Як відновити шлейф: поради фахівців

240 0 Новини високих технологій

Шлейфи — це тип проводів, що застосовуються для з'єднання різних друкованих плат і електронних елементів усередині пристрою. Вони мають багато різновидів та особливостей пайки. Залежно від внутрішнього перерізу встановлених контактів провідність буде вище або нижче. Це відноситься і до типу матеріалу для пайки. Якщо виникає питання, як відновити шлейф при його пошкодженні самостійно, то слід враховувати безліч різних нюансів. У статті будуть описані основні елементи і представлені відомості, як робити пайку на контактах на різних пристроях.

Особливості

Перед тим як почати розглядати питання, як відновити порваний шлейф, слід вивчити його особливості. Залежно від типу пристрою чи друкованої плати, даний вид проводів може бути як плоскими, так і кругового перерізу. Крім цього, поверх контактів і самого провідника можуть наноситися різні елементи у вигляді технічного лаку, графітового напилення або прогумованої обплетення.


Якщо пошкоджений шлейф на рухомих модулях пристрої, наприклад, на друкованій голівці принтера, тоді необхідно зачистити контакти від прогумованої обплетення. Шлейфи на екранах і в телефонах можуть бути нанесені поверх друкованої кремнієвої плати. Вони мають плоский вигляд і захищені графітовим напиленням.

Призначення

Основне призначення кожного шлейфу — це передача короткого або довгого електричного імпульсу між модулями пристрою. В залежності від типу і товщини, а також матеріалу провідника сигнал передається з певною швидкістю. Це важливо враховувати, так як якщо потрібно замінити сам провідний елемент, знадобиться мідний дріт необхідного сплаву. В противному випадку контакт може не проходити. Шлейфи зручно розміщувати в компактних моделях обладнання завдяки їхнім невеликим розмірам. Часто такий тип з'єднання використовується в мобільних телефонах, ноутбуках або екранах.


Як відновити шлейф: поради фахівців
Провідники можуть розрізнятися за кількістю проводів і контактів всередині. Шлейфи з одним провідникові елементом зазвичай встановлюються поверх кремнієвих плат. Якщо потрібно підключити екран або жорсткий диск, тоді буде використовуватися багатопотоковий тип з'єднання. В ньому може бути до 40 точок зчеплення. Саме ці шлейфи найчастіше схильні до пошкоджень, так як пайка відбувається на всіх контактах. У разі ушкодження хоча б одного з них пристрій перестане нормально функціонувати.

Несправності, пов'язані з пошкодженням

Визначити, що обладнання пошкоджено через шлейфу, досить просто. Якщо розглядати екран ноутбука або телевізора, то з-за пошкодження провідника матриця почне блимати або частково пропаде зображення. Це пов'язано з тим, що такий канал підключення до основної плати відповідає за проектування сигналу. Пошкоджену ділянку буде транслюватися з перебоями зображення саме в місці спайки контактів.
Як відновити шлейф: поради фахівців
У кожному з випадків переконатися, що проблема в шлейфі, можна тільки розібравши сам пристрій і перевіривши напруга на кожному з його контактів. Зазвичай такі перебої помітні неозброєним поглядом. З основних візуальних ознак пошкодження виділяються наступні:
 • Потемніння в місцях, де йде жила шлейфу.
 • Злами і розриви на стрічці.
 • Пошкоджені контакти в місцях пайки.
 • У кожному з випадків звичайним клеєм такі неполадки не виправити. Тут потрібно каніфоль, олово, спирт і паяльна станція.

  Які пристрої часто потребують ремонту

  Кожен раз, коли власник побутової техніки та електроніки стикається з питанням, як відновити шлейф, він повинен розуміти, що сама операція по пайку або зачищення контактів несе певний ризик. Виправивши помилку на шлейфі без необхідних інструментів чи матеріалів, є ризик пошкодити сусідні модулі. Частими клієнтами стають власники майстерень:
 • Телевізорів, моніторів, екранів ноутбуків.
 • Клавіатур.
 • Ноутбуків і ПК.
 • Телефонів.
 • Проблема не в якості самих провідників, а ризик їх пошкодження. Якщо розглядати мобільний телефон, то шлейф в основному пошкоджується через контактів з рідиною. В результаті в місцях пайки контакти перегорають. Провідники на клавіатурі зношуються в результаті частого використання клавіш і перемикачів. Це призводить до того, що сам провідник з часом стирається і провідність зменшується. Якщо розглядати ноутбуки та персональні комп'ютери, то проблема може виникнути через стрибок напруги або неправильному підключенні самого провідника.

  Екрани

  Питання, як відновити шлейф дисплея, досить складний. Все залежить від марки і моделі матриці і плат, до яких кріпиться такий екран. Це може бути ноутбук, монітор, планшет, моноблок або телевізор. На кожному з перерахованих пристроїв використовується власний метод пайки і технологія нанесення зв'язуючих матеріалів.
  Пошкоджені контакти на місцях зчеплення повинні бути повністю очищені. Для цього можна використовувати лезо або скальпель. Потім потрібно зачистити провід для їх фіксації на місці пайки з платою. Паяльник краще використовувати з невеликим наконечником, щоб не допустити потрапляння олова на інші елементи. Якщо потрібно наростити ушкоджену ділянку в разі його обриву або згину, тоді знадобиться подібна модель дроти. Знайти її можна на радіоринку або в інтернеті, на тематичних ресурсах.
  Як відновити шлейф: поради фахівців
  Розглядаючи питання, як відновити шлейф матриці, необхідно перед початком ремонту протестувати кожен підключений елемент або контакт. Робиться це за допомогою вольтметра. Він показує напругу на кожній ділянці. Це необхідно робити для того, щоб не тільки знайти джерело ушкодження, але й його причину, яка може бути пошкодженою деталлю.

  Клавіатури

  Частими клієнтами майстерень з питанням, як відновити шлейф на клавіатурі, стають любителі комп'ютерних ігор та постійних листувань. Це звичайна практика, коли клавіатура після декількох років активного використання приходить в непридатний стан. Перетертий шлейф доведеться замінити. Для цих цілей буде потрібно мідний дріт відповідного перерізу. Сам контакт плоский і розташований по всій площі друкованої плати, що відповідає за передачу інформації після натискання на конкретну кнопку на клавіатурі. Потрібно зачистити шар лаку і видалити перетертий провід. Після цього на його місце ставиться новий і фіксується струмопровідним клеєм. Потім наноситься технічних лак.

  Відновити шлейф клавіатури неважко. При правильному виконанні дій операція займе не більше 30-40 хвилин. Головне, щоб всі контакти були добре оброблені лаком і клеєм.

  Ноутбуки

  Відновити шлейф ноутбука можна кількома способами. Розташовані на материнській платі контакти і проводу мають змінний тип. У разі виявлення пошкодження на них краще замінити сам провід. Він коштує набагато дешевше, ніж матеріали, які будуть потрібні для його відновлення. Якщо комплектуючі знайти не вийшло, можна його замінити. Для цього потрібно підібрати відповідний по перерізу провід. Даний метод не підходить для багатожильних шлейфів.
  Як відновити шлейф: поради фахівців
  Пошкоджений провідник виймається з місця контакту на платі. Після цього провід в обплетенні акуратно протягується в вилки на місцях зчеплення. Вони використовують засувки, тому зафіксувати їх можна за допомогою плоскої викрутки. Якщо потрібно відновити багатожильний шлейф, тоді слід зачистити місце ушкодження і наростити обрив за допомогою провідникового складу. Для цих цілей часто використовується струмопровідний клей.

  Телефони

  Популярним також є питання, як відновити шлейф на телефоні після його потрапляння у воду. При контакті з нею екран мобільного пристрою починає темніти. Це ознака того, що контакти шлейфу на матриці пошкоджені.
  Як відновити шлейф: поради фахівців
  Для того щоб це виправити, потрібно провести заміну провідника. Його необхідно акуратно зрізати від місця фіксації на основній платі та відключити від екрану телефону. Після придбання нового проводу його спочатку слід припаяти до основної плати рівно на те місце, де був старий провідник. Далі контакти кріпляться до матриці смартфона.

  Що необхідно знати про відновлення

  Якщо говорити про те, як відновити доріжку на шлейфі, то в першу чергу слід розібратися з порядком ремонту такого провідника. Особливістю доріжок є наявність їх не в захищеному кожусі або оплітці з гуми, а на самій друкованій платі. Основна складність полягає в тому, що контакти плоскі, і щоб їх зняти, потрібно зачистити основний шар захисного лаку. Для виправлення пошкодження вони можуть бути замінені на дроти і мідну волосінь круглого перерізу. Фіксується провідник за допомогою струмопровідного клею. Після цього поверх наноситься лак.
  Як відновити шлейф: поради фахівців
  При підключенні багатожильного провідника важливо, щоб кожен окремий контакт був добре припаяний. Переконатися в провідності всіх потоків можна за допомогою вольтметра.

  Які матеріали та інструменти потрібні

  Розбираючи питання, як відновити доріжку на шлейфі, необхідно знати, що потрібно з матеріалів та інструментів для виконання цієї дії. У більшості випадків при ремонті або заміні провідника буде необхідний паяльник або паяльна станція. При використанні насадки важливо встановити голку в якості нагрівача, так як саме вона дозволить точно нанести олово для зчеплення всіх елементів. Технічний лак і струмопровідний клей також будуть потрібні при ремонті шлейфу. В залежності від його типу і форми доведеться придбати витратні матеріали у вигляді проводів потрібного розміру і перерізу. Для того щоб підвищити точність зчеплення кожного елемента, радиться використовувати збільшувальне скло або мікроскоп.

  Як проводиться ремонт

  Відновити контакти шлейфу можна кількома способами. Основний і найпростіший з них - це використання струмопровідного клею. Його можна знайти в спеціалізованих магазинах по ремонту обладнання. Всі види робіт відрізняються в залежності від моделі пристрою та характеру ушкодження. Загальний порядок виконання відновлення наступний:
 • Зачистити шлейф у місці пошкодження.
 • Видалити пошкоджену ділянку.
 • Нанести клей або встановити новий провідник.
 • Зафіксувати провід на місці стикування.
 • За допомогою паяльної станції нанести олово для стикування.
 • Поверх провідника нанести захисний шар лаку або обмотати провідник ізолентою.
 • Не варто відразу запускати пристрій, так як захисний шар лаку або олова може не до кінця затвердіти. Важливо дотримуватися обережності при нанесенні всіх рідких розчинів на плату, щоб не зачепити інші струмопровідні елементи.

  Запобіжні заходи

  Розбираючи питання, чи можна відновити шлейф, важливо знати, які можуть бути проблеми при цьому дії. Самостійно не рекомендує проводити пайку провідника в сучасних смартфонах. На відміну від старих моделей телефону, для ремонту матриць знадобиться спеціальне обладнання. В домашніх умовах за допомогою паяльної лампи це зробити буде неможливо.
  Як відновити шлейф: поради фахівців
  Слід при заміні провідника ставити тільки ідентичний. Якщо замінити його на високо - або низкопроводимый, в результаті стрибка напруги підключений елемент може повністю вийти з ладу. Всі зачищені елементи після заміни потрібно обов'язково покривати захисним шаром. Не можна їх залишати відкритими, так як це може привести до перегріву самого провідника.

  Що робити, якщо встановити шлейф не вдалося

  Розібравшись з тим, як відновити шлейф, можна приступати до роботи. Для досягнення успішного результату необхідно уважно виконувати кожен крок і обережно наносити зв'язувальна речовина для пайки. Тільки після того, як наноситься маса затвердіє, пристрій можна відчувати. Для цього слід перевірити рівень напруги на підключеному елементі вольтметром. Якщо ж напруги немає, і сам шлейф не функціонує, краще звернутися за допомогою в спеціалізовану майстерню. Не всі деталі і шлейфи можна склеїти або спаяти в домашніх умовах. Проте досвідчені фахівці відзначають, що набору інструментів і матеріалів буде недостатньо, щоб провести пайку. Для цього застосовується дороге обладнання і різні прилади, які самостійно придбати буде проблематично. Тому, щоб уникнути ризику пошкодження, краще відразу звертатися за допомогою до професіоналів.

  Популярі новини
  Загрузка...