі комп'ютерів і ноутбуків пробували на ділі Windows 7. Багато з тих, хто належить до IT-спільноти, використовують в якості