Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів

101 0 Новини високих технологій

Не так давно в російських реаліях було виявлено, що застосування розподіленої генерації сприяє поліпшенню промислової продуктивності. Тому в економіці країни ця галузь набирає обертів.

Про поточну ситуацію

На даний момент енергетика знаходиться в непростому положенні. Згідно з офіційними даними, зношеність ліній електропередачі в ЄС склав 25 %, а підстанцій – 45 %. 40 % теплових мереж потребує ремонту, а 15 % перебувають у вкрай поганому стані.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів

У Росії

Енергозбереження в Російській Федерації відрізняється новими напрямками діяльності. І в першу чергу це виражається у все більш часто застосовуваних джерела розподіленої генерації. Це поняття позначає об'єкти малої енергетики менше 25 МВт. Встановлення розподіленої генерації справляються з завданнями місцевого забезпечення електроенергією окремих будівель і районів. Крім стандартних енергетичних джерел (вугілля, мазуту, газу) сюди включають і альтернативні їх види.


Нові можливості

Розподілена генерація електроенергії актуальна в найрізноманітніших організаціях. Її застосовують і в сфері обслуговування (готелях, санаторіях), та на об'єктах сільськогосподарської діяльності. На даний момент юридичні особи в країні намагаються мобілізувати ресурси, якими володіють, і при цьому звести до мінімуму витрати. А електроенергія є досить великою статтею витрат. Розвиток розподіленої генерації – прекрасний вихід з положення для підприємств. Особливо це стосується найбільших промислових підприємств. З точки зору фахівців, об'єкти розподіленої генерації рятують багатьох промисловців в ході зміни положення в енергетиці провінцій. Однак на даний момент вони складають лише частку в розмірі 8 % в електроенергетиці держави. Ніша розподіленої генерації енергії починає своє формування. Позитивні приклади її розвитку зустрічаються рідко. Одним із найяскравіших об'єктів є пункт малої розподіленої генерації в Среднеуральском міделиварний завод.


Проекти по її спорудженню були реалізовані на залучені від інвесторів кошти. Далі власник реалізував експлуатацію об'єкта розподіленої генерації на основі энергосервисного контракту. Важливою умовою позитивного майбутнього електроенергетики є економія ресурсної бази. Коли енергосервісний контракт завершується, об'єкт розподіленої генерації стає майном організації. Це відбувається через 9 років, і тоді організація сама користується об'єктом. Така схема служить прекрасним інструментом інноваційної підтримки розподіленої генерації. Її варто використовувати на всій території Російської Федерації.

Про «зелених» джерела

Відкриття джерел розподіленої генерації допомогою підписання подібних угод призводить до того, що організація практично не витрачає своїх ресурсів. Крім цього, інтерес інвесторів полягає в тому, щоб джерело працював ефективно. Такий висновок підтверджується досвідом Среднеуральскій медеплавильного заводу. На поточний момент завантажена станція на 92 % в середньому в році. А коли термін дії угоди закінчиться, організація отримає майно свою власну міні-ТЕЦ, яка працюватиме на протягом не менше 20 років. Про зростаючу популярність свідчать все частіше з'являються пов'язані з розподіленою генерацією ТОВ. Так, одне таке товариство з'явилося в Ростові. ТОВ «Розподілена генерація» займається передачею і розподілом пари та гарячої води, а також ще 102 напрямками діяльності.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів
У випадках, коли після закінчення терміну дії угоди з інвестором компанія користуватися джерелом розподіленої генерації не може, то угода продовжується. І вона продовжує економити на енергоресурсах. Проектування розподіленої генерації здійснюється таким чином, що при передачі продукту енергія втрачається в мінімальних кількостях. Також ККД у сучасних електростанцій становить понад 90 %. Міні-ТЕЦ залишаються чистими в екологічному плані. Проектування розподіленої генерації дозволяє домогтися мінімуму шуму при роботі об'єктів. Шкідливі речовини при цьому практично не викидаються. Цим обумовлені пов'язані з розподіленою генерацією тенденції. Для блочно-модульної варіації не потрібно великої площі. Її поєднують із мінімумом будівельних робіт. Розподілена генерація в Росії все частіше видається установками даного типажу. Блочно-модульні об'єкти вважаються найбільш надійними.

Новий технологічний уклад

З урахуванням труднощів, пов'язаних із залученням коштів до зведення великих електростанцій, будівництво міні-ТЕЦ стає все більш привабливим і ефективним дією. Великою популярністю користується ТОВ «Євросибенерго-Розподілена Генерація». Дана організація займається розподілом пари та гарячої води, а також здійснює діяльність по 20 напрямках. Є у ТОВ «Євросибенерго-Розподілена генерація та дві філії – в Красноярську і Нижньому Новгороді.
На даний момент закупівлі компанія спрямовує на задоволення своїх підрозділів, включаючи дочірні. ТОВ «Євросибенерго-Розподілена Генерація» (нижегородський і красноярський філії) зацікавлене у взаємовигідних відносинах з партнерами. Щоб робота з даного аспекту йшла плідно, на офіційному сайті підприємства була опублікована сторінка про тендери. ТОВ «Євросибенерго-Розподілена Генерація» анонсує свої закупівлі на протязі року, публікуючи їх у відповідному розділі на сайті. І це не єдина велика компанія, яка здійснює свою діяльність у такій сфері. ТОВ «Інтер РАО - Розподілена Генерація» - великий холдинг, який займається підвищенням економічної активності в Російській Федерації. Він робить активний внесок у розвиток нової енергетики. ТОВ «Інтер РАО - Розподілена Генерація» пройшло шлях від посередника до найбільшої енергетичної компанії.

Труднощі

Тим не менш, у впровадженні міні-ТЕЦ є кілька труднощів. Нерідко взаємини великий і розподіленої енергетики заходять в глухий кут. Це було висловлено на II Всеросійській конференції «Розвиток малої розподіленої енергетики в Росії». Вся справа в тому, що вартість електроенергії стала невигідною, вона зростає. Велика енергетика не приваблює багато інвестицій, а основна частина коштів надходить від держави – близько 85 %. А найважливіше те, що не відбувається запуску конкуренції, оскільки є централізована енергетика. Якщо не змінити число посередників, то вона і не з'явиться. Учасники конференції прийшли до висновку, що дане питання дозволяє розподілена генерація. Саме вона зростає за рахунок приватних ініціатив, а кінцеву продукцію продає за реальною ціною.

У світі

У безлічі держав відзначається тенденція до використання джерел розподіленої енергетики. Російська Федерація лише встала на цей шлях, але в найвіддаленіших її районах саме розподілена генерація стане точкою зростання енергетики. На даний момент вирішуються питання про використання її у комунальному господарстві, щоб компенсувати витрати на виробництві.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів
Правильно застосована розподілена енергетика відкриє енергетичний потенціал країни і надасть позитивний вплив на російську економіку. Зараз, якщо у світі частка малої генерації становила 10-20 %, то в Росії вона зайняла 15 %.

Про закони

Для розвитку даної сфери необхідні законодавчі норми, які б регулювали цю сферу. Розвиток розподіленої генерації в РФ відрізняється стихійністю, і на ефективність на краще це не впливає. Дії споживачів і постачальників не скоординовані.
Щоб процес регулювало законодавство, потрібно реалізувати один з двох варіантів. У першому передбачається, що потрібно внести корективи в поточне законодавство, створивши розділ, присвячений розподіленої генерації. А в другому передбачено створення нового ФЗ, щоб у ньому будуть відображені всі необхідні терміни і норми. Важливо, щоб закон врегулював режими роботи малих ТЕЦ, нюанси в їх діяльності і так далі. На сьогоднішній день на території країни працює близько 50000 джерел малої енергетики, і кількість їх неухильно зростає. Споживачі формують на них попит, що веде до диверсифікації в цій галузі. Коли буде розроблений закон, що регулює діяльність міні-ТЕЦ, знадобиться і цілий ряд пакетів від Уряду РФ, федеральних органів влади. Всі ці документи будуть визначати ціни, стимулювати розвиток розподіленої генерації.

Про платформах

Перехід на розподілену енергетику з працею відстежується державою. Немає офіційної статистики, а без цих даних формування політики неможливо. Є лише найбільш загальні відомості про те, що міні-ТЕЦ розвиваються в недостатній мірі. Тому відбулася конфедерації гендиректор ЗАТ «АПБЕ» підкреслив, що в першу чергу всім необхідно заповнювати цю галузь, і лише потім вводити великі об'єкти генерації для забезпечення покриття попиту. Російські реалії відрізняються тим, що централізація в енергетики проявилася у них в набагато більш яскравою мірою, ніж в інших державах. У той же час країна володіє великим потенціалом в області великої енергетики. Територіальна особливість держави є справжнім полем для застосування місцевих об'єктів енергетики. На даний момент країна володіє технологічною платформою, яка відрізняється великим числом учасників – 168 організацій. Крім цього, з'явилися нові кластери в такій сфері. У Росії існує безліч прикладом успішних проектів по розподіленої генерації. Наприклад, це проекти підприємства «Альтенерго», комплекси Кузбасу, Ярославля і так далі.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів
Що стосується «АПБЕ», воно сформувало свою схему з міні-ТЕЦ, яка передбачає те, що велика енергетика та комунальне постачання буде реалізовано в одному об'єкті. Це прямий шлях до новітніх перспектив збільшення продуктивності в сфері енергетики. Існуючий баланс заповнюється завдяки новому способу виробництва електроенергії. Стандартні котельні заміщуються установками когенерації. Подібна процедура має найпозитивніший вплив на галузь в цілому. По-перше, економиться паливо. По-друге, поліпшується ситуація, пов'язана з енергетикою, в провінції, де в основному є котельні, а когенерації не є. Але на поточний момент закон забороняє суміщати мережевий бізнес з генерацією. Необхідна відміна даного положення, потрібна поправка щодо міні-ТЕЦ. Також важливо, щоб законодавство сприяло конкуренції між великою і малою енергетикою. Для цього потрібно зайнятися ціноутворенням. Важливо, щоб збутові підприємства закуповували електроенергію у малих об'єктів, але за вартістю, яка не перевищить ціни на оптовому ринку. Потрібно, щоб закупівля здійснювалася за оптовою ціною плюс мережева складова. Все це призведе до того, що запуститься механізм серйозної конкуренції між малими і великими об'єктами енергетики. Весь цей процес призведе до появи можливостей продавати електроенергію споживачам за роздрібною ціною. Робитися це буде за рахунок надлишком продукції. На даний момент таких можливостей у споживачів не є. Михайло Козлов, директор з інновацій та ВДЕ ВАТ «Русгідро» заявив, що у нього складається відчуття, що час застосування джерел відновлюваної енергетики в країні ще не настав. Є лише орієнтир на держави Європи, в яких дане питання стало нагальним. Також він зазначив, що є труднощі в офіційній підтримці, потрібно резервувати потужності. А це можливо тоді, коли буде досягнутий достатній рівень виробництва електроенергії в поновлюваних об'єктах. Відсутня логіка в імпорті необхідної апаратури. Необхідно розвивати російську технологічну базу. Тарифи ВДЕ ростуть із-за інфляції та інших факторів економіки. На даний момент, документації, підготовка якої ведеться в РФ, зазначається державна підтримка тарифікації, щоб ефективність для інвестора була забезпечена. Це важливий момент для Росії, оскільки таким чином буде сформований стратегічний запас. На даний момент стали необхідні вкладення з метою через десять-дванадцять років отримати зниження цін джерел ВДЕ. Приміром, «Русгідро» на Камчатці має три станції – одну у віддаленій області, а дві – в центральній частині, і вони забезпечують Петропавловськ тридцятьма відсотками від загальної електроенергії. Раніше більший обсяг давали станції на мазуті, а тепер вони переведені на газ. Раніше тарифи станцій складали шість рублів для промисловців і три рубля для населення. Інша частина – державні субсидії. Паливна частина станцій становила 23 рубля, а в ГеоЭС – 18 рубля. Тарифи, забезпечені геотермальними станціями, були нижче паливної частини сусідніх стандартних станцій. Дана ситуація унікальна, так як в даному регіоні є лише привізне паливо. Але, згідно з розрахунками, до 2020 року з урахуванням втілення державних програм тарифи для населення не повинні стати вище двох відсотків. У віддалених ділянках країни енергетика завжди розподілений. Масштабних джерел в планах немає, і відбувається розвиток проектів вітроенергетики, геотермальної, міні-ТЕЦ, сонячних. Планів існує велика кількість, і є точки, в яких втілення їх відбудеться без державного втручання. Але, тим не менше, цього буде недостатньо, так як генерація складе близько 1 ГВт, а цього не вистачить для розвитку промисловості в регіоні. Адекватного ринку в такому випадку не сформується, хоча і буде знайдено близько двох виробників, які при даних обсягах зуміють побудувати заводи. За це причини ВДЕ має розвиватися не лише в віддалених областях.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів
Згадуючи Далекий Схід, представник «Русгідро» згадав, що у компанії є «РАО Енергетичні системи Сходу», яке займається постачанням електроенергією населення даної ділянки. Джерелами є гібридні комплекси, сонце - і вітро-дизелі. Серед головних проектів, реалізованих в регіоні, відзначаються пілотні потужності по сонячних станцій – 10-30 кВт, генераторів – близько 300 кВт. У холодній Якутії сонячні станції є найбільш ефективними, оскільки сам клімат передбачає велику кількість сонячних променів. З цієї причини приклади, реалізовані в населених пунктах Якутії, демонструють прекрасну видачу. Ще одна точка зору, яка прозвучала на конференції, свідчила про те, що не існує точного поняття розподіленої генерації. Є велика область енергетики, яка має децентралізованими ознаками. По суті вона є автономної енергетикою. Вона надає споживачам вибір – використовувати продукт централізованої системи енергопостачання або продукцію розподіленої генерації, керуючись ідеями економії. Широкого розвитку в західних країнах набула і інша галузь – індивідуальна генерація. Вона передбачає використання зовсім інших типів технології. Якщо в розподіленої генерації застосовується когенерація, то тут мова йде про тригенерації. Коли звучить заклик про підтримку розподіленої генерації, ряд бізнесменів задається питанням, чому вони повинні займатися підтримкою чийогось бізнесу? Але при розвитку своїх власних технологій та генеруванні доданої вартості вона виявляється вище відданої тим, хто зайнявся міні-ТЕЦ. Велику роль у розвитку розподіленої генерації відіграє науково-технічний прогрес. Застаріла апаратура ніяк не допоможе в нових рекорди. Розвиток когенерації на основі котелень стане ефективним, тільки якщо буде матися необхідна техніка. Газотурбинное машинобудування країни володіє можливостями для випуску продукції, яка буде потрібно в даному процесі. Але у впровадженні всіх цих планів присутні і інші перешкоди. До кінця невідомо, що саме додасть когенерація енергосистемі, як остання відреагує на нове явище. Буде потрібно створення микрогридов, систем, які вирішують низку питань, пов'язаних з піковою потужністю і надійністю. Такі проекти вже втілені в життя в Німеччині та в Японії. І при цьому в даних об'єктах близько 40-50 % вартості апаратури дотировано офіційною владою. Значною мірою становище в російській дійсності не зміниться до моменту, поки в галузі енергетики робиться ставка на збільшення числа споживачів газу і вугілля. Виняток становлять лише ділянки, які ізольовані від ЄЕС, де є поле для вибору альтернативних шляхів розвитку. Там і знаходяться об'єкти розподіленої енергетики. Підвищені ціни на продукцію прискорюють окупність подібних проектів в області Красноярська, Алтаю і Бурятії.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів
Дуже повільно розвивається нормативно-правова база, яка б забезпечувала розвиток альтернативної енергетики. Хоча ще в 2010 році було введено кілька нових актів, які регулювали особливі ціни для договорів купівлі-продажу потужностей в області ВДЕ, особливо сильного впливу на поточну ситуацію це не зробило. Електроенергія, яка була вироблена на джерела розподіленої генерації, в дуже маленькому об'ємі виставляється на продаж. Вся справа в тому, що в країні значно гальмує процес розвитку електроенергетики той факт, що важко продати в мережу електроенергію з альтернативних джерел. Крім цього, в країні існують десятки підприємств, які виготовляють апаратуру для генерації енергії нетрадиційними методами. Але ринок збуту в даній області залишається вузьким. Найчастіше він представлений приватними особами, які встановлюють відповідне обладнання в заміських будинках. Також є організації, які зацікавлені в тому, щоб підвищити свій «зелений» статус. Найбільше попиту було виявлено на теплові насоси і сонячні батареї. Віце-президент по роботі з державними органами ВАТ «Фортум» Сергій Чижов зазначив, що найважливішим завданням ВАТ є втілення в життя великої програми щодо інвестицій. На даний момент обсяг вкладень складає більше 25 млрд євро. Організація продовжує йти стратегічної лінії. Вона ввела в дію більше 600 МВт 2400 які вказані в планах. Очікується введення першої потужності на Няганской ГРЕС. Втілення програми з інвестицій призведе до збільшення початкових потужностей в плані електроенергії до 5300 МВт, що становить 85 % в порівнянні з 2007 роком. На цьому шляху підприємство зіткнулося з рядом труднощів, які знизили інтерес інвесторів до області електроенергії. Нерідко суперечливість державних рішень у цій галузі призводить до появи невизначеності на ринку. Складно планувати цілісність моделі розвитку електроенергетики, не враховуючи світову тенденцію, розробок, які стосуються відновлюваних об'єктів палива, в числі яких Fortum. Не є дієвих механізмів формування галузі в довгостроковій перспективі. Наприклад, політики, націленої на те, щоб підвищити прибутковість від продажу газу при зниженні доходів від реалізації електроенергії.
Розподілена генерація: проектування, об'єкти, тенденції та розвиток, опис об'єктів
Особливу увагу варто приділити тому факту, що відсутній стимул формування когенерації. Практика показала, що інвестори до даної області мають мало інтересу, так як сам ринок має ряд незвичайних особливостей. Влада в умовах нерегульованих законом реалій облаштовують нові котельні, так як в економії палива особливого сенсу не бачать. А законодавство стимулює «котельнизацию» держави. З цієї причини потрібен механізм, який би підтримував когенерацію. Необхідна заборона на зведення котелень в найбільших областях теплоспоживання.

Висновок

З урахуванням труднощів при інвестуванні будівництва великих електростанцій будівництво об'єктів розподіленої генерації представляється ефективним і цілком реальним. Настала пора енергетичної революції в країні. Виникло безліч економічних і споживчих до того передумов. Якщо забезпечити економію ресурсів, майбутнє енергетики в Росії буде безхмарним.

Популярі новини
Загрузка...