Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання

219 0 Новини високих технологій

Сучасне життя людини немислиме без електроенергії, яка значною мірою розширила кордони і можливості нашого існування. Щоб задовольнити власні потреби у повній мірі, електрична енергія повинна володіти рядом показників якості. Чільним з них вважається напруження, яке регулюється з використанням анцапфы трансформатора. Що це за функціональний елемент силового обладнання і як він працює, розберемося далі.

Що таке анцапфа: визначення та призначення

Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання
Анцапфа трансформатора – це перемикач ПБЗ, розташований на стороні вищої напруги. Призначається для коригування коефіцієнта трансформації. У простому розумінні процес припускає зміна числа витків в обмотці, що за фізичним законам коригує величину напруги.


Подібний елемент дозволяє змінювати рівень напруги на +/- 10%. Рівень залежить від потужності силового обладнання, його технічних особливостей. Регулювання анцапфы трансформатора 10/04 кв здійснюється тільки при виведеному в ремонт обладнання (перемикання без збудження). Виконувати коригування в будь-який зручний час не представляється можливим, так як здійснення операції вимагає знеструмлення абонентів. Саме тому на потужних силових трансформаторах підстанцій 110 кВ і вище використовується інший пристрій, іменоване РПН. Регулювання напруги під навантаженням вважається вдосконаленої анцапфой, яка дозволяє змінювати кількість витків без відключення. Для комфорту дотримання режимів диспетчерським персоналом, РПН доповнюється телемеханикой.


Пристрій анцапфы

Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання
Анцапфа трансформатора – це простий пристрій у вигляді виткового з'єднання, яке пов'язане з перемикачем і обмоткою по високій стороні. Коректування виконується у два напрямки: на підвищення (зменшення) і на пониження (додавання). Все це характеризується фізичним законом Ом, яке передбачає пропорційне співвідношення опору до рівня напруги. Щоб зрозуміти, в якому положенні анцапфа трансформатора, необхідно подивитися на умовні позначення шильди. Кожен крок передбачає зміну на 25% в бік зменшення або збільшення. Для підтримання стабільності опору контактів використовується пружинне пристосування. Зауважимо, що з плином часу опір ізоляції може знижуватися, тому переклад пристрою необхідно виконувати не менше 2 разів на рік. Раз на рік слід здійснювати фізичні вимірювання обмоток з використанням мегомметра або інших пристосувань служби ізоляції.

Принципова схема

Схематичне уявлення анцапфы представлено нижче. Деякі трансформатори можуть відрізнятися положенням і напрямком руху, інші параметри залишаються незмінними.
Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання

Пристрій РПН: принцип роботи

Як зазначалося вище, регулювання анцапфы трансформатора може виконувати через РПН. Особливий тип перемикань передбачає постійну коригування напруги в залежності від часу доби і навантаження. Регулювання здійснюється у межах від +/- 10 до 16%. У деяких випадках встановлюється повністю автоматичних механізм, який підтримує потрібний режим робіт самостійно. Інші варіанти залежать від оперативного керування з диспетчерського пункту або ОПУ.
Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання
Що стосується принципу роботи, то він виконаний наступним чином:
 • Є анцапфа, яка шляхом викручування пружини змінює число обмоток. При звичайних умовах 33 обороту передбачає зміну кількості витків на 1 одиницю. Захід регулювання багато в чому визначається відбудовою кроку.
 • Для автоматизації процесу підключається механічний двигун, який відбудований для виконання рівно однієї операції. З ОПУ подається сигнал на електродвигун, після чого відбувається регулювання.
 • Для більш швидкого реагування необхідно задіяти телемеханіку, яка забезпечує процес з диспетчерського пункту.
 • Види РПН

  Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання
  Існує кілька видів регулювання під напругою, серед яких виділяється:
 • РПН з токоограничительными реакторами. Це анцапфа трансформатора старого зразка, яка передбачає наявність двох контакторів і реактора. При проведенні операції два контакти замикаються накоротко до переходу на інше положення. Для обмеження негативного впливу використовується реактор.
 • РПН з обмежувальними резисторами. Застосовується на нових трансформаторних підстанціях. У методі задіяний критичний контактор, що припускає зміну кількості витків через пружину. Це скорочує час трансформування рівня напруги і негативний ефект для обладнання.
 • РПН і телемеханіка: автоматизація коригування напруги

  Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання
  Перемикання анцапфы трансформатора вкрай важлива процедура, особливо для підстанцій 110 кВ і вище. Як зазначалося раніше, процес передбачає задіяння РПН, перемикання якого можна вивести на пульт диспетчера. Для цього використовується телемеханіка, яка по оптоволоконному кабелю здатна відправити сигнал на підвищення або зниження рівня напруги.
  Загальна схема передбачає наступні елементи в ланцюжку:
 • Наявність серверної, яка відправляє і отримує сигнал на підстанцію, а також комп'ютера в диспетчерській. Передача інформації передбачає застосування провідника, де найчастіше використовується оптоволокно. Тут також поширені випадки витої пари, але швидкість передачі інформації значно поступається.
 • На підстанції в шафі телемеханіки відбувається підключення кабелю до блоку, який взаємодіє з РПН. На виході з'являється два види команд підвищення/пониження. Після проведення операції віддається відповідь на сервер, що проявляється у виконанні або невиконанні завдання.
 • Щоб визначити рівень напруги, на комп'ютер виводяться телевимірювання. При регулюванні останні повинні змінюватися вгору або вниз в залежності від посланого сигналу.
 • Автоматика та телемеханіка забезпечують істотне комфорт у веденні режимних вказівок. Вибудовування системи багато в чому залежить від використовуваних технологій і технічних засобів. Слід зазначити, що створення автоматизованої системи роботи – наступний крок комфортного регулювання режиму згідно з графіком.

  Відео: механічна робота РПН

  Пропонуємо подивитися відео, в якому представлена механіка роботи РПН. Фахівці калібрують регулювання під напругою, відраховуючи кількість здійснених оборотів.
  Анцапфа трансформатора - це Визначення, схема і пристрій, принцип роботи, регулювання

  Висновок

  Анцапфа трансформатора – це елемент силового трансформатора, який дозволяє регулювати рівень напруги. Пристрій володіє простим механізмом дії, заснованим на законі опору Ома. Загальний принцип регулювання передбачає зміну числа витків обмотки, однак процес здійснюється з погашенням ПБЗ або без нього через РПН. Вибір залежить від силового обладнання, його потужності і деяких інших особливостей. Регулювання анцапфы трансформатора 10/04 в більшості випадків здійснюється тільки з погашенням. Для високовольтних підстанцій, де передбачається відсутність електроенергії у великого числа абонентів, що використовують РПН. Якість електричної енергії багато в чому залежить від такого простого пристрою, про який йшла мова в представленій статті.

  Популярі новини
  Загрузка...