Новини високих технологій
» » Види відеокарт. Дискретна відеокарта або інтегрована краще

Види відеокарт. Дискретна відеокарта або інтегрована краще

14-01-2018, 18:48
3 345
Відеокарти вже давно стали невід'ємною частиною будь-якого домашнього комп'ютера. Вони використовуються в телефонах, планшетах та інших графічних пристроях. Але з часом втрачають свій потенціал, вимагаючи заміни на більш свіжий продукт. Які існують види відеокарт, і як не помилитися у виборі серед величезного розмаїття моделей?

Що таке графічні процесори, і навіщо вони потрібні?

З часом процесори перестали справлятися з покладеними на них завданнями, і потрібен додатковий засіб обробки графічного потоку. Так індустрія вийшла на новий рівень – виробництво відеокарт. В даний момент існують сотні моделей дискретних відеокарт, а значна частина процесорів має вбудоване графічне ядро.


Оскільки в сучасних комп'ютерах графіка - одна з найважливіших якостей, необхідно засіб, який здатний правильно і швидко обробити безліч графічних потоків, не займаючи всі ресурси комп'ютера. Тому графічні адаптери стали комплектувати власною пам'яттю, таким чином збільшивши потужність у кілька разів. Багато хто вважає, що дискретні відеокарти – це доля геймерів і задовольняються інтегрованим відео на старих материнських платах.

Дискретні відеокарти

Це основний тип потужних відеокарт, підтримує безліч технологій і здатний справлятися з надприродними завданнями. По суті, такі GPU є окремим маленьким комп'ютером, оскільки забезпечені власною пам'яттю, процесором, контролерами і навіть ЗА. Більшість знімних GPU мають додатковий роз'єм живлення.


Цей вид відеокарт цілком підійде для потужних ігор, роботи в 3D редакторах і просто складного рендеринга. Основний мінус таких GPU – ціна. Вартість топових моделей порівнянна з вартістю цілого комп'ютера середнього рівня, а іноді і перевершує її. Ви можете використовувати таку відеокарту, якщо хочете отримати потужний комп'ютер і назавжди забути про лагах у грі, або змириться з гальмуванням і спробувати більш бюджетний варіант. Що значить, «інтегровані відеокарти, і чим вони краще?

Інтегровані системи

Крім дискретних адаптерів, в настільних ПК можна зустріти інтегровані GPU. Як випливає з назви, ця карта незнімна і запаюється в схему на заводі. Відеоадаптери такого типу знайшли своє місце в смартфонах, планшетах, ультрабуках та інших пристроях, де неприпустимо використання активного охолодження. Інтегровані відеокарти вбудовані кількома способами: У материнську плату у вигляді окремого чіпа. Такий тип застарів і в даний час майже не використовується в домашньому устаткуванні. В кристал центрального процесора (APU). Досить популярний в останні роки вид відеокарт, що використовується на багатьох ноутбуках і бюджетних ПК. У разі використання APU, є можливість заміни пошкодженого графічного ядра разом з процесором, але такі ситуації практично не зустрічаються.

Позитивні і негативні сторони

Вбудовані GPU змушені використовувати загальні ресурси комп'ютера для виконання обчислень. Це означає, що пам'ять, процесор і харчування використовуються постійно. З точки зору продуктивності – це не зовсім добре, оскільки під час максимальної завантаженості GPU збирається величезна чергу на обробку до CPU. Основний мінус цього типу відеоадаптерів – продуктивність.
Тим не менше, ці недоліки не означають, що інтегрована відеокарта погана. Навпаки, якщо розглянути позитивні сторони, то все стає куди райдужніше: Не потрібно додаткове місце в корпусі для установки. Харчування здійснюється через модуль материнської плати і процесора. Не потрібно додаткове охолодження. Обслуговується разом з ЦП. У кілька разів дешевше дискретних аналогів. Інтегровані GPU досить надійні, щоб відслужити кілька років, а то і зовсім пережити жорсткий диск або оперативну пам'ять – турбуватися про їх «прихильності» до материнської плати не варто. Також у випадку використання APU є можливість заміни пошкодженого графічного ядра разом з процесором.

А може, все-таки - гібрид?

APU може бути встановлений і в ноутбук, і в настільний ПК. Це часто збиває з пантелику при вивченні характеристик пристрою, тим самим провокуючи думки: «Ух ти! Процесор відразу з відеокартою. Дайте дві!» Деколи таке незнання призводить до розчарування. Так що краще – дискретна або інтегрована відеокарта? Як правило, все, що універсально – гірше, ніж вузькоспрямовані речі. Це справедливо і для APU. Остаточний вибір напряму залежить від ваших потреб і можливостей. Для офісних завдань цілком достатньо одного процесора з вбудованим графічним ядром. Сучасних моделей вистачить, щоб і ролик у високому дозволі подивитися, і в невимогливі ігри пограти, і навіть діфку зібрати. А ось під час роботи в текстових редакторах і електронній пошті ви і зовсім не згадайте, що ваш процесор якийсь там «гібридний». Переплачувати за дискретні відеокарти заради посиденьок в Інтернеті не має сенсу.

Сучасні дискретні карти

Перші відеокарти зовсім недавно мали всього по кілька мегабайт пам'яті, а сьогодні обсяг найбільш продуктивних моделей досягає 12 Гб! Нові види відеокарт для ПК підтримують виведення сигналу кількома способами: DVI; HDMI; Display Port; і VGA, який поступово відживає своє. Роз'єми можуть бути взаємозамінними через перехідники. Так, висновок по DVI можна здійснити на старий монітор VGA і навпаки. Одна топова карта GTX Titan X споживає до 250 Вт на максимальній завантаженості, що потребує потужного блоку живлення зі спеціальними виходами для відеокарти. Тому GPU потребує потужному охолодженні. Дійшло до того, що топові моделі почали обладнувати турбінами і водяними системами.

Технології і сумісність

Існують системи, які містять дві відеокарти, наприклад, вбудовану і дискретну, здатні працювати паралельно один з одним. Подібне добре розвинене у AMD (технологія Dual Graphics). Вона дозволяє поєднувати ресурси APU з будь-якими моделями відеокарт AMD для забезпечення більш високої продуктивності.
З схожих технологій можна відзначити Cross Fire, яка дозволяє підсумувати потужність дискретних відеокарт, та SLI - те ж, тільки для NVidia. Щоб застосувати цю технологію на практиці, необхідно мати материнську плату, що підтримує одну або обидві ці функції. У більшості випадків материнські плати і відеокарти сумісні в будь-яких комбінаціях, за винятком відеокарт зі старим роз'ємом AGP, які вже і не зустрінеш. Сучасні GPU мають PCI-E порт, який має ряд переваг перед AGP.

У гонитві за новинами

Сучасні топові дискретні карти підтримують дозвіл в 8К і можуть працювати з великою кількістю моніторів. Також в топові моделі інтегрована підтримка віртуальної реальності. Не будемо вдаватися в подробиці вибору, а лише розглянемо пріоритетні параметри для дискретних GPU. Багато хто вважає, що чим більший об'єм пам'яті, тим потужніше відеокарта, але це не зовсім вірно. Продуктивність визначають наступні параметри: Обсяг відеопам'яті. Поставтеся до підбору раціонально. Подумайте, для чого буде використовуватися комп'ютер, як скоро буде замінена карта, може, краще SLI/Crossfire. Частота шини - чим вище, тим пам'ять швидше. Техпроцес – чим менше, тим краще. Кількість шейдерних блоків. Система охолодження. Материнська плата і CPU. В самих сучасних іграх, станом на 2017 рік, буде цілком достатньо і 8 Гб відео, а більшості з них вистачить і 6 Гб.
Види і характеристики сучасних відеокарт настільки різноманітні, що вибрати якийсь конкретний набір з адаптера і процесора стає занадто складно. Але є оптимальне рішення – купуйте залізо приблизно одного року випуску і класу. Зазвичай немає сенсу збирати комп'ютер на топовому обладнанні лише для нових ігор. Топові машини можна вважати робочим інструментом тих, хто має справу з монтажем відео і іншими серйозними обчисленнями. Деколи, додатковий GPU можна використовувати для звичайних розрахунків великого обсягу, в парі з CPU.

Заміна старої карти

Ймовірно, через 1-2 роки після покупки GPU середнього рівня, вона перестане вас влаштовувати, і захочеться чогось більшого. Але щоб не замінити її на одне і те ж, необхідно дізнатися поточну модель дискретної відеокарти: Відкрийте диспетчер пристроїв. Розгорніть гілку «Відеоадаптери». Карта буде вказана в назві наступного пункту. Якщо хочеться більшого, можна клацнути по назві карти правою кнопкою і перейти: Властивості/Відомості. Модель відразу буде вказана у вікні.
Припустимо, що ваша відеоплата згоріла і ніяк не визначається в диспетчері пристроїв, сторонніх програмах, і все, що є – її млява тушка. В такому разі давайте розглянемо, як дізнатися модель відеокарти за зовнішнім виглядом. Є кілька способів: Вимкніть та вийміть карту з корпусу ПК. На звороті плати зазвичай знаходиться наклейка зі штрих-кодом і повною назвою продукту. З великою ймовірністю ви знайдете модель і логотип фірми на радіаторі або кулері. Якщо написів немає, то це дивно, але ви можете продовжити пошуки і спробувати знайти модель (або будь-які інші цифри, які якось пов'язані з моделлю) вже на самій платі. Спробувати пошук за назвами контролерів і написах графічного чіпа (для цього доведеться зняти радіатор). Пошуки навряд чи увінчаються успіхом, але спробувати варто. Якщо вам зовсім не шкода свого часу, спробуйте знайти схожу модель з фотографіями. У різних фірм одна і та ж модель може кардинально відрізнятися дизайном, що істотно ускладнює пошук.

Мобільні платформи

Багато хто впевнені, що дискретна відеокарта - це знімний елемент. Але для запчастин ноутбука це визначення не зовсім вірно. Дійсно, частіше зустрічаються лептопи з двома відеокартами різних типів, ось тільки обидві вони розпаяні на материнській платі. Виходить, що дискретна карта все ж присутній і навіть виконує левову частку роботи, але от зняти її без паяльника неможливо. Так чи інакше, вони класифікуються як знімні GPU і виконують всі його обов'язки. А що краще – дискретна або інтегрована відеокарта на мобільних платформах? Стає все складніше знайти ноутбук, який має лише одне графічне ядро. Та й ціна на такі моделі часто мінімально відрізняється від прототипів з дискретними картами. Тому сенс переплатити за додаткові гігабайти відеопам'яті безумовно є.
Зазвичай для охолодження дискретної відеокарти і процесора використовується загальний радіатор і всього один кулер. Ну хіба може один вентилятор належною мірою охолоджувати, наприклад, систему на AMD A10 і відеокарті 9ххх серії? При відсутності фізичного обслуговування ноутбука на такий «гарячих» системах нерідко спостерігаються серйозні перегріви, які значною мірою шкодять обладнання.

Підсумуємо

Вибираючи між двома видами відеокарт, в першу чергу, варто враховувати ваші потреби та бюджет. Якщо ви запеклий геймер, то для вас важливими будуть наступні пункти: Обсяг відеопам'яті. Архітектура. Частота. Система охолодження. Параметри другого плану (інші характеристики відеокарти комп'ютера). Деякі карти високого рівня часто тюнінгують, як і весь системний блок, втім. Є фірми, які займаються розробкою дизайну корпусів і окремих комплектуючих. Там ви можете перетворити вашу GTX 1080TI в справжній витвір мистецтва. Якщо гри вас не приваблюють, і вибір припав на APU, то варто враховувати загальні характеристики комп'ютера і самого процесора.
Цікаво по темі
Рейтинг мобільних відеокарт нового покоління
Рейтинг мобільних відеокарт нового покоління
Продуктивність графічного контролера або відеокарти впливає на якість зображення, дає можливість грати в комп'ютерні ігри або займатися майнингом.
Рейтинг відеокарт Nvidia по продуктивності
Рейтинг відеокарт Nvidia по продуктивності
Відеокарти від Nvidia завжди користувалися популярністю. За результатами тестування в іграх видно, що вони часто перевершують своїх конкурентів від
Характеристики ATI Radeon HD 5700 Series: огляд карт HD 5750 і HD 5770
Характеристики ATI Radeon HD 5700 Series: огляд карт HD 5750 і HD 5770
На момент виходу відеокарт серії HD 5700 їх вже не можна було назвати кращими. Ця серія призначена для масового покупця, і компанія AMD таким чином
Огляд характеристик відеокарти ATI Mobility Radeon HD 4200
Огляд характеристик відеокарти ATI Mobility Radeon HD 4200
ATI Mobility Radeon HD 4200 – це попередня серії інтегрована карта. Розглянемо основні характеристики цього інтегрованого рішення, а також результати
Варта уваги відеокарта GeForce GTX 745?
Варта уваги відеокарта GeForce GTX 745?
Компанія nVidia - це провідний світовий виробник графічних адаптерів для мобільних і персональних комп'ютерів...
Відеокарта GeForce GTX 980: опис, характеристики, фото
Відеокарта GeForce GTX 980: опис, характеристики, фото
Компанія NVIDIA відома як постачальник надійних і високопродуктивних відеокарт, зокрема, оптимізованих ...