Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото

90 0 Новини високих технологій

Після війни Ульяновський автозавод, який раніше носив назву УльЗИС, являв собою щось на зразок філії Газу. УАЗ, за розробленою горьковчанами технічної документації та наданого обладнання, налагодив на своїх виробничих площах випуск армійських позашляховиків (джипів) ГАЗ-69. Готові машини залишали завод вже під іншим маркуванням – УАЗ-69. А ось першою моделлю, яку ульянівські конструктори розробили самостійно, став УАЗ-450.

Початок шляху

Навесні 1955 року перед КБ автозаводу УАЗ, очолюваного головним конструктором Іваном Олексійовичем Давидовим, було поставлено завдання: розробити, на основі шасі легкового позашляховика УАЗ-69 автомобіль, який міг би перевозити багаж масою до 800 кг. Довжина колісної бази «газика» становила лише 2300 мм, тому традиційна, послідовна конструкція машини: двигун-кабіна-вантажна платформа, для проекту не годилася. У зв'язку з цим було вирішено в споруді автомобіля використовувати вагонну компонування, яка раніше застосовувалася тільки в автобусах.

Робота просувалася досить швидким темпом. Вже в тому ж році автозавод зібрав перші п'ять досвідчених УАЗ-450 який відразу ж за свої округлі форми отримав нове народне ім'я – «паляниця».

Пристрій «буханця»

Завдяки тому, що в машині використовувалася бескапотная схема, автомобіль вийшов при своїй компактності досить містким. По суті, УАЗ-450 (фото нижче) являв собою повнопривідний суцільнометалевий мікроавтобус, передні двері якого відкривалися проти його руху, а посадка пасажирів або навантаження багажу повинна була здійснюватися через задні подвійні розсувні двері.
Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото
Плавність ходу забезпечувала ресорна підвіска і важільно-поршневі амортизатори. В якості силового агрегату в машину встановили розточений аналог чотирициліндрового двигуна від «Перемоги» (ГАЗ М-20). Діаметр циліндрів в ньому був збільшений з 82 до 88 мм. З-за цього робочий обсяг мотора став 2432 см куб., відповідно, зросла і його потужність, тепер вона склала – 62 л/с. У «Перемоги» також запозичили і трьохшвидкісну КПП.

Двоступенева «роздатка», штампована рама і обидва нерозрізних моста УАЗ-450 отримав від УАЗа-69. Передній привід, також як і у «шістдесят дев'ятого», був відключається. Гальма барабанного типу, обладнані системою гідроприводу.

УАЗ-450: технічні характеристики

 • Габарити машини – 4360мм х 1940 мм х 2300 мм
 • Повна маса – 1950 кг
 • Колісна формула – 4х4.
 • Колія (мм) – 1436.
 • Колісна база (мм) – 2300.
 • Радіус розвороту (м) – 68.
 • Дорожній просвіт (кліренс), мм – 210.
 • Місць в кабіні – 2.
 • Місць в салоні – 9.
 • Вантажопідйомність – 800 кг
 • Гранично можлива швидкість – 90 км/год.
 • Загальний обсяг двох баків для бензину – 96 літрів.
 • Витрата пального на 100 км – 14 літрів.
 • Запас ходу (усереднена величина) – 500 км.
 • Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото

  Заводські варіанти нового УАЗа

  Масовий випуск УАЗ-450 почався восени 1958 року. Спершу сімейство серійних «буханців» включало в себе три моделі: медичний автомобіль УАЗ-450А, малий вантажівка – УАЗ-450Д, і базовий «450-ї» – закритий фургон.
  Санітарна машина призначалася для обслуговування пунктів швидкої медичної допомоги, перш всього, в сільських районах, не відрізнялися гарною якістю дороги. Конструкція автомобіля представляла собою суцільнометалевий кузов з бічними вікнами, який всередині ділився перегородкою на два відсіки: кабіну водія та санітарне приміщення. У медичній частині машини вздовж бортів розташовувалася пара відкидних лавок, по одній на кожній стороні, на яких могло розміститися три людини. Ще одне сидіння закріплено безпосередньо на самій перегородці. Для лежачих хворих передбачалися спеціальні кронштейни з реммневими кріпленнями, на яких можна було в два яруси встановити четверо нош. Крім того, навіть при повній завантаженості автомобіль міг транспортувати причіп, маса якого не повинна була перевищувати 850 кг. Другою моделлю став УАЗ-450Д («пуголовок»), який представляв собою невеликий вантажівка з двомісним суцільнометалевою кабіною і дерев'яною бортовою платформою, у якій усі три борту відкидалися.
  Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото
  Трохи пізніше з'явився експериментальний одинадцяти місцевий мікроавтобус УАЗ-450 в якому по правому борту була встановлена орні двері, поряд з бічними, скати даху встановили цілий десяток маленьких віконець. Правда, в серію машина пішла тільки з шістьма вікнами, але трохи більших розмірів, а передні двері в ній стали відкриватися не проти руху, як у базового «450-го», а традиційно.


  Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото

  Заводські зміни і оновлення «450-го»

  З 1961 року на основі УАЗ-450 почалося виробництво УАЗ-451 який відрізнявся від базової моделі відсутністю повного приводу. Провідним залишився тільки задній міст. Однак при цьому машини трохи додали в вантажопідйомності. Ніяких інших змін автомобіль не зазнав. У 1965 році вся лінійка УАЗ була вдосконалена: на машини почали встановлювати двигун з верхнім розташуванням клапанів, що перевершує по потужності свого попередника. Трьохшвидкісну КПП замінила чотириступінчаста коробка передач. Крім того був перероблений і зовнішній вигляд позашляховика і хоча, по суті, це залишився той же УАЗ-450 тільки модернізований, індекс машина отримала вже новий – УАЗ-452.

  Заводські модифікації, що не ввійшли в серію

  На самому початку 60-х автозавод зробив спробу підвищити плавність ходу у «санітарки», встановивши на неї підвіску з гидропневматикой, однак, для того часу вузол вийшов занадто складним і дорогим для масового виробництва, тому від такого удосконалення конструктори відмовилися.
  На початку 70-х заводчани на базі УАЗ-450 спробували побудувати тривісний міні-автобус на 16 місць, але до серійного випуску він також не дійшов.
  Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото
  Не побачила світ ще одна, трохи дивна для традиційного автомобіля модифікація – гібрид автобуса й рельсобуса, тобто машини, яка була б здатна пересуватися і по рейках, і по звичайній дорозі. Для засніжених, важкопрохідних територій країни заводчани на базі УАЗ-451Д, спроектували снігохід, в якому, передні колеса замінили лижами, задні – резиногусеницами, а також снігоболотохід з гусеницями на обох осях. Але далі створення досвідчених зразків справа не просунулася.
  Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото
  У 80-х серійно випускаються моделі на базі «450-го» знову пройшли модернізацію, яка торкнулася двигуна, гальмівної системи і провідних мостів. Також автомобілі отримали і нові індекси. Однак, незважаючи на переробки і доопрацювання, у всіх нових моделях «буханців», «санітарок» і «пуголовків» легко вгадуються риси їх прототипу з 50-х років.

  УАЗ-450: тюнінг своїми руками

  Як відомо, мета тюнінгу автомобіля не лише поліпшити технічні характеристики машини, але і додати індивідуальності зовнішнього вигляду. Якщо інші моделі інколи переробляють до такої міри, що в них стає важко дізнатися базову модель, то з «буханцем», як правило, таких глибоких модернізацій не проводять – цей позашляховик і без того має відмінні якості по прохідності, за що його так шанують любителі активного відпочинку.
  Автомобіль УАЗ-450: технічні характеристики, фото
  Зазвичай тюнінг «буханця» зводиться до фарбування під камуфляж, встановлення великих коліс з грязьовий гумою (адже навіть оригінальний диск УАЗ-450 має розмір R15), силовий бампер (кенгурятник), і, звичайно ж, лебідку, а на дах монтується довгий зовнішній багажник. Крім того, до стандартної світлової оптики власники позашляховиків додають ще кілька фар-прожекторів. Словом, самостійна доопрацювання «буханця» скоріше спрямована на практичність, ніж на красу. Хоча тюнінгований УАЗ-450 і зовні виглядає справжнім королем бездоріжжя.