Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації

314 0 Новини високих технологій

Процес створення радіо полягає в будівництві радіопередавача або пристрої, що одночасно поєднує функції радіопередавача і радіоприймача. Радіопередавач – обов'язкова деталь будь-якого подібного пристрою. Наявність приймача залежить від вирішуваних задач. Перед тим як зробити своє радіо, необхідно переконатися, що не буде порушено чинне законодавство. Радіомовлення вимагає спеціальної ліцензії. У її відсутності дозволено вести мовлення лише в межах безліцензійних діапазонів або на невеликій потужності в FM-діапазоні.

Загальні відомості про радіопередавачах

Кожен передавач має два основних параметри, за якими його можна віднести до тієї чи іншої категорії: потужність передачі і діапазон частот. Потужність вимірюється у Ватах. Діапазон – це крайні значення частоти коливання радіохвиль, в яких здатний працювати передавач. Зазвичай він позначається на шкалі регулятора у вигляді цифрових поділок. На старих моделях замість цифр діапазону (наприклад, 107.7 FM) вказувалася довжина хвиль. Довжина хвилі залежить від частоти.


Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
Є і третій параметр пристрою – модуляція. Будь радіохвилі можна надати амплітудну, частотну або фазову модуляцію. Є й більш складні види, наприклад, SSB або фазова з одночасною амплітудною модуляцією.

В яких цілях можна застосовувати радіо

Перед тим як зробити саморобний радіо, необхідно вирішити, для яких цілей він буде застосовуватися. Це може бути мовна передавач (домашній аналог мовної станції), або прилад для підтримання радіозв'язку між кількома пристроями. Усі саморобні радіо діляться на дві групи: мовні і зв'язкові передавачі (зв'язковим може бути і приймач). Приймачі збирають бажаючі отримувати інформацію з ефіру з відкритих службових каналів зв'язку.


Приймач для налаштування передавача

Найважливіший прилад для настройки — приймач. Цей виріб може бути придбано в спеціалізованому магазині (крім випадків, коли збирається радіопередавач не потрапляє в стандартний діапазон). Тому, перед тим як зробити своє радіо, необхідно придбати прилад для роботи в потрібному діапазоні.
Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
Якщо мова йде про мовних передавачах, то краще починати практикуватися з техніки, що працює в средневолновом діапазоні. Такі прилади встановлювалися на старих приймачах, і в даний час ставляться на сучасні китайські радіоли. У них є дві переваги:
 • виготовити передавач легше;
 • він не буде заважати роботі інших приладів.
 • У средневолновом діапазоні (за винятком великих міст) працює невелике число мовних радіостанцій. Але є і недолік – низька якість звуку. При ретельної налаштування радіо буде придатне для передачі мови, але не для музичних трансляцій.

  Вибір джерела коливань (радіохвиль)

  Для того щоб зробити просте радіо, необхідний джерело коливань, радіохвиль. Його називають «опорний генератор», «задає генератор» або «синтезатор частоти».
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Варіантів його виготовлення кілька:
 • Купівля кварцу (металевий кристалик з двома висновками) і його пайка в схему. Варіант простий і зручний. Основний параметр для вибору — частота кварцу, підійде 27777 мГц.
 • Купівля кварцового генератора (те ж, що і звичайний кварц, але має чотири контакту).
 • Збірка параметричного генератора (намотування котушки). Використовується новачками, але при роботі на FM діапазоні такий прилад не надійний.
 • Будівництво генератора на лампах. Варіант популярний в минулому, але зараз використовується рідко. Робота з лампами не рекомендується новачкам, оскільки пов'язана з використанням високої напруги. За допомогою ламп можна збирати дуже потужний передавач.
 • Покупка готового синтезатора частоти. Найлегший, але і найдорожчий варіант.
 • Купівля або використання пристрою (наприклад, китайський FM-трансмітер). Цей варіант рекомендується новачкам.
 • Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Вибраний джерело коливань потрібно підключити до підсилювача і антени, які можна зробити самому. Бажано встановити фільтр (П-контур) між підсилювачем і антеною.

  Вибір схеми передавача

  Головне правило для новачків – брати тільки готові та перевірені схеми. Вони розміщуються радіоаматорами в Інтернеті, коментуються на тематичних форумах. Можна подивитися в журналі «Радіо». Щоб вирішити, як зробити своє радіо вдома, необхідно вибрати схему радіомікрофона. Оптимальним рішенням буде використання класичного бездротового мікрофона, який можна зібрати у власному корпусі або від аналогічних пристроїв.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Радіомікрофони або «жучки» — оптимальний варіант для свого радіо. Ці пристрою є аналогами серійно випускаються FM-трансмітерів. Основна складність – забезпечити мініатюрність вироби. Поширена помилка намагатися «стиснути» радіомікрофон до розмірів монети. В такому масштабі вони часто не працюють, тому плату необхідно робити стандартних розмірів.

  Виготовлення радионаушников

  У радионаушниках передавач розташовується на джерелі звуку, а приймач — безпосередньо в корпусі навушників. Перед тим як зробити радіо навушники, необхідно зібрати обидва пристрої, але за умови, що приймач буде зроблений з готового модуля.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Модуль – це мікросхема з платою (кіт-конструктор), яку потрібно вмонтувати в навушники, підключити до кнопки і акумулятора. Популярні наступні модулі мініатюрних FM-приймачів для навушників:
 • AR1310 – має розмір менше рублевої монети і вихід на навушники 32 ом (найпоширеніша модель).
 • AR1010 — модуль розміром у дві горошини і кнопковим керуванням, що не вимагає другий мікросхеми.
 • TEA5767 — самий мініатюрний модуль для вбудовування в навушники.
 • RDA5807 — китайський FM модуль без цифрового управління.
 • Si4703 — зручний модуль з роз'ємом, але більш великого розміру.
 • Краще вибирати варіанти, що не потребують цифрового управління. Працювати з ними легше, ніж з приймачем бездротових навушників.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Передавач для бездротових навушників краще зробити власними силами. Можна розглянути варіант придбання вже готового модуля, але тоді не буде отримано цінного досвіду, як зробити радіо в домашніх умовах. Рекомендується самостійна збірка, оскільки це обійдеться дешевше. Передавачі влаштовані набагато простіше приймачів, їх легше збирати і налаштовувати.

  Збірка радіопередавача своїми руками

  Складання рекомендується проводити класичним способом — використовувати друковану плату, до якої паяти компоненти схеми. Після це все налаштувати за допомогою спеціальних приладів і помістити в корпус.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Самостійне виготовлення друкованих плат зажадає хімікатів і ванни. Небажано використовувати хлорне залізо з-за його маркості. Замість нього застосовуються перекис водню і лимонна кислота. Перекис водню краще купувати концентровану для басейну або пергідроль.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Малюнок на платі можна намалювати маркером або надрукувати на принтері. Для додачі радіо зовнішнього виду професійного пристрою можна використовувати фоторезистр. Рекомендується використовувати готовий малюнок плати під вибрану схему. Для самостійної розробки можна скористатися спеціалізованими програмами.

  Пайка, збірка радіопередавача

  При пайку приладу не можна допускати перегріву компонентів. Особливо це критично для транзисторів і мікросхем, паяння яких не можна проводити більше 2-3 сек.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Спаяні радіоелектронний пристрій потребує налаштування. Заборонено підключати електроживлення до потужних передавачів до їх покаскадной налаштування.
  Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації

  Налаштування саморобного радіо

  Настройка – завершальний і найбільш складний етап виготовлення. Перед тим, як самому зробити радіо, необхідно придбати спеціальні прилади для його регулювання: тестер і приймач. Приблизний алгоритм налаштування наступний:
 • Спочатку тестером перевіряються всі електричні з'єднання пайки, струм споживання, падіння напруги на ділянках схеми. Перевіряється робота кожного каскаду передавача.
 • До тестеру в режимі вольтметра робиться хвилемір. Щупи підключаються до такої ж котушці, яка встановлена в передавачі. При підключенні живлення стрілка повинна показувати наведення напруги по повітрю. Між котушкою хвилеміра і тестером необхідно встановити СВЧ-діод, який продається в магазинах для радіоаматорів.
 • Приймач налаштовується на частоту радіопередавача. Після отримання сигналу радіомовлення регулюється частота і потужність. Можна перевірити «дальність зв'язку».
 • Як зробити своє радіо: обладнання, тонкощі створення, рекомендації
  Для поліпшення якості параметри приймачів і передавачів можна використовувати наступні прилади: частотомір, СВЧ-осцилограф, хвилемір, вимірювач потужності, ватметр. Якщо інтерес до того, як зробити своє радіо, переросте в професійне захоплення, можна поступово підвищувати складність стягуються приладів.

  Популярі новини
  Загрузка...