Трансивер "Клопик": технічні характеристики

1182 0 Новини високих технологій

Дуже простий з точки зору конструкції трансивер "Клопик" виконується виключно на елементах дискретного типу. Він ідеально підходить для роботи в радіоаматорських діапазонах в режимах CW, SSB і QRP (ключем). В ньому є функція, яка називається PSK. З її допомогою можна трансивер запустити в якості стаціонарного передавального апарату, з'єднавши його з персональним комп'ютером. Можна сказати навіть, що вийде своєрідний СДР-трансивер.

Особливості трансивера

У конструкції досить мале число елементів, це можна назвати основною перевагою апарату. І потрібно відзначити, що в пристрої відсутні мікросхеми, все побудовано на транзисторних каскадах. А це дає величезний плюс – можна без проблем втрутитися в практично будь-яку частину схеми і замінити один-два транзистора, щоб підвищити потужність пристрою.


Трансивер "Клопик": технічні характеристики
Виготовити трансивер "Клопик" своїми руками зможе навіть початківець радіоаматор. Більш того, він рекомендований до повторення всім, хто намагається пізнати красу радіоделом. Мінімальна кількість намотувальних елементів, які вимагають настройки, полегшує експлуатацію пристрою. Комутація режимів прийому та передачі спрощено до максимуму, використовується лише одне реле. Втім, можна і його виключити, встановити кнопку або педаль.

Особливості схеми трансивера

Дуже висока ступінь енергозбереження – пристрій може працювати навіть при падінні напруги живлення до 6 Ст. Правда, тільки приймальний тракт зможе функціонувати нормально. Але все одно це величезний плюс при використанні трансивера в похідному режимі. Схема трансивера виконана з однією проміжною частотою. Існує кілька видів діаграм, можна використовувати в конструкції вузли з іншими елементами, немає необхідності дотримуватися еталона.


Трансивер "Клопик": технічні характеристики
На малюнку показана схема трансивера "Клопик". Друкована плата може вироблятися як вручну, так і за допомогою програм для персонального комп'ютера. На схемі присутні позначення таких вузлів:
 • Основний реверсивний тракт (включає в себе РЕЧНИКА-1 РЕЧНИКА-2 УРЧ).
 • Підсилювач звукової частоти.
 • ПДФ.
 • Автоматичне регулювання підсилення.
 • Мікрофонний підсилювач.
 • Телеграфний ключ.
 • ОГ і VOX.
 • Дивлячись на схему, можна побачити, що в конструкції є декілька мікросхем, але всі вони встановлені в блоці УНЧ.

  Намотувальні дані котушок трансформаторів

  Трохи про намотувальних елементах:
 • Трансформатори широкосмугового типу Т1 Т2 Т8 мотаються проводом ПЕВ-015 на кільцях з фериту з 600 Н розмірами К7х4х2. Дроти трохи скручені – не більше трьох скруток на кожен сантиметр. Сумарна кількість витків – 1518.
 • Т7 на кільці К10х6х5 таким же дротом, але проникність від 1000 М. Дріт укладають в один шар і заповнюється весь простір.
 • Т3-Т6 виконуються на таких же кільцях, як і Т1 Т2 Т8. Теж максимум 18 витків, але потрібно зробити середній висновок – початок однієї обмотки з'єднати з кінцем другий.
 • L1 – мотається 25 витків проводи марки ПЕЛ-01. Каркас 5 мм, сердечник підлаштування типу РБ-9 (броньовий), різьблення М3. Обов'язково використовується екран з алюмінію.
 • Режим прийому

  На виході смугових фільтрів з'являється сигнал, який подається на змішувач, зібраний на діодах. На другий вхід цього змішувача надходить сигнал від ЦПД. Для трансивера "Клопик" використані лише класичні схеми вузлів. Потім сигнал подається на РЕЧНИКА, який будується на двох транзисторах – VT1 і VT2. В якості навантаження каскаду застосовується кварцовий фільтр. З його допомогою забезпечується селективність приймальної частини по сусідніх каналах.
  Трансивер "Клопик": технічні характеристики
  Потім сигнал надходить на другий каскад РЕЧНИКА, який виконується теж на двох транзисторах – VT3 і VT4. В якості навантаження використовується другий кварц. Потім посилений сигнал надходить ще на один каскад РЕЧНИКА, який виконаний на транзисторах VT5 і VT6. І тільки після нього на кільцевій змішувач, побудований на діодах. На цей же змішувач надходить сигнал, який виробляється опорним кварцовим генератором (зібраний на транзисторі VT10).

  АРУ і УНЧ

  З виходу змішувача знімається вже сигнал низької частоти (звуковий). І він через реле подається на УЗЧ, який в класичній схемі зібраний на мікросхемі типу LM386. Це поширена мікросхема, яка використовується в різній підсилювальної апаратури. У неї дуже хороша чутливість, низький рівень шумів, високий коефіцієнт підсилення. Для регулювання гучності на вході підсилювача встановлений резистор R32.
  Трансивер "Клопик": технічні характеристики
  На виході встановлюється проста гарнітура для персонального комп'ютера з двома динаміками. Схема автоматичного регулювання посилення побудована на:
 • Конденсаторах C24 і С28.
 • Діодах VD9 і VD10.
 • Резистор R26.
 • Транзисторі VT9.
 • Схема АРУ дуже проста, але у неї висока ефективність, вона дозволяє досить комфортно прослуховувати сигнали радіостанцій при рівні ефірного шуму аж до +40 dB (якщо судити по S-метру). АРУ починає працювати тільки сигналів з силою більше 7. Навіть слабкі радіостанції без праці «читаються». У конструкції S-метра застосований підсилювач струму, виконаний на транзисторі VT11 – до виходу його підключається мікроамперметр, у якого струм найбільшого відхилення 200 мкА.

  Режим передачі

  Зверніть увагу на те, що для виготовлення можна придбати спеціальний набір. Трансивер "Клопик" має одну особливість – всі каскади РЕЧНИКА, які є в ньому, є реверсивними. Вони працюють в режимі як прийому, так і передачі. В оригінальній конструкції використовується три електромагнітних реле, позначених на схемі К1-К3. Контакти реле К1.1 змінюють напрямок руху сигналу по каскадам РЕЧНИКА.
  Трансивер "Клопик": технічні характеристики
  А ось контактна група К3.1 подає напругу на підсилювач мікрофона. При цьому відключається ППС, УНЧ і S-метр. Тепер сигнал рухається по такому ланцюжку:
 • Від мікрофонного підсилювача, який зібраний на транзисторах VT7 і VT8 за контактами реле К2.1 на змішувач кільцевого типу, зібраний на напівпровідникових діодах. При цьому змішувач працює як балансний модулятор.
 • Далі сигнал, у якого пригнічена несуча, проходить по трьох каскадів РЕЧНИКА. За допомогою двох кварцу відбувається виділення необхідної бічної смуги. Це означає, що відбувається формування SSB-сигналу.
 • За допомогою змішувача, виконаного на напівпровідникових діодах VD1-VD4 відбувається перенесення сигналу на несучу частоту. ДПФ, використовувані при прийомі і передачі, використовуються одні і ті ж.
 • Несуча може пригнічуватися у балансному модуляторі за допомогою підлаштування резистора R20. Іноді для глибокого пригнічення встановлюються додатково конденсатори підлаштування типу (паралельно до вже змонтованим). У статті було наведено зображення друкованої плати трансивера "Клопик", його принципова схема розглянуто максимально детально. Потрібно відзначити, що транзистори в високочастотної частини можна застосовувати більш потужні, щоб добитися максимальної дальності радіозв'язку.

  Популярі новини
  Загрузка...